"اسنوس" مواد مخدر جدید فوتبالیست های لیگ برتر انگلیس

بازیکنان زیادی در لیگ برتر انگلیس به مواد مخدری به نام اسنوس اعتیاد پیدا کرده اند که موجب نگرانی باشگاه ها شده است.

"اسنوس" مواد مخدر جدید فوتبالیست های لیگ برتر انگلیس

باشگاه های لیگ برتر انگلیس در وضعیت هشدار قرار گرفته اند. مصرف مواد مخدر به نام اسنوس در میان بازیکنان به شدت افزایش یافته است که می تواند روی سلامتی آن ها تاثیر بگذارد. در تصاویری که اخیرا منتشر شده است بازیکن چیزی شبیه به چای کیسه ای را در میان لثه و گونه اش قرار داده است تا آن را مزه کند. عکس جیمی واردی (لسترسیتی)، ویکتور لیندلف (منچستریونایتد)، دنی مورفی (لیورپول)، مارکوس رشفورد (منچستریونایتد)، برترند ترائوره (بازیکن سابق استون ویلا) و مارک گیلپسی (نیوکاسل) در حال مصرف این مخدر دیده شده است. 

فروش اسنوس به خاطر خطرناک بودنش در اروپا ممنوع است اما پس از برگزیت در انگلیس قانونی شده است. با این حال هشدار پزشکان مانع از آن نشده است که مصرف اسنوس به یک اپیدمی در فوتبال انگلیس تبدیل نشود. عوارض این مواد به اندازه ای بالا است که خیلی از اعضای لیگ برتر تقاضای کمک کرده اند. اسنوس شامل ۳۰ نوع ماده شیمیایی است که نیکوتینش سه برابر یک نخ سیگار است. با این حال تصور می شود که کمتر از سیگار برای سلامتی خطر دارد. اسنوس پودر مرطوب سیاه رنگی است که در کیسه های کوچک قرار داده می شود. افراد با گذاشتن این بسته ها زیر زبانشان می توانند از مزه کردنش لذت ببرند.  

خیلی از بازیکنان حاضر در لیگ برتر به این مواد اعتیاد پیدا کردند و در تلاش هستند تا آن را ترک کنند. بر اساس تحقیق  انجمن حرفه ای فوتبال مصرف اسنوس تنها روی سلامتی تاثیر مخرب نمی گذارد و کودکان ممکن است از بازیکنان محبوب خود الگو برداری کنند. مصرف بیش از حد این مواد موجب نگرانی انجمن حرفه ای فوتبال شده است و این سازمان هشدار داده که اعتیاد بالا است. طبق تحقیقات برخی بازیکنان روزانه ۲۵ کیسه اسنوس مصرف می کنند. آن ها کیسه ها را زیر لب بالای خود می گذارند. 

یک منبع آگاه به نشریه سان گفت: "تعداد زیادی از بازیکنان درگیر آن شدند چون نمی دانند که نیکوتین اسنوس اعتیادآور تر از سیگار است.حتی بازیکنان ذخیره هم از این مواد مصرف می کنند. پزشکان باشگاه های انگلیسی می ترسند که نحوه مصرفشان از کنترلشان خارج شود." مصرف بیش از اندازه اسنوس خطر ابتلا به سرطان دارد. این ماده چون داخل دهان قرار می گیرد می توانند آسیب های جدی به لثه بزند و احتمال ابتلا به سرطان دهان را افزایش دهد. همچنین موجب سرطان حلق، پانکراس و معده شود. 

خرید اسنوس به آسانی از طریق اینترنت انجام می پذیرد و مصرف کنندگان برای یک پاکت کمتر از پنج یورو هزینه می کنند. انجمن حرفه ای فوتبال اعلام کرد نیاز است تا اقدامات لازم برای منع بازیکنان از مصرف این مخدر انجام شود و به آن ها آموزش های لازم داده شود. نیکوتین موجود در اسنوس به شدت اعتیاد آور است که ترک آن خیلی سخت است. این مخدر علاوه بر خطر ابتلا به انواع سرطان، مشکلات قلبی و مغزی را نیز ممکن است به همراه آورد. در حالی که این مخدر دود نمی شود اما ترکیبش روی مغز تاثیر می گذارد، موجب افزایش دوپامین می شود و مصرف کننده مانند کسی که سیگار می کشد از آن لذت می برد. 

لی جانسن، سرمربی تیم هیبرنین اثرات این مخدر را از نزدیک مشاهده کرده است و معتقد است که ۳۵ تا ۴۰ درصد بازیکنان اسنوس مصرف می کنند. البته این آمار بالا نیست. باشگاه هایی مانند استون ویلا تصمیم گرفته اند بازیکنانی که این مخدر را مصرف می کنند جریمه کند. تحقیقات دیگری نشان می دهد فروش این مواد در میان پسران ۱۳ و ۱۴ ساله در آکادمی ها دیده شده است. همچنین یک بازیکن حاضر در دسته دو به دلیل مصرف بیش از اندازه اسنوس در لثه اش تومور سرطانی یافت شده است. 

منبع: جماران
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 1
  • عباس
    0

    جانم این همون ناس خودمون هست بهش میگن bt

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    اخبار سایر رسانه ها