وودی آلن با کارگردانی خداحافظی می‌کند

وودی آلن، سینماگر مشهور پس از ساخت پنجاهمین فیلمش، با کارگردانی خداحافظی خواهد کرد کرد.

این وداع به معنای بازنشستگی نیست چرا که کارگردان ۸۷ ساله حالا قصد دارد روی نوشتن رمان تمرکز کند.

«فکر می کنم لحظه خوبی برای توقف است.» وودی آلن با این سخنان خروج خود از سینما را اعلام کرده و گفته قصد دارد، پس از این روی نوشتن رمان متمرکز شود.

وودی آلن در گفت‌وگو با روزنامه اسپانیایی La Vanguardia اعلام کرد، پنجاهمین فیلم او احتمالا آخرین خواهد بود. او در حال حاضر سرگرم آماده شدن برای فیلمبردای این فیلم در پاریس است.

فیلم آخر این کارگردان برجسته سینمای آمریکا به زبان فرانسوی خواهد بود و آلن، آن را با فیلم موفق دیگرش Match Point که در سال ۲۰۰۵ ساخت، مقایسه کرده است.

وودی آلن با نام اصلی آلن استوارت کونیگزبرگ در اول دسامبر ۱۹۳۵ در خانواده‌ای یهودی در بروکلین به دنیا آمد. خیلی زود استعداد او در شوخ‌طبعی و طنزگویی آشکار شد.

هنوز کودک بود که اولین طنزهای خود را برای انتشار به روزنامه‌ها فرستاد و اولین نوشته‌هایش در روزنامه نیویورکر منتشر شدند. گفته می‌شود که او با انتشار نوشته‌های طنزآمیز در ۱۶ سالگی بیشتر از پدر و مادر خود درآمد داشت.

هنگامی که وودی آلن از نیمه‌ دهه ۱۹۶۰ به سینما روی آورد، آشکار بود که رسانه‌ دلخواه خود را یافته است.

او با نخستین فیلم‌های کوچک و کم‌خرج خود، به عنوان چهره‌ جوان و پرکار سینمای کمدی نامی شد. در میان نخستین کارهای او به ویژه سه فیلم قابل توجه هستند: "پول رو بردار فرار کن!" (۱۹۶۹)، "دوباره سعی کن، سام!" (۱۹۷۱) و "هر آنچه همیشه دوست داشتید درباره‌ سکس بدانید اما جرأت نمی‌کردید که بپرسید!" (۱۹۷۲)

اما کار اصلی وودی آلن که دستخط او در سینما شناخته می‌شود، در اواخر دهه ۱۹۷۰ بود، به خصوص با کارگردانی سه فیلم به نام های آنی هال (۱۹۷۷)، زندگی درونی (۱۹۷۸) و منهتن (۱۹۷۹).

وودی آلن در تمام سال‌هایی که به عنوان کارگردان مشغول به کار بود، موفق، مطرح و پرحاشیه بود.

بسیاری از منتقدان جدی سینما وودی آلن را یکی از بهترین و خلاق‌ترین فیلسازان چند دهه اخیر می‌دانند.

نکته قابل توجه دیگر درباره وودی آلن این است که او هرگز در مراسم اسکار شرکت نکرده است و جوایزش را همواره دیگران از طرف او دریافت کردند.

وودی آلن در سال‌های اخیر با اتهام آزار جنسی علیه دخترخوانده‌اش نیز رو‌به‌رو شد که می‌توان گفت، لطمه‌ای جدی به سابقه هنری او زد.

هر چند او این اتهام را "غیرواقعی و شرم‌آور" خواند اما همین موضوع باعث شد، انتشار کتابی که از زندگی خود نوشته بود، از سوی ناشرش در سال ۲۰۱۹ متوقف شود.

آن زمان بسیاری از اهالی سینمای هالیوود از همکاری‌ گذشته خود با این کارگردان ابراز پشیمانی کردند.

منبع: دویچه وله
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید