یکی از روزنامه پرتیراژ یونان پس از 72 سال تعطیل شد

هیات‌مدیره روزنامه «آوگی» با صدور اطلاعیه ه‎ایی دلایل توقف انتشار این روزنامه را تشریح و اعلام کرد در چارچوب منطقی سازی مالی و با توجه به شرایط سخت مالی شرکت، هیات‌مدیره با مشورت سهامدار اصلی، تصمیم به توقف انتشار روزنامه «آوگی» گرفت.

یکی از روزنامه پرتیراژ یونان پس از 72 سال تعطیل شد

مشکلات اقتصادی مختص رسانه‌ها در ایران نیست و کاملا یک موضوع جهانی است. اخیرا روزنامه «آوگی – Avgi» یکی از روزنامه پرتیراژ یونان پس از 72 سال از فعالیت بی‎وقفه مطبوعاتی به ‎دلیل شرایط اقتصادی خود مجبور به تعطیلی خود شد. قرار است «وب‌سایت» روزنامه همچنان فعال باشد و از این پس این روزنامه به ‎شکل «هفتگی» منتشر  شود.

هیات‌مدیره روزنامه «آوگی» با صدور اطلاعیه‎ای دلایل توقف انتشار این روزنامه را تشریح و اعلام کرد در چارچوب منطقی‌سازی مالی و با توجه به شرایط سخت مالی شرکت، هیات‌مدیره با مشورت سهامدار اصلی، تصمیم به توقف انتشار روزنامه «آوگی» گرفت.

در سال‎های اخیر با توجه به شرایط حاکم بر رسانه‎ های مکتوب، فروش نسخه چاپی این روزنامه در سراسر کشور به‎طور متوسط ​​از 750 نسخه در روز فراتر نمی‎رود. هیات‌مدیره طرح خود را برای نوسازی ابراز و استفاده بهینه از نیروی انسانی شرکت ارائه خواهد کرد. از خوانندگانی که همیشه نقطه قوت روزنامه بوده‌اند، می‌خواهیم حتی در این شرایط سخت از آن حمایت کنند.

آقای «آگلوس تسکریس»، مدیر مستعفی آوگی ضمن عذرخواهی از خوانندگان خود معتقد است: «روزنامه ما به ‎سمت تعطیلی خود می‎رود، زیرا تیراژ پایین، انتشار آن را ناپایدار می‎کند. من در آوریل 2018 به‎ عنوان مدیر، فعالیتم را آغاز کردم.

معتقد بودم که بدون در نظر گرفتن بحران عمومی مطبوعات، تیراژ روزنامه به ‎طرز چشمگیری کم ارزش شده است. بنابراین اگر به تصویر و محتوای آن علاقه نشان می‎دادیم، مردم پاسخ می‎دادند و فضا همان‎طور که شایسته است روزنامه‎ای پایدار و جدی خواهد داشت.

ما آن را انجام دادیم؛ حقیقت این است که از آن زمان تاکنون، روزنامه خوانندگان جدیدی پیدا کرده است. اما خوانندگان جدید به دکه روزنامه‌فروشی نمی‎روند. پی‌دی‌اف می‎خواهند. برای اطمینان از زنده ماندن روزنامه الکترونیکی به 5 هزار مشترک نیاز بود.

من فکر می‎کردم که در یک مجموعه 60 هزارنفری اعضای حزب می‎توانیم این مردم را جمع کنیم. ما حتی به آن نزدیک نشدیم.شما باید خوانندگان را به ‎دست آورید، نمی‎توانید تقاضا کنید که آنها را  به  زور نزد شما  بیاورند.

وضعیت امروز روزنامه چنین است: در غیاب مشترکان، منابع مالی برای نشریه روزانه به سادگی وجود ندارد. اما حتی اگر هم وجود داشته باشد، برای یک روزنامه که تیراژ آن اینقدر مشکل‌ساز است، برای یک تیم تحریریه خیلی سخت است که برنامه‎ریزی کند، بجنگد تا بهترین کار را ارائه کند. مساله حیثیت است؛ از همه شما متشکرم. مخصوصا برای افرادی که مدت زیادی با هم کار کرده‎ایم، مخصوصا برای کسانی که واقعا «آوگی» را دوست دارند و هر روز آن را در اینجا ثابت می‎کنند، صمیمانه متاسفم که نتوانستم به‎ عنوان کارگردان کار بهتری  انجام  بدهم.»

پس از توقیف روزنامه، کارگران و کارکنان آن با حضور رییس فدراسیون روزنامه‎ نگاران اقدام به تشکیل مجمع عمومی فوق‌العاده کردند. این تشکیلات روزنامه‎نگاران، از حزب ائتلاف چپ که روزنامه یاد شده ارگان آن بود، خواسته است که در این تصمیم تجدیدنظر کند. این تشکیلات معتقد است این «مرگ ناگهانی» بدون برنامه‎ریزی، بدون مشورت، بدون اطلاع و مهم‎تر از همه بدون تضمین برای آینده کارگران اتخاذ شده است.

تلاش‎های مشابهی در گذشته انجام شده بود، اما با واکنش شدید کارگران مواجه و هرگونه طرحی برای تعلیق این موضوع خنثی شد. این روزنامه قدیمی که در آن همکاران و سیاستمداران برجسته‎ای در آن خدمت می‎کردند، ضربه‎ای جبران‌ناپذیر و چند صدایی است. ما از حزب می‎خواهیم در موضع خود تجدیدنظر کرده، با اتحادیه‎ها و کارگران مشورت کرده و اعلام کند که در کنار همکاران خود  خواهد  بود.

این تصمیم بدون هیچ مشورتی با تشکل‎های صنفی روزنامه ‎نگاران اتخاذ شده است. مشکلات جدی مالی سهامدار قدرتمند حزب ائتلاف چپ را دلیل تعطیلی نشریه روزانه عنوان کرد و تمام تلاش خود را برای جذب هر چه بیشتر کارمندان د ر  این   روز  به کار خواهد گرفت.

کارکنان این روزنامه در مواجهه با بن‌بست تاریخی و سیاسی با آگاهی سنگین از تاریخ این روزنامه قدیمی تصمیم گرفتند اعتصابات مکرری را برای تعلیق تصمیم تعطیلی روزنامه اعلام کنند. در عین حال، آنها خواستار حفظ همه مشاغل، پرداخت اقلام تعهدی خود شدند.

آقای کاسلاکیس، رییس حزب ائتلاف چپ در پست خود با توجه به تحولات حزبی و تعلیق انتشار روزنامه آوگی، از «تصمیمات دشوار» با «هزینه احساسی سنگین» صحبت و بار دیگر اعلام کرد که حزب تحت رهبری او «پول سیاه» نمی‎گیرد.

من صریحا در مورد تصمیمات مالی دشواری که باید گرفته شود با شما صحبت کردم. با هزینه هنگفت عاطفی چگونه می‎توان از آنها در این زمان اجتناب کرد؟ فقط با پول سیاه! من به صراحت گفتم: حزب من پول سیاه نخواهد گرفت.

این به آن معنی است که اگر رای‌دهندگان یا مقامات حزب مایل به پذیرش پول سیاه برای جلوگیری از تصمیمات دردناک، اما از نظر مالی ضروری هستند، باید رییس دیگری را انتخاب کنند. فردی که روش زیرزمینی را که اکثر احزاب در یونان به آن  عمل  می‌کنند،  بپذیرد.

منبع: سینما اعتماد
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت خبرفوری هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

    اخبار سایر رسانه ها

      تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت خبرفوری هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد