مروری بر معضل بزرگ تهران؛

قوانین پارک خودرو در ایران؛ از پارک جلوی دیوار خانه همسایه تا قرار دادن ماشین در بن بست/ چگونه شکایت کنیم؟

اگرچه پارک خودروی غیر، جلوی دیوار منزل یا دیوار مغازه یک فرد به شرط عدم مزاحمت بلامانع است، اما دیوارهای ساختمان های واقع در بن بست متعلق به ساکنان آن بن بست است و خودروی غیر حق پارک در آن را ندارد.

به گزارش خبر فوری، انتشار خبری درباره قتل یک راننده خاور به دست دو جوان به علت اختلاف بر سر جای پارک یک بار دیگر ما را به یاد یکی از جدی‌ترین مشکلات شهری تهران و سایر مراکز پرجمعیت استان ها انداخت (اینجا بخوانید). معضل جای پارک به خصوص در تهران بسیار جدی است. بسیاری از تماس های ۱۱۰ مربوط به این معضل می شوند. بسیاری از تنش ها، مشاجرات و حتی درگیری های روزانه شهرهای بزرگ بر سر جای پارک است.

تا چندی پیش که تهران شهری خلوت تر بود و هنوز به یک پارکینگ بزرگ تبدیل نشده بود، اگر هم اختلافی بر سر جای پارک پیش می آمد، دوستانه و با واسطه همسایگان حل می شد. اما حالا که هم معضل جای پارک بزرگ تر و جدی تر شده و هم روابط همسایگان مانند گذشته دوستانه نیست، به نظر می رسد که تنها قانون می تواند اختلافات را حل کند؛ در غیر این صورت ممکن است اختلاف افراد به مشاجرات لفظی و فیزیکی تبدیل شود.

قانون درباره جای پارک چه می گوید؟

بر اساس ماده ۶۹۰ قانون مجازات اسلامی، کسی که مانع استفاده مالک از ملکش شود، به یک ماه تا یک سال حبس محکوم خواهد شد. بنابراین، اگر پارک خودرو مانع از استفاده صاحب ملک از ملکش شود، تخلف به حساب می آید‌. در غیر این صورت و اگر پارک خودرو مانع از استفاده ساکنین از ملک نشود، اولویت با خودرویی است که زودتر پارک شده باشد‌.

در نتیجه، پارک خودرو در کوچه، خیابان و جنب دیوار خانه یا مغازه ها بلامانع است. مالک یا ساکن ساختمان نمی تواند به این بهانه که دیوار متعلق به ملک او است، پارک خودرو در آن مکان را در انحصار خود بداند. در واقع، در پارک کردن در فضای غیر عبوری کوچه‌ ها، قاعده «هر که زودتر رسید» حاکم است. نمی‌توان گفت زیر پنجره و جلوی دیوار، حریم ملک است. 

در مقابل، پارک خودرو جلوی پل یا هر کدام از درهای ساختمان اگر مانع از رفت و آمد ساکنان شود، تخلف است. در قانون الزامی در مورد نصب پل جلوی درب خانه ذکر نشده است؛ حتی اگر  جلوی درب یک خانه پلی نصب نشده باشد، باز صاحب خودرو حق ندارد خودرو خود را جلوی آن بگذارد و مانع از رفت و آمد افراد، وسایل یا موتور و دوچرخه شود‌. لازم به ذکر است که پارک خودرو در پیاده رو نیز ممنوع است چرا که مانع رفت و آمد عابران می شود. همچنین، پارک خودرو جلوی سطل های زباله، شیرهای آتش نشانی، مراکز حساس و امنیتی و هر مکانی که پارک خودرو کارکرد آن را از بین ببرد، ممنوع است.

اگرچه پارک خودروی غیر جلوی دیوار منزل یا دیوار مغازه یک فرد به شرط عدم مزاحمت بلامانع است، اما دیوارهای ساختمان های واقع در بن بست متعلق به ساکنان آن بن بست است و خودروی غیر حق پارک در آن را ندارد. ساکنان بن بست حتی می توانند ورودی بن بست خود را با زنجیر ببندند تا خودروی غیر نتواند وارد آن شود‌.

پارک خودرو در حیاط مشاع در صورت عدم رضایت ساکنین ساختمان ممنوع است. همچنین، پارک خودرو  کنار دیوار یک ساختمانِ واقع در کوچه تنگ اگر مانع از خروج یا ورود خودرو ساختمان روبه رو به پارکینگ شود یا ورود به کوچه و خروج از آن را سخت کند، مصداق مزاحمت بوده و تخلف به حساب می آید.

چگونه شکایت کنیم؟

پارک خودرو جلوی درب خانه یا مکان غیرمجاز تخلف است. فرد شاکی در صورت مشاهده پارک خودروی غیر در یک مکان غیرمجاز می تواند با پلیس ۱۱۰ تماس بگیرد و شماره پلاک خودرو و آدرس را بدهد. پلیس با مالک خودرو پارک شده تماس گرفته و به او اطلاع می دهد که خودرو در جای نامناسبی پارک شده است.

اگر مالک خودرو نسبت به تماس پلیس بی‌تفاوت باشد و برای مدتی طولانی خودرو خود را در مکان نامناسب پارک کند، صاحب ملک می تواند مجددا به پلیس زنگ زده و ماجرا را تعریف کند. پلیس در محل حاضر می شود و گزارشی را مبنی بر پارک خودرو در محل ورودی ساختمان یا محل ممنوعه تهیه می کند و به صاحب ملک می دهد.

در مرحله بعد، صاحب ملک باید از محل پارک خودرو  عکس های واضحی بگیرد. در این عکس ها باید تصویر خودرو ، پلاک، ورودی ساختمان و محل دقیق پارک خودرو به طور دقیق و واضح مشخص باشند.

بعد از این، مالک ساختمان باید صورت جلسه ای تهیه کند و استشهاد محلی بگیرد و در انتها به دادسرا مراجعه کرده و شکایت خود را به همراه گزارش و تصاویر تهیه شده به دادستان تقدیم کند و منتظر بماند تا پرونده رسیدگی و طبق ماده ۱۶۳ آیین نامه راهنمایی و رانندگی با فرد متخلف برخورد قانونی شود.

لازم به ذکر است، اگرچه پارک خودرو در اماکن ممنوعه تخلف است اما مالک یا ساکن ساختمان و محل پارک خودرو حق ندارد راننده یا مالک خودرو را تهدید کرده یا به خودرو آسیب وارد کند. شکستن برف پاک کن، پنچر کردن لاستیک ها، خم کردن پلاک، خط انداختن روی بدنه و... همه و همه تخلف به حساب می آیند و در صورت شکایت مالک خودرو می تواند منجر به جریمه یا حبس متخلف شود‌. 

منبع: خبر فوری
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 33
 • حسین
  1

  برای بعضی موارد پلیس تو دو سوت در صحنه حاضره و فوری بگیر و ببند و حبس و ...ولی در موردی که راه خروج ساختمان توسط خودرویی مسدود می شه پلیس بعد از چند بار تماس اگر بیاید تازه فقط گزارش تهیه کند! بعد ملک ساختمان عکس بگیردو همراه استشهاد محلی و گزارش پلیس برود دادگاه و چند ماه بدود که می خواهد شکایت کند؟ واقعا جالبه.

  نظرات شما -
  • 📰
   0

   وقتی پارکینگ خانه ها را به جای آپارتمان از چندین سال قبل که قیمت آپارتمان به این افتضاحی هم نبود به مردم غالب کرده اند و همینطور هم آپارتمان نوساز را بعضی ها بدون پارکینگ اجاره یا می‌فروشند و بعضی آقایان با این وضع کمبود آب و گاز و مسکن و جای پارک ، نگران کمبود جمعیت جوان در آینده می‌باشند؟

  • 📰
   0

   شهرداری ها اکیدا" از پارتی و رشوه به دور باشند ! هر ۱۰۰ متر آپارتمان نوساز به شرط داشتن ۲ پارکینگ و هر مغازه 15متری با داشتن 1 پارکینگ بدون احتساب جلوی مغازه جواز ساخت بدهند و تلویزیون مکرر اعلام کنند فروش یا اجاره آپارتمان نوساز به جای پارکینگ هر دو به شدت جرم میباشد و اگر همسایه ها گزارش ، حتی خریدار هم به شدت متضرر شده و مجددا" تبدیل به پارکینگ خواهد شد .

  • ناشناس
   2

   قالب کرده اند

 • مهرنوش جراحها
  1

  ۱۱۰ به من گفت دیگه اینجا زنگ نزنی ها

  نظرات شما -
  • ناشناس
   5

   ای جان
   حتما پلیسه با خانمش حرفش شده بوده عزیزم
   😂😂😂😂

  • به ۴بهمن ۱۴۰۱ ۰۸:۲۴:۰۵
   2

   برای شکایت از ۱۱۰ با سامانه ۱۹۷ تماس بگیرید .

 • ناشناس
  0

  کسانی که اجازه دادند شهرها بزرگ و بی سر و ته شوند انسانهای عاقل و آینده نگر و مسوولیت پذیری نبودند
  ای کاش یک ایراد داشتیم در اداره کشور بزرگی چون ایران...

 • ناشناس
  2

  اندر حکایت زندگی در مدینه فاضلاب

  نظرات شما -
  • ناشناس
   0

   راه حل برون رفت از این مشکل، صدور مجوز ساخت پارکینگ کافی نوسازی ساختمانهای مستقر در بافت های فرسوده و ناپایدار و همچنین ساخت پارکینگهای طبقاتی در سطح کلان شهرها و اجازه استفاده رایگان از آنها برای شهروندان و همچنین خرید و تملک اراضی متعلق به مردم در خیابانهای محلات جهت اختصاص آن به پارکینگ عمومی رایگان است.

 • لذادتئ
  1

  یه جوری نوشتین که عکس بگیره زنگ بزنه پلیس و ....
  اینگاری اینجا سوییس یا هلند هست
  که زودی بیان و کار انجام بدن
  و مشکل رو برطرف کنن
  برای دعوا و ضرب و شتم بعد از 45 دقیقه میان
  برای این دیگه هیچ
  چی میگی واس خودت !؟

 • 🐜
  0

  چگونه شکایت کنیم نه جانم چگونه جلوگیری کنیم که درگیری کمتراتفاق بی افتاد.خط کشی قرمز در مکانهای که قانون ممنوع اعلام کرده.مث پلهای جلوه درمنازل ووووووو

 • مهدی لزیری
  2

  این قانون هم مثل اکثرقانونهای مصوب، ضد اسلامی است.چرا که خیلبان و کوچه و گذر و پیاده رو و ... محل گذر است ، نه پارکینگ‌ . از در آمدهای شهرداری ( از جیب مردم) ایجاد می شود که مردم بتوانند راحت زندگی کنند. اما با وضع چنین قوانینی ، گند می زنند به همه ی قواعد و قوانین انسانی. آقاجان صدمعبر ،حرام است، چه با خودرو، چه با وانت بار میوه فروش و چه با بساط دستفروش.

  نظرات شما -
  • ناشناس
   1

   سد معبر

  • شیما
   9

   بیشتر غلط‌های املایی ما به خاطر اینه که یک حرف رو چند جور می‌نویسیم
   ز ذ ظ ض
   ت ط
   س ص ث
   خب که چه ؟؟؟؟
   حالا واجبه ؟؟؟
   خب هر صدایی یه حرف داشته باشه دیگه
   مثل پول ایران
   باید یک ساعت فکر کنیم به ریال چند تا صفر داره به تومان چند تا ؟!
   خب این یعنی چی؟؟
   یه نوع خل بازیه
   حالا نمیشه یه واحد پول داشته باشیم گیج نشیم
   به خدا زندگی خیلی آسون تر میشه اگه هر چیزی رو آسون تر کنیم

 • بابک
  0

  استشهاد بگیرد و به دادسرا برود و وقت خود را تلف کند که چی بشود . وقتی پلیس وظیفه خود را انجام نمی دهد و بی تفاوت از کنار اتومبیل هایی که در کوچه ها و خیابانها دوبله پارک کرده اند ، رد می شود .

 • ناشناس
  0

  تردیدی نیست که در زمان کنونی قانون نمی‌تواند این مشکل را حل کند. مسئله باید از ریشه حل شود و سال‌ها طول می‌کشد. مسئله مهاجرت بی رویه به شهرها در حالی که مدیریتی برای سامان دادن به این معضل وجود ندارد تنها یکی از ریشه‌های این مشکل است. وقتی تناسبی بین تعداد پارکینگ‌ها و ساکنین وجود ندارد این اتفاق کاملا طبیعی است.

 • ناشناس
  4

  خخخخخخخخح

 • ناشناس
  0

  من دیدم با چکش چوب می کوبیدند تو اگزوز ماشین

 • ناشناس
  0

  پلیس بوسیله جرثقیل خودروهای مزاحم را از محل توقف ممنوع دور کند.

 • ناشناس
  1

  واقعا معضل بزرگی..جدیدا باب شده جلوی مغازه ها بساط پهن میکنند نمی‌گذارند حتی بمدت دو دقیقه جایی بایستیم

 • جعفر صادق
  1

  بهتر اول حجاب بردارید تا سر کله پلیس پبدا بشه بعد گزارش بدید

 • ناشناس
  0

  مسخره اش رو در آوردن . برای یک مشکل ساده هزار تا مرحله اداری و کوفت و زهرمار رو باید بری طی کنی. بعدش هم اگه به صاحب ماشین چیزی بگی یا به ماشینش چپ نگاه کنی ، بدهکار هم میشی . تف تو این قوانین به درد نخور و برخاسته از بخارات معده.

 • ناشناس
  0

  ای کاش مطلبی هم درباره چراغ های خودرو می نوشتید. نور بالا، لامپ زنون، روشن کردن چراغ مه شکن در شب های صاف، و...

  نظرات شما -
  • ناشناس
   0

   کشور ما پس از انقلاب معضلات عدیده فرهنگی و قانون گریزی پیدا کرده است و معضلات فرهنگی و اجتماعی آن یکی و دو تا نیست که قابل رفع شدن باشد! رفع ساختمان کج نیازمند تخریب بنا و نوسازی دوباره آنست!

 • ناشناس
  1

  ههه، خودتون دست بکار شید، قانونی وجود نداره قانون جنگله‌ . تو مملکتی همه واسه مهریه و دیه سر و دست میشکنن پلیس فقط سودجو میگیره

 • محمد
  2

  کشور ما ایران ، هرگز درست مشکلاتش درست نمیشه
  مگر اینکه معجزه ای بشه
  با این ملت همه چی دون و پرادعا هرگز هم چیزی بنام فرهنگ به بیشعوری قالب نمیشه

  نظرات شما -
  • 0

   مسئولین فقط وقتی اقدام جدی می کنند که تابوهای ریاستشان به خطر بیفتد و سلامت و رفاه و آسایش مردم ایران جز این تابوها نیست

 • Amir
  0

  خیلی ازمغازه داران ویاافرادی که خانه اشان کنار خیابان هست،پیاده رو وخیابان جلو مغازه ومنزل راارث پدری محسوب کرده واز توقف خودرو درکنار خیابان جلو مغازه وخانه جلوگیری میکنند وباپرروئی خودرامالک پیاده رو وخیابان میدانند

 • مردم
  0

  سلام
  بنظر من بجای طی کردن مراحل طولانی قانون با توسل به یکعدد پاره آجر ماشین مورد نظر را مورد عنایت قرار می‌دهیم.

 • ناشناس
  0

  چرا ستاد امر به معروف و نهی از منکر در مورد سد معابر و پیاده روها و ... و تخلفاتی دیگری مانند آلوده کردن هوا و هدر دادن منابع آبی و ....که اجحاف واقعی و مستقیم به حقوق مردم است وبسیار شایع تر از به اطلاح اقایان بد حجابی است، اعترض و اقدامی نمی کند؟

 • علی
  0

  به جای این حرفا توالت عمومی بسازید برای جوانان ورزشکار

 • داتشیف
  0

  شکایت از کویر موتور را بابت 5 درصد کسر از ودیعه مردم به کی بگیم!؟ کسی هم بابت این 5 درصد هم نمیره دادگاه پرونده سازی و .. دوندگی و ...!! چرا تعزیرات رسیدگی نمیکنه؟ شماها برای خرید موتور گول نخورین . ضامن هم میخان