کشف غافلگیرکنندۀ ۱۰ مومیایی کروکودیل در مصر

باستان‌شناسان در سال ۲۰۱۸ مقبره‌ای را در منطقه قبه‌الهوا کاوش کردند که ۱۰ مومیایی کروکودیل با شرایطی بسیار عالی و غافلگیرکننده در آن دفن شده بودند. نتایج این کاوش به تازگی منتشر شده است.

کشف غافلگیرکنندۀ ۱۰ مومیایی کروکودیل در مصر

 در نگاه اول ممکن است فکر کنید آن‌ها زنده هستند و خود را در درون خاک پنهان کرده‌اند! اما واقعیت این است که احتمالا حدود ۲۵۰۰ سال از مرگ این جانوران وحشی گذشته است. این ۱۰ کروکودیل که داخل یک مقبره در منطقه قبه الهوا در غرب نیل کشف شده‌اند، به احتمال فراوان به عنوان بخشی از آیین پرستش «سوبِک» (خدای باروری در مصر باستان) مومیایی شده‌اند.

 ویژگی مهم این مومیایی‌ها که از دو گونۀ مجزای کروکودیل هستند این است که در شرایطی بسیار عالی و غافلگیرکننده حفظ شده‌اند. کشف مومیایی‌های حیوانات در مصر از جمله کروکودیل قبلا نیز سابقه داشته است، اما این کشف تازه به دلیل ماندگاری فوق‌العاده‌ای که داشته واقعا چشمگیر است.

محل کشف مومیایی‌ها

این مومیایی‌ها در مقبره‌ای در کنار چهار مقبرۀ انسان پیدا شده‌اند. از این ۱۰ مومیایی ۵ مورد فقط سرشان پیدا شد و ۵ مورد دیگر کامل‌تر بودند. اما یکی از آن‌ها با طول بیش از ۲ متر تقریبا به طور کامل حفظ شده است.

کشف غافلگیرکنندۀ ۱۰ مومیایی کروکودیل در مصر (عکس و فیلم)

اما آنچه که به ویژه توجه باستان‌شناسان را در این مورد به خودش جلب کرده است، شیوۀ متفاوت مومیایی کردن این حیوانات است. مومیایی‌های مصری معمولا در پارچه‌های آغشته به صمغ پیچیده می‌شدند؛ اما بر اساس تحقیقی که نتایج آن در نشریه PLOS ONE منتشر شده، در مورد این کروکودیل‌ها هیچ صمغی وجود نداشته و پارچۀ کتان اطراف آن‌ها تقریبا به طور کامل تجزیه شده و توسط حشرات خورده شده بود. این نشان می‌دهد که احتمالا این حیوانات قبل از دفن شدن در این مقبره، در زمین گرم و شنی دفن شده‌اند تا به صورت طبیعی با خشک شدن بدنشان مومیایی شوند.

کشف غافلگیرکنندۀ ۱۰ مومیایی کروکودیل در مصر (عکس و فیلم)

کامل‌ترین مومیایی کروکودیل که در مقبره یافت شده است

هنوز آزمایش قدمت‌سنجی به وسیلۀ رادیوکربن روی این مومیایی‌ها انجام نشده، اما بر اساس شواهد تاریخی محققان حدس می‌زنند که تاریخ این مقبره احتمالا به ۲۵۰۰ سال قبل برمی‌گردد؛ یعنی زمانی که مومیایی کردن حیوانات در مصر به شدت رواج یافته بود.

منبع: فرادید
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 4
 • ناشناس
  0

  خیلی مقبره ها را بگشایی توش کروکودیل واختاپوس وکفتار وووووو پیدا میکنی .

  نظرات شما -
  • ح.ن
   0

   زیاد فکرشو نکن اینا خوبن چیزهای عجیب تر از این هم پیدا خواهد شد اینا اول راهه ب مثلث برمودا شک نکنید

 • ح.ن دنیای هیچوپوچوکلک
  0

  ازشما سپاسگزارم پیامم را @دوباره تشکر میکنم بعصی شایدتوهین کنن ولی ناراحت نشید ببخشید@ 15/14سال پیش قرصهای روانگردان و داروهایی بیهوشی و بدتراز آن وارد ایران شد ک مثل قارچ زامبی عمل میکرد ک درپبامهایم فرستادم همه ی آنها عینه واقعیته@ من خودم درآن هیئت بهتراست اینطور بگم جراحی شدم و هر بلای دیگر @خیلیها موردن و روانی شدن و همسراشونو کشتن یا چه جنایاتی دراین هیئت که نشده با سحروجادوباروانگردان {91/92/93 }تا حال((( بعضی موقع آدم بخاطره آبروش هیچی نمیتونه بگه))) چون قانون در ایران نداریم ولی مثلث برمودا در سال 1393 اجرا شده وایستی ندارد کاره هرکسی هم نیست شک نکنیدبگفتم @ گورستانهای خالی خواهند شد جنایتهای بدتر از این هم خواهدشد@ من خودم با قرصهای ک درآن هیئت میدادن یادرپارچ آب یا چای یاکلمن آب نمیدانستم بدترین آسیب نا علاج گرفتم @سعی کنیداز مواد بروز مخصوصا روانگردانهاداشته باشید باز سپاسگزارم ازشما@در♡منید☆خودمیدبی نهایت@ این راگفتم ک مواظب فرزندانتان باشید اینجور جاها فرقی نداره کی میمیره یا روانی میشه وغیره

  نظرات شما -
  • ناشناس
   0

   جنست آت آشغال خالی بوده.آخه خودت فهمیدی چی گفتی!!!؟؟؟ توهمی!؟