باج‌خواهی افغانستان از ایران/ اشتباه محاسباتی رئیسی در حق آبه هیرمند

​در روزهای اخیر مناقشه بین ایران و حکومت طالبان در افغانستان بر سر حق‌آبه شدت بیشتری پیدا کرده است؛ مناقشه‌ای که سابقه‌ای به وسعت چند دهه دارد و معلوم نیست شرایط فعلی، اوضاع را پیچیده‌تر می‌کند یا به حل آن نزدیک‌تر خواهد کرد.

مرز مشترک ایران و افغانستان از «دهانه ذوالفقار» (محل تلاقی مرز ایران، افغانستان و ترکمنستان) آغاز می‌شود و تا کوه «ملک‌سیاه» (نقطه تلاقی مرز ایران، افغانستان و پاکستان) به طول حدود 945 کیلومتر ادامه دارد. رودخانه‌های مرزی مانند «هریرود»، «هیرمند» و «فرآه» و رودهای کوچک‌تری چون «هاروت»، «خاسپوش»، «خاش» و «پودائی» از خاک افغانستان به هامون‌های «پوزک» و «صابری» که در نوار مرزی دو کشور قرار دارند، تخلیه و سبب به وجود آمدن مرز آبی مشترکی بین دو کشور می‌شوند. رودخانه هیرمند منبع اصلی تامین آب دشت سیستان و در حقیقت یک شاهرگ حیاتی برای سیستان و بلوچستان است.

باج‌خواهی افغانستان از ایران؛ آب در برابر نفت؟

اختلاف ایران و افغانستان بر سر آب رودخانه هیرمند تا سال 1351 که معاهده‌ای بین دو کشور منعقد شد، پابرجا بود. معاهده‌ای که طبق آن افغانستان باید سالانه 820 میلیون متر مکعب از حقابه هیرمند را به ایران بدهد.

با این حال، افغانستان طی سال‌های گذشته از پرداخت حق‌‌آبه ایران سر باز زده و با ساخت سد کجکی و بعد از آن ساخت بند کمال‌خان به‌نحوی مسیر رودخانه هیرمند را تغییر داده که حتی در صورت بروز سیلاب نیز آب به جای ایران وارد گودزره شود. اشرف غنی، رئیس‌جمهور وقت افغانستان، در مراسم افتتاح سد کمال‌خان گفته بود: «آب هیرمند قرن‌ها از افغانستان خارج می‌شد، ولی اکنون مدیریت آن به دست افغان‌هاست؛ بنابراین از این پس به ایران آب در مقابل نفت می‌دهیم». اظهارات اشرف غنی که رنگ و بوی باج‌خواهی از ایران داشت، با واکنش مقامات دولت  حسن روحانی  روبه‌رو شد و محمدجواد ظریف - وزیر وقت امور خارجه - از ارسال دو یادداشت اعتراضی برای کشور افغانستان درخصوص حق‌‌آبه هیرمند خبر داد.

با سقوط کابل و روی کار آمدن طالبان، حاکمان جدید این کشور نیز همان راه گذشتگان را پیش گرفتند و با بهانه‌هایی چون کم‌آبی، حق‌آبه ایران را نداند؛ اما تصاویر هوایی از سد هیرمند از وجود منابع آبی در آن مناطق حکایت می‌کند.

محمد درویش - رئیس کمیته محیط زیست در کرسی سلامت اجتماعی یونسکو - با اشاره به این اقدام طالبان، گریزی به وضعیت تالاب هامون زده و به خبرآنلاین گفته است: «بعد از احداث سد کمال‌خان دیگر حتی در مواقع سیلابی و سال ۱۴۰۲ که برف خوبی هم داشته آب به سمت ایران روانه نمی‌شود اما تصاویر هوایی از سد هیرمند، خبر از پرآبی می‌دهد. از آخرین باری که تالاب هامون آب داشته، تقریبا یک دهه گذشته است. در واقع وضعیت تالاب هامون سه دهه است که بحرانی است.»

از اعتراضات مردم تا اولتیماتوم متقابل دو کشور

عدم پرداخت حق‌‌آبه هیرمند این روزها به‌قدری نگران‌کننده شده که چهارم اردیبهشت، چهارمین حلقه‌‍ انسانی مردم سیستان در اعتراض به عملکرد کمیساریای آب ایران نسبت به پیگیری حق‌‌آبه در مجاور کوه خواجه شکل گرفت. این حلقه را صفی از مردم تشکیل دادند که با نگرانی برای تالاب بین‌المللی هامون از مسئولان مربوطه می‌خواستند مسائل حق‌آبه رودخانه هیرمند را پیگیری کنند. 

ابراهیم رئیسی در حاشیه مراسم آغاز لوله‌‌‌گذاری  انتقال آب  از دریا به استان‌‌‌های نوار شرقی کشور، به سابقه تاریخی و توافقات و معاهدات ایران و افغانستان درباره حقابه هیرمند اشاره کرد و گفت: «می‌‌‌خواهم به حاکمان افغانستان عرض کنم که این سخن بنده را مطلب عادی تلقی نکنند و بسیار جدی بگیرند. به مسئولان و حاکمان افغانستان اخطار می‌‌‌دهم که حق مردم و منطقه سیستان و بلوچستان را سریعا بدهند.»

اولتیماتوم رئیس دولت سیزدهم به مقامات طالبان با واکنش فوری و توهین‌آمیز آنها مواجه شد. حاکمان جدید افغانستان در بیانیه‌ای خطاب به ایران بیان کردند: «موافقتنامه آب که میان افغانستان و ایران نیم قرن قبل در سال ۱۳۵۱ هجری شمسی به امضا رسیده، تا هنوز پابرجاست و امارت اسلامی متعهد است که به تعهدات انجام‌شده عمل کند‌. از اینکه در سال‌های اخیر در افغانستان و منطقه خشکسالی رخ داده و سطح آب پایین آمده است، به شمول دریای هلمند وجود ندارد بنابراین درخواست ایران برای آب و اظهارات نامناسب در رسانه‌ها زیان‌آور است‌.»

طالبان در بخش دیگری از این بیانیه از مقامات ایرانی خواست تا «ابتدا معلومات خود در مورد آب هلمند را تکمیل و درخواست خود را با الفاظ مناسب مطرح کنند». این بیانیه که با بیانی خارج از عرف دیپلماتیک مطرح شد، اگرچه پاسخ وزیر امور خارجه ایران را در پی داشت، اما نکته قابل توجه این است که هنوز 48 ساعت از اخطار صریح و جدی ابراهیم رئیسی نگذشته بود که مواضع مقامات ایرانی در پاسخ به طالبان تعدیل شد و از موضع نرم‌تری سخن گفتند.

حسین امیرعبداللهیان - وزیر امور خارجه - در توئیتی نوشت: «در ماه‌های اخیر مکرراً از ملا متقی سرپرست وزارت خارجه افغانستان خواستم طبق عهدنامه هیرمند، به تعهدات خودشان عمل کنند و امکان بازدید هیات‌های فنی و سنجش میزان آب را فراهم کنند، که نکردند. سیستان از خشکسالی رنج می‌برد. ملاک بود و نبود آب، بازدید فنی و عینی است، نه صدور بیانیه سیاسی.»

احمد وحیدی - وزیر کشور - هم در واکنش به توهین مقامات طالبان گفت: «مساله آب میان ایران و افغانستان باید با تفاهم حل شود و طالبان اجازه دهند مسئولان کشورمان از سد (کمال خان) دیدن کنند.»

اما چرا مقامات دولت ترجیح دادند به جای نشان دادن واکنشی جدی‌تر به رفتار طالبان، از لحن دوستانه‌تری استفاده کنند؟ این پرسشی است که در گفت‌وگویی با حشمت‌الله فلاحت پیشه - رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم - مطرح کردیم.

با سقوط کابل و روی کار آمدن طالبان، حاکمان جدید این کشور نیز همان راه گذشتگان را پیش گرفتند و با بهانه‌هایی چون کم‌آبی، حق‌آبه ایران را نداند؛ اما تصاویر هوایی از سد هیرمند از وجود منابع آبی در آن مناطق حکایت می‌کند

طالبان باتجربه‌تر برخورد کرد

حشمت‌الله فلاحت پیشه با اشاره به واکنش ایران و مواضع دولت به بیانیه توهین‌آمیز طالبان گفت: طبق معاهده بین ایران و افغانستان، طالبان باید سالیانه 850 میلیون متر مکعب حق‌آبه ایران را بدهد ولی در طول دو سال گذشته کمتر از 4 میلیون متر مکعب حق‌آبه داده است.

رئیس پیشین کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: در طول تاریخِ ارتباط ایران و افغانستان، این عهدشکنی طالبان بی‌سابقه است و منجر به مشکلات زیادی برای مردم مرزنشین ما شد.

فلاحت‌پیشه تصریح کرد: متاسفانه یک مشکلی که در سیاست خارجی ایران و در عرصه‌های مختلف وجود دارد، هرم وارونه سیاست خارجی است؛ یعنی به‌جای اینکه ایران در سطوح رفتاری و سطوح کارشناسی برخورد تند با افغانستان و طالبان داشته باشد، رئیس‌جمهور به یکباره با عصبانت موضعی را می‌گیرد که منجر به برخورد توهین‌آمیز طالبان می‌شود. 

وی گفت: به طور معمول در سیاست خارجی، کشورها از ابزارهای خودشان استفاده می‌کنند و مقامات عالی خودشان را درگیر چنین مواضعی نمی‌کنند؛ اما در ایران عکس این رویه اتفاق افتاد. اتفاق جالب هم این است که طالبان بسیار باتجربه‌تر از ایران عمل کرد. 

امتیاز‌های ایران به افغانستان

فلاحت‌پیشه با بیان اینکه "مسئولان ارشد طالبان بارها در بیانیه‌های خود مدعی شدند که پایبند به معاهده فی‌مابین 1351 هستند، اما به دلیل کمبود بارش‌ها نمی‌توانند اجرا کنند"، گفت: با این حال، مقامات محلی و کشاورزان افغانی مانع از انتقال آب به ایران می‌شدند. مسئولان ایران نیز از ابزارهای خودشان استفاده نمی‌کردند و در عوض امتیازهای مابه‌ازایی - مانند واگذار کردن سفارت این کشور به طالبان - را به آنان دادند.

این نماینده سابق مجلس گفت: واگذاری سفارت افغانستان به طالبان، اقدام تحقیرآمیزی برای ایران و برخلاف مقررات بین‌المللی بود. سیاست خارجی دولت رئیسی متاثر از هرم وارونه است؛ یعنی چیزی که می‌توانست به عنوان نقاط قوت ایران در برابر افغانستان باشد، به نقاط ضعف تبدیل شده است. همچنین، در بودجه سنواتی ایران، ردیفی به عنوان کمک‌های توسعه‌ای به افغانستان وجود دارد. این کمک‌ها گاه علیه منافع کشور استفاده می‌شود و یک‌سری از پروژه‌هایی که آنان در مرز انجام دادند، به ضرر ایران تمام شده است. 

این کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به مدیریت فروش مواد مخدر توسط طالبان در ایران، این ادعا را مطرح کرد که «میزان هزینه‌ای که ایرانی‌ها برای خرید مواد مخدر از طالبان می‌کنند، بیش از بودجه عملکرد عمرانی سالیانه است. زمانی که طالبان در استان‌هایی مانند قندهار حاکم بودند، بزرگترین میزان تولید مواد مخدر را داشتند و بخشی عظیمی از آن را به ایران صادر می‌کردند.»

به گفته فلاحت پیشه، طالبان با آلوده کردن خشخاش‌ها، منجر به بیماری و مرگ میلیون‌ها ایرانی شده‌اند و بزرگترین تاسیسات تولید مواد مخدر صنعتی با حضور شرکت‌های انگلیسی در افغانستان شکل گرفت، اما در ایران مدیریتی درستی برای این موضوع صورت نگرفت.

ایران و افغانستان وارد جنگ می‌شوند؟

این نماینده سابق مجلس با انتقاد از عملکرد دستگاه دیپلماسی ایران در برخورد با رفتارهای طالبان، گفت: متاسفانه مدیریت صحیحی در خصوص افغانستان انجام نمی‌شود و حتی بعد از بیانیه توهین‌آمیز آنان، وزیر کشور و سفیر ایران منفعلانه برخورد کردند. طالبان موفق شده از موضع بالا با ایران برخورد کند و هیچ وقت هم کوتاه نخواهد آمد. 

وی با اشاره به برخی درگیری‌های مرزی ایران و افغانستان و احتمال بروز درگیری جدی‌تر که در خلال برخی نگرانی‌ها بیان می‌شود، گفت: همین موضوع، عامل سیاست‌های انفعالی دولت است. همه کشورهای منطقه با یکدیگر مشکلات آبی دارند ولی یک تحلیل انفعالی توأم با ترس میان کارشناسان مسائل افغانستان در ایران وجود دارد که ایران وارد جنگ با طالبان شود. 

فلاحت پیشه افزود: اگر جنگی میان این دو کشور صورت بگیرد، طالبان امکان پیروزی در برابر ایران ندارد، اما به هر حال جنگی رخ نمی‌دهد. اگر ایران از سازوکار اقتصادی خود استفاده کند، به‌راحتی می‌تواند بر آنان مدیریت کند. کشور ما در سیاست خارجی گرفتار تابو است؛ تابوهایی مانند موضوع مواد مخدر که به مردم آسیب زده است.

منبع: اکوایران
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 120
 • ناشناس
  35

  جنگ جنگ تاپیروزی.با این افغانستانی ها باید مثل خودشان با زبان زور مقابله کرد و نابودشان کرد.نیروهای سپاه پاسداران و بسیجی با یک لشکرکشی میتوانند کل افغانستان را فتح کنند.و طالبان را نابود کنند.

  نظرات شما -
  • رضا
   25

   روس و آمریکا و ناتو در رفتند کجای کاری عمو خخخخ

  • 9

   اون سپاه وبسیجی که برا مملکت جون میداد اینا نیستند .خدا رحمتشون کند .اینا فقط به ملت بی دفاع خودمون میتونند ...

  • ناشناس
   3

   متاسفانه طالبانیسم ریشه در فرهنگ بخش زیادی از مردم افغانستان داره و با فتح کابل از بین نمی ره همانطور که شوروی و غرب هم نتوانستند. سیاست کشور باید متمرکز روی همین حقابه و مهاجرین افغان و اقلیتهای قومی نزدیک به ایران شود نه چیز بیشتر.

  • ناشناس
   3

   نهایت کار به آنجا برسد چند تا سرباز وظیفه نوجوان را می فرستند

  • ناشناس
   5

   این حرفا رو بندازین کنار بابا جان
   فحش فقط فحش بدین چون اونا هم فقط عرضه فحش دادن دارن ما هم همین هر دو مون یک شکلیم ولی قبول کنیم اونا از ما قویتر عمل کردن و اگر در فاز اذیت کردن قرار بگیرن بهتر عمل میکنن ما هم فقط یه نگاه

  • ناشناس
   19

   نیروهای ایران را با آمریکا و شوروی مقایسه می کنی؟
   ایران در جنگ نامتقارن استاد هست وفقط با چند گردان خبره حریف این گروه هست و نیازی نیست به نیروی بیشتر

  • ناشناس
   9

   ایران با چند تهدید طالبان تو زد وبا اقتدار خفه شد

  • ش
   11

   طالبان نماینده مردم افغانستان نیستند.
   خوارج نهروان هستند، که دسته ای به مصر و دسته ای به کوه های پاکستان گریختند.
   از بی سوادی دینی مردم امروز و تجهیز آن ها به دست آمریکا برای مقابله با شوروی است که این ک ... ناشورها، خود را نمایندگان اسلام جا زده اند.
   مردم افغانستان نمی دانند که با رفتن زیر بیرق این ها دنیا و آخرت خود را یک سر در دوزخ سرنگون کرده اند.

  • 5

   خواب دیدی خیر باشد برو بخواب

 • سیستان
  4

  در بودجه سنواتی ایران ردیفی به عنوان کمک های توسعه ای به افغانستان وجود دارد ،یعنی چی واقعا آیندگان در مورد این مسائل وسکوت مردم چه می نویسند دل آدم به درد می آید زندگی مردم سیستان وبلوچستان را دیده اید به چه حقی مال این مردم مظلوم به دیگران داده می شود یک طرف سوریه (سی میلیارد دلار )عراق لبنان و،،،،،،،،،،،،،،،،،،حالا هم خفت وخاری وتوهین

  نظرات شما -
  • ناشناس
   8

   من خودم در سیستان و بلوچستان زندگی می کنم،
   افراد زیادی از طریق قاچاق سوخت میلیاردر شده اند، سوختی که حق همه ی مردم ایران است.
   افراد فقیر هم تحت پوشش کمیته امداد هستند + یارانه ماهانه
   همچنین بنیاد مسکن برای افراد نیازمند اینجا خونه رایگان می‌سازه.
   یه دانش آموز دارم، خودش میگه روزی حدود ٩ میلیون از قاچاق سوخت کاسبه (از طریق مرز ریمدان)
   روزی ٩ میلیون میشه ماهی حدود ٢٧٠ میلیون.

  • علی
   0

   عرب افغان، خوارج نهروان.
   طالبان غاصب افغانستان.

 • ناشناس
  4

  طالبان دچار این توهمه که آمریکا رو شکسست داده و می‌تونه تعهدات بین المللی رو هم نقض کنه خب معلومه که از این نوع نگاه هوس باج‌خواهی کنه

 • ناشناس
  2

  ترکیه هم این بلایی را به سرم ما می‌آورد باید نفت ما را بدیم آب بیاریم دولت خودش را هنوز به خواب زده وهنوز بیدار نشده

 • ناشناس
  10

  سلام باید مسولین کشور حواسشون به غرب وشرق کشور باشد که اینها از هر فرصتی استفاده خواهند کرد.مسولین باید به جوانهای کشور رسیدگی کنند زمینه ازدواجشان را فراهم کرد باید به اشتغال مردان توجه خاصی شود اولویت اشتغال باید با مردها باشد باشدباید مواد غذای گرم ارزان شود مثل گوشت گوسفند تافرزندان پسر در کشور بیشتر شوند تا سربازان ایران عزیز باشند واز سرزمین وناموس خود دفاع کنند. به امید آن روز

  نظرات شما -
  • ناشناس
   4

   اگر می‌خواهید فرزندتان پسر شود خرما بخورید

  • ناشناس
   2

   حالا پسرا چه گلی به سر خانواده ها زدن که دخترا نزدن...

  • 0

   عموجون این افکار شما فسیل شده رفته این حرفا مال غار نشینان بوده مگه صدسال پیشه ک سرباز درست کنی بفرستی جلوی توپ وخمپاره الان چیزی ب اسم دیپلماسی یعنی همون سیاست وگفتگوی خودمون در دنیا شکل گرفته شما وقتی مهارت وتجربه ودرایت داشته باشی خیلی راحت میتونی بدون اینکه خرما بخوری وپسر بیاری وبفرستیش جنگ طرف برنده ک سود برده باشی یعنی بدون یک قطره خون ب منفعت دوطرفه برسی یعنی همون برد - برد همون ۸سال الکی جنگیدیم البته اونموقع ی نسلی بودن ک خیلی با نسل امروزی فرق داشتن الان ب یک جوان بگی جنگ مسخرت میکنه

  • لیلی
   0

   پسران مسئولین در اروپا و آمریکا خوش میگذرونن اونوقت باید جگرگوشه های مردم بشن گوشت قربانی در مرزها ؟!!!

 • ناشناس
  6

  چقدر ما ضعیف شدیم دقیقا بر عکس ادعای نظامیان رده بالای کشورمان

  نظرات شما -
  • 3

   در توهم قدرت اول هستی هستیم

  • ناشناس
   7

   نگران نباش عزیزم آخرش مبجور هستند آب را رها کنند و به مرز بیاید و نشود کل آب ها آزاد می شود

 • ناشناس
  2

  😂😂😂😂😂😂😂

 • ناشناس
  5

  بابا یه راکدی یه تیری یه موشکی یه بمبی . عرضه هیچکدوم از اینارو ندارید حداقل یه چهارتا فوش بدید

 • ناشناس
  9

  کار ساده است دولت تطهیر کننده طالبان که در تحویل سفارت به این گروه تروریستی از تمام جهان سبقت گرفت و دربرسمیت شناختن انان تعجیل میکند ، نمی‌تواند حرفی برای گفتن داشته باشد ، امریکا از افغانستان بیرون رفت ولی بدون هزینه و با خود افغانهای تروریست طالب بعد از 10سال اموزش و تعلیمات مدرن نظامی و ادوات پیشرفته افغانستان و منطقه را در دست دارد ، ،سفارت ایران را در افغانستان تعطیل و سفارت افغانستان را از طالبان بگیرید ، مهاجرت و پناهندگان را عودت و ارتباط اقتصادی و مرزهای تجاری را ببینید تا متوجه شوند غلط زیادی نکنند پول اب و برق و نان و خاک ایران برای من و افغانهای ساکن در ایران یکیست ، یعنی حق اب خود افغانهای موجود در ایران را ما باید بدهیم ،، دولت نترسد مردم با وجود بیهمریها ی دولت و مسولین باز پشت ایران و انقلاب هستند ، ما ابر قدرتیم انها توپ و تور می‌زند

 • ناشناس
  3

  جنبش اصیییییییییل منطقه!

 • رضا
  7

  کدام جنگ؟!
  اینها باکری نیستند
  مشتی رانت خوار هستند و مرد جنگ نیستند

  نظرات شما -
  • 2

   چرا در برابر دختران و زنان و مردم بیدفاع حسابی جنگی هستند

  • 0

   رو منهم حساب نکنید .بیزارم ازهمه چیز وهمه ناکس

 • رحیم.الله محمدی
  1

  باشه

 • پشمک اول منطقه
  3

  فقط ادعا
  فقط حرف مفت
  حالا نفهمیدید ولی بزو ی ویفهوید چه بلایی سرتون اورد طالبان با جسارتی که کرد
  امریکا و اسراییل و حتی مردم فهمیدن شما هیچی تو چنته ندارید و بسیار ترسو هستید و ترس وحشتناکی از گنک داخلی و مارگی داذید
  این ضعف شما بزودی زمین میکوبتون
  میگید نه،صبر کنید!
  خیلی زود غزل خداحافظس رو باید بخونید،باج دادن به طالبان اخرین اشتباهتون بود

 • ناشناس
  0

  مسولان رده بالاي ما در نهادهاي مختلف فقط براي مردم خودشان شاخ هستند!به اصطلاح لات كوچه خلوت هستند!

 • 0

  كلا خيلي وقت است اهل هارت و پورت الكي هستيم و وقتي به زمين سفت مي رسيم به مشكل مي خوريم!

  نظرات شما -
  • 0

   اون موقع تقیه می کنیم! طوریکه خودمون هم از تقیه مان فریب می خوریم.

 • رضا
  5

  ایران بی غیرت.. آب تو بردن... خاک تو بردن.. دریاتو بردن خزر.. رودخانه هاتو خشک کردن... زمانی میاد از ایران چیزی باقی نمی مونه

  نظرات شما -
  • ناشناس
   2

   ملت بی غیرت و غم پرور

 • یاسر
  3

  ترکیه هم داره ارس و سد میزنه.. ایران صاحب نداره

 • فرشید
  0

  این بی لیاقتی مدیران ایرانی نشان میده

 • پارسا
  22

  کدام کشور اجازه ورود بی رویه اتباع خارجی به کشورش وبه وجود آمدن مشکلات اقتصادی واجتماعی رومیده
  #اخراج اتباع افغان
  من خودم صاحبخانه ام ویه مستاجر افغانی دارم می خوام ازخودم شروع کنم اونو بیرون میکنم تاجاش یه جون ایرانی دسته گل بیاد بشینه

 • ناشناس
  6

  اگه عرضه دارید سد را منفجر کنید با حرف زدن مشکل سیستان حل نمی شه و یا اصلا دوست دارید بی آب باشند.

  نظرات شما -
  • ناشناس
   7

   عاقل جان سد رو خراب کنند سیستان رو آب می‌بره خو !!! اصلا فرض که زدن سد رو خراب کردن ماهم تو کشور سد داریم خو اگر اینکار رو کردیم سدامون سیبل مقابل میشه که

 • ناشناس
  6

  من برای اون کسایی که به رئیسی و مثل اون رای دادن متاسفام
  خودتون با این دولت اون دولت مشغول نکنید

 • مرتضی
  11

  هنوز هم دیر نشده افغانیها باید از ایران بروند مرز را خوب ببندید تا مواد مخدر وارد ایران نشود هر افغانی در ایران مشاهده بشه باید بیگاری بکشه نه اینکه درامد داشته باشند

 • معلم
  11

  من نمی دونم این قدرتی که نطامیان ما میگن کی باید استعاده سود .ویا این ردیف بودجه براچی به افغانیای پست فطرت داده بشه ؟؟؟

  نظرات شما -
  • ناشناس
   5

   چون هرچی اوضاع افغانستان خرابتر بشه سیل پناهجوی افغان به طرف ایران بیشتر میشه...هرچی در داخل افغانستان خرج کنیم در صورتیکه بیان داخل ایران باید هزار برابر خرج کنیم

  • رضایی
   0

   پروردگارا، از سر این سیاست مداران نابغه به تو پناه می بریم.
   شر آن ها را به خودشان بازگردان.

 • ناشناس
  6

  اگر ایران عکس‌العملی از خود در مقابل افغانستان نشان ندهد چند مدت دیگه هم باید منتظر گستاخی کشور های دیگر مثل ترکیه باشیم

  نظرات شما -
  • 3

   ترکیه گستاخی هاشو کرده ومیکند یکیش همینکه هر از گاهی ترانزیت را با مشکل مواجه می کند .اما چون از قدرت ترکیه آگاهیم شتر دیدی ندیدی شده .فکر میکنیم به افغانستان میتونیم زور بگیم که جوابشونا شنیدیم .قهرمانان ما فقط در مقالا ملت خودمون شجاعند .

 • دلسوزایران
  4

  بابا یک فکری سیاست مدارا بکنند ازیک طرف علی پفکی اسراییلی از طرف دیگر طالبان غارنشین آمریکایی دارند زور می گند یکی ازموشک های زیر زمینی را بفرستید تا سد ها را سوراخ کند تا آب بیاید طرف ایران

 • ملودی
  5

  ۶ میلیون افغان مقیم ایران رو به جای اینکه در شهر‌های بزرگ اسکان بدهند ببرند کنار رود هیرمند در همسایگی کشورشون تا از سیاست غار نشینان طالبانی بهره مند بشن ‌و طعم بی‌آبی رو بچشند.

 • ناشناس
  6

  تمام افغانی ها باید اخراج بشن سریع و بی اغماض حتی اونهایی که اقامت دارن

 • ناشناس
  4

  وقتی فرش قرمز زیر پای طالبان گذاشتیم وقتی سفارت را به طالبان واگذار کردیم خوب معلومه پر رو میشن فقط راهش اینه که همه افغانها از ایران خارج بشن می‌بینید کشور گلستان میشه

 • ناشناس
  8

  ۸ میلیون افغانی که وبال گردن ایرانی ها شده اند وباعث قحطی را از ایران اخراج کنید آب پیش کش
  استفاده از یارانه ۸۵ میلیون ایرانی و آب و نان آنها شرعا برای مهاجرین حرام است و دولت بایستی بهای تمام شده نان را از آنها بگیرد نه اینکه با وجود تحریم از خارج گندم دلاری وارد کند صرف نان مهاجرین کند.

  نظرات شما -
  • م
   1

   ماشین خالی بوق زیادی میزنه توهم مثل همین بوق ماشین هستی درباره افغان ها بدگویی میکنی .خداوند جواب بدی هاتو میته انشاءالله از طالبان متنفرم خداوند از روی زمین جمشان کنه ماهم راحت زندگی کنیم زیر توهین تحقیر ایرانی ها نباشیم .

 • ناشناس
  4

  بعد۶۰ سال ۱۰۰ متر زمین برای زندگی ندارم چه تعصبی داشته باشم برکشوری که فروش خاکش براجنبی ممنوع بود چگونه املاک وخانه های چابهار را افغانها خریدند وعربها باغ وویلا درمشهد میخرند

 • جان کلوود
  7

  واقعا مملکت صاحب نداره ویا این دولت اقتدارش همین قدره که طالبان پاپتی شپشو بیاد برای ایرااااااااااااان شاخ بشه از فردا ترکیه و همسایه‌های دیگه وقتی ببینن ما عرضه نداریم جواب این پاپتی های که تو ریشاشون شپش خونه کرده رو بدیم به والاه همه برای ما شاخ وخونه میکشن ما جوانان غیور ایران از دولت خواهشمندیم با اقتدار تمام مثل عین الاسد جواب این بی خردان به ظاهر مسلمان رو بدین که دیگر کسی جرات گستاخی به ایران عزیز رو نداشته باشد ،کجایی نادر شاه که ببینی ....ایران رو این قدر خار کردن.یاعلی..

 • ناشناس
  6

  اوضاع را هر کار بکند دیگر فهمیدیم افغانستان نتنها دوست و برادر مانیست بلکه دشمن نادان ماست وانسانهایب هدایت نشدنین

 • 10

  چرا برای افغانها در ایران شبکه تاسیس کردن چرا به اینا احترام میزارن اینها هیچی نمیفهمند

 • ناشناس
  4

  تحقیر تا کی !! این چندروز زندگی ارزش این حقارت را ندارد

 • ناشناس
  8

  هرکاری ندارد مشکل با خروج افغان ها حل میشه

 • ناشناس
  4

  اینکارابکنیدتادیگه نزارن تریاک بیا اونوقت ازخماری میمیریم

 • ناشناس
  5

  وقتی در دولت اصلاح طلب، اشرف غنی گفت نقت در برابر آب، چرا نشریات اصلاح‌طلبان خودشان را به خواب زدند

 • ایرانی
  3

  خدا لعنت کنه مفتخوران بیسواد و چپاولگران جیره خوار که مردم را به روز سیاه نشاندن

 • ناشناس
  4

  اولا لعنت به طالبان دوما همینه دیگه سریع کم آوردید بعدش اونایی که میگن آمریکا شکست خورد نه اینطور نیست اینا تمام سیاست بود که خود آمریکا بره کنار وگرنه طالبان برای آمریکا عددی نبود درثانی برای افغانهای تندرو و جاهل همون طالبان خوبه لعنت به همشون

 • علیرضا
  3

  بهترین ابزار برای مدیریت موضوع روانه کردن میلیون ها افغان مقیم ایران به کشورشان است،با ورود آنها به کشورشان، طالبان باید نیازهای آنها را برآورده کند نیازهایی که خیلی از آنها را باید از ایران وارد کند و وقتی ایران آن نیاز را تامین نکند مشکل برای طالبان دوچندان می شود. با خروج افاغنه مقدار زیادی از یارانه پنهانی که به آنها میدهیم دیگر هزینه نمیشود مثل یارانه نان و آب و برق و یارانه بنزین و .... ، روانه کردن افاغنه هم با گرفتن هزینه اقامت های سنگین و تمدید نکردن اقامت زن و بچه افاغنه، مالیات سنگین بر املاک استیجاری به افاغنه، جریمه های خیلی سنگین به بکار گیرندگان غیر مجاز افاغنه و درگیر کردن کارفرما ها در بروکراسی گرفتن مجوز کار برای افاغنه ممکن است، بطوری که دیگر اقامت در ایران مقرون به صرف نباشد و مجبور شوند خودشان راهی کشورشان شوند.
  حداقل نفع خروج افاغنه صرفه جویی میلیاردها لیتر آب مصرفی آنها در سال است که شاید مصرف آب توسط آنها بسیار بیشتر از میزان آب حق آبه سیستان باشد و افغانستان حتی حاضر نیست آب مصرفی افاغنه را به ایران بدهد.

 • محمودی
  5

  اقافلاحت میشه سالهاباید کارکرد تا گنده کاری ها شما جبران کرد کسی هم نیست لاقل بگه اینچند سال چکارها کردید که کشور الان اینجورشده سنگها نگهدارید برادشمن نه دولت فعلی

 • ناشناس
  2

  سرویسهای مجانی را قطع کنید اجازه استفاده از راهها و نادر که دردهای صلب کنید چقدر دولت مردان ما از لحاظ سیاسی ضعیف هستند که به همه باج میدن که اینجا جاش نیست گفته شود. تمام جادهای منتهی به مرزهای افغان داغون شدن اینا که تناج هالیشون نیست هر ماشین صدتن بار میزنه وهیچ کس هم نمیپرسه چرا ازادن

 • ناشناس
  1

  خاک بر سر مسئولانی که اینقدر در مقابل این وحوش پشت کوهی ضعف دارند و با اقتدار برخورد نمیکنن...خاک بر سر اون قدرت نظامی که در مقابل پا برهنه نتونه مقتدر عمل کنه

 • ناشناس
  0

  این فرد نماینده سابق حرف مفت زیاد می زند

 • ناشناس
  1

  همون روزیکه امریکا افغانستان را تحویل طالبان داد ورفت گفتم بلایی به جون ایران انداخت که خدا عاقبتمونا بخیر کند .حالا یواش یواش دارد عیان میشود .

  نظرات شما -
  • ناشناس
   0

   دمت گرم شما درطت گفتتی

 • ناشناس
  1

  فقط کامنت‌های این ملت آگاه و غیور و همیشه در صحنه را پای اخبار مربوط به اختلافات ایران و افغان بخوان تا دریابی که ایران به چه دلیل به این درجه از خواری و ذلت سقوط کرده

 • امیر
  1

  آخه چه ربطی داره تیتر خبر با متن خبر .بعدشم تا الان چه اتفاقی افتاده مگه

 • اکبر
  1

  مگر اینا ایرانین که از ایران دفاع کنن
  کجای کارید
  فقط ایرانی میتونه حقشو بگیره.

 • علی
  4

  بعد این همه افغانی تو ایران مفت مفت آب‌های ما رو استفاده میکنن تازه کمترین مالیات هم نمیدن چقدر عالی

 • ناشناس
  2

  این افغان ها رو بندازین بیرون

 • حمید
  1

  اون طالب کثیف بره با اون دبه اب اول خودشو بشوره که بوی لاشه میده که آدم حالش بهم میخوره که کنارش وایسه نمیدونم اینا رو چه‌جوری به رسمیت شناختن

 • ناشناس
  1

  این همه حرف زدی که کارای این دولت رو بگویی
  فقط همین

 • ناشناس
  2

  از وقتی رییسی اومده همه همسایه ها علیه ما شاخ شدند

 • 3

  تنها راه تنبیه اینها افغانها را از ایران اخراج کنید سفارت ایران را در افغانستان جمع کنید و سفارت طالبان را هم پس بگیرید کل مرز را ببندید دو ماه نشده التماس می افتند

 • ناشناس
  1

  طالبان آب به ایران نمیدهد.

 • ناشناس
  0

  ایران بیچاره چه قدر ضعیف شده که حتی طالبان و آذربایجان هم شاخ میشه زرایش

 • ناشناس
  2

  ازبس این افغانهای به ظاهر فقیر رو بال بال کردیم حالا پررو شدن حق خودمون روهم نمیدن لابد می خوان دوباره چند میلیون گشنه البته به ظاهر گشنه رو تو پاچمون کنند خودمون بیکاری وبی پولی و .....داریم ممنون

 • ناشناس
  3

  چرا وقتی قدرت داریم با خاک یکسان نمی کنید این طالبان رو

 • ناشناس
  2

  افغان ها تا کی میخان تو ایران باشن؟ ۱۰میلیون افغانی سالانه هزاران میلیارد خرج داره واسه کشور . بیشتر نا امنی ها هم کار افغانی هاست . سرقت زورگیری توزیع موادمخدر

 • ناشناس
  3

  اگه خواسته طالبان رواجرا کنن آبرومون میره

 • ناشناس
  0

  خوبه والله حالا دیگه باج هم از ایران میخواد
  این همه افغانی داریم سیر می‌کنیم توکشورمون کمه شونه دیگه حالانفتمون هم میخواد.....

 • پریا
  0

  این همه افغانی تو ایران با آب‌های زیرزمینی کاهو میکارن پولش میره توجیب همین افغانی‌ها ویه مشت سرمایه دار که اگر ذرت وجو بکارن آذوقه دام میشه وهمه استفاده میکنن از لبنیاتش وگوشت با کمترین آب ولی سوددهی زیاد، ولی اینطوری کاهو کلی اب مصرف میکنه حتی قطره ایش هم کردن از غرق آبی هم اب بیشتر مصرف میشه چراکه همش داره آب میخوره ۲۴ ساعت وآبهای زیرزمینی حیف می‌شود وباعث زلزله وخرابی ،بعدشم هرکدام ازاین افغانی‌ها ۷ تا ۸تا بچه دارن ولی ما ایرانی‌ها نسلمون هم ور افتاده،والا کم مونده تو خود ایران هم سرمونو ببرن، پوله این مملکتو خرج یارانه نان میکنن همین افغانی دارن میخورن بدون اینکه مالیات بده یا حتی سربازی بره کلی هم ملک خریدن که به نام اربا باشون هست ،حالا هم دیر نشده ماهی رو هر وقت ازآب بگیرید تازست بیرونشون کنید تانابود نشیم

 • محسن
  3

  آقایون اگر غیرت دارید و درس.ز مردم هستید باید خودمون دست بکار بشیم.افغانهای طالبانی زیاد داریم اگر اینها و ادب کنیم قطعا اتفاقات خوبی نیافته.ما در ساختمانمون از روز اول افغانی راه ندادیم و حتی برای تمیز کردن راه پله ها هم افغانی حق نداره وارد ساختمان بشه.تقریبا چهارصد واحد بدون اینکه افغانیها یکی از این خانه هارو حتی دیده باشند.الان خیلی ها دنبال خرید خانه از ساختمان ما هستند فقط برای همین موضوع.لطفا همدیگرو حمایت کنیم و خودمون مقدمات خروجشونو اماده کنیم با لگد پرتشون کنیم بیرون

 • امیر
  3

  مرده شور چشمشونو ببرن تختشونم ببینم از وقتی که پای نجسشونو تو ایران گذاشتن کلا دارن همه چیزو نابود میکنن از آب گرفته تا نسل ایرانی‌ها رو

 • ناشناس
  2

  باعث تعجبه! با طالبان بربر دوست شدید و به رسمیت شناختید و سفارت افغانستان رو تحویلشون دادید ، آدم و کشور قحط بود با این شپشوها دوست شدید فکر کردید عوض شدن نه بابا عوضیتر شدن ، مصداق شعر اصل بد نیکو نگردد آنکه بنیادش بد است ، تربیت نا اهل را ....وقتی سیاست بلد نیستید نظر دو تا کارشناس رو هم بپرسید بعد تصمیم بگیرید

  نظرات شما -
  • 0

   طالبان بربر نیستند. عرب افغان اند.

 • محسن
  2

  حکومت از جون مردم چی میخواد اقتصاد و زندگی مردمو به گند کشیدین.اگر اسراییل این کارو با فلسطین میکرد ایران همون روز اول سدهای اسراییل و میزد.غیرت و شرف میخواد چندین باره مردم ایران از همسایه ها زخم خورده و غرور مردم به لجن کشیده شده.چرا بااین همه قدرت که میگید داریم از حق مردم دفاع نمیکنید.این چند روزه طالبان بو گندو و شپشو حسابی مردم و حکومت رو تحقیر کرده چندین بار مرزبانان ما رو خوار کردن.نیروی نظامی واردش این چهل سال خوردن و خوابیدن غیر از مرزبانان .این همه هزینه برای کشور که نیروی نظامی برامون داشته و حقوق و پاداش و حق ماموریت گرفته نباید الان ساکت بشینه. از چی میترسید بگید تا مردم دست به کار بشن.حداقل افغان‌هایی که مثل مثل گربه کور محبت ایرانو نمی‌بینند را بیرون کنید تا ما دستمون به خونشون آلوده نشده

 • ناشناس
  3

  هرکی به افغانیها کار یا خانه بده خائنه.

 • جهانگیر
  4

  بابا چرا انقدر موشک موشک میکنید داخل یی کفسول گاز دو کیلو باروت گزاشتین هی به روخ مردوم افغانستان میکشید افغانی یعنی غیرت بعدشم میگید افغانستان فتح کنیم میدونم هر شب تو خوابتون فتح میکنید انگلیس شوروی آمریکا هم میخواستن فتح کنن عقبشون ندیده فرار کرن خدا کنه این مشکلات ها هل بشه طالب ها هم برای مردوم بلوچ آب بدن بعدشم نگید حقابه شما سر ما حیچ حقی ندارید دل خودمان که آب دادیم یا ندادیم اگر هم جنگ بشه فکر کن به یک حمله ایران اشغال میشه دیگه کشوری به اسم ایران وجود نداره اون وقت خراسان بزرگ بر پا میشه فکرتان باشه

 • 2

  آقا نمیدیم آب مگه زوره دلمون کشورمون آبمون نمیدیم

 • ناشناس
  1

  اینم از برادران افغان

 • ناشناس
  1

  این حکومت فقط زورش به مردم مظلوم ایران میرسه به خدا اگه جرات کنن به طالبان بگن بالای چشتون ابرو هستش

 • ناشناس
  0

  هر کسی از همسایه خود را خوب می شناسد مردم سیستان وبلوچستان مردم افغانستان را بهتر از اون تهرانی ورییس مجلس ورییس جمهور بهتر می شناسد پس کوتاهی از سیاسیون خودماست. چون بی اطلاع از منطقه ومردم هر کاری کردن. حالا هم نمی تواند جمع کند

 • رضا
  1

  من فکر میکنم فلاحت پیشه تخصصی در زمینه روابط بین المل ندارد والا هیچوقت نمیگفت طالبان از موضع بالاتری برخوردار است طالبانی که میدونه اگه با ایران تعامل نکنه و رضایت ایران را جلب نکنه در آینده ای نه چندان دور باید قدرت رو وا گذار کنه و این رو همه میدونن چه برسه به این آقای به اصطلاح کارشناس

 • ناشناس
  1

  اولا ما شوروی امریکا و غیره نیستیم اونا میخواستن بیان بشینن تو پایتخت افغانستان واسه همینم شکست خوردن اما ما قصد اشغال نداریم.پس ژدن طالبان برای ما مث خوردنه ابه.دوما فردا باید بی بی سی و منو تو و انترنشنال ب دنیای سنی بگن واویلا کجایید برادران اهل سنت بیایید ک شیعیان برادران سنی شمارا قتل عام کردم و ی مشت پاکستانی نفهم را جمع کنن برعلیه ما ک همونا هم عددی نیