حشمت مهاجرانی:

بازیکنان کی‌روش را قبول دارند و این مهم است

حشمت مهاجرانی معتقد است تیم ملی با اسکوچیچ مشکل بزرگی نداشت ولی حالا که کی‌روش آمده باید نگاه ما رو به آینده باشد.

با اعلام لیست نهایی بازیکنان توسط کارلوس کی‌روش برای حضور در آخرین اردوی تیم ملی قبل از جام جهانی وضعیت فوتبال ایران وارد فاز جدیدی شده است. با این حال هنوز بحث‌های زیادی بین اهالی فوتبال در مورد اخراج دراگان اسکوچیچ و بازگشت کارلوس کی‌روش در جریان است. اینکه آیا مرد پرتغالی می‌تواند در این فرصت کوتاه کمکی به تیم ملی کند؟ واقعاً مشکل اسکوچیچ چه بود که اخراج شد؟ جام جهانی قرار است چطور برای فوتبال ایران پیش برود و چیزهایی از این دست. برای بررسی این مسائل پای صحبت‌های بزرگمرد فوتبال ایران حشمت خان مهاجرانی نشستیم. کسی که برای نخستین‌بار دست فوتبال ایران را گرفت و به جام جهانی برد. مهاجرانی معتقد است تیم ملی با اسکوچیچ مشکل بزرگی نداشت ولی حالا که کی‌روش آمده باید نگاه ما رو به آینده باشد.

*شرایط این روزهای فوتبال ایران را چطور ارزیابی می‌کنید؟ آیا با این وضعیت امیدی به موفقیت هست؟

هیچ موفقیتی آسان به دست نمی‌آید. من فکر می کنم همه چیز بستگی به طرز فکر و ذهن انسان دارد. اگر می‌خواهیم موفق باشیم باید از لحظات و ثانیه‌ها برای بزرگ شدن استفاده کنیم. ببینید دنیای فوتبال دنبال چیست و ما دنبال چه هستیم. آنها چه تشکیلاتی دارند و ما چه داریم، ولی به طور کلی ما فقط به توان و امکانات محدود خودمان متکی هستیم و برای بهتر شدن باید از همین‌ها استفاده کنیم.

 

کی‌روش روی فوتبال ایران شناخت کافی دارد

*آیا بازگشت کی‌روش اتفاق مثبتی برای فوتبال ایران است؟

کی‌روش شناخت کافی روی فوتبال ایران دارد. مهم این است که بازیکنان مربی‌شان را قبول دارند. درست است که نتیجه‌ای به دست نیاورده ولی همین شناخت از جامعه و بازیکنان که از نقطه نظر روحی و روانی تاثیر گذار است می تواند در مدت زمان کوتاه موفقیتی برای او به ارمغان بیاورد، نه موفقیت به آن صورت که ما فکر می‌کنیم یا خود مربیان می‌گویند که ما می‌بریم و.... اینها کلماتی است که برای تقویت روح و ذهن بازیکن به کار برده می‌شود و خیلی هم خوب است ولی می‌دانیم حقیقت فوتبال ما چیست و حقیقت فوتبال انگلستان چیست یا حتی ولز و آمریکا. با کلمات نباید بازی کرد. حقیقت آن چیزی است که انسان لمسش کند.

مخالف اسکوچیچ بودم به این دلیل که رزومه و تجربه میادین بین‌المللی نداشت

*شما جزو منتقدان آقای اسکوچیچ بودید. آیا به این باور رسیده بودید که تیم ملی با اسکوچیچ شانسی در جام جهانی ندارد؟

زمان آقای اسکوچیچ من به آن صورت مخالف ایشان نبودم. مخالف بودم از این نظر که ایشان رزومه ندارد، تجربه میادین بین‌المللی ندارد. سوال می‌کردم چطور ایشان می‌تواند روی نیمکت بنشیند؟ ولی خب، در همان فدراسیون موقت ایشان آمد و کم‌کم تسلط پیدا کرد و بعد از بازی‌های مقدماتی در بحرین دیگر تجربه روی نیمکت نشستن در میادین بین‌المللی را به دست آورد. ولی فدراسیون در زمان اداره شدن با سرپرست (فدراسیون موقت) او را ضعیف کرد. او بازیکن را محروم می‌کرد و می‌دیدیم ظرف ۴۸ ساعت بازیکن بخشیده شده. یکی به او گفته بود ببخش و بازیکن را دعوت کن. بازیکن تخلف می‌کرد و بعد دو، سه روز یا یک هفته می‌دیدیم دوباره به تیم ملی دعوت شده. حالا کاری به گذشته نداریم. نمی‌خواهیم اتفاقاتی که قبلاً افتاده را مطرح کنیم. باید به جلو نگاه کنیم، به جلو حرکت کنیم و آینده را در نظر بگیریم. گذشته گذشته است. ما باید از گذشته تجربه بیاموزیم و این تجربه‌ها می‌تواند کمک کند.

رفتاری که فدراسیون با اسکوچیچ کرد پسندیده نبود

*درست است، ولی عده‌ای معتقدند رفتاری که با اسکوچیچ شد درست نبود.

رفتاری که فدراسیون کرد رفتار پسندیده‌ای نبود، به هر دلیلی که عنوان شود این رفتار درستی نبود. من این اواخر توسط دوستم آقای حمید استیلی در جریان کارهای سرمربی بودم. حمید این اواخر شیوه کاری اسکوچیچ را تایید می‌کرد و می‌گفت خیلی خوب دارد کار می‌کند و می‌تواند موفق باشد.

بحث کردن روی تغییر سرمربی تیم ملی چیزی عاید ما نمی‌کند

*فکر می‌کنید این فضای دوقطبی که در فوتبال ایران به وجود آمده و بحث‌های زیاد در مورد رفتن اسکوچیچ و آمدن کی‌روش چه تاثیری در آماده‌سازی تیم دارد؟

الان ما بخواهیم بنشینیم بر مسند قضاوت و بگوییم این تغییر خوب بود یا بد بود دیگر فایده ندارد. این چیزی است که اتفاق افتاده و دیگر روی این مساله بحث کردن چیزی را عاید ما نمی‌کند. اینکه بگوییم شکل کار درست نبوده یا از نظر اخلاقی رفتار درستی با اسکوچیچ نشده، که من هم معتقدم رفتار درستی نشده، یک بحث دیگر است، ولی هیچ تاثیری روی تیم ملی نمی‌تواند داشته باشد. تیم در شرایط دیگری قرار گرفته، تحت نظر یک مربی دیگر با افکار دیگر قرار گرفته و می‌خواهد کار کند. من فکر می‌کنم درست نباشد وقت‌مان را بگذاریم و در این رابطه بحث کنیم. به عقیده من وقت خوبی برای تغییر نبود، کار خوبی هم نبود که ما بخواهیم مربی‌مان را عوض کنیم. ما می‌توانستیم با مربی‌مان اجتماع داشته باشیم، میتینگ داشته باشیم و به نحوی دیگر رفتار کنیم ولی به هر حال از نقطه نظر اخلاقی چندان پسندیده نبود که به این صورت مربی‌مان را کنار بگذاریم. حالا یک وقت هست که یک مربی باسابقه و با کارنامه بهتر می‌آوریم و این یک بحث دیگر است، ولی در مجموع از نظر اخلاقی یک مقدار این تصمیم جای سوال دارد.

مشکل بزرگی در تیم ملی زمان اسکوچیچ وجود نداشت، مشکل به وجود آوردند

*عده‌ای معتقدند تیم در زمان آقای اسکوچیچ خیلی دچار مشکل بود.

بازیکن در آن برهه از آقای اسکوچیچ انتقاد کرد و این مربی هیچ عکس‌العملی نسبت به انتقاد بازیکن نشان نداد. حتی حاضر بود بنشیند با بازیکن صحبت کند. شما فرض کنید آقای اسکوچیچ گفته بود بازیکنان ایرانی تاکتیک‌پذیر نیستند و آقای طارمی جواب داد. واقعاً مساله بزرگی نبود. ما می‌توانستیم همین مشکل تاکتیک‌ناپذیری را با تمرین زیاد و تکرار زیاد حرکت برطرف کنیم تا برای بازیکن ملکه بشود و یاد بگیرد و بتواند کار کند. واقعاً مشکل بزرگی در تیم ملی وجود نداشت. مشکل به وجود آمد. مشکل به وجود آوردند. این شکل کار اگر همین‌طور ادامه پیدا می‌کرد و عدم اعتماد بازیکن به مربی باقی می‌ماند به کار تیمی لطمه وارد می‌شد. به هر حال تمام این عوامل دست به دست هم داد تا شرایط به اینجا برسد و فدراسیون جدید تصمیم گرفت دست به تغییر سرمربی بزند.

عادت داریم بگوییم حالا که وقت نیست کسی انتقاد نکند

*و حالا این روزها خیلی‌ها می‌گویند دیگر زمان انتقاد گذشته...

اگر انتقاد بر مبنای غرض‌ورزی نباشد و کمک‌کننده و هدایت‌کننده باشد در این مدت کوتاه هم می‌تواند کمک کند. البته ما عادت داریم که بگوییم در مدت زمان کوتاه و حالا که وقت نیست کسی انتقاد نکند، ولی انتقاد همیشه می‌تواند کمک کند.

سخت است بگوییم به دور دوم جام جهانی راه پیدا می‌کنیم یا نه

*با همه این تفاسیر فکر می‌کنید با کی‌روش بتوانیم به دور دوم جام جهانی صعود کنیم؟

خیلی سخت است بخواهیم قضاوت کنیم و بگوییم ما به دور دوم راه پیدا می‌کنیم. چون مراحل فوتبال ما به درستی طی نشده. ما روی تیم خودمان برنامه‌ریزی صحیح و درستی نداشتیم. هیچ‌وقت از فرصت‌هایی که داشتیم به درستی استفاده نکردیم، حالا به هر دلیلی. طبیعتاً ما فیفادی‌ها را از دست دادیم و در این مدت زمان کوتاه قرار است دو بازی فشرده داشته باشیم. ولی به هر حال تحت هر شرایطی در این بازی‌ها شرکت کنیم خوب است. این بازی‌های دوستانه به ما کمک می‌کند نقاط ضعف و مثبت خودمان را بشناسیم و در تمرینات روی آن نقاط بیشتر کار کنیم.

کی‌روش نه در برنامه‌ریزی ضعف دارد و نه در تشکیلات

*ویژگی‌های مثبتی که داریم و می‌تواند به تیم ملی در جام جهانی کمک کند از نظر شما چیست؟

اینکه کی‌روش برنامه‌ریزی دارد، تشکیلات دارد. او نه در برنامه‌ریزی ضعف دارد و نه در تشکیلات. او خودش هم روی این چیزها خیلی حساس است و همین می‌تواند فاکتور کمک‌کننده‌ای باشد، ولی ما یک فاکتور دیگر هم داریم. فوتبال ایران هر موقع به حساسیت خاص برسد یک خصوصیت که در فردفرد بازیکنان هست نمایان می‌شود؛ آن هم غیرت و تعصب ایرانی است که حاضر نیستند در هیچ زمینه‌ای قدمی عقب بگذارند. این فاکتور بسیار بسیار قوی و خوبی است. این می‌تواند بین تیم ایجاد همبستگی کند و ما را امیدوار می‌کند که یک تیم منسجم، قوی و خوب برای جام جهانی داشته باشیم.

بازیکن ایرانی باید آزاد باشد با مسئولیت

*پیش‌بینی‌تان از بازی‌های ایران در جام جهانی، نتایج و سبک بازی تیم ملی چیست؟

کی‌روش در بازی‌هایی که می‌خواهد انجام دهد، چه با انگلیس چه با آمریکا، طبیعتاً هم شما می‌دانید هم ما که جوری وارد زمین می‌شویم که بالانس دفاعی‌مان خیلی بیشتر از حمله‌مان است. ما اول دفاع می‌کنیم که گل نخوریم و بعد اگر شانسی داشتیم گل هم بزنیم. ولی من اعتقاد دارم اگر خصوصیات بازیکنان ایرانی را در یک چارچوب محدود کنیم بسیاری از امکانات را از دست می‌دهیم. بازیکن ایرانی باید آزاد باشد با مسئولیت؛ یعنی مثلاً بک راست بتواند نفود کند و در نقش تهاجمی هم ظاهر شود با مسئولیتی که کوچ به او می دهد. ولی به هر حال شما وقتی از فوتبال انگلستان صحبت می‌کنید از استایل فوتبال این کشور صحبت می‌کنید. شکل فوتبال انگلستان بر مبنای قدرت و سرعت است. وقتی می‌گوییم استایل آمریکای جنوبی اولین چیزی که به ذهن‌مان خطور می‌کند تکنیک بازیکن است. ولی ما می‌دانیم انگلستان یکی از قوی‌ترین تیم‌های دنیاست. هم قدرت دارد، هم بازیکنانش فیزیک بدنی خوبی و هم کار تیمی قابل توجهی دارند. خیلی سخت است بتوانیم نتیجه این بازی را پیش‌بینی کنیم.

منبع: اعتماد
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 4
 • ناشناس
  0

  سلام داش حشمت

 • ناشناس
  0

  خدا

 • ارزو
  0

  آرزوی من باخت با بدترین نتیجه ی ممکن برای بازیکنان نامرد ،مربی نامرد و فدراسیون انتصابی و زورکی میباشد ،تا اثبات شود جواب نامردی در همین دنیا داده میشود ،،،نه در آخرت!!!!

 • ناشناس
  0

  باند توطئه و نامردی و ناجوانمردی اونو قبول دارند و همین کافی است