گفت و گوی خبرفوری با صادق زیباکلام / بخش دوم

انتقاد تند زیباکلام از عارف / احمدی‌نژاد از خاتمی محبوب‌تر است و رئیس‌جمهور 1400 می‌شود

صادق زیباکلام معتقد است که طرح استعفای حسن روحانی بعد از اعتراضات آبان ماه به دلیل در امان ماندن اصلاح طلبان، هزینه سنگینی است که آنها باید برای حمایت از روحانی بپردازند.

انتقاد تند زیباکلام از عارف / احمدی‌نژاد از خاتمی محبوب‌تر است و رئیس‌جمهور 1400 می‌شود

عبدالله احمدی- استاد علوم سیاسی، نویسنده و از کارشناسان آشنا با سیاست داخلی و خارجی با گرایش اصلاح طلبی و آزادی خواهانه است. صادق زیباکلام دکترای علوم سیاسی از دانشگاه برادفورد انگلیس دارد و هم اکنون استاد تمام دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران است؛ ما چگونه ما شدیم؟( ریشه یابی علل عقب ماندگی در ایران) و غرب چگونه غرب شد؟ دو کتاب معروف و پرفروش وی در میان مجموعه آثار مکتوب اوست.

چندی پیش گپ و گفت مفصلی درباره اوضاع سیاسی امروز کشور و آسیب شناسی سه انتخابات گذشته در سالهای 92، 94 و 96 و چشم انداز آرایش سیاسی نیروها در انتخابات مجلس 98 و ریاست جمهوری 1400 انجام دادیم. بخش اول این گفت‌وگو را می توانید اینجا بخوانید.

مشروح بخش دوم گفت و گوی خبر فوری با زیباکلام را در زیر می‌خوانید:

خبر فوری : آقای زیباکلام شما گفته اید اگر هر کسی جای روحانی بود و همین سیاستها را دنبال می‌کرد به همین جا می‌رسید. بعضی از اصلاح طلبان می‌گویند اگر آقای عارف در سال ۹۲ در صحنه انتخابات می‌ماند و آنها سمت روحانی نمی‌رفتند امروز لااقل یک دولت اصلاح‌طلب با شاخصه‌ها و هویت اصلاح‌طلبی داشتیم. چقدر این گزاره را نزدیک به واقعیت می‌دانید؟

زیباکلام: من این موضوع را اصلا قبول ندارم. از قدیم می‌گویند کج بنشین ولی راست بگو. دل من از روحانی خون است، ولی واقع مطلب این است که اگر آقای عارف به جای روحانی رئیس جمهور شده بود چه بسا وضعیت ما خراب‌تر از امروز می‌بود و من معتقدم که اتفاقاً قدرت پشت‌پرده و چانه‌زنی روحانی بسیار بیشتر از عارف است. به این معنا که حاکمیت یک جاهایی و در مواقعی باز ملاحظاتی برای روحانی انجام می‌دهد اما "سنار" حاضر نبودند برای عارف چنین ملاحظاتی را به خرج بدهند و چه بسا برای آسیب دیدن جریان اصلاحات می‌گذاشتند آبرو و حیثیت اصلاح‌طالبان بیشتر از این برود.

خبر فوری: به همین دلیل است که حضور عارف در مجلس دهم و ریاست فراکسیون امید هم نیز موفق نبوده است؟

زیباکلام: بله. به نظرم خیلی پیچیدگی ندارد که چرا آقای عارف برای انتخابات مجلس یازدهم ثبت‌نام نکرد. ایشان در سال ۹۴ بیشترین رای در تهران یعنی نزدیک به یک و نیم میلیون رای را از آن خود کرد، اما اگر فرض کنیم امروز انتخابات باشد و آقای عارف هم ثبت نام کرده و تایید صلاحیت شده است من فکر نمی‌کنم که آقای عارف در تهران ۱۰۰ هزار رای هم بیاورد با این وضعیت، اگر من هم به جای آقای عارف بودم دوباره در انتخابات ثبت‌نام نمی‌کردم.

تفاوت من با آقای عارف این است که هر دو نفر ما در این امتحان رد شدیم اما من خداوکیلی درسم را خوانده بودم و تنها بدشانسی آوردم که امتحانم را خوب ندادم، اما آقای عارف یک شب هم نخوانده بود

حال ممکن است شما به من بگویید آقای زیباکلام شما خودت هم مثل آقای عارف هستید و فراموش نکنید سال ۹۶ که کرمانشاه زلزله آمد مردم پس از فراخوان شما برای کمک به زلزله‌زدگان در عرض ۷۲ ساعت ۳۴ میلیارد تومان پول به حساب شما واریز کردند، اما اگر امروز خدای نکرده اتفاق دیگری بیفتد مردم دوزار هم به حسابت نمی‌ریزند و شما هم دست کمی از آقای عارف ندارید.

اما من در پاسخ به این سئوال می‌گویم من یک تفاوت با عارف دارم و آن اینکه عارف تمام مدت در این چهار سال سکوت کرد و تنها چیزی که من در این مدت در مجلس از ایشان شنیدم اظهاراتی درباره ضرورت رسیدگی به وضعیت سه کولبری بود که در سرما مانده بودند . اما من در تمام این مدت برعکس آقای عارف تلاش کردم، حرف زدم، در فضای مجازی پست گذاشتم، سخنرانی کردم و از آقای روحانی پرسیدم که چرا اینگونه رفتار می‌کنید؟ به آقای عارف و خاتمی انتقاد کردم و این کاری بود که از دست من برمی‌آمد.

تفاوت من با آقای عارف این است که هر دو نفر ما در این امتحان رد شدیم اما من خداوکیلی درسم را خوانده بودم و تنها بدشانسی آوردم که امتحانم را خوب ندادم، اما آقای عارف یک شب هم نخوانده بود.

بنابراین من اگر امروز فحش و بد و بیراه بشنوم ناراحت می‌شوم، اما دلم خوش است که تلاش خودم را کردم و هرکاری که می‌توانستم انجام دهم، انجام دادم. ولی من دوست دارم آقای عارف به من بگوید که ایشان در این ۴ سال کدام تلاش را انجام داده‌اند؟ آقای خاتمی به من بگوید من این تلاش را کردم و توانستم مثلا این کار را انجام دهم؟

تنها کسی که ازاصلاح‌طلبان من دیدم در این چهار سال دوید و یقه پاره کرد تا وضعیت کشور اصلاح شود مصطفی تاجزاده بود اما آقایان دیگر اگر آب آمده ایران را برده آنها را خواب برده است، این یک واقعیت تلخ است.

به نظر من فردی مانند احمد زیدآبادی شش برابر عارف می‌دود و تلاش می‌کند، عباس عبدی هم همینطور، من با آنها اختلاف نظرهای زیادی دارم اما دارند کار می‌کنند. عبدی، مرعشی و کرباسچی هم دارند کارهایی در راستای بهبود وضعیت موجود جریان اصلاحات انجام می‌دهند اما شما به من بگویید آقای عارف، موسوی لاری، شورای عالی اصلاح طلبان و آقای خاتمی چه کار کرده‌اند؟ هیچ کاری نکرده اند تنها چیزی که ما از آقای خاتمی ‌شنیدیم این بود که بعد از این همه سکوت در دیدار نوروز امسال با اعضای فراکسیون امید گفت که با دوباره "تکرار" کردن من هم کسی نمی‌آید برود پای صندوق رای بدهد.

تنها کسی که ازاصلاح‌طلبان من دیدم در این چهار سال دوید و یقه پاره کرد تا وضعیت کشور اصلاح شود مصطفی تاجزاده بود اما آقایان دیگر اگر آب آمده ایران را برده آنها را خواب برده است، این یک واقعیت تلخ است

من بارها نوشته و از آقای عارف و فراکسیون امید خواسته‌ام که طرح اصلاح قانون انتخابات را به مجلس ببرید و مقابل نظارت استصوابی بایستید. این نظارت با این شکل در هیچ کشوری وجود ندارد که گروهی بیایند به صورت فله‌ای افراد را رد صلاحیت کنند. کجای دنیا چنین چیزی را داریم و یا اعضای فراکسیون امید جمع شوید و اصلاح قانون انتخابات را مطرح کنید. مسلم است که حتی اگر در مجلس هم رای بیاورد در شورای نگهبان یا مجمع تشخیص مصلحت نظام قطعاً رد شود، ولی با این کار شما به مردم نشان می‌دهید که شما تلاش خود را انجام داده‌اید و مخالف این رویه هستید اما شما این کار را هم انجام ندادید! نه آقای عارف انجام داد و نه آقای حضرتی. تنها خانم سلحشوری، دکتر صادقی و علی مطهری و غلامرضا حیدری کارهایی در این مدت انجام داده و حرف‌هایی زده‌اند که تعدادشان به اندازه انگشتان یک دست هم نمی‌رسد.

آقای عارف روزی که شما رئیس فراکسیون امید شدید ۱۰۵ رای داشتید. از این تعداد اگر ۱۰ درصد شان هم بیایند و این طرح‌ها را به مجلس ببرند ما راضی هستیم اما این کار را نکردید. این‌ها را من نباید بگویم. آقای عارف باید بگوید. آنهایی که چشم و چراغ فراکسیون امید و اصلاح طلبان بودند باید بگویند. این است که می‌گویم اگر نمایندگان لیست امید در دور بعد رای نیاورند، خیلی نباید ناراحت باشند.

اما من با بضاعت خودم سعی کردم یک چیزهایی بگویم و بنویسم. ما خیلی وقت نداریم و کم کم باید سیاست‌هایی که درست نبوده را درست کنیم. حالا اگر اصولگراها و اصلاح‌طلبان این‌ها را نگویند بالاخره یک کسی روزی پیدا می‌شود که این حرف‌ها را بگوید.

بعضی وقت‌ها من فکر می‌کردم این که بعد از ۲۹ اردیبهشت رفتار آقای روحانی تغییر کرده است شاید به خاطر برادرش باشد و یا کاری انجام داده گزکی دست قوه قضاییه دارد که مماشات می‌کند اما بعد از آن که آقای حسین فریدون ۵_ ۶ سال محکومیت پیدا کرد و به زندان رفت سوال اینجاست که الان دیگر چرا آقای روحانی دارد به این مماشات ادامه دهد؟!

من دو سال پیش در صفحه اینستاگرامم یک تحلیل بلندبالا نوشتم و چون حجمش زیاد بود در سه صفحه گذاشتم. خلاصه‌اش این بود که فروش بنزین ۱۰۰۰ تومانی خیانت به آینده کشور است‌ و بالاتر از همه خیانت به مستضعفین و محرومین است. با این استدلال که یک خانواده ۳ نفره با درآمد ماهانه ۱۰ میلیونی و ۲ اتومبیل بیشتر از یارانه بنزین استفاده می‌کند تا مستخدم همان خانواده که برای رسیدن به محل کارش باید دو سه تا اتوبوس عوض کند.

مرکز پژوهش‌های مجلس بررسی کرده و نشان داده بود که قیمت تمام شده بنزین ۳ تا ۴ هزارتومان است و دولت که این بنزین را 1000 تومان به مردم می‌فروشد و 3 هزارتومانی که دارد برای بنزین یارانه می‌دهد، کسی که دو اتومبیل دارد 21 برابر بیشتر گیرش می‌آید تا کسی که اتومبیل ندارد و حقوق ماهانه‌اش با اضافه کاری به یک میلیون و ۳۰۰هزار تومان می‌رسد. من این حرف را زدم و پای آن هم ایستادم اما دارند به من فحش می‌دهند و به من می‌گویند که تو باعث و بانی این طرح و گرانی بودی و این خون‌هایی که ریخته شد مسئولیتش با توست!

خبر فوری: به نظر شما اگر دو سه سال قبل این کار با شیب ملایمی صورت می‌گفت و افکار عمومی اقناع و با مردم صحبت می‌شد و بعد از آن به صورت پلکانی قیمت بالا می‌رفت بهتر نبود تا اینکه تصمیم یک شبه گرفته شود و هزینه به کشور و مردم تحمیل شود؟

زیباکلام: بله. متاسفانه بدبختی این مملکت این است که همه می‌خواهند محبوب باشند و پوپولیسم واقعا بدبختی این کشور است. سرطان مهلک نیست، اما پوپولیسم مهلک است و همه می‌خواهند محبوب و وجیه المله باشند. هیچ کس نمی‌آید مسولیت طرحی که ممکن است کمی‌ مردم را تحت فشار قرار دهد بپذیرد.

سر قضیه بنزین دیدید که تا درگیری شد و افرادی کشته شدند بازی "کی بود کی بود من نبودم" شروع شد و آقای روحانی که گفت من خبر نداشتم؛ بقیه هم گفتند که ما نبودیم و کار ما نبود و هر کدام از آقایان از یک سمت فرار کردند.

آقای قالیباف 40 سال است همه کارها و پست‌های مهم در این کشور دستش بوده است، اما امروز دارد به گونه ای رفتار می‌کند که انگار تا دیروز سوئیس بوده و تازه به کشور برگشته است و می‌گوید اصلا به من مربوط نیست که وضعیت کشور اینطور شده است

اتفاقا مردم این‌ها را خوب می‌فهمند. آقای روحانی شما باید می‌آمدید در تلویزیون و با مردم حرف می‌زدید و می‌گفتید که این کار خیلی سخت است و ما هم اشتباه کردیم همان زمان که زیباکلام گفت فروش بنزین 1000 تومانی خیانت به کشور است، همان موقع باید شروع می‌کردیم و قیمت را به 1400 و 1600 و 6 ماه بعد به 1800 تومان افزایش می‌دادیم و سال بعد آن را به 200 و 2500 می‌رساندیم تا امروز اینگونه نشود. این‌ها که دیگر بدیهیات کشورداری و ساده است. این‌ها را هم من باید به شما بگویم. اینها را هم بلد نیستید؟!

خبر فوری: یعنی عملکرد خود روحانی در گسترش اعتراضات و اینکه بگوید"من هم تا صبح جمعه از گران شدن قیمت بنزین خبر نداشتم" تاثیر نداشت؟

زیباکلام: چرا. قطعا رفتار آقای روحانی تاثیر داشت و من او را مقصر می‌دانم و فقط هم قضیه بنزین نیست؛ همین که جدی نیست و رفتار وی به گونه ای است که انگار هیچ اتفاقی در مملکت نیفتاده است. انگار نه انگار که تورم و گرانی وجود دارد ولی واقعا دلیلش را نمی‌دانم.

خبر فوری: شما دلیل مماشات رئیس جمهور در برابر دیگر نهادها و ارگان های نظام و عدم پیگیری مطالبات مردمی که به او رای دادند را چه می‌دانید؟

زیباکلام: بعضی وقت‌ها من فکر می‌کردم این که بعد از ۲۹ اردیبهشت رفتار آقای روحانی تغییر کرده است شاید به خاطر برادرش باشد و یا کاری انجام داده گزکی دست قوه قضاییه دارد که مماشات می‌کند اما بعد از آن که آقای حسین فریدون ۵_ ۶ سال محکومیت پیدا کرد و به زندان رفت سوال اینجاست که الان دیگر چرا آقای روحانی دارد به این مماشات ادامه دهد؟!

شاید آقای روحانی دارد یک جاهایی را می‌بیند که من نمی‌بینم شاید آقای روحانی به من بگوید زیباکلام فکر نکن که خیلی چیزی سرت می‌شود. من هم چیزهایی را که تو می‌گویی می‌فهمم اما جایی را دارم می‌بینم و ملاحظاتی دارم که فراتر از دلایل است.

خبر فوری: پس با این اوصاف می‌گویید اصول‌گراها از این خلاء استفاده می‌کنند و در انتخابات سال 98 به مجلس راه پیدا می‌کنند؟

زیباکلام: اصولگراها همانقدر منزجر و مورد تنفر مردم هستند که اصلاح‌طلبان هستند و آقای روحانی هست. جریانی از نارضایتی توده مردم نسبت به اصلاح‌طلبان اصولگرایان به عنوان جریان سوم دارد با ملاقه‌ای که به دست گرفته این سرشیرها را به نفع خود جمع می‌کند که این جریان همان جبهه پایداری و جریانات تندرو و جریان احمدی‌نژاد و طرفدارانش است. این جریان آمده و به دلیل بغض و کینه‌ای که مردم نسبت به اصلاح طلبان و روحانی پیدا کرده‌اند می‌گویند که ما با اینها نیستیم و از آنها جدا هستیم.

جالب اینجاست که آقای قالیباف 40 سال است همه کارها و پست‌های مهم در این کشور دستش بوده است، اما امروز دارد به گونه ای رفتار می‌کند که انگار تا دیروز سوئیس بوده و تازه به کشور برگشته است و می‌گوید اصلا به من مربوط نیست که وضعیت کشور اینطور شده است.

به نظر من شخص آقای احمدی نژاد10 تا 15 میلیون رای دارد. زمانی فکر می‌کردم تنها کسی که بیشتر از احمدی نژاد رای دارد شخص سید محمد خاتمی است اما الان بیشترین رای و محبوبیت را در کشور احمدی نژاد دارد و از این محبوبیت هم هم دارد استفاده می‌کند و افراد خود را می‌خواهد به مجلس بفرستد

اصلا سردادن شعارهای عدالت خواهی، آرمان خواهی، مدیریت جهادی، مردمی بودن همه بهره‌برداری کردن از نارضایتی مردم است. وقتی نگاه می‌کنید می‌بینید تمام کسانی که دارند این شعارها را می‌دهند همه در این 40 سال کارها و پست های مهمی‌ داشته‌اند. این ها که امروز وارد عرصه سیاست نشدند؟ شما خودتان زمانی که کاره‌ای بوده اید چه کار کرده‌اید؟

آقای قالیباف شما خودتان 12 سالی که شهردار تهران بودید، چه کار کردید؟ در زمان مدیریت شما شهرداری ده‌ها هزار میلیارد تومان بدهی بالا آورده است. شما وقتی وارد شهرداری شدید سی و چندهزار نفر بیشتر پرسنل شهرداری نبودند، اما 12 سال پس از خروج شما از شهرداری تهران این تعداد به بیش از 70 هزارنفر رسیدند. این‌ها چه کسانی بودند که شما استخدام کردید؟

امروز آقای قالیباف دارد خودش را اینگونه نشان می‌دهد که تمام این مشکلات در گذشته بوده و همه این‌ها تقصیر روحانی است، تقصیر اصلاح طلبان و دولت هاشمی و خاتمی است و احمدی نژاد هم می‌خواست یک کارهایی انجام دهد که اصلاح طلبان و افرادی همچون زیباکلام نگذاشتند و دارند اینطور خودشان را معرفی می‌کنند اما قشر تحصیل کرده اصلا و ابدا این حرف‌ها را باور نمی‌کنند.

البته به نظر من شخص آقای احمدی نژاد10 تا 15 میلیون رای دارد. زمانی فکر می‌کردم تنها کسی که بیشتر از احمدی نژاد رای دارد شخص سید محمد خاتمی است اما الان بیشترین رای و محبوبیت را در کشور احمدی نژاد دارد و از این محبوبیت هم هم دارد استفاده می‌کند و افراد خود را می‌خواهد به مجلس بفرستد.

از این رو معتقدم که در مجلس آینده یاران آقای احمدی نژاد، جبهه پایداری و تندروها پایگاه بسیار مستحکمی پیدا می‌کنند و از آن پایگاه برای تصاحب کرسی ریاست جمهوری در سال 1400 استفاده می‌کنند و شورای نگهبان هم وقتی این پایگاه مستحکم را ببیند روی آن‌ها حساب باز می‌کند و می‌بیند این ها کسانی نیستند که بشود به راحتی حذف شان کرد و صدای آن‌ها را نشنید؛ بنابراین به احتمال زیاد خود آقای احمدی نژاد در سال 1400 رئیس جمهور می‌شود.

خبر فوری: یعنی تحلیل شما این است که آقای احمدی نژاد رئیس جمهور بعدی است و برعکس سال 96 این بار از فیلتر شورای نگهبان عبور می‌کند و تائید صلاحیت می‌شود؟

زیباکلام: بله به پشتوانه پایگاه قدرتمندی که در انتخابات امسال و مجلس یازدهم از سوی جبهه پایداری و جریانات تندرو پیدا می‌کند این اتفاق می‌افتد.

خبر فوری: یعنی در انتخابات سال 1400 امثال آقای علی لاریجانی هیچ شانسی برای رئیس جمهور شدن ندارند؟ حتی اگر اصلاح طلبان از او حمایت کنند؟

زیباکلام: نه آقای لاریجانی، نه آقای باهنر، نه احمد توکلی هیچ شانسی برای ریاست جمهوری آینده ندارند، چون مردم پای صندوق نمی‌روند.

چرا جبهه پایداری در انتخابات موفق می‌شود؟ چون مردم پای صندوق نمی‌روند و در نتیجه نامزدهای جبهه پایداری و جریان تندرو در تهران با 200 یا 300 هزار رای به مجلس راه پیدا می‌کنند. آقای حمید رسایی و الیاس نادران و دیگر نامزدهای شان با 300 یا نهایتا 400 هزار رای در تهران و شهرهای بزگ به مجلس می‌روند و این رای، 1.5 میلیون رای عارف در انتخابات مجلس دهم نخواهد بود.

در مناطق دور افتاده و حوزه‌های انتخابیه کوچک هم که نه بحث جبهه پایداری است و نه اصلاح‌طلب و اصولگراست بلکه آنجا مناسبات قومی و طایفه ای است و اصلا مسائل سیاسی در سطح ملی در آنجا مطرح نیست.

خبر فوری: با توجه به کتابی که درباره رضاشاه نوشته اید، دلیل اینکه عده ای از مردم به خصوص جوانان دهه هفتادی و دهه هشتادی که او را ندیده اند در اعتراضات سال 96 شعار "رضاخان روحت شاد" سردادند چه بود؟

زیباکلام: این به دلیل بغض و کینه ای است که این‌ها از ما دارند و گرنه شما فکر می‌کنید آن کسانی که می‌گویند رضاخان روحت شاد رفته اند راجع به او مطالعه کرده و کتاب خوانده اند. نه اگر این طور بود به جز کتاب من که مجوز انتشار در داخل نگرفت، همه کتاب‌هایی که در این 40 سال درباره رضاشاه منتشر شده است او را به خیانت و فساد متهم کرده‌اند و بنابراین باید عکس این اتفاق می‌افتاد. چون شما در تلویزیون، رادیو، کتاب، مدرسه، دانشگاه ، حوزه علمیه و همه جا گفتید رضاخان بد بوده است اما چون می‌بینند شما با او بدهستید این شعار را سر می‌دهند. آن‌ها چون می‌بینند شما با سید حسن نصرالله خوب هستید، شعار نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران سر می‌دهند. در حقیقت، مشکل آن ها من و شما هستیم. چون از ما بغض و کینه دارند، ما به سمت هر کسی که برویم این باعث می‌شود که آن بغض و کینه به سمت او هم کشیده شود و متقابلا ما هم به هر کسی بگوییم بد است آن ها می‌گویند پس او حتما آدم خوبی بوده است.

1

حجم ویدیو: 54.51M | مدت زمان ویدیو: 00:23:03 | دانلود ویدیو
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 32
 • م.د
  0

  اقای زیبا کلام هرچه باشداز شما بهتره بروید حرف شما اصلا خریدار نداردحال چه کسانی به شما پول می دهداین حرفها را می زنیدخداداند

 • یوسف شعبانیان
  0

  سلام آقای زیبا کلام برادر محترم. مردم ایران هم سر اصلاح طلبان هم ته شون را دیدند شیخ و رهبر تون روحانی بود پرفسورشون شما دکتر شون پزشکیان و فیلسوفتون لاریجانی علامه تون هم حتما خاتمی است بقیتون هم نخود هر آش کلا همتون اندازه یه بچه دروازه غار با غیرت که برای دین و وطنش جان می دهد کارای نداشتید .لطفاً دیگه مردم را خسته نکنید. دست از سیاست و ریاست بر مردم بکشید و دنبال راحت طلبتون باشید .تا مردم آرامش بیشتری داشته باشند. که اگر چنین کنید هم رضای خدا در آن هست و هم مردم.

 • مردم
  0

  اااااآقای زیییییییبا شما که خود دست نشانده هستید دیگه چراااااااااما در وضعیت فعلی هیچ رییس جمهور محبوبی نداریم متاسفم

 • کاربر ناشناس
  0

  خدا نکنه اون هشت سال گندش دوباره بیاد

  نظرات شما -
  • مرتضی
   0

   واقعا اولاغی،این همه از روحانی اصلاحات کشیدیم،ندیدی البته قشر شما می بیند اما خودش به خواب میزند

 • ایرانی
  0

  کم نیستند کسانی که از جهل مردم راضی ترند چون از تغییر هراس دارند از آن جمله باصطلاح سران اصلاحات.واین میخ محکم محکومیت ما برای به گرده کشیدن حکومتهاست.

 • ایرج محمدی
  0

  اینکه واقعا درسته که احمدی نژاد از روحانی.خاتمی و.....محبوبتره

 • جس
  0

  شورای نگهبان بهترین کاری که کردوبه حق هم بودصلاحیت احمدی نژادراتاییدنکردتاازاختلاف وتفرقه ودروغ واختلاس بیشترجلوگیری کند

 • رضا
  0

  در مورد عارف کاملا درست میگه و من اصلا نمیدونم این جناب عرف چه سیاستمداری که 365 روز سال را ساکت و آرام نشسته نه اعتراضی نه بیانیه ایی انگار مهمترین چیز برای او بودن در حلقه قدرت و بس. در مورد احمدی نژاد هم کاملا درسته اگر ایشان تایید صلاحیت شود قطعا بالای 10 میلیون رای دارد و این هم متاسفانه از به بلوغ نرسیدن آگاهی مردم است که هموز نمی‌دانند مشکل اساسی مملکت تغییر رئیس جمهور و دولت نیست.

 • ایران
  0

  کدام 1400؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • ابراهیم
  0

  اقای زیباکلام درکشورمکار انگلیس درس خوانده وخصوصیات روباه مکارراداردسوادش پیشکش خودش سرسپردگی راخدامیداند

 • میلاد
  0

  زیبا جون زشت کلام شما چهل سال مملکت دستتون بوده حساب کن بازرگان بنی صدر موسوی هاشمی خاتمی روحانی تقریبا میشه 35 سال

 • REZA
  0

  احمدی نژاد چه کار مثبت ومفیدی انجام داده که محبوب تره؟؟؟؟؟ 45هزار تومن یارانه داد، ده برابرش رو ازجیب مردم کشید بیرون،تورم روچهاربرابر کرد...همشون سرتا پا یه کرباسند، و مریدو عاشق مکتب پروپاگاندا وپوپولیست بوده وهستند،... همه دولتهای بعد ازانقلاب با شعار مبارزه بافساد به میدان امدند تمام سران سه قوا وکاندیدای مجلس وریاست جمهوری همیشه دراین چهل سال اذعان داشته اند که چند نرخی ایجاد رانت وفساد میکند وباید باان مبارزه کرد اما همشون بعد ازانتخابات نه اینکه بافساد مبارزه نکردند بلکه چند نرخی راتصویب کردند، ورانت وفساد را گسترش دادند واین یعنی قصدی برای مبارزه بافساد ورانت ندارند، خوب وقتی قصدی برای برطرف کردن فساد ورانت ندارند کدام ادم عاقلی میپذیرد به رانت وفساد رای بدهد وپای صندوق رای بیاید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 • حبیب الله ناظمی
  0

  همشون و همتون سروته ی کرباسید، دیگه ملت گول گربه نره وروباه مکّاررو نمیخوره.

 • Iman
  0

  زنده باد #احمدی نژاد یاور محرومین پابرهنه ها

 • ا
  0

  احمدی نژاد محبوبه چون طرفدار دهک های پائینی جامعه است و احتمال اینکه دور بعدی برنده شود هست ولی مشکل اینجاست اصلاح طلبها از همان ابتدا ی کار شروع به سنگ انداز ی میکنند که از۴سال بیشتر نشه واگرشد دست به هر جنایتی میزنند که چهره اش را مخدوش کنند حتی دست به دامان هرنیروی خارجی هم میشوند که به هدفشون برسند درکل سیاستی که الان درجمهوری خواهان ودمکرات‌های امریکا هست دراینجا هم داره نمود پیدا میکنه جامع ای دوقطبی

 • مریم
  0

  جناب زیبا کلام ؛ لطفا مغلطه نفرمایید اونم از نوع مغالطه ی مصادره ی به مطلوب. جناب زیبا کلام؛ مردم رو احمق فرض نکنید.

 • کاربر ناشناس
  0

  خداروح بزرگوارهاشمی رفسنجانی راشاد کندویادشگرامیباد فقط اوبودودنیا امن وارامش بود وبعدازاو حاج قاسم مدافع چهل سال وهمه ایران ومسلمانان جهان بیمه اوبودنند بعداز رحلت ایشان قیام قیا شده

  نظرات شما -
  • عبدالقادر صادقی
   0

   خیانت هاشمی در رواج ایجاد فاصله طبقاتی بخشیدنی نیست،سال هفتاد و پنج به کمک ناطق نوری در حق گارکران وبرداشتن استخدام خیانت بسی بزرگتر کردن ،در قبال صنعت آذربایجان خدا از او نگذرد،ممانعت از ایجاد کارخانه بنز،واردات کفش ،و تار ومار کردن هنر فرش ،وخیانت بزرگتر در ادامه جنگ بود.و.....

 • Yaser
  0

  دوستان لطفا به امید کسی نشینید این برو و بیاها دردی از کسی دوا نمیکنه فقط یه نفر فلسفه ظهور اینه که همه از غیر قدرت الهی ناامید بشن و انشاءالله که ظهور نزدیکه اللهم عجل لولیک الفرج

 • متین
  0

  با عرض سلام و ارادت به احتمال زیاد همه شما بزرگواران ضرب المثل هیچ خبری از اقا داماد نیست و تو خونه عروس خانم عروسیه را شنیدین تا انجا که من هم دیدم و هم شنیدم جناب اقای احمدی نژاد از هیچ نماینده ای چه بصورت انفرادی و یا گروهی حمایت نکرده و بارها در کانال خودشان همیشه این موضوع را گوشزد میکند که چه از دوستان بنده و یا از وزارای سابق بنده ویا از نزدیکان هیچ کدوم مورد حمایت نیست حالا چرا دایما میگویند یاران احمدی نژاد برنده این دوره از مجلس و ریاست جمهوری ۱۴۰۰ میباشند باید دید اهداف از این حرف ها چیه به احتمال زیاد بازی هست که برای تخریب دولت بهار راه انداختند ولی بقول معروف و با عرض معذرت کور خواندن چراغی که ایزد بیافروزد هرکس فوتش کند ریشش بسوزد جانم فدای سید علی و حاج محمود عزیز

 • منافع ملی
  0

  احمدی نژاد بهترین موقعیت را داشت که محبوبیت بالایی کسب کند اما به کاهدون زد، ایشان به اندازه کل 50ساله حکومت پهلوی درامد نفتی داشت وبهترین موقعیت را داشت که انقلاب به پاکند وکشور را زیر ورو کند حداقل کاری که باان درامد عظیم میتوانست انجام دهدمیشد تورم راکاهش داد میشد ناوگان فرسوده هوایی ودریایی وزمینی اعم از هواپیمای مسافربری وجنگنده وناوگان اتوبوس رانی وحمل ونقل جاده ای را نوسازی کند وتحول عظیمی ایجاد کند میتوانست هزاران کارخانه جدید احداث کند و بادعوت ازنخبگان ایرانی وخارجی خارج وداخل تولید واشتغال را بامحصولات صادرات محور گسترش دهد،حداقل میتوانست خودروسازی فشل وبحران زده رو تبدیل به خودروسازان مطرح دنیا مثل تویوتا تبدیل کندو خیلی کارهای زیر بنایی دیگر،اما انجام نداد وبابیشرین درامد نفتی دریکصد سال اخیر باز هم تورم را چهاربرابر کرد و فکر کرد باپرداخت چندرغاز یارانه میتواند بین مردم محبوبیت کسب کند اما نکرد وخود را ازچشم مردم انداخت، البته شاید دربین روستائیان طرفدارانی داشته باشد که انهم اندک هستند چون روستائیان عزیز وزحمتکش هم امروزه روشنفکر وصاحب نظر هستند وفرق بین یارانه و صدقه وتوسعه وترقی رامیدانند،...والسلام

 • س.م.م
  0

  احمدی نژاد مگه تو خواب ببینه که یک رای هم از طرف پرسپولیسی ها داشته باشه. یکی از شروط ریاست جمهوری اینه که عدالت داشته باشه.در طول هشت سال ریاست جمهوریش آب خوش از گلوی پرسپولیس پائین نرفت.

 • شفیعی
  0

  اقای زیباکلام حتمن فراموشی گرفته اند یا نمی دانندکه درهرکشور قوه مجریه است که هم اباد می کند هم خراب .که فکر می کندموسوی وهاشمی وخاتمی وروحانی اصولگرا بودندتنها دولت خوبی که دراین چهل سال دیدیم دولت احمدی نژاد بود که زیر فشار تبلیغاتی چپ راست منافق له وحتی اجازه دفاع به او ندادید

 • ضدیت
  0

  نه اون خوبه نه ایشون لعنت به هردوتا شون

 • علی
  0

  خاک بر سرت که نمیدونی کدام طرفی هستی ملت اگر احندی نژاد را انتخاب کند باید برایشان فاتحه خواند کشور ما انقدر ادمهای باشعور دارد که دلسوز باشند و لب بازنکنند بد بختی ملت ایران فقط مال جناح بندی عده ای بیچاره هست که عقدهایشان را اینگونه مطرح میکنند اخه یکی نیست بگوید تو سواد حرف زدن نداری انهایی که تو مفصر و سیاستمدار میدانند از تو خر تر هستند

 • محمد
  0

  شما دنبال رضاخان باش کسی که دنبال رضاخان است حق ندارد دررابطه با انتخابات حرفی بزند

 • محمد توان
  0

  من موندم کی به شما وامثال شما میگه استاد تو را به جان هرکه مپرستید راه خدمت به قشر متوسط و فقیر جامعه گران فروختن بنزین نیست فقط اصلاح روش دریافت مالیات از سرمایه داران ازخدا بیخبر امثال خودتان است وبس

 • یک دوست
  0

  جناب زیبا کلام، اگر دوستانت در مجلس به قول شما کاری نکردند، نه به این دلیل بلکه خودشان هم می دانستند که نمی توانند در مقابل مسیر درست قرار بگیرند، شما که نظارت استصوابی را زیر سئوال می بری به من پاسخ بده چرا بعد از قبل و قتل شما مدعیان هوچیگر اصلاحاتچی وقتی سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد دلایل رد صلاحیت ها را می توانیم رسانه ای کنیم، همه شما ساکت شدید؟؟؟ از چی ترسیدید؟؟؟؟ چرا نمی خواهید مردم بفهمند چرا رد صلاحیت شدید؟؟؟

 • یک دوست
  0

  جناب زیبا کلام، خدا را شکر که هم پیاله های خودت را کار نابلد می دانی!!؟؟ البته روحانی شما این مسأله را که کار بلد نیست در همایش کشاورزان نمونه اعلام کرد ولی شماها این نام بلد را بر سر مملکت انداختید. در مسأله بنزین کسی مخالف طرح مناسب و اقناع کننده نیست، ولی شما مدعیان هوچیگر اصلاحاتچی واقعا نشان دادید که هر را از بر تشخیص نمی دهید!!! رئیس‌جمهورتان از یک طرف چند روز قبل می گوئید باید نرخ بنزین آزاد شود و بعد می گوید من هم جمعه با خب شدم!!! وزیر نفتتان درست یک شب قبل از اجرای سهمیه بندی بنزین می گوید طرحی برای سهمیه بندی نداریم ولی همان شب اعمال می شود!!! وزیر کشورتان می گوید به دلیل مسائل امنیتی باید طرح را محرمانه اجرا می کردیم، کسی نیست به این قماش نفهم بفهمانند که شما در حد و اندازه ای نیستید که مسأله ای را محرمانه تلقی کنید آن هم مسأله بنزین!!! بروید در حجرهایتان کشکتان را بسابید که شش ساله پدر مردم را با هر دروغ و دغلکاری درآورید.

 • یک دوست
  0

  جناب زیبا کلام، یادتان هست که فرمودید جناب نجفی گانگستر هفت تیر کش چهره محبوب، باکلاس و فرهیخته جریان اصلاحات است؟؟؟!!! درست زمانی که هم پیاله هفت تیرکشتان زن خودش را به گلوله بست، اون زمان وقتی بود که در پی سه سال از شروع به کار شورای شهر فعلی تهران سه سال می گذشت و شما مدعیان هوچیگر اصلاحاتچی سه شهردار برای تهران انتخاب کردید و با هیچکدام نساختید، بله قالیباف ۱۲ سال شورای شهر تهران بود، برای دفاع از عملکردش از زبان هم کیشتان در خود شورای شهر تهران یعنی خانم مافی می نویسم، ایشان در خصوص وضعیت شورای شهر تهران خ دوره قالیباف و دوره جدید می گوید آقای قالیباف کارهای سخت افزاری انجام می داد ولی ما کار نرم افزاری!!! قالیباف کتابخانه، مرکز تفریحی، تجاری، اتوبان، جاده، مترو و ... می ساخت ولی ما کار فرهنگی می کنیم. حالا از زبان خودم می نویسم کار فرهنگی شماها چه بود!!!؟؟؟ اهدا سه سکه طلا به زنان شرکت کننده در مهمانی خانم ریئس‌جمهور به بهانه ولادت حضرت زهرا، آن هم درست زمانی که برای انصراف مردم از دریافت یارانه به دامن مراجع به التماس افتاده بود، کشف حجاب به اصطلاح دختران انقلاب، نمایش شوهای لباس، تخریب مساجد و...

 • یک دوست
  0

  جناب زیبا کلام، راستی آن دهکده امیدی که برای زلزله زدگان کرمانشاهی پولش رو از مردم بدبخت و بیچاره به جیب زدی به کجا رسید!!!؟؟؟ راستی هر روز بودن این پول در حساب شما چقدر سود دارد؟؟؟!!! این هم یک نوع اختلاس است مگه نه !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت خبرفوری هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  اخبار سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت خبرفوری هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد