محدودیت خروج آب زمزم از عربستان

مقررات خروج آب زمزم همراه زائران از عربستان با محدودیت‌هایی مواجه است که البته حدود آن را معمولا شرکت‌های هواپیمایی تعیین می کنند.

محدودیت خروج آب زمزم از عربستان

طبق سیاست عربستان، تنها چند شرکت هواپیمایی می‌توانند آب زمزم را از فرودگاه‌های جده، ریاض یا مدینه خارج کنند. براساس خط مشی حمل آب زمزم همراه زائر، خطوط هوایی، که عربستان تعیین کرده است این امکان را به هر زائر داده‌اند که ۵ لیتر آب زمزم را همراه داشته باشند، اما این مقررات برای دیگر زائران که با شرکت‌های هواپیمایی غیرسعودی سفر می‌کنند، متفاوت است.

طبق این مقررات، شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران که مسئولیت انتقال حجاج ایرانی را در حج تمتع ۱۴۰۳ به عهده دارد، به زائران توصیه کرده است دو بطری کوچک آب زمزم در کیف دستی می توانند همراه خود داشته باشند.

با توجه به محدود حمل بطری آب نوشیدنی در پرواز، به زائران توصیه شده است از بطری‌های آب زمزم که توسط کارخانه آب زمزم بسته‌بندی شده است، استفاده کنند و نمی‌توانند بطری‌های آب زمزم را که به صورت دستی پر شده است حمل کنند.

محمد معصومی، نماینده هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران نیز تاکید کرده است: تمام بارهای مسافران در فرودگاه‌های مدینه و جده با دستگاه ایکس ری بررسی می‌شود و چنانچه مایعات درون چمدان و کیف‌های بزرگ باشد آن را خارج خواهند کرد. بنابراین از قرار دادن بطری های آب زمزم در چمدانی که تحویل بار می‌شود، خودداری شود.

او یادآور شد: حمل تمام مایعات اعم از آب زمزم، نوشابه و آب میوه در بار مسافران ممنوع است. چنانچه در بار مسافران مایعات باشد یک گروه بارها را باز و بازرسی می‌کند و مایعات را از درون چمدان خارج خواهد کرد. این کار ممکن است موجب پارگی چمدان و مفقود شدن اشیاء داخل بار مسافران شود.

معصومی همچنین گفت: وضعیت فرودگاه جده نسبت به فرودگاه مدینه متفاوت است. از آنجایی که زائران بار خود را تحویل می‌دهند و سپس وارد سالن ترانزیت می‌شوند در صورت وجود مایعات در بار زائران، ممکن است کیف و چمدان با تأخیر یا با پروازهای بعد به دست زائر برسد.

منبع: ايسنا
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 4
 • ناشناس
  2

  اب زمزم همون H2o هست یا نه فرمول دیگری داره ؟!
  یعنی خواص فیزیکی شیمیایی داره ؟!!!

  اگرنداره برای چی این خرافات را دامن میزنید ؟!!!

  نظرات شما -
  • رابی
   1

   آرسنیک داره .به مقدار زیاد هم.

  • ناشناس
   1

   املاح اش فرق ميكنه

 • ناشناس
  0

  چه کاسبی راه انداختند😳

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت خبرفوری هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  اخبار سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت خبرفوری هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد