صادق زیباکلام در گفت و‌گو با خبر فوری/بخش اول

مدال طلای زدن دولت متعلق به من است؛ مدال نقره از آنِ حسین شریعتمداری/ دلم از جبهه پایداری خیلی بیشتر از روحانی خون است

صادق زیباکلام معتقد است که طرح استعفای حسن روحانی بعد از اعتراضات آبان ماه به دلیل در امان ماندن اصلاح طلبان از هزینه سنگینی است که باید برای حمایت از روحانی بپردازند.

مدال طلای زدن دولت متعلق به من است؛ مدال نقره از آنِ حسین شریعتمداری/ دلم از جبهه پایداری خیلی بیشتر از روحانی خون است

صادق زیباکلام، استاد علوم سیاسی، نویسنده و از کارشناسان آشنا با سیاست داخلی و خارجی با گرایش اصلاح طلبی است. او دکترای علوم سیاسی از دانشگاه برادفورد انگلیس دارد و هم اکنون استاد تمام دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران است؛ ما چگونه ما شدیم؟( ریشه یابی علل عقب ماندگی در ایران) و غرب چگونه غرب شد؟ دو کتاب معروف و پرفروش وی در میان مجموعه آثار مکتوب اوست.

چندی پیش که از زیباکلام برای مناظره با امیر ابراهیم رسولی، مدیر سایت نماینده در خبر فوری دعوت شده بود، فرصت را غنیمت شمرده و با او گپ و گفت مفصلی درباره اوضاع سیاسی امروز کشور و آسیب شناسی سه انتخابات گذشته در سالهای 92، 94 و 96 و چشم انداز آرایش سیاسی نیروها در انتخابات مجلس 98 و ریاست جمهوری 1400 ریاست انجام دادیم که در دو بخش از نظر مخاطبان می‌گذرد.

مشروح بخش اول گفت و گوی خبرفوری با زیباکلام را در زیر می خوانید:

خبر فوری : به عنوان اولین سئوال اینکه در ماههای اخیر در فضای سیاسی کشور بحث استعفای آقای روحانی از سوی بعضی از اصلاح‌طلبان مثل آقای عباس عبدی مطرح شده است. اینکه زمان استعفای آقای روحانی فرارسیده است. تحلیل شما از این موضوع چیست؟

زیباکلام : من چند وقت پیش توییتی نوشتم و گفتم با همه احترامی که برای آقای روحانی قائل هستم، می خواهم اسم ایشان را "گلگیر" بگذارم. گلگیر اتومبیل تمام گل و گلای، خاک و سنگ‌هایی که به سمت ماشین پرت می‌شود را می گیرد. امیدوارم خداوند هیچ گاه آقای روحانی را از اصولگراها و تندروها نگیرد، چراکه آقای روحانی مسئول تمام مصیبت‌ها، سوءمدیریت‌ها، سوءسیاست‌ها و تصمیمات غلط و اشتباهی که علاوه بر خود او بخش‌های دیگر نظام گرفته‌اند، شده است.

روحانی باید پاسخ گوی همه چیز از جمله اصرار بر آمریکا ستیزی که هزینه‌هایی را برای کشور به وجودآورده، وضعیت تحریم‌ها، سیاست‌های منطقه‌ای ایران، تورم، آلودگی هوا، روابط خارجی با کشورها باشد و تمام مشکلات، مصیبت ها، سوء سیاست‌ها مفاسد اقتصادی و هر چیزی که در نظام خوب نیست پاسخگوی آن باید روحانی باشد. یعنی این موارد نه به مجلس ارتباطی پیدا می‌کند، نه به قوه قضاییه ارتباط پیدا می کند، نه به مجمع تشخیص مصلحت نظام نه به مجلس خبرگان، نه به سیاست خارجی ما ارتباط پیدا می کند، نه بر اصرار ما برای آمریکا ستیزی و نابودی اسرائیل ارتباط پیدا می کند، به آنها هیچ ارتباطی پیدا نمی‌کند همه آنها کارهای خود را خوب و درست انجام می دهند فقط این وسط روحانی است که باعث به وجود آمدن این مشکلات شده است!

آقای عبدی و دیگران معتقد به این نظر هستند که می گویند روحانی به دلیل این که با جریان اصلاحات پیوند خورده است، این که صدا وسیما و ائمه جمعه، روزنامه‌های مختلف تندروها و سایت های آنها ، زمین و زمان همه دارند می گویند هرچه فریاد دارید بر سر روحانی بکشید، آقای عبدی و دیگران می گویند که این ترکش ها دارد به ما هم می‌خورد و ما هم بخشی از آن گلگیر هستیم. به هر حال ما هم در رای آوردن آقای روحانی نقش داشتیم و ما هم داریم زیر فشار حملاتی که به ایشان می‌شود، له می شویم؛ بنابراین ایشان استعفا بدهد و کنار برود، بالاخره کشور صاحب دارد حالا دیگر ایشان نیست و آنها یقه چه کسی را می‌خواهند بگیرند؟!

مجلس که به کل، به جزء، به اصل و به فرع کاره ای نیست و نزدیک است که بیفتد دست تندروها و احمدی‌نژادی ها و طرفداران ایشان و جبهه پایداری وآقای قالیباف این از مجلس! می‌ماند قوه مجریه که قوه مجریه هم یک نفر است که حالا حتما نباید سال ۱۴۰۰ بیاید، زودتر بیاید و او را رئیس جمهور کنند؛ آقای سعید جلیلی هست، آقای قالیباف ممکن است استعفا بدهد بیاید رئیس جمهور بشود، آقای عزت الله ضرغامی ممکن است رئیس‌جمهور بشود. به هر حال یک کدام از این آقایان رئیس جمهور می‌شود و از کره ماه که نمی آید! این طوری لااقل مشخص شود که واقعاً آیا رئیس‌جمهور و رئیس قوه مجریه این بلاها را سر مملکت آورده است و باعث و بانی این بحران عظیمی که کشور در آن فرو رفته فقط رئیس‌جمهور بوده است و هیچ نهاد دیگری در به وجود آمدن این بحران نقشی نداشته است.

از این جهت است که این دوستان به آقای روحانی می گویند که کنار بروید. حالا یک مقداری از مشکلات ناشی از خود شماست قبول! ولی بسیاری از مشکلات اصلا ارتباطی به قوه مجریه ندارد، بلکه سیاست‌های کلان نظام است که جای دیگری درباره آن تصمیم گیری می‌شود که آنها باید پاسخگو باشند. اما الان که شما در این جایگاه هستید همه پشت سر شما پنهان شده اند و شما را مقصر این اتفاقات می دانند و مسئولیت همه چیزبه گردن شما افتاده است. به این دلیل است که می گویند استعفا بدهید که مشخص شود این بحرانی که به وجود آمده مسئولیتش با شما به عنوان رئیس قوه مجریه بوده است.

خبر فوری : آیا طرح موضوع انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری هم در همین بستر تعریف می‌شود؟

زیباکلام: موضوع انتخابات زودهنگام در همین بستر تعریف می شود یک دلیل اصلی همین است ولی یک دلیل دیگر این است که اگر دولت سایه و کسانی که دارند تیغ را تیز می کنند که بیایند قوه مجریه را بگیرند؛ نیازی به این کارها نیست. بیایند قوه مجریه مال شما . چرا می خواهید به صورت به هم ریختن این کار را انجام دهید هر کسی را که می خواهید رئیس جمهور کنید. شش دانگ کشور که متعلق به شماست. انتخابات زودهنگام هم در همین رابطه است که این‌ها اینقدر عجله دارند که قوه مجریه را در دست بگیرند، بگذاریم بیایند دولت را دست بگیرند.

خبر فوری: شما حدود دو ماه پیش توییتی زدید که من از مردم به دلیل اینکه گفتم به آقای روحانی رای بدهید عذرخواهی می کنم. دلیل آن عذرخواهی چه بود؟

زیباکلام : اجازه بدهید جمله را تصحیح کنم من نگفتم عذر خواهی می کنم. ببینید یکی یکی جلو برویم. اگر کل مجموعه جریان اصلاحات را کنار بگذاریم و به سراغ اشخاص حقیقی برویم، از کسانی که برای روحانی دوید،صادق زیباکلام درصدر قرار می گیرد.

اگر به من بگویند شما بیشترین نقش را در جمع آوری رای برای آقای روحانی داشتنید، این موضوع را می پذیرید یا نمی پذیرید؟ بله من می پذیرم. البته چون حال این اتفاق افتاده است پذیرفتن یا نپذیرفتن من چیزی را عوض نمی کند. ولی من می پذیرم که نقش بسیار زیادی داشته ام در اینکه مردم در انتخابات شرکت کنند و طبیعتا به روحانی رای بدهند . بارها گفته ام که از اسفند ۹۵ تا اردیبهشت ۹۶ تمام زندگی ام را رها کردم و از این شهر به آن شهر و از این استان به آن استان و از این دانشگاه به آن دانشگاه رفتم و گفتم که مردم باید در انتخابات شرکت کنید و این نقش خود را می پذیرم و از زیر آن فرار نمی کنم؛ برای این که خیلی از کسانی که می آمدند پای صحبت من به خصوص دانشجویان می گفتند، چرا باید برویم رای بدهیم؟ رای دادن چه چیزی را در این کشور تغییر داده است که شما می‌خواهید ما یک بار دیگر برویم و رای بدهیم؟ من تا صبح می نشستم برای استدلال می کردم و یک جمله‌ معروف داشتم که می گفتم: «ما اگر در انتخابات شرکت کنیم ممکن است که چیزی عوض نشود اما اگر در انتخابات شرکت نکنیم، یقینا هیچ چیزی تغییر نمی کند».

آقای روحانی ۲۴ میلیون رای آورد و دولت دوم خود را تشکیل داد، اما از همان اوایل کار دولت متوجه شدم این روحانی فاصله زیادی از آن روحانی که در دوران انتخابات بود و ما به دنبال او می دویدیم، دارد و همیشه این سئوال برایم مطرح بود که چه شد این اتفاق افتاد؟ آیا گزک و نقطه ضعفی دست اصولگراها دارد که آنها می توانند آن را رو کنند و او را زمین بزنند؛ نمی دانم چه شد؟ ولی چیزی که می‌دانم این است که روحانی بعد از انتخابات ۹۶ با روحانی قبل از انتخابات 96 خیلی فاصله گرفت و مطالبات آن ۲۴ میلیون نفری را که به او رای داده بودند را فراموش کرد؛ یعنی نه یک بار راجع به حصر صحبت کرد، نه درباره زندانیان سیاسی، نه تنش زدایی با آمریکا، نه توقیف روزنامه‌ها و آنچه که ذیل حقوق شهروندی می آید،صحبت نکرد.

