رونمایی از جدی‌ترین رقبا برای اسکار 2023

3 فیلم «همه‌چیز همه‌جا به‌یکباره»، «در جبهه غرب خبری نیست» و «ارواح اینیشرین» در فهرست نامزدهای جوایز آکادمی اسکار پیشتازند.

رونمایی از جدی‌ترین رقبا برای اسکار 2023

عصر دیروز فهرست نامزدهای نود و پنجمین دوره جوایز آکادمی هنرها و علوم سینما (اسکار) اعلام شد و مطابق با آن، از میان صدها فیلمی که در سال 2022 نمایش داده شدند، آثار برگزیده در رشته‌های مختلف معرفی شدند تا برای کسب جوایز اسکار رقابت کنند.

جالب است بدانید یکی از دو هنرپیشه‌ای که نامزدهای این دوره اسکار را معرفی کرد، ریز احمد بازیگر انگلیسی پاکستانی‌تبار بود که سال گذشته به عنوان اولین بازیگر مسلمان نامزد اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد، تاریخ‌سازی کرد.

برندگان این دوره اسکار 21 اسفند معرفی خواهند شد. در ادامه 8 نکته درباره فهرست نامزدهای این دوره و در انتها فهرست نامزدهای بخش‌های مهم را می‌خوانید:

1- فیلم «همه‌چیز همه‌جا به‌یکباره» ساخته دانیل کوان و دانیل شاینرت با 11 نامزدی در رشته‌های مختلف، پیشتاز این دوره است و «در جبهه غرب خبری نیست» به کارگردانی ادوارد برگر و «ارواح اینیشرین» اثر مارتین مک‌دانا با 9 نامزدی در تعقیب این فیلم‌اند. پس از این آثار، «الویس» باز لورمن با 8 نامزدی و «فیبلمن‌ها»ی اسپیلبرگ با 7 نامزدی از آثار پرشانس این دوره اسکار هستند.

2- امسال برای نخستین بار در تاریخ اسکار، دو فیلم «آواتار: راه آب» و «تاپ گان: ماوریک» که قسمت دوم فیلم‌های دیگری محسوب می‌شوند، نامزد اسکار بهترین فیلم شده‌اند و از این حیث، اسکار امسال رکورد شکسته است.

3- به شکلی جالب توجه، فهرست نامزدهای سه رشته اصلی اسکار 2023، فهرستی مردانه است و سارا پولی تنها زنی به شمار می‌آید که با فیلم نامه «حرف‌های زنانه» در رشته‌های اصلی نامزد شده است.

4- از میان نامزدهای بهترین فیلم، «در جبهه غرب خبری نیست» تنها اثر غیرانگلیسی‌زبان است که به عنوان نماینده آلمان، نامزد بهترین فیلم بین‌المللی هم شده. به نظر می‌رسد سینمای آلمان در سال 2022 توجهات زیادی را به خود جلب کرده، چراکه به جز این فیلم، در تولید «مثلث غم» و «تار» دو عنوان از دیگر آثار نامزد بهترین فیلم، نقش داشته است. سال 2022 همچنین سال خوب سینمای ایرلند نیز محسوب می‌شود. علاوه بر موفقیت «ارواح اینیشرین» و بازیگران پرتعداد نامزدشده آن، پل مسکال برای «افترسان» نامزد بهترین بازیگر نقش اول مرد و «دختر ساکت» نامزد بهترین فیلم بین‌المللی شد.

5- در میان فهرست بازیگران نامزد اسکار 2023، نام‌هایی چون کیت بلانشت برای «تار»، برندن فریزر برای «نهنگ»، کالین فارل و کری کاندن برای «ارواح اینیشرین» و میشله ویلیامز برای «فیبلمن‌ها» حضور دارند که رقبای اصلی‌اند و نامزدی‌شان پیش‌بینی می‌شد. حضور میشل یئو بازیگر اهل مالزی فیلم «همه‌چیز همه‌جا به‌یکباره» تاریخ‌ساز است، چون او به اولین بازیگر آسیایی تبدیل شده که نامزد جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن شده است. نامزدی جاد هرش نیز برای نقش بسیار کوتاه در فیلم «فیبلمن‌ها»، بسیاری را غافلگیر کرد. حضور آندریا ریسبورو نیز که با تبلیغات توسط ستاره‌های هالیوود، برای فیلم بسیار کم‌هزینه و مستقل «برای لزلی» نامزد شد، جالب توجه است. آنجلا باست هم با رقم زدن اولین نامزدی اسکار یک بازیگر برای فیلمی از مارول، به نوعی دیگر تاریخ‌سازی کرد.

6- فیلم موهن «عنکبوت مقدس» از گردونه رقابت اسکار حذف شد و به نامزدی دست نیافت. حضور این اثر در فهرست کوتاه بهترین فیلم بین‌المللی، با توجه به ضعف‌های جدی و کیفیت پایین آن نیز جای تعجب داشت.

7- کازئو ایشی‌گورو رمان‌نویس شاخص ژاپنی که در کارنامه خود جوایز بوکر و نوبل را برای کتاب‌های داستانی‌اش دارد، با سومین فیلم نامه سینمایی عمرش نامزد اسکار شد. او برای فیلم «زندگی» که از روی کتاب‌های خودش هم اقتباس نشده، بعد از 17 سال دست به قلم شد تا فیلم نامه بنویسد و حالا نامزد مهم ترین جایزه فیلم نامه سینمایی شده است.

8- تنها دو ایرانی به شکلی در فهرست نامزدها حضور دارند.

داریوش خنجی مدیر فیلم برداری فیلم «باردو» ساخته الخاندرو گونسالس اینیاریتو برای دومین بار در رشته بهترین فیلم برداری نامزد شد و سیروس نشواد هم با فیلم کوتاه «چمدان قرمز» در فهرست نامزدهای بهترین فیلم کوتاه لایواکشن حضور دارد.

فهرست نامزدهای مهم ترین رشته ها

بهترین فیلم:

در جبهه غرب خبری نیست

آواتار: راه آب

ارواح اینیشرین

الویس

همه چیز همه جا به‌یکباره

فیبلمن‌ها

تار

تاپ گان: ماوریک

مثلث غم

حرف‌های زنانه

بهترین کارگردانی:

تاد فیلد (تار)

دنیل کوان و دنیل شاینرت (همه چیز همه جا به یکباره)

مارتین مک دانا (ارواح اینیشرین)

روبن اوستلوند (مثلث غم)

استیون اسپیلبرگ (فیبلمن‌ها)

بهترین بازیگر مرد:

آستین باتلر (الویس)

کالین فارل (ارواح اینیشرین)

برندن فریزر (نهنگ)

پل مسکال (افترسان)

بیل نای (زندگی)

بهترین بازیگر زن:

کیت بلانشت (تار)

آنا د آرماس (بلوند)

آندریا رایزبورو (برای لزلی)

میشل ویلیامز (فیبلمن‌ها)

میشل یو (همه چیز همه جا به یکباره)

بهترین فیلم نامه اقتباسی:

در جبهه غرب خبری نیست

چاقوکشی: گلس آنین

زندگی

تاپ گان: ماوریک

حرف‌های زنانه

منبع: خراسان
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    اخبار سایر رسانه ها