حذف و اضافه در مجمع تشخیص

پایان کار ناطق نوری در تشخیص مصلحت نظام

اعضای دوره نهم مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شدند. در حکمی که عصر دیروز رهبر انقلاب برای معرفی اعضای دور جدید مجمع صادر کردند، نام علی اکبر ناطق نوری در این فهرست وجود ندارد.

کار علی اکبر ناطق نوری که از اعضای باسابقه مجمع تشخیص مصلحت نظام بود، در این نهاد به پایان رسید؛ نهادی که وظیفه آن به موجب اصل یکصد و دوزادهم قانون اساسی، حل اختلاف مجلس و شورای نگهبان و همچنین، مشاوره در اموری است که رهبری به آنان ارجاع می‌دهند. در این زمینه می توان به تعیین سیاست‌های کلی نظام  و حل معضلات نظام که از طرق عادی قابل حل نیست اشاره کرد. حالا با حذف نام ناطق نوری از فهرست اعضای مجمع، حجت الاسلام محسن اراکی به عنوان یکی از اعضای حقیقی، به عضویت مجمع تشخیص درآمد.

علی اکبر ناطق نوری 5 سال پیش، در اردیبهشت ۱۳۹۶  پس از حدود 28 سال فعالیت به عنوان مسوول گروه بازرسی دفتر رهبری، از این جایگاه استعفا کرد؛ مسئولیتی که مقام معظم رهبری در تاریخ 18 دی ماه 68 به ناطق سپردند. رهبری در آن سال، در حکم مسئولیت ناطق نوشتند: «با توجه‌ به‌ اهمیت‌ رسیدگی‌ و تفحص‌ در امور کارگزاران‌ و مجریان‌ و با عنایت‌ به‌ این‌ که‌ گزارش ها به‌ این‌ دفتر به‌ عنوان‌ آخرین‌ مرجع ‌شکوه‌ و دادخواهی‌ و توصیف‌ امور نامطلوب‌ باید به‌ پاسخ‌ و نتیجه‌ای‌ تعیین‌کننده‌ نایل‌ گردد و با معرفت‌ به‌ سوابق‌ برجسته‌ی‌ جنابعالی‌ و مسؤولیت ها و تجاربی‌ که‌ در طول‌ مدت‌ ده ساله‌ برعهده‌ داشته‌ و کسب‌ کرده‌اید، تشکیل‌ و اداره‌ی‌ گروه‌ بازرسی‌ این‌ دفتر را به‌ جنابعالی‌ محول ‌می‌کنم‌.»

ناطق نوری سوم خرداد سال 96 و پس از استعفا، در حالی که تنها چند روز به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده بود، دلیل کناره گیری اش از دفتر بازرسی رهبری را مواضع سیاسی خود عنوان کرد. او  به خبرگزاری شفقنا گفته بود: «این یک واقعیت است که  تعارض حقیقی بین فعالیت سیاسی افراد در موقعیت های انتسابی  به رهبری و حفظ جایگاه دفتر ایشان وجود دارد که علی القاعده می بایست مبرای از گرایشات متداول سیاسی باشد، لذا این طبیعی بود که این تصمیم را بگیرم که هم نسبت به تحولات جامعه بی تفاوت نباشم و با دست باز تر بتوانم حرکت کنم  و هم اینطور نباشد که رفتار های سیاسی فردی چون بنده، موجبات القاء شبهه جانب داری دفتر مقام معظم رهبری از گروهی خاص  را در اذهان فراهم کند.»

علی‌اکبر ناطق نوری که ریاست دوره چهارم و پنجم مجلس را فعالانه بر عهده داشت، 25 سال پیش در محوریت اصولگرایان به عنوان نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ۷۶ حضور یافت. ناطق با شکست در آن انتخابات در مقابل سیدمحمد خاتمی و  همچنین پایان یافتن کار مجلس پنجم در سال 79، مشی گوشه‌نشینی پیشه کرد تا آنجا که حتی در انتخابات جنجالی ۸۸، در برابر تهمت‌های محمود احمدی‌نژاد به برخی اعضای خانواده اش، لب به انتقاد باز نکرد و همچنان سکوت را ترجیح داد.

حالا به نظر می رسد حذف نام او از فهرست اعضای مجمع تشخیص، احتمالا به معنای پایان فعالیت های رسمی او در ساختار سیاسی جمهوری اسلامی باشد.

دلیل حذف ناطق از مجمع تشخیص مصلحت نظام

ترکیب جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام گرچه نشان می دهد چهره های پیشکسوت کنار گذاشته شده و جوانترها در این دور انتخاب شده اند اما درباره ناطق نوری یک دلیل دیگر نیز وجود دارد.

او از سال 1395 با صادق آملی لاریجانی و برادرش فاضل وارد یک مجادله کلامی شد مجادله ای که به جاهای باریک رسید.

ابتدا ناطق نوری، 7 تیر ۹۵ در مراسم شب قدر  در حرم حضرت امام (ره) با انتقاد صریح از دستگاه قضاییه که آن مقطع ریاستش بر عهده آملی لاریجانی بود، اظهار کرد: «روزی یک نفر در دفتر بازرسی نزد من آمد و گفت من هیچ توقعی از شما ندارم و فقط می خواهم که از دادگاه بخواهید به پرونده من عادلانه رسیدگی شود؛ چرا باید تن مردم اینگونه بلرزد و مردم به این اجماع برسند که همه اینها خرابند؟ مردم این را می گویند؛ می گویند اینها اینگونه اند!»

به فاصله چند روز بعد از این سخنان انتقادی ناطق نوری، آملی لاریجانی ریاست وقت قوه قضاییه در اوایل تیرماه ۹۵ در همایش سالانه قوه قضاییه پاسخ ناطق نوری را اینچنین داد:«یک آقای بزرگواری استدال کرده که من در دفتر کارم بودم و یک فرد آمده و گفته من هیچ توقعی ندارم جز اینکه در دادگستری به پرونده من عادلانه رسیدگی شود؛ و این آقا گفته که چرا باید اینگونه باشد که تن مردم بلرزد؛ و من از بابت اینگونه استدال‌ها و ارزیابی‌ها واقعا متاسفم. پس از گذشته ۳۷ سال کسانی که لسان انتقاد باز کرده‌اند، خودشان در این کشور مسئول بوده‌اند و حالا یک دفعه نقش عوض کرده‌اند و اپوزیسیون شده‌اند، برخی از این‌ها خودشان اشرافی‌گری را در کشور راه انداختند؛ اما یادشان رفته است، یک نگاه به خودشان و آقازاده‌ها و اطرافشان بیندازند و به سرمایه‌های مفسدی که با آنها روابطی دارند نگاه کنند. آن وقت مشخص می‌شود که مشکل از کجاست».

پاسخ لاریجانی را سوده ناطق نوری، دختر رئیس وقت بازرسی دفتر آیت‌الله خامنه‌ای داد و سخنان رییس قوه قضاییه علیه پدرش را «غیراخلاقی و غیرمسوولانه» ارزیابی کرد.

منبع: اکو ایران
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 17
 • ناشناس
  10

  این تصمیم مقام محترم رهبری را به فال نیک میگیریم باید افرادی که با چپاول بیت المال خود و فرزندانشان اسیب های زیادی به روح و روان مردم وارد کردند و در کاخ های خودشان به ریش مردم میخندند ضمن گرفتن پولهای نا مشروع انان از صحنه سیاست ایران خارج بشوند . خدا کند این عمل استمرار داشته باشد که ارامش در ملت ایران دو باره بیاید دیگر مردم صبر و تحمل این قبیل مسئولین را ندارند

  نظرات شما -
  • مصطفی
   0

   کسانیکه غارت کردند این مملکت را و با جسارت کامل به مردم گفتند ما در زمان طاغوت در زندان های ستم شاهی بودیم و الان حقمان است بخوریم و در کاخ ها زندگی کنیم باید همه انها از صحنه سیاست ایران پاکسازی شوند

  • امام خمینی
   4

   خیلی خری

 • ناشناس
  1

  خورد .ورفت اسوده زندگی کند

 • ناشناس
  1

  هر شخصی در این حکومت مسؤولیت سیاسی داشته نمی تواند و حق ندارد نقش اپوزیسیون حکومت را بازی کند! صرفاً مردم عادی حق ایفای نقش اپوزیسیون را دارند!

 • ناشناس
  0

  واقعیت همینه ! همتون زندگی اشرافی برای خودتون ساختین و انقدر از بیت المال غارت کردین که نسلتون تا دنیا هست اشرافی زندگی کند!
  قبلا یک شاه داشتیم الان فقط بیش از چهار هزار تاش در کشور دشمن آمریکا زندگی می کنند پدرانشان از الان زمینه چینی می کنند که جانشین خودشون بشن با این بهانه که چون خارج درس خوانده اند باهوش تر هستند و باید مناصب اصلی رو به دستشون بدیم!
  خدا نابودتان کند از جاییکه فکرش رو نمی کنید! الهی آمین

 • ناشناس
  0

  نظام یکدست نظام یک دست

 • ناشناس
  0

  همه شونن مثل هم هستید اگه تحقیق کنید همشون باهم فامیل هستند وای به مردم که به این ها اعتماد دارند خوب سیاست مکارانه ای در پیش گرفتند جناح بازی
  فقط برای حفظ تخت حکومتی خودشون که بتوانند ایران غارت کنند وبه گور پدر مردم بخندند

 • سامان
  0

  ناطق ها لاریجانی ها ووو.... فقط به مال خود افزودند و به ریش مردم می خندند و باید جوانها شروع به کار کنند اما از خودشان ؟ مردم بیچاره به اینها رای می دهتد که دختران و پسران ایشان در آن طرف آب راحت زندگی کنند.خوب سیاستی شده در این قرن فقط در این طرف آب ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 • ناشناس
  0

  در عجبم از احمدی نژاد چه چیز در چنته دارد که از او حذر می کنند عین استخوان در گلو گیر کرده

 • ناشناس
  0

  این نشد ی پست دیگه

 • واقعیت تلخ
  2

  آخرت را خرید ، خدا توبه عبد را تا آخرین لحظه میپذیرد، ناطق نوری ۳۹ سال خیلی ظلم و ستم در حق مردم کرد ولی آخر عمری توبه کرد

 • السیتی
  0

  سنت هرگز بازنشست نشدن در اداره ما هم شایع است

 • ناشناس
  1

  احمدی نژاد بماند که اینقدر خدمت کرده!!! و می کند!!! بقیه مهم نیستند.

 • بیژن
  0

  معلوم رهبر دوستان وفامیلهای نزدیک خودردجمع میکنند آقایان ناطق نوری وروحانی و....حرف روحرف رهبر مزلورند واین برای ایشان خوشایند نیست فضا نباید برایشان خفه کنند باشد همه باید نوکران باشد

 • بیژن
  0

  پایان کار کسی بایک حذف بی ارزش تمام نمیشود. امکان برعکس و سقوط هرسیاستمدار بزرگی هست

 • ناشناس
  0

  کاش منهم مثل ایشان یک برادر داشتم تمام بخور بخور هامو مدیریت میکرد