مشکل از اینجا شروع می شود؛ آقای صادق زیباکلام که به عنوان یک شخصیت حقیقی نقش زیادی داشتیید. آقای خاتمی، آقای عارف،آقای کرباسچی، مدیران روزنامه های اصلاح طلب سازندگی، شرق و اعتماد شما وقتی که مواضع روحانی را می بینید که در حال فاصله گرفتن از آن منشور انتخابات ۲۹ اردیبهشت است، شما چه کردید؟ مشکل از اینجا شروع شد. ما چه کار می بایست می‌کردیم؟ چون مشخص شد که دیگر خط روحانی تغییر کرده است در این شرایط ما باید چه کار می‌کردیم؟ بدبختی اصلاح طلبان دقیقا از این نقطه شروع شد. اصلاح‌طلبان تقریباً سه دسته شدند یک دسته آمدند کمپین "پشیمانیم" را به راه انداختند که تعدادی از هنرمندان و ورزشکاران نیز که از روحانی حمایت کرده بودند به این کمپین پیوستند؛ البته این ها اقلیتی از اصلاح‌طلبان بودند که به این کمپین پیوسته بودند که حالا بعضی‌ها صراحتاً می گفتند پشیمانیم. اما بعضی‌ها با این صراحت نمی‌گفتند بلکه می‌گفتند ما دیگر با اعتدال‌گراها و میانه روها ائتلاف نمی کنیم، مثلاً آقای عارف چندین بار گفت که ما دیگر با جریان اعتدال و میانه روی ائتلاف نمی‌کنیم و هویت اصلاح طلبی خود را ادامه می‌دهیم.

**روحانی رئیس جمهور گینه بیسائو نیست که در برابرش سکوت کنیم

گروه دوم که گروه گسترده تری می‌شوند سکوت کردند که در راس شان آقای خاتمی قرار داشت.هیچ چیزی نگفتند که مثلاً آقای روحانی آن حرف‌ها و وعده‌ها چه شد؟ انگار نه انگار که این روحانی است که دارد این گونه عمل می کند . انگار مثلاً روحانی رئیس جمهور گینه بیسائو است! رئیس جمهور حبشه یا زنگبار است! در حالی‌که او رئیس جمهوری است که ما او را آوردیم و نمی توانیم در قبال آن سکوت کنیم.

یک گروه سوم که تعداد محدودی بودند که من جزء آنها بودم و شاید در راس آنها قرار داشتم، کلنگ دستم گرفتم و شروع کردم بر فرق سر روحانی فرود آوردن که چرا این کار را نمی‌کنید؟ آن کار را نمی کنید؟ چرا نسبت به تعهداتی که دادید پایبند نیستید؟ چرا قول و قرارهای ۲۹ اردیبهشت را فراموش کردید؟ و از سوی دیگر مسئولیت خودم را قبول کردم که من هم در به وجودآمدن این شرایط نقش داشتم.

** مردم اسباب بازی و بازیچه ما نیستند

یک کار ناحق و ناجوری که خیلی از اصلاح طلبان کردند این بود که نه تنها چیزی به روحانی نگفتند و انگار نه انگار ! بلکه طوری رفتار کردند که یعنی به ما چه مربوط است؟ ما هم از روحانی ناراحت هستیم که به آنچه می خواهیم عمل نمی کند ولی به ما ربطی ندارد؟ در حالی که باید گفت بله به ما مربوط می شود مردم اسباب بازی و بازیچه ما نیستند. ما نمی‌توانیم به مردم بگوییم بیایید بروید پای صندوق. مردم برای ما احترام به ارزش قائل شدند و حالا که آنها رفتند پای صندوق ما روی خود را از آنها برگردانیم و بگوییم که چه شده است؟ روحانی دیگر چه کسی است؟ ما نقش داشتیم ما در چشم مردم باید نگاه کنیم ما نمی‌توانیم به مردم بگوییم به ما مربوط نیست. اتفاقاً به ما مربوط است به دبیرکل سازمان ملل که مربوط نمی‌شود. ما آمدیم یقه خود را پاره کردیم گفتیم مردم بیایید به روحانی رای بدهید.

بنابراین من از مهر۹۶ و تمام سال ۹۷ و تا به امروز که نیمه سال ۹۸ هستیم دوخط مشخص را دنبال کرده ام یکی اینکه گفتم که در قبال رای مردم مسئولیت دارم و زیر حرفم نزدم و حاشا نکردم و به مردم گفتم شرمنده شما هستم من گفتم که بیایید رای بدهید و از زیر بار مسئولیت خودم شانه خالی نکردم و نامردی نکردم که بگویم به من مربوط نیست. خطی دومی که دنبال کردم این بوده است که من به طور منظم آقای روحانی را کوبیده ام. خداوکیلی اگر آمار بگیرید می‌بینید در این 2 سال و 7 ماهی که از اردیبهشت ۹۶ می گذرد مدال طلا متعلق به من است مدال نقره برای حسین شریعتمداری در زدن و حمله به روحانی ، مدال برنز هم مال روزنامه جوان و آقای حسن عباسی و این‌ها. واقعا مدال طلا برای من است چون من بیشتر از آنها به روحانی انتقاد کرده‌ام ، البته من انتقاد کردم و توهین نکردم.

