همزمان با سالروز تاثیرگذارترین حادثه در تاریخ ایران؛

داستان یزدگرد، آخرین پادشاه ساسانی و سرنوشت فرزندانش/ از حکومت در چین تا پیدا شدن در ایران/ آیا دختر یزدگرد سوم همسر امام حسین (ع) بود؟

یزدگرد سوم بعد از فرار به سمت مرو با نیروهای کمکی چین قصد بازگشت به ایران را داشت اما با خیانت یارانش کشته و جسدش به آب انداخته شد.

به گزارش خبر فوری، در چنین روزی در سال 642 میلادی بزرگترین و تاثیرگذارترین حادثه در تاریخ ایران روی داد. در روزی مثل این، ارتش یزدگرد سوم، آخرین پادشاه دودمان ساسانی از آخرین نیروی اعزامی اعراب شکست خورد و سلسله ساسانی رسما سقوط کرد و ایران وارد عصر جدیدی از تاریخ خود شد.

سرنوشت آخرین پادشاه ساسانی چه شد؟

یزدگرد 4

نکته مهم و جالب در مورد یزدگرد سوم که کمتر مورد توجه قرار می گیرد این است که او بعد از اشغال ایران همچنان سلطنت می کرد اما نه در داخل مرزهای ایران بلکه در قسمتی از خراسان بزرگ در مرز چین آن روزگار. یزدگرد با اندک سپاهیان و خانواده اش بعد از شکست نهایی به سمت خراسان رفت و در آنجا از خاقان چین کمک خواست. خاقان که امیدی به پیروزی یزدگرد نداشت، سربازان اندکی به شاه داد و یزدگر نیز با همین سربازان قصد حمله مجدد به ایران را داشت اما سربازان که امیدی به پیروزی نداشتند و غالبا ایرانی نیز نبودند، در مسیر علیه یزدگرد شورش کرده و بعد هم او را به قتل رسانده و ثروت او را به غارت بردند و در آخر نیز جسد آخرین شاه ساسانی را به رودخانه انداختند.

در مورد مرگ یزدگرد روایت دیگری نیز وجود دارد. روایت است که یزدگرد در سالهای پایانی در مرو ساکن بود و در آنجا به همراه اندک سربازان چینی و ایرانی خود قصد حمله به ایران را داشت تا آن که در 651 میلادی سربازان ماهوی (ابو براز) مرزبان مرو، که به شاه ساسانی خیانت کرده بود، یزدگرد را در مرو کشته و جسد او را در رودخانه انداختند. در شاهنامه فردوسی چنین روایت شده که یزدگرد از ترس جانش فرار کرد و گرسنه و تشنه به خانه آسیابانی پناه برد. آسیابان به یزدگرد سوم آب و غذا داد و بعد هم آخرین شاه ساسانی در کلبه کوچک آسیابان خوابید. در این لحظه، ماهوی از مکان یزدگرد باخبر شده و به آسیابان وعده داد که اگر سر یزدگرد را ببرد، به او طلا می دهد. آسیابان هم به طمع طلا یزدگرد را در خواب کشت و بعد هم با همکاری ماهوی جسد او را به رودخانه انداخت.

بدین صورت آخرین پادشاه ساسانی نیز به قتل رسید و حکومت آخرین دودمان ایرانی قبل از اسلام پایان یافت.

سرنوشت پسران یزدگرد سوم، رهبری یک سلسله دست نشانده در شرق

یزدگرد 2

اگرچه یزدگرد سوم کشته شد اما خاندانش تا مدت ها در مرز چین مانده و در آنجا حکومت کردند. بنا به روایت چراغعلی سنگسری، فیروز (فرزند بزرگ یزدگرد سوم) که به هنگام قتل پدر در تخارستان بود، بعد از این واقعه خود را پادشاه ایران خواند. مورخان مطالب‌ زیادی از او به جای نگذاشته ‌اند اما در میان منابع چینی اطلاعات مفیدی در رابطه با او وجود دارد. وی که در زمان یزدگرد در محاربه ‌ای با مسلمین در سال 641 میلادی‌ ناکام مانده بود، پس از یزدگرد از خاقان چین یاری خواست و دولت‌ چین او را شاه ایران شناخت اما کمک چندانی به او نکرد. فیروز توانست با شکست گروهی از ترکان و جلب اعتماد خاقان چین قلمرویی را که در گوشه شمال شرقی افغانستان‌ امروزی قرار داشت از آن خود کند. قلمرو حکومت او تا زرنج سیستان می ‌رسید.

با این حال، او در مبارزه با اعراب ناکام بود. با فشار سپاهیان عرب فیروز که تاب مقاومت نداشت، ناچار به‌ تخارستان عقب نشست.

مرگ فیروز به سال 676 میلادی در زمان معاویه به وقوع‌ پیوست. به هنگام مرگ به احتمال زیاد چهل و یک یا چهل و دو سال‌ داشت.

پس از فیروز، پسرش نرسی در 679 میلادی همراه گروهی سرباز برای آزاد ساختن ایرانشهر به غرب رفت و در تخارستان به مدت 30 سال با اعراب جنگید. در 687 میلادی در زمان عبدالملک مروان نیز کوشش‌هایی کرد، اما نافرجام ماند. به این ترتیب در 708 یا 709 میلادی در زمان فرمانروایی چن‌لونگ به دربار چین بازگشت و لقب ژنرال گارد چپ را دریافت کرد.

پشنگ پسر نرسی نیز در 722 میلادی خود را پادشاه ایران نامید و به نظر می‌رسد کوشش‌هایی برای بازپس‌‌گیری ایران انجام داد. از او آگاهی بیشتری در دست نیست.

 فرزندان و نوادگان یزدگرد در چین به صورت خاندانی سلطنتی و سرداران نظامی و با احترام از سوی امپراتوران این کشور پذیرفته شدند. ایشان آتشکده‌های چندی را در این کشور برپا داشتند.

طبق روایت ها گروهی از نوادگان یزدگرد سوم هم از طریق مرز سیستان به پاکستان و سند رفتند و در آنجا حکومت کوچکی تشکیل دادند که تا زمان های دور باقی ماند.

سرنوشت دختران یزدگرد، تاریخی پوشیده از اسطوره و افسانه

یزدگرد

یکی از رموز بزرگ تاریخ ساسانیان سرنوشت دختران یزدگرد سوم است. منابع اسلامی و چینی چیز زیادی در این رابطه برای عرضه ندارد. آنچه مشخص است این است که دو دختر یزدگرد همراه او به مرو رفتند اما از سرنوشت آن دختران اطلاعاتی در دست نیست.

برخی بر آنند که یکی از دختران یزدگرد سوم توسط لشگر اعراب دستگیر شد و به اسارت درآمد اما بعد از اینکه او را به مدینه فرستادند، به دست حضرت علی(ع) آزاد شد و بعد هم به عقد امام حسین(ع) درآمد. این روایت البته از نظر تاریخی مورد بحث است. در میان مورخان، تنها یعقوبی جمله‌ ای دارد به این مضمون که گفته است: مادر علی بن الحسین (ع) {امام سجاد (ع)} «حرار» دختر یزدجرد بود و حسین(ع) نام او را غزاله نهاد. سعید نفیسی در تاریخ اجتماعی ایران اما این روایت را افسانه می داند هرچند در منابع حدیث شیعی این مطلب آمده است.

اگرچه درباره سرنوشت دختران آخرین شاه ساسانی روایات تاریخی معتبر زیادی وجود ندارد، اما سرنوشت این دختران همواره مورد توجه افسانه ها و اسطوره ها بوده است. در طول قرون بعد از سقوط ساسانیان، قبرهای بسیاری در مکان های مختلف پیدا شد که مردم محلی آنها را مزار دختران یزدگرد دانسته و آنجا را تبدیل به عبادتگاه نمودند. در ری و یزد هنوز هم برخی از این مکان ها وجود دارند.

در سرزمین تاریخی یزد که قطب زرتشتیان و عبادتگاه‌ های پیروان این آیین و مذهب نیز به شمار می‌رود، آرامگاه دختران و بانوان مقدسی وجود دارند که امروزه عبادتگاه پیروان این ادیان و از آثار تاریخی یزد محسوب می ‌شوند که در این باره می ‌توان عناوینی مانند پیرهریشت، ستی پیر، پیر سبز یا چک چک، توران پشت، پیر بانو و پیر نارکی را نام برد.

آرمگاه «نیک بانو» از مهمترین آرمگاه‌های زرتشتیان دنیا در یزد است که هر ساله هزاران زرتشتی را برای عبادت به این مکان می ‌کشاند و علاوه بر آن، یکی از مهمترین آثار تاریخی و ارزشمند یزد به شمار می ‌رود.

منبع: خبر فوری
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 51
 • سعید
  50

  پیروزی اعراب بر سپاه یزگرد سوم شروع حکمرانی اعراب سوسمار خور بر ایران و کم رنگ شدن دین مقدس زرتشت در ایران شد

  نظرات شما -
  • سعد بن ابی وقاص
   2

   سعید جان چرا نام عربهای سوسمار خور انتخاب کردی نکنه بابات عرب است و از سربازان من ولی مادرت فرس عجمی

 • ناشناس
  27

  متاسفانه تاریه وعناوین عربی را بیشتر شنیده ایم تا تاریخ ایران را به گونه ای تعریف کرده اند که ایران فرش قرمزپهن کرده تا اعراب تشریف بیاوران وحکومت کنند لطفٱازاین نوع نوشتاربیشترچاپ کنید

  نظرات شما -
  • سرباز کوروش
   30

   اونها انقدر بدوی و وحشی بودن که گلوی سربازای ایرانی رو میجویدن، وقتی ایران افتاد دست این وحشیا چه جنایت ها که نکردن،.....وگرنه که این تاریخ هزارو چهارصد ساله به سبب سادگی مردم، شیرین نقل شده....

  • سعد بن ابی وقاص
   2

   سرباز جان نگاه کن در نوشتها خودت چند کلمه عربی استفاده کردی بعدا بلبل زبانی کن

  • سرباز کوروش
   0

   اینگونه گفتار شد تا بِدانی،،،،، وگرنه که اون شلواری که پاته، از ما برای چون توئی است،،،، کلاغ

 • جلال عامری
  57

  تمدن ایرانی با تمدن شیعی و علوی به خاطر قرابت فراوان پس از اسلام در هم تنیده شده و تمدن عدالتخواه و ظلم ستیز ایرانی-شیعی را بوجود اورد
  ایرانیان به خاطر نزدیکی تمدنی و فرهنگی به ۱۴معصوم از شیعیان شدند و در طول تاریخ مدافع مظلوم و در ستیز با ظالمان بوده اند هستند و خواهند بود.
  علت دشمنی تمدنهای ظلم گرادر سراسر گیتی با تمدن ایرانی- شیعی تقابل این تمدن با انهاست...

  نظرات شما -
  • علی
   12

   مگه اسلام و شیعه تمدن داشته ؟
   کل تمدن اعراب در خوردن و ازدواجهای متعددختم میشه
   همین کاری که الان هم اعراب در اون تبحر دارن
   نه شماو نه هیچکس دیگه حق نداره تمدن و فرهنگ ایران و پارس رو با این به اصطلاح شما تمدن شیعه اسلام مقایسه کنه
   بقول شما مسلمونای شیعه این قیاس قیاس مع الفارقه

 • ایمان
  18

  خیلی جالبه تمامی جنگ های صدر اسلام با کلیه جزئیات در کتاب های درسی ما بارها تکرار شده ولی کوچکترین اشاره ای به این موضوعات نمی‌کنند.....هم تمدن پارسی را نابود کردند هم اسلام را گند زدند..

 • ناشناس
  19

  سلسله ساسانی رسما سقوط کرد و ایران وارد عصر جدیدی از تاریخ خود شد
  رسما وارد فاز بدبختی خودش شد.

  نظرات شما -
  • ناشناس
   59

   اتفاقا دوران شکوه و تمدن ایران بعد از ورود اسلام به ایران بود. بیشتر دانشمندان ایرانی بعد از ظهور اسلام، مطرح شدند. ابن سینا، ابوریحان، خواجه نصیر طوسی، غیاث الذین جمشید کاشانی و ....
   کسی که مایل به دانستن حقایق تاریخی است، مطالعه می‌کند و به کتاب تاریخی مدرسه یا این نوشتار بسنده نمیکند. کتاب خدمات متقابل اسلام و ایران شهید مطهری رو فرصت کردید بخونید.

  • مهدی
   13

   در جواب دوستی که فرمودند دانشمندان بعد از اسلام ظهور کردند. خیر عزیزجان اینطور نبوده. بنده استاد تاریخ هستم. اتفاقا قبل اسلام دانشمندان برجسته تر بودند ولی بنا بر مسائل جبری بعد اسلام بسیاری کتب در حمله اعراب سوزانده شد و البته بسیاری هم موجود است.
   هوشتانه

   کیمیاگر (هوشتانه استادِ نوآورِ (مبتکرِ) انگاره (نظریه) اتم، دموکریت یونای بوده است) – دوره هخامنشیان

   هوشتانه یا اوستَن، یک کیمیاگر و فرزانه (فیلسوف) مُغ ایرانی در زمان هخامنشیان بود. نام دیگر هوشتانه، هیوسایتانه به یونانی و هیوستانیوس به زبان مقدونی است.

   او که یکی از کیمیاگران دودمان مغان زرتشت به‌شمار می‌رفت، که در جریان لشکرکشی خشایارشاه به یونان او را همراهی کرد و در آنجا به آموزش کیمیاگری و جادوگری پرداخت.آموزشگاه آموزشی او چنان مورد پذیره (استقبال) قرار گرفت که به گفته پلینی، بسیاری از فرزانگان (فیلسوفان) یونان همچون فیثاغورث، امپدکلس، دموکریت، و افلاطون برای خواندن آن به خارج سفر کردند، و سپس برای آموزش آن بازگشتند

   وی همچنین در یونان، آموزگاری دموکریت (نوآور انگاره اتم) را داشت. وی را نخستین نویسنده در جادوگری یاد می کنند و همواره او را یکی از پایه ای ترین بنمایگان (مراجع) کیمیاگری می دانند و یادواره های (آثار) بسیاری به او نسبت داده می‌شده‌است. مردم باستان کاوش سنگ جادو را از او می‌دانستند.

   سنگ جادو، سنگی که دارنده آن می‌توانست با بهره‌وری از آن، فلزها را به زَر (طلا) تبدیل کند و با دستیابی به انوشگی زندگی دراز داشته باشد.
   آرتاخه (آرتاخایس)

   آگاه به مهندسی سازه (از مدیران آبراهه آتوس) – دوره هخامنشیان.

   آرتاخه یا آرتاخایس مهندس ایرانی زمان هخامنشیان و از سازندگان کانال آتوس بود. وی زمانی پس از پایان کارش، درگذشت.

   آذرباد مَهرَاسپندان

   فرازمند (حکیم)، اندیشمند، ادیب و از کارسازترین (تأثیرگذاترین) نفرها در ادبیات پس از اسلام است که در دوره ساسانیان زندگی می کرده است ...

   آذرباد مَهرَاسپندان (آتورپات مَهرَسپندان، آتورپات مارسپندان، آتورپات امهرسپنت) موبدِ موبدانِ شمان شاپور دوم ساسانی بود. گفته‌اند برای جلب اعتماد مردم حاضر شد که ۹ من روی گداخته، بر سینه وی ریزند. چنین کردند و بدو رنجی نرسید.

   باربُد

   باربُد موسیقی دان بزرگ و از نفرهای کارساز در دانش موسیقی است که در زمان ساسانیان زندگی کرده است. باربد برای هر روزی از روزهای هفته نواهایی ساخته بود که این نواهای هفتگانه به نام طرق الملوکیه مشهور است. همچنین آهنگ‌هایی برای هر سی روز ماه که به نام سی لحن باربدی نام‌دار است. و هم ۳۶۰ لحن به شمارگانِ (تعداد) روزهای سال نوای ویژه (خاص) ساخته بوده‌است.

   بُروزیه پزشکپزشک (پیشوای پزشکان)، اندیشمند، آشنا به زبان‌های گوناگون – دوره ساسانیان ... برزویه، پزشک در دربار انوشیروان با کسب اجازه از شاهنشاه برای بدست آوردن گیاهی که مرده‌ها را زنده می‌کند مسافرتی به هندوستان کرد و در آنجا کوشید تا خواسته ایش را پیدا کند ولی با کامیاب (موفق) نشد.
   ولی دانشمندان هندی به او گفتند که، آن گیاه نَسَک (کتاب) کلیلک و دمنک است و آن نَسَک، نادانان و نابِخرَدان را که به همانند (مثابه) مردگان‌ اند را دانا (عاقل) می‌سازد و بدین سان (ترتیب) به آن‌ها زندگی می‌بخشد.
   برزویه نسک کلیله و دَمَنِه را به ایران آورد و آن را به پارسی میانه (پهلوی ساسانی - پارسیگ) برگرداند (ترجمه کرد). در سده هشتم تَرسایی (میلادی) عبدالله ابن مقفع آن را زیر عنوان کلیله و دمنه از پهلوی به عربی برگرداند و سپس آن نَسَک به زبان‌های گوناگون جهان راه یافت.
   بزرگمهر بختگان
   اندیشمند و وزیر خسرو انوشیروان و نماد خردمندی و کاردانی در دوره پس از اسلام است – دوره ساسانیان.
   همچنین می‌توان از این نفرها (شخص ها) نام برد که بسیار کارساز بوده اند:
   بوبارس/ ﺑﻮﺑﺮﺍﻧﺪﺍ
   از مدیران آبراهه آتوس.
   مانی - فرزانه و هنرمند
   مهرنرسی -وزیر بهرام گور.
   نکیسا - موسیقی دان.
   در نوشتارهای افسانه ای که سویه (جنبه) پیشینه (تاریخی) دارند:
   ثرتیه - از نخستین پزشکان که در اوستا از او یاد شده است.
   ویونگهان - پدر جمشید، نخستین کسی که آشنا به فشردن گیاه هوم شد.
   جاماسپ - فرزانه و وزیر گشتاسب
   ﺟﻬﻦ ﺑﺮﺯﯾﻦ - ﺳﺎﺯﻧﺪﻩ ﺗﺎﻗﺪﯾﺲ.

  • ایرانی
   13

   احسنت به آقا مهدی، معلم تاریخ

  • ناشناس
   14

   اونوقت ناشناس چرا این اعراب شما در طول تاریخ چه قبل وچه بعد اسلام یک دانشمند خودشون نداشتند؟

  • ناشناس
   6

   علی آقا درود

  • ناشناس
   0

   درود بر آقا مهدی که مستند پاسخ دادید . سرفراز باشید

 • وزا
  17

  فارس , عرب, ترک , افغان و ...
  یه مشت نژادپرستیم ! انسان بودن مهمه نه اینکه از کدوم قبیله باشی
  موقعی که هم کشتار چنگیز بد باشه تو ایران هم کشتار نادرشاه افشار تو هند
  موقعی که فتح حکومت بابل توسط پارس بد باشه همینطور فتح حکومت ساسانی توسط اعراب
  موقعی که اهرام مصر , تخت جمشید , کاخ های سابق شاهان چه صفوی و قجری و پهلوی بد باشه چه مرقد خمینی همه یکی اند

  متاسفم برای این خبرگذاری که توهین به اقوام منتشر میکنه و کلا نونش تو پریدن به ترک و اعراب و افغان ها هست
  من یه یزدی و فارس ام اما از تفکر قوم خودم بیزارم!!!

  نظرات شما -
  • محمد
   15

   درود. شما نمیتونی تاریخ خونده باشی ورود کوروش به بابل و ورود متوحشانه اعراب به ایران رو یکی بدونی! شما نمیتونی تاریخ خونده باشی ورود نادر به هند رو با ورود چنگیز به ایران یکی بدونی این دو از نظر شخصیتی و دوز توحش و ترحم خیلی باهم فرق دارند. هیچ کجای دنیا ملتش انقدر با خودش و تاریخش دشمن نیست! اتفاقا خوبه که مردمه ما بدونن ریشه ایدوئولوژیشون از چی نشعت گرفته. پاینده باشید

  • نادر
   18

   بیخودی و بدون تحقیق بمقام اعلیحضرت نادر شاه کبیر بیحرمتی نکن!!!!
   یادت باشه این اسکناسی که باش نون میخوری از صدقه سر اون جنابه .
   استغفار کن و از درگاهش پوزش بخواه!

 • فرزند ایران زمین
  3

  به یزدان اگر ما خرد داشتیم
  کجا این سرانجام بد داشتیم

 • شهرام. ر
  16

  یاد تمامی ایرانیانی که به عشق کشورشان با رومی مغول ،ترک، روسی ، اعراب وحشی و بقیه دشمنان کشور ، جنگیدند و تمامی کسانی که در آباد کردن ایران تلاش کرده و میکنند ، گرامی باد. چو ایران نباشد تن من مباد.

 • ناشناس
  37

  در کتاب زندگانی امام حسین نوشته محمد قاضی قید شده یزگرد سوم رادستگیر کردن ویزید درایوان مسجد کوفه دراز کشیده بود وبالشتش یک سنگ بود زمانی پادشاه ایران رو دید دستور قتل رو داد اما امام علی گفت قبل از اجرای قتل یک خواستشو بخواد ویزد گرد در خواست اب نمود وحضرت علی قسم خورد تا اب نخورده سر از تن جدا نشه اما یزد گرد زرنگی نمود کاسه اب رو زمین زد وکاسه شکست واب ریخته شد وبنا به قسم اب خورده نشد ناچار منتقل به زندان شد که زمانی که در زندان بود در واقع شهادت حصرت علی ومعاویه عمر توسط یزدگرد نقشه کشید وسه نفر مامور قتل داد که فقط ابن ملجم توانست نقشه رو اجرا کند دونفر دیگه دراجرای نقشه موفق نشدن

  نظرات شما -
  • محمد
   8

   دروغ بزرگ کتب شیعی. پایگاه شارلاتانیسم

  • p
   3

   باید به این اراجیفت گفت: زاررررررت!!!!!!

 • یکی از مردم
  13

  انگار هر وقت پای چین وسط اومده ایران افتاده دست اعراب! برای همینه که الان هم حاکمیت به چین چسبیده نه؟؟؟!!!

 • ایرانی
  14

  کاش مردم ایران زمین یک روز هم واسه تاریخ باستان نابود شده نیاکانشان از خود تحرک ومطالبه گری نشان بدن

 • صبرخدا
  13

  لعنت براعراب وحشی که باایرانیها چکارکردن.لعنت برخالدبن ولید.ولعنت برتمام کسانی که درآنروز کشورمارا....وبازنانش...چرااین ظلمو نمیگن؟

 • اصغر
  11

  کتاب دو قرن سکوت حتما بخونید

 • ناشناس
  11

  ایا بخت و اقبال ایران عزیز بعد از 14 قرن از خواب بیدار می شود؟؟؟؟

 • حمید
  18

  ایرانی را همجا بازرتشت میشناسند نه امامه به سرهای سوسمار خور

 • ایران جانم
  10

  نمیدونم با این تفکر که در ما رشد کرده داریم به کجا میریم همش میگیم ما این بودیم ما این بودیم این بودن و نبودن نیست الان چی هستین که حتی درست درس نمیخونید درست از وقت خودتون استفاده نمی‌کنید فقط میگید ما ایرانی ها این بودیم والا بخدا یونانی ها اون بودن سومری ها اون بودن مصری ها اون بودن رومی ها اون بودن مایا ها اون بودن حتی همین اعراب که بنظر تفکری که بهتون وارد شده فلان هستن خواهشا برید بخونید دارای چه تمدنی در گذشته اشون بودن یا همین عراق تا سوریه و مناطق بزرگی که از تمدن سومریان بودن که چقدر شگفت انگیز بودن. میتونید از تمدن مایا بخونید که بفهمید هر جای کره زمین واسه خودشون عجوبه داشتن به حرفای چرت خیلی ها توجه نکنید که ما این هستیم هیچ کسی مثل ما نبوده و نیست. هر تمدن و کشوری مردمانش تفکر درستی داشته باشن به بهترین و والا ترین جایگاه میرسند مثل ژاپن و کره و چین جدید و آمریکای قدیم یا فرانسه خیلی قدیمی تر یا ایتالیا خیلی قدیمی تر. کلمات زیاده ولی وقت و گوش شنوایی نیست

  نظرات شما -
  • محمد رضا مرادی
   10

   افرین باهات خیلی موافقم

  • ملا=آلت دست
   0

   برو مطالعه کن ببین کشوری که ایران را اشغال کرد
   چه فرهنگی داشت
   زنده بگور کردن دختران و ازدواج گروهی و..‌ تنها بخشی از حکایت این قماش هست
   اما متاسفانه عده اي بی غیرت تحت هر شرايط گذشته ایران را قبول ندارن و فقط وفقط عرب پرستن،
   .ذره ای غیرت داشته باشید

 • بهمن
  12

  آفرین بر نویسنده این مقاله تاریخی و مستند که به روش تحقیق و بررسی انجام شده .از بس روایت و حدیث و قصه از عرب های قاتل و خونخوار شنیدیم خسته شدیم .چرا تاریخ پر افتخار خودمان را بررسی نکنیم و از آن فیلم و سریال نسازیم . آخه تاریخ اعراب چه به درد ما میخورد وقتی از گذشته خودمان بی خبریم.

 • ملول از دیو ودد
  9

  هر ملتی هر قومی وهر کشوری که به تاریخ و تمدن خودش به مفاخر و بزرگان خودش،به گذشته خودش پشت کرد ،انها را نادیده گرفت،چیزهای دیگری را جایگزین آن کرد،تاریخ خودشو بنا به هر دلیل غیر موجه ای تحریف نمود،عاقبت محکوم به فنا ونابودیست،ما اگر به تاریخ و تمدن وگذشته خودمون به مفاخرمون ،به آثار و بناهای تمدنی ایران در تاریخ واعصار وقرون گذشته احترام می‌گذاشتیم،به این شاهکارهایی که در جهان بی نظیر یا کم نظیرند،فقط از این رهگذرواز طریق شناختن آنها به جهانیان می توانستیم به اندازه همه ثروت‌های زیر زمینی این کشور درآمد کسب وایران را به کشوری ثروتمند ومردمی بی نیاز از همه چیز تبدیل کنیم

 • ناشناس
  10

  ایران مصر عراق وشام بعد ازحمله اعراب دیگه اون کشورهای سابق نشدن1400ساله

 • جعفر صادق
  9

  تاریخ را فاتحان می نویسن، در حد یک قصه باور کنین نه بیشتر

 • َشیر سردار
  12

  باسلام خدمت همگی یه سوال اگ ساسانیان زرتشت بودند باید به دین زرتشت ع که یکتا پرست بود احترام میگذاشتند مگر خسرو پرویز چون اول نامه پیامبر ص با نام خدا شروع شده بود پاره نکرد وقتی بعد از حضرت زرتشت دین زرتشت کم رنگ میشه بعد شما میخاهید با زور هخامنشیان وساسانیان را متدین معرفی کنید همین که به دین پشت کردن یکی از دلیل شکستشون در مقابل اعرابر مسلمون بود ای کاش خسرو پرویز نامه پیغمبر را پاره نمی کرد با این کارش شعن ایرانی را پاره ولکه دار کرد حالا شما بعد از 1400و اندی سال دنبال وسله کردن اونید

  نظرات شما -
  • ازاد
   13

   چون اون زمان الله اسم یک بت بود و بس،،پرویزهم کارخوبی کرد

 • ایرانی
  9

  تمام مورخین تمام کتب تاریخی دال براین است که عربها چه جنایتها که نکردند حتی بدتراز مغولها وافغانها چطورعده ای این مطالب راقبول نمیکنند

 • محمد.،،
  7

  کاشمردم ایران به ذات وخرداصل خودبیاندیشندوبازگردند

 • متفاوت
  7

  همه این مطالبها و نظرها اراجیفی سرکاری بیش نیست.انسانها فقط برای عشقشان علیه جهل وناحقی میجنگند فرقی نمیکند جزوکدام قوم وقبیله یاتمدنی باشند‌.قران رابخوانید تاراه درست و علل نابودی ملتها باتمدنشان را بفهمید و راه درست راازنادرست تشخیص بدهید.والعصران الانسان لفی خسر....غیرازاین هرتمدنی حتی به اسم اسلام هم هم شکل بگیرد از یک جایی توسط شخصی یا تمدنی دیگر محکوم به فناست.

 • سید
  1

  اگر شما به اینکه ببی شهربانو همسر امام حسین علیه السلام نیست و یا شک دارید ، به ما ربطی نداره شما برو خودت رو درست کن

 • ناشناس
  0

  لعنت بر یزدگرد سوم بی لیاقت که ایران را بیچاره کرد.

 • ناشناس
  0

  تاریخ کهن و معاصر ایران، تلخ و عبرت آموز ترین تاریخ ملت های جهان، از شکوه و عزت امپراطوری ها تا حضیض ذلت و خواری. سرانجام افراط و تفریط.

 • ناشناس
  0

  لایک کردن هم امنیتی شده

 • ناشناس
  0

  اعراب نه مسلمانان

 • بسیجی وطن فروش عرب پرست بی غیرت
  0

  آخوند چیست؟؟
  موجودیست که علیه بزرگان کشورش در قدیم داستان سرایی می کند و به بی غیرتی نسبت به گذشتگان جایزه وپاداش میدهدو طرفدار سرسخت مردمان کشور بیگانه است که حمله کرده و هزاران نفر را کشته و اسیر کرده اند !!!!!!

 • ایران وطنم
  0

  کجای دنیا مردم یه کشور برا دشمنانشان که کشورشان را اشغال کرده و هزاران نفر را کشته و اسیر کرده احترام قائل هستن؟؟؟!!!
  حکام کنونی ما میگن پادشاهان ایرانی همه بد هستن اما اعراب اشغالگر خوبن!!!!

 • کاری نداره
  0

  چرا مساله را کش میدی ، خود امام زین العابدین چی میگه بابت مادرش ایا مادرش فرس بود و حرف زدن عربی بلد بود یا نه

  نظرات شما -
  • ملاهای مزدور بی اختیار
   0

   افرین
   اینا یک مشت قصه وافسانه است برای فریب دادن مردم ایران از طرف ملاها جهت جمع آوری وجوهات شرعی و مفت خوری