بازی جدید روسیه و ساده اندیشی ما

ابوالفضل فاتح/ موسس ایسنا

بازی جدید روسیه و ساده اندیشی ما

او در یادداشتی پیرامون اظهارات وزیر امور خارجه روسیه پس از اعتراض ایران به مواضع این کشور درباره‌ی جزایر سه‌گانه نوشت:

بسمه تعالی

«بازی جدید لاوروف» و ساده اندیشی ما

دستگاه وزرات خارجه‌ی ما باید بداند، که نماینده منافع ایران است، نه نماینده روسیه در ایران!

روز گذشته خبری در سایت رسمی وزارت خارجه از گفت و گوی تلفنی آقای امیر عبداللهیان با سرگی لاورف منتشر شد. در این خبر، آمده است: «سرگی لاوروف بار دیگر تصریح کرد، روسیه صمیمانه و صادقانه و بدون قید و شرط به تمامیت ارضی ایران احترام می‌گذارد و این موضع غیر قابل تغییر مسکو است». این گزارش، از سوی برخی خبرگزاری های داخلی نیز باز نشر شد و حتی برخی از آن به بازپس گیری و اصلاح موضع روسیه یاد کردند.

با توجه به تجربه ی چند ماه پیش که شاهد انتشار اخباری دستکاری شده از مواضع روسیه در داخل کشور بودیم، کنجکاوانه سری به وبگاه وزرات خارجه روسیه زدم. متاسفانه، حدسم درست بود. در خبری که تا این لحظه سایت وزارت خارجه روسیه به زبان روسی و انگلیسی از گفت و گوی دو وزیر خارجه منتشر کرده است، هیچ اشاره ای به جمله ی یاد شده، چه به صورت مستقیم و چه به صورت تلویحی نشده است و حتی یک کلمه درباره تمامیت ارضی ایران متنی وجود ندارد، و این جمله صرفا در وبگاه وزارت خارجه ایران آمده است. دلیل تفاوت دو متن رسمی چیست؟

اگر روس ها چنین مواضعی را اعلام کرده، اما در اسناد رسمی علنی خود منتشر نمی کنند، چه مفهومی دارد؟ و اگر چنین نگفته اند، چرا در وبگاه وزارت خارجه ایران این گونه نقل می شود؟ ممکن است گفته شود که روس ها به شکل، خصوصی این مواضع را بیان کرده اند. این عذر درستی نیست. نمی توان پذیرفت، روسیه درباره‌ی جزایر سه گانه با اعراب اطلاعیه علنی و رسمی بدهد، اما با ایران خصوصی و غیر رسمی سخن بگوید. این نکته‌ای‌ست که از آن باید به عنوان دکان دو نبش دیپلماسی روسی و ساده اندیشی دستگاه وزارت خارجه ایران یاد کرد. در حسن نیت وزارت خارجه و اهتمام به تمامیت ایران عزیز تردیدی نیست، اما در این خصوص و به دلایل نامعلوم و معلوم، گویا وزارت خارجه ایران و رسانه های همسو، بیشتر تلاش خود را معطوف به کنترل خشم مردم ایران نسبت به مواضع روسیه کرده اند و به جای فشار بر روسیه برای تصحیح مواضع غلط، به توجیه افکار عمومی مردم ایران می پردازند. حال آن که دستگاه وزرات خارجه‌ی ما باید بداند، که نماینده منافع ایران است، نه نماینده روسیه در ایران! و چنین رویکردی موجب جری شدن روس ها و بی اعتمادی مردم خواهد شد.

ثانیا، در همین نقل قول وبگاه وزارت خارجه ایران از لاوروف، نکته‌ی ظریفی وجود دارد و آن این که هیچ اشاره ای به جزایر سه گانه در بیان لاوروف نشده است. صرفا از احترام به تمامیت ارضی ایران سخن به میان آمده که یک بیان کلی است و بعید است وزارت خارجه تفاوت در معنی این سخن را نداند. بار قبل نیز همین سخن از زبان یک از مقامات وزارت خارجه روسیه در دیدار با سفیر ایران اعلام شد، در حالی که در هیچ سند وزارت خارجه روسیه به آن اشاره نشده بود و ثانیا، هیچ بارمعنایی یا خروجی مشخص دیپلماتیک نداشت و لذا شاهد بودیم که روس ها در نشست مراکش، خطای چند ماه پیش خود را تکرار کردند. طبیعتا انتظار نمی رود که روس ها رسما اعلام کنند تمامیت ارضی کشور دیگری از جمله ایران را قبول ندارند؟ ابتدا بر سر یک سرزمین مشخص، مناقشه‌ی حقوقی ایجاد می کنند و سپس آن را از حوزه‌ی تمامیت قابل احترام، خارج می سازند، و الا هرگز آن بیانیه‌ی نامعقول و واهی در مراکش امضاء نمی شد.

این درست است که عرصه‌ی روابط بین الملل، عرصه ی مردی و نامردی نیست، اما همه می دانیم که سیاست خارجی قدرتمند، موجب پایداری ائتلاف ها می شود و چنین سیاست خارجی از دل شناخت منافع ملی، توان، اقتدار و حمایت داخلی، درک روابط و تحولات بین الملل، بر ساخت پیمان های راهبردی، داشتن ثبات و قابلیت انعطاف و مدیرانی با نگاه استراتژیک و کارآزموده حاصل می شود. به نظر می رسد در شرایط فعلی، شناخت دقیقی از ماهیت و رفتار همسایه ی شمالی در دستگاه سیاست خارجی ما وجود ندارد و همسایه ی شمالی نیز از عدم توازن و ضعف های راهبردی سیاست خارجی ایران و همچنین چالش های ناشی از تحریم ها و مناقشه با غرب سوء استفاده می کند. چه بسا لابی های چرب امارات و نهاد های خاص قدرت های مخالف روابط دو کشور نیز بر تیم های تصمیم ساز و تصمیم گیر روس تاثیراتی بر جای گذاشته باشند. در این شرایط از مسئولان عالی کشور انتظار می رود با دقت بیشتری موضوع را رصد کنند و وزارت خارجه و وزیر محترم نیز، رویکرد حرفه ای تری اتخاذ فرمایند. از جمله، در سیاست های کلان و با همفکری حلقه های فکری وطن دوستان واقعی، چاره جویی عملی کنند تا روسیه وادار به احترام به تمامیت ارضی کشورمان شده و بدون اما و اگر به تعلق جزایر سه گانه به ایران، تصریح نماید. باید به اقتد ار، توزان و راهبردی برسیم که برای روس ها، روشن شود در صورت تکرار یا تصحیح نشدن این خطا، سطح روابط، به واقع تنزل می یابد و آن که بیشتر زیان می بیند روس ها هستند، نه ایران! و الا نه تنها شاهد تکرار این خطاها از سوی روسیه، بلکه چه بسا در دومینوی تعریض به تمامیت و منافع کشورمان از سوی قدرت های دست چندم جهان و منطقه قرار خواهیم گرفت.

در این مجال بر ضرورت اصلاح ساختار وزارت خارجه و ارتقاء کیفیت نخبگی این نهاد استراتژیک تاکید می شود. مکررا شاهد هستیم که چه بسیار هزینه ها برای منافع اندک پرداخته می شود و چه بسیار ائتلاف ها و پیمان ها و تعهدات نیمه کاره می ماند و هزینه های آن از خزانه ی ملت شریف ایران می رود، و بعضا صرفا در حد یک مناقشه ی داخلی باقی می ماند. بسیاری از مسئولان کشور هم که گویا متوجه زخم های حقوقی، اعتبار بین المللی و یا عدد و رقم های اقتصادی و یا خسارت های معنوی به غرور ملت نیستند. ملت شریف ایران، به احدی اجازه ی دست درازی به تمامیت میهن را نخواهد داد، اما این مسئولیت ناپذیری، فقر پیشبینی و جهان نادیدگی در سطوح بالای مسئولیت در ایران از جمله در دستگاه وزارت خارجه نگران کننده است. در جهان امروز، بر اساس یافته های مراکز مطالعات استراتژیک و دپارتمان های غرب شناسی و شرق شناسی تراز اول، و با حضور برجسته ترین نخبگان با نگاهی علمی و راهبردی، روابط بلند مدت با دیگر قدرت ها و ملت های جهان تنظیم می شود، نه در حلقه های بسته و محدود از عناصر نورچشمی جناحی و نه با شعارهای کم پشتوانه و حزبی!

از رسانه های معتبر و مستقل داخلی نیز انتظار می رود، در انتشار اخبار رویکرد تحقیقی تری اتخاذ فرمایند. رسانه ها روابط عمومی دولت ها نیستند و باید منافع کلان ملت و میهن را دنبال نمایند. به ویژه، می دانیم شکاف آشنایی با زبان های خارجی و عدم بهره مندی مستقیم از منابع اصلی و همچنین ضعف در سواد رسانه ای از نقاط اشکال بسیاری از دولتمردان و مسئولان عالی و حتی سفرای کشور است و همین سبب شده است که بعضا با ترجمه های ناقص و غلط و ذکر مطلب از منابع ضعیف و سفارشی، مطالبی را به ایشان بقبولانند یا در رسانه های رسمی کشور بازنشر کنند، که واقعیت ندارد و بعضا پیامدهای سنگینی را به کشور تحمیل نمایند. البته مطالب بیشتر، پیش از این در دو یادداشت تحت عنوان «خدعه روس» تقدیم شد.

 

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

ابوالفضل فاتح

ششم دی ماه ۱۴۰۲

منبع: انصاف نیوز
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 31
 • ناشناس
  2

  متاسفانه روسیه دو رو هست در ظاهر چیزی میگوید وجایی که منافعش ایجاب کند کوچکترین نگاهی به منافع ملی ما ندارد ونحواهد داشت در طول تاریخ نیز ثابت کرده همیشه به ایران خیانت کرده. رو سیه هست نه روسیه

  نظرات شما -
  • ناشناس
   1

   رو سیه این عناصر دولتی هستند که مدام سنک دوستی روسیه را به سینه میزنند

  • ایرانی
   0

   روسیه تا انتهای تاریخش دستیابی به آرزوی سواحل آزاد خلیج فارس و دریای عمان را به صورت نظری و عملی پیگیری خواهد کرد این کشور یکبار مسیر افغانستان و پاکستان را آزمود و امروز بدلیل سدی بنام جغرافیا و فرهنگ روس ستیز افغانستان و صد البته بمب هسته ای پاکستان دیگر بفکر آن نیست، می‌ماند راه ایران که با حکمرانان بی تدبیر ما که هر روز کشور را و مردم را ضعیفتر از قبل می کنند، امیدش باقی است ، لذا نگذاشت و نمی گذارد ایران به سلاح هسته ای و نیروی هوایی قوی مجهز شود با همسایگانش طرح دوستی بریزد و مشکلاتش با جهان به سمت حل شدن برود

 • قمصری
  44

  اگر بحرین رو داشتیم الان چرندیات اعراب و روسیه رو نداشتیم

 • ناشناس
  2

  وقتی مزدور میشویم یعنی نوکر میشویم! طبیعی ست هر کاری ارباب میگه فقط باید بگیم چشم!! وگرنه ارباب اخراجمون میکنه!! پس الکی نق نق نکنیم که صرفا مصرف داخلی داره و خدای ناکرده ارباب پوتین نق نق بگوشش برسه اخراج میشویم!!

 • ناشناس
  0

  عمو روسیه ایران را با دست خودش داره به قربانگاه می برد . و ما عین گوسفندی که داره قربانی میشه تا آخرین لحظه که سرش را می برند و عین خیالش نیست .هستیم .

 • ناشناس
  2

  درود بر شرفت،فاتح عزیز

 • 🐜
  0

  فقط برای بدست آوردن رانت و اختلاس وزیر شدند نه برای تمامیت ارضی ایران زمین!!!

  نظرات شما -
  • ناشناس
   0

   اینها اصلا هیچکدوم ایرانی نیستند که نگران مرزهای ایران باشند

 • ناشناس
  2

  ساده اندیشی ما یا خیانت حکام .اگر مدعی خیانت روسها به ایران هستید بدانید که اول زمینه خیانت را شاهان وحاکمان خودمون فراهم فرمودند .

 • ناشناس
  15

  حالا فشار خودتون نیارید به اندازه کافی هوا الوده است .

 • ناشناس
  0

  ساده اندیشی نیست ،،،حضرات کاملا بااطلاع وبا دستور اینکار را می کنند

 • محمد رضا
  0

  از پیشه وری ها انتظار ایران دوستی نداشته باشید ‌ لعنت بر روس ها با رگ و ریشه تزار ، که خوی استعماری و اشغال گری آن ها پایانی ندارد .

 • ناشناس
  0

  شما هم دلسوزواقعی مردم این کشور نیستی با اینکه بخشی از تحریم از داخل کشور است هیچ رسانه ای چیزی ننوشته است اینکه نمیتونه خودشه چهره مهم جابزنه میلیونها مستاجر داریم و خونه خرابه نشین

 • ناشناس
  0

  43 سال است همین حکایت است تازه بیدار شدین و هی زور میزنید گله الان 43 سال است بی صاحب است برو او او او او او

 • حق
  0

  شما ها اگه عقل درست داشتین موقع روز لامپ روشن نمی‌کردیم موقع شب لامپ خاموش کنین. یا زمستون کولر روشن کنین تابستون بخاری.

 • ناشناس
  0

  مسئولین وطنفروش خائن گاو شیرده روسها

  نظرات شما -
  • ناشناس
   1

   کاخ سفید و اربابت ملکه رو یادت رفت بگی همین خبر فوری نوشت ۷۰ میلیارد دلار پول املاک کشور رفته کانادا

 • ناشناس
  0

  آسیاب به نوبت حالا صبر کنید مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل رو هضم کنیم تا بعد ببینیم نوبت کی میرسه.

 • ناشناس
  0

  باید بپذیرریموزیر امور خارجه ما هم مثل رییس جمهور ضعیف است

 • علی
  0

  وزیرخارجه بایدبرکنار وبرخودحسابی باروسیه شود

 • انا عمار
  8

  دستانی در کار است که هدفشان اختلاف بین ایران و روسیه است ، آمریکا و انگلیس نمیخواهند ایران و روسیه رفیق باشند .

 • ناشناس
  0

  اگر امریکا ابرقدرت جهانیست و برای رسیدن به اهدافش هیچ ابایی از جنایات و ادم ازاری ندارد

  روسها بهیچ وجه در جناح مقابلش قرار ندارند بلکه اگر دستشون برسد بسیار بسیار از امریکا منایتکارارند

 • ناشناس
  0

  امریکا از انگلیس بدتر ، انگلیس از آمریکا بدتر ، روسیه از هر دو پست تر ، هر سه از هم بدتر و خبیثتر ، اونوقت مقامات ما هرچی دارن و ندارن تو سبد روس و چین کمونیست گذاشتن

 • رضا
  0

  این عکس امیر آقایی نیست

 • ناشناس
  0

  زمان شاه از اینکه با روسیه و شوروی سابق جدا باشیم امریکاییها مرتب ایران را مسلح کردند حالا هم روسیه بدون هیچ جنگ و هزینه ای ایران را در دستانش گرفته .دلایل هم مشخصه که ما زیر چتر غرب نرویم . چقدر سیاست ما بچه گانه هست که راحت روسیه میتونه ناوگان هوایی خود را به همدان ببره و راحت حرفش را علیه ما بزنه . اگر روسیه یک فروند سوخو ۳۵ را به ما بدهد اونوقت باور میکنیم روسیه برادر ماست در حالیکه اگر با غرب دوست بودیم هم انرژی هسته ای داشتیم هم انواع سلاحهای پیشرفته و از پاکستان ضعیف موشک نمیخوردیم . لطفا نگویید روسیه دوست ماست غرب هم همینگونه دوستی معنا ندارد فقط منافع والسلام. نه ساه خوب عمل کرد نه ما . خودکفایی ما هم فقط حرفه چون اهل مدارا نیستیم و خودخواسته جلوی پیشرفت خودمان را گرفتیم . مدارا کردن غیر از دوستیست یا دشمنی با یک کشور. بهتره متعادل فکر کنیم

 • ناشناس
  0

  روسیه هیچگاه در طول تاریخ نه دوست ایران بوده نه صادق و صمیمی، همیشه فقط و فقط در فکرمنافع خودش بوده و بس!

 • حسین
  0

  قبلا در یکی از مجالس وعظ از یک روحانی شنیدم که اولین جنگ آقاامام زمان(عج)با روسهاست.چون آنها نه مسیحی واقعی هستند ،نه یهودی هستند، نه دوست واقعی کسی هستند بلکه قومی بشدت گدا صفت و فرصت طلب و خونریز هستند البته خوشبختانه در هیچ جنگی هم پیروز نمی شوند.ای کاش مسولین کج فهم ما به این واقعیت پی می بردند ومنافع ملی را فدای لبخند موزیانه روسها نمی کردند.و کمی تاریخ مطالعه میکردند تا مجبور نشوند آنرا تکرار کنند.

 • ناشناس
  0

  چرت

 • ناشناس
  0

  از زمان اشغال غیرقانونی و اشتباه سفارت امریکا روسیه و طرفداران روس در ایران همه کاری کردن تا ایران با غرب رابطه اش قطع گردد که خدا میداند ملت از عملکرد این خائنین چه ها که نکشید

 • ناشناس
  0

  والا یه زمانی شعار انقلاب این بود نه شرقی ن غربی حالا چی شده شرق بی دین و بی خدا شدند دوست

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  اخبار سایر رسانه ها