اولین انتقاد ثبت شده من صد روز بعد از انتخاب او به ریاست جمهوری بود. وقتی آمد در تلویزیون و این ادابازی آمریکایی‌ها را درآورد که رئیس جمهور می آید گزارش ۱۰۰ روزه می‌دهد و گزارش ۱۰۰ روزه داد. بعد از آنکه گزارش صد روزه آقای روحانی تمام شد، من درنگ نکردم و همان موقع یک نامه سرگشاده نوشتم گفتم آقای روحانی چرا با مردم مثل بچه‌ها صحبت می کنید؟ چرا با مردم درست صحبت نمی کنید؟ چرا مشکلات،مسائل و واقعیت‌های کشور را به مردم نمی گویید؟ این حرف یعنی چه که ما هر کاری که برای این مردم کنیم کم کرده ایم! این مردمی که خوب، شجاع، آزاده و مومن هستند. گفتم آقای روحانی این حقه بازی ها چیست؟ که شما می‌خواهید سوار موج پوپولیسم شوید با مردم حرف بزن و به مردم بگو که مشکلات کشور چیست؟

بعد از این نامه از دفتر آقای روحانی با من تماس گرفتند و گفتند که ایشان خیلی مکدر شده و گفته اند که ما دیگر از فلانی توقع نداشتیم. من گفتم نامه های من محرمانه نیست و قبل از آنکه مخاطب نامه آن را ببیند متن نامه در صفحه اینستاگرام منتشر می شود و یک میلیون نفر هم بازدیدکننده دارد. بعد هم گفتند که شما خودتان ایراد گرفته اید که نباید کلی گویی کرد ولی خودتان هم کلی گویی کرده اید که گفته‌اید آقای روحانی واقعیت‌ها را برای مردم بگویید. بعد ازآن تماس، نامه دوم را نوشتم که یکی از چیزهایی که شما باید به مردم بگوییم این است که اگر کل درآمد کشور در سال ۹۶ صد اسکناس است چقدر از این صد اسکناس چقدر دست مردم است ؟ این‌ها را به مردم بگویید چراکه کمترین اثربخشی این حرف شما این است که مردم به اندازه مثلا آن ۹۰ تومنی که دست شماست از شما توقع دارند. این ها را هم نمی‌خواهید به مردم بگویید؟! می‌خواهید کاری کنید که اصولگراها از شما ناراحت نشوند؟! واین ادامه پیدا کرد تا اینکه آقای روحانی امسال رفت نیویورک دوباره یک نامه سرگشاده نوشتم و گفتم مطالبی که در نیویورک گفتید فکر نکنید ما نفهمیدیم. این حرف‌ها را محض روی گل آقای حسین شریعتمداری و کیهان گفتید این چه حرف‌هایی بود که رفتید توی نیویورک جدید این حرف‌ها را هم اینجا هم می‌توانستید بزنید.دنیا منتظر بود تا ببیند شما بالاخره چه می گوئید آمدید گفتید ما همان راه را ادامه می‌دهیم؟! این است که می گویم من انتقاداتم را مطرح کرده‌ام و هر آنچه که به عقلم رسیده است گفته ام.

اگر ما روحانی را انتخاب نمی‌کردیم کشور را ۸ سال دیگر سپرده بودیم دست جریان احمدی نژاد ی‌ها

اما همچنان معتقدم کاری که در ۲۹ اردیبهشت ۹۶ انجام دادم درست بود. این را نه از باب غرور و تکبر و لجبازی می گویم. از این بابت می‌گویم که چاره دیگری نداشتیم همان اصطلاحی که خیلی‌ها می گویند انتخاب بین بد و بدتر بود. من معتقد بودم در ۲۹ اردیبهشت که اگر ما روحانی را انتخاب نمی کردیم کشور را ۸ سال دیگر سپرده بودیم دست جریان احمدی نژادی ها حالا نه به اسم آقای احمدی نژاد.

اما من هر ستاد و شهرستانی که رفتم در آن سه ماه و دیدم ستادها مراکزی که داشتند برای آیت الله رئیسی کار می کردند همه احمدی‌نژادی‌ها هستند.

اگر آقای رئیسی رئیس جمهور می‌شد آدم های خود را که از سوییس نمی آوردند

اگر آقای رئیسی رئیس جمهور می‌شد آدم های خود را که از سوییس نمی آوردند، از واشنگتن که نیرو نمی‌آوردند آدم های ایشان می شد همان کسانی که در ستاد انتخاباتی ایشان فعالیت می کردند که اکثریت قریب به اتفاق آنها احمدی نژادی و جبهه پایداری بودند و قوه مجریه دو مرتبه به دست این جریان می افتاد. من معتقدم در فاصله سالهای ۸۴ تا ۹۲ مصیبت به کشور وارد شد و اگر خوب بود و مصیبت وارد نشده بود و کشور پیشرفت کرده بود ۸۴ تا ۹۲ ، برویم دوباره آقای احمدی‌نژاد و تیمش را بیاوریم و زمام قوه مجریه را به دست بگیرند، اما من معتقدم که در نتیجه آن تفکر که آمد کشور زیان دید.

البته خیلی‌ها به من می گویند که حالا با آقای روحانی شما کشور گلستان شده است؟ می‌گویم با روحانی گلستان نشده است اماعلت اینکه آن تصمیم را در آن زمان گرفتیم این بود که چاره دیگری نداشتیم. بله اگر در کنار آقای روحانی مهندس بازرگان،دکتر مصدق،نلسون ماندلا، اکبرهاشمی رفسنجانی وسید محمد خاتمی بود من میرفتم آن‌ها را انتخاب می‌کردم ولی بین آن دو یعنی آقای رئیسی و آقای روحانی من معتقد بودم که ضرر و زیان انتخاب روحانی کمتر است.

بنابراین اگر می گویم کارمان خیلی هم در انتخاب روحانی بیراه نبود ولی به نظر من مسئله مهم این نیست که آیا آن تصمیم درست بود یا غلط فرض می‌گیریم که آن تصمیم غلط بوده یا درست بوده است مسئله این است که الان چه باید بکنیم؟ این مسئله اصلی است.

دلم از دست روحانی خون است، اما دلم از جبهه پایداری خیلی بیشتر از روحانی خون است

من دلم از دست روحانی خون است، اما دلم از جبهه پایداری خیلی بیشتر از روحانی خون است،چون من دویدم برای من خیلی زور دارد که اینگونه از آب در آمده است مثل این است که برای یک ساختمان زحمت بکشید بعد آخرش خراب شود، دل تان بیشتر می سوزد.

در عین حال معتقدم که رادیو و تلویزیون ، ائمه جمعه و جماعات موجی که راه افتاده مردم که متخصص سیاست و روابط بین الملل نیستند. الان فضایی شده که همه دارند به روحانی فحش می دهند. حتی کسانی که با اصولگراها بدهستند آنها هم دارند به روحانی فحش می‌دهند. اصلاح طلب ها هم دارند فحش می دهند. جبهه پایداری هم دارند فحش می دهند. این جوی که به راه افتاده است. در عین حال که من معتقدم روحانی سیاستهایش عالی نبوده اما مقصودم این است که جای روحانی هر کس دیگری رو هم که می گذاشتید به عنوان رئیس جمهور اما انتظار داشته باشید ، سیاست های شما هیچ تبعاتی نداشته باشد و اثری به مملکت وارد نکند نمی شود.

نمی شود که شما بیایید بگویید ما هیچ اقدامی نمی کنیم و جلوی تحریم‌ها را نمی گیریم بعد وقتی که تحریم ها و آثار آن ظاهر شد و اقتصاد را فلج کرد با یک سری شعارها، الفاظ و عبارات زیبا بیایید تحریم ها را از بین ببرید در حالی که تحریم ها کشور را متوقف کرده است ؛ بنابراین هر کس دیگری هم که جای روحانی بود اگر آن فشارها و سیاست های کلان تغیر نکند همین وضعیت اتفاق می افتد. فرقی نمی‌کند چه کسی روحانی باشد اگر بخواهد این سیاست ها ادامه پیدا کند آثارش می‌شود همین هایی که امروز وجود دارد. بنابراین من نمی‌گویم که کارنامه روحانی درخشان و عالی بوده می‌گویم این سیاست‌های کلان نظام که دارد اجرا می‌شود. چه روحانی باشد چه هر کس دیگری باشد، خیلی چیزی را عوض نمی‌کند.

22

حجم ویدیو: 7.98M | مدت زمان ویدیو: 00:37:03 | دانلود ویدیو
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 41
 • بنا
  0

  فرمایشات جناب زیباکلام وجدانا هم نادرست نیست. خیلی مطالب درست اساسی را درلفافه بیان کرده‌اند.

 • عدالت
  0

  اقای زیبا کلام به شعور مردم توهین نکن همه شمارا خوب می شناسند که بابت رای گرفتن به روحانی چه کارها که نکردی پس الکی فیلم بازی نکن شماهم باروحانی مقصرین

 • محمد
  0

  نفوذی وجاسوس اسرائیل هم خودتی

 • اکبر
  0

  مردم هم دلشان از دست امثال تو خون است بیچاره شدیم تا شماها را داریم نیاز به دشمن نداریم

 • ..........
  0

  شماهم باروحانی بابت بدبخت کردن مردم مقصرین

 • طلا
  0

  حرفهایت را آقای زیبا کلام باید با طلا نوشت .تا اصول گرایان .بخوانند .که روحانی بد بود ولی شما بدتر

 • ابوالفضل عموزاد
  0

  آقای استاد آمریکایی صفت . آقای استاد تروربست پرور .آقای استاد توهم مثل اربابت ترامپ هیچ غلطی نمی توانی بکنی چون ما ولی داریم چون امروز مردم صاحب تحلیل واندیشه اندبرو به اربابت ترم بگو مردم ایران ودانشگاهیان اولا مشت به دهانت میزنند ودوما می گویند الله الله اکبر آمریکا شیطان الکبر..صادق زیبا کلام این همه خون را ندیدی مرگ به نیرنگ تو

 • :)
  0

  کاش با یه آدم مصاحبه میکردید

 • طاها م
  0

  همه حق دارن فحش بدن ، آخه قبل روحانی مملکت گلستان بود، نه اختلاس بود نه فقر بود نه بیکاری بود و نه دزدی و نه بدبختی ، همه مشکلات کشور به خاطر اینه که رآکتور اتمی از کار افتاد! گندی که تو سالهای ۸۴ تا ۹۲ با درآمد هزار میلیارد دلاری زدید رو کجا قاب کردید که نمیتونید ببینیدش

 • فضول خان
  0

  الان این مصاحبه رو با اکانت اصلیش انجام دادید یا اکانت فیکش

 • ه
  0

  نظرش بی معنی است

 • بانو
  0

  نه علم داری نه تعهد نه مسلمانی فقط با کلمات بازی میکنی سفسطه گر

 • علی یزد
  0

  چه اعتدال چه اصولگرا چه اصلاح طلب و جمعنا دیگرهیچ. ببخشید شرمنده به ریش بابامون بخندیم دیگه رای بدیم ."حرف دل اکثر مردم " میدونم این نشر نمی دی ولی حرف دل مردم است دیگر

 • Saeid.sadegh@yahoo.com
  0

  در طول این چهل سال همیشه یه صادق زیبا کلام داشتیم یه سعید زیبا کلام

 • فرشید
  0

  کذاب زشت کلام

 • ایرانی وطن پرست نه غربزده
  0

  نمی دانم شما چطور استادی هستید که فقط به فکر منافع شخصی خود هستید وقتی که میگوئید چون روحانی ضررش کمتر بود انتخابش کردم و براش به قول خودتان شب و روز تبلیغ کردم . نگفتید ضررش برای کی . مردم یا شماها یعنی اگر به جالی روحانی کسی دیگر بود که جلو این همه مفاسد اقتصادی و چپاول اطرافیان و نزدیکان و اعضاء کابینه اش را میگرفت این به ضرر مردم تمام میشود یا به ضرر شماها مردم را چی فرض کردین آیا مردم نمی بینند که برادر فلانی یا دختر فلان وزیر و پسر دیگری یا خود فلان وزیر چه کارها کردند و میکنند به نظرم اگه آقای رییس جمهور فقط می تونست جلوی اینها را میگرفت کار بزرگی انجام میداد ولی نمیشه چون همه وابسته اید دیگه این خاله زنک بازیا را در نیارید با این حرفاتون .

 • ایرانی وطن پرست نه غربزده
  0

  به نظرم شما نه صادقید نه زیبا کلام

 • سعید صادق پور
  0

  در این دولت صدا و سیما خیلی دلسوز مردم شد و از مشکلات شون حرف زد ..اونم فقط به خاطر دشمنی با اصلاحات و دولت روحانی...فحش دادن و انتقاد کردن به دولت اسون ترین و کم خطر ترین کار یه ایرانی در این سالها بوده و هست

 • کریم احمدی
  0

  سلام ماشالله استاد صادق زیبا کلام همه جا است و فعال ایران اینترنشنال گرفته تا صدای آمریکا وا و خبر فوری همه با اصلاح طب مصاحبه می کند هم اصوالگرا ولی یک نفر ناشناس اگر با رسانه های برون مرزی در ارتباط باشد هزار یک نوع جرم بهش بسته می شود نمی دانم برانداز محارب تبلیغ علیه نظام وغیره کاش می شد وقتی هرکسی با هر نوع تفکری در کشور آزاد بود وبرایش جرمی تلق نمی گرفت آنوقت این کشور روز به روز پیشرفت توش می شد نه اینکه بر موافق مدال بدهیم برمخالف زندان در مملکت همیشه مخالف باعث پیشرفت کشور می شود عیب ها وضعف ها را بیان می کند متناسب با عیب ها اصلاحات صورت می گیرد واگر نه موافق خیلی ها اکثرا مگس های دور شیرینی هستند امیدوارم پست من منتشر شود آرزو دارم ایران بهترین کشور شود آزاد ترین کشور همه احزاب اقوام با نظر ورای خود این کشور را بسازند و پیر جوان دست در دست هم دهند برای آبادانی این کشور و حکومت هم خواسته های مردم را برآورده کند با دنیا تعامل و دوستی داشته باشیم وهمچنین همگام با آنها پیشرفت کنیم محتاج آنها نباشیم و ازشون نترسیم غرب برای ما کاری انجام نمی دهد مثال بدی است که میگه زن برای شوهرش مفت بوس هم نمی دهد آنوقت دنیا به خاطر ما کاری انجام نمی دهند اگر حداقل خواسته های مردم را با دخالت خودشان برآورده کنند صدبرابر بیشتر منافع خواهند برد امروز چرا بعد از صدام آمریکا هنوز در عراق است ونمی خواد برود تازه می گوید اگر بنا به رفتن باشد چند تریلیون باید بدهید این همه سال مگر منافع نبرده باید اینها را دانست آخر کلام بهتر است حکومت با مردم رو راست باشد به خواسته ها احزاب افراد اکثریت واقلیت بها بدهد فساد اقتصادی را ریشه کن بکند ایجاد اشتغال مهم ترین از نون شب واجب ترین چیز برای جوان ها است ایجاد شود آزادی سیاسی هم همین طور مردم جوانان آگاه باشند قانون اساسی بهش عمل شود خیلی از تجزیه طلب ها دندان تیز کردند برای تکه تکه شدن کشور من خودم تورک هستم عاشق ایران وطنم هستم و اشتغال که باعث ریشه کن شدن فقر می شود چون فقر باعث فحشا جرم و جنایت و اعتیاد می شود به امید آبادی سربلندی این مهین کهن کریم سرباز وطن از شهرمرند

 • شفیعی
  0

  سلام حیف از خبر فوری نیست که حرفهای صدمن یک ریال زیباکلام رامی نویسیدبیچاره دانشجویی که استادش این باشدهنوز تکلبف پولهای که برا زلزله زدگان اشتاهی به حسابش ربختند را نمیدهد

 • عدالت
  0

  شما به درستی سرباز اسرایل هستین

 • اا
  0

  ترتیب روزا واسه ایرانیا شنبه‌ها: سقوط هواپیما یکشنبه ها: توییت ترامپ درباره ایران دوشنبه ها: توییت ظریف در جواب به ترامپ سه شنبه ها: سیل چهارشنبه ها: استراحت پنجشنبه ها: سقوط هواپیما جمعه ها: راهپیمایی ضد آمریکایی

 • ن
  0

  میگن که یه روز سفیر انگلیس در دهلی از مسیری در حال گذر بود که یک جوان هندی لگدی به گاوی میزند گاوی که در هندوستان مقدس است! فرماندار انگلیسی پیاده شده و به سوی گاو میدود و گاو را میبوسد و تعظیم می کند! بقیه مردم حاضر که می بینند یک غریبه اینقدر گاو را محترم می شمارد در جلوی گاو سجده میکنند و آن جوان را به شدت مجازات می کنند . همراه فرماندار با تعجب می پرسد : چرا این کار را کردید؟! فرماندار می گوید : لگد این جوان آگاه می رفت که فرهنگ هندوستان را هزار سال جلو بیندازد ، ولی من نگذاشتم!

 • پ
  0

  نمی دانم چرا مردم حرف زدن با دهان پُر را بد می دانند ، اما حرف زدن با مغز خالی را نه ..!

 • نا شنوا
  0

  روایت است که روزی حضرت موسی به خداوند گفت: چرا به فرعون عمر دراز دادی و تا مدت‌ها نفرین ما را در حق او اجابت نکردی؟! خداوند گفت: فرعون یک عیب داشت و یک خوبی ، عیب او این بود که ادعای خدایی میکرد و خوبی او هم این بود که شهرها را آباد ، راه‌ها را امن و سفره‌ها را رنگین‌تر کرده بود ، از ادعای خدایی‌اش زیانی به من نمیرسید اما فرمانروایی او به سود مردم بود پس من مدت‌ها از حق خود گذشتم تا مردم آسوده باشند.

 • بیخا۔نمانC
  0

  ترا خدا۔اقای۔روحانی۔قیمت۔۔خانہ۔را۔بیار۔پاینیہ۔تکانی۔بخور۔ھمہ۔دعات۔میکنیم۔ھمہ۔دڈت۔بہ۔دست۔دادن۔شماعو۔خراب۔کنن

 • فقیر
  0

  اولین جمله ای که ما در اول دبستان می آموزیم چیست؟ "بابا آب داد" "بابا نان داد" می دانید اولین جمله ای که انگلیسها در دبستان یاد می گیرند چیست؟ "من میتوانم بخوانم و بنویسم " و اولین جمله ای که ژاپنی ها یاد میگیرند: "من باید بدانم" و این است که ما همیشه چشممان به دست پدر است و پدر را ضامن تامین همه ملزومات زندگی میدانیم و در بزرگسالی نیز حتی زندگی تجملی را انتظار داریم که ارث پدری باشد! کار از ریشه خراب است و این یعنی: "فقــــــــــر فرهنــــــگی"

 • حسنع
  0

  فکرمی کنم نقش بهنوش بختیاری دررای اوردن روحانی بیشتر اززیباکلام بود

 • باهوش
  0

  این مردم سالهاست که مرتب همان فریب ها را می خورند ولی مضحک اینجاست که خودشان را باهوش ترین مردم دنیا هم می دانند..

 • یه بنده خدا
  0

  تو هم با روحانی همدستی پدر مردم رو درآوردید اون دنیا باید این روحانی و همدستانش جواب بدن امیدوارم خیر از دنیا وآخرت نبینید

 • عباسی
  0

  اقای زیبا کلام یحتمل دچار توهم شده ،نقش سلبریتی ها بیشتر از شما بود ،خدا رو شکر که همه ای شما به اشتباهتون پی بردید و فقط کشور رو صد سال عقبتر بردید با این حماققتتون ،حسن روحانی و کابینه ای فشلش در حد و اندازه ای این کشور نبودن ،این کشور دولتمردی مثل احمدی نژاد و کابینه اش رو میخواد که نه باج به کتخدا میداد نه به اروپا ،به توان داخلی کشور و جوانانش اتکا کرد و هر روز هزاران افتخارات در داخل و خارج رونمائی میشد ،صنعت هسته ای ،پرتاپ ماهواره و موجود زنده به فضا ،و ساخت بیش از چهار میلیون مسکن مهر و تحویل به ملت و هزاران خدمات دیگر ،که دولت روحانی یکصدم این کارها را که نتونست انجام بده ،تازه مسکن مهر رو هم مزخرف قلمداد کرد اون وزیر بی وجدانش

 • عبدالله
  0

  بنده فارغ تحصیل سال 91 دانشگاه هستم و الان بیکارم و خرج یک خانوار 3نفره رو میدم از این انقلاب سود مالی مستقیمی به بنده نرسیده اما دست تمام کسانی رو میبوسم که با تمام وجودشون در برابر امریکا و استکبار ایستاده اند.اگر تاریخ صدر اسلام رو خونده باشی متوجه میشی که اگر ضعف اقتصادی دلیل بر خم کردن سر مقابل دشمن بود هرگز پیامبر اکرم 3 سال خودش و ملتش رو در تنگنا و فقر قرار نمیداد اگر کمبود تجهیزات و نفرات و هر چیزی که برای پیروزی مقابل دشمن لازم بود و محیا نبودنش دلیل بر ذلت پس هرگز امام حسین در برابر سپاهی با اون عظمت ایستادگی نمیکرد... بله شما مشکل رو در کلیات سیاست نظام میدونید چون میگه در برابر ظالم ایستادگی کن ولی کارگزاران دولت همین نظام به مردمش ظلم میکنن،یا دزدی میکنن یا با دزدی مدارا میکنن و خیلی چیزهای دیگه ک ما بیخبریم و شما خبردار جناب زیباکلام.مشکل مردم ایستادگی در برابر استکبار نیست که شما حرف از امریکا ستیز بودن و اسرائیل ستیز بودن میزنید مشکل مسئولین هستن که با کاراشون مردم رو از مقاومت زده میکنند. اگر دوستی با امریکا واسرائیل نتیجه داشت پس بهترین نتیجه شامل حال پهلوی و ملتش بود البته ما افتخار میکنیم به دوستی اون زمان که اگه سگ امریکایی وزیر ما رو میکشت ما حق دفاع نداشتیم و الان شرمنده ایم ازینکه ملتی هستیم ک در برابر امریکا می ایستیم و پایگاهش رو موشک میزنیم و قدرت دفاع از خودمون داریم....!!! کسانی هستند که برای این مملکت خون دادن و خون میدن تمام قد در برابر دشمن ایستادگی میکنن و کسانی هستند که با گفتارشون و کردارشون از پشت خنجر رو تا دسته فرو کردن به پهلوشون.بله اینگونه ما،ما شدیم بخاطر خیانتهایی که در پشت جبهه میشه... ما در دفاع از حق خودمون متفرقیم به لطف امثال شما و دشمن در دفاع از باطل خودش متحد و این است جواب دو کتاب گرانبهای جنابعالی

 • سید
  0

  این آقای زیبا کلام هرچیز خوانده و هر جا خوانده یک چیز را هنوز به او یاد نداده اند ،،مقاومت،،

 • حسنک
  0

  این‌تعداد‌از‌اقایان‌با‌هر‌عقیده‌را‌ما‌همیشه‌داشته‌ایم،‌کاش‌یه‌تعدادی‌طلبه‌یا‌حداقل‌یه‌گنجه‌ای‌کنار‌خونه‌مون‌می‌داشتیم،‌البته‌شیخ‌صفی‌کار‌خودش‌رو‌به‌خوبی‌انجام‌داده.

 • محمدرضاملامحمدی
  0

  مقاومت دربرابردشمن خونخوارلازم وضروری هست.

 • بی نام
  0

  مزدور اسراییلی زشت صفت

 • حق
  0

  مدال طلا؟؟؟؟؟ شما كه تو انتخابات داشتين خودتونو بابت همين دولت ميكشتيد !!!!! چقد قاليباف و رئيسي رو تخريب كرديد يادتان نيست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ شما و همه سلبريتي هايي كه بخاطر آقاي حسن روحاني خودتونو كشتيد بايد پاسخگوي اين بي تدبيري در جامعه باشيد نه اينكه طلب كار باشيد

 • ملوان خپل
  0

  بین بد و بدتر؟!!!!مسکن مهر - انرژی هسته ای - هوافضا - پاسپورت ایرانی - دلار و ارز- نقدینگی - بازارکار- اعتراضات مردمی - فیلترفضای مجازی - مجلس ناکارآمد - وزاری مستعفی و استیضاح شده - فسادهای اقتصادی - شهردارهای فاسد - مقایسه کنید دوستان .

 • یک دوست
  0

  جناب زیبا کلام. در اینکه شما از ته دل با نظام اسلامی کینه و حسادت داری شکی نیست. البته به قول خودتان جنگ روانی را هم خوب بلدید. اما توصیه می کنم به جای فریبکاری و اعلام اینکه روحانی سال ۹۶ آن روحانی سال ۹۲ نبود، من توصیه می کنم آمارهای دو وزارتخانه امنیتی تان در بهمن سال ۹۶ را در نظر سنجی از مقبولیت روحانی بررسی کنید که چرا محبوبیت روحانی رئیس جمهور از ۷۲٪ در خرداد سال ۹۶ به زیر ۱۰٪ در بهمن سال ۹۶ رسید!!!!!!!!!؟؟؟؟؟ چی باعث شد این اوضاع گربیانگیرتان شود؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 • یک دوست
  0

  جناب زیبا کلام، مشکل شما مدعیان هوچیگر اصلاحاتچی این است که چون کار بلد نیستید و چون همیشه گند می زنید همیشه به دردسر می افتید، توصیه می کنم از زمان سال ۹۲ به این طرف اوضاع اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و حتی امنیتی را بررسی کنید و با مدت هشت سال قبل از آن در دولت احمدی نژاد مقایسه کنید. اول از همه برای این پژوهش تطبیقی خدمتتان عرض کنم ۱۸ وزراتخانه در اختیارتان بود، ۷ نهاد مستقل و ۷ نهاد وابسته در اختیارتان بود، ۹۰٪ بودجه کشور در اختیارتان بود، بیش از دولت های گذشته اختیار در حوزه سیاست خارجی داشتید، مذاکرات هسته ای در اختیارتان بود ولی چنان گند زدید که در نهایت امروز پراید آفتابه لگن ۶۵ میلیون قیمت دارد و در همین زمان همین پراید در عراق ۱۲ الی ۱۳ میلیون!!!!

 • مریم
  0

  شما در انتخابات از روحانی حمایت کردید حالا که در مورد انتخابتون انقدر بی مسولیت هستید دیگر از کسی حمایت نکنید

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت خبرفوری هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  اخبار سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت خبرفوری هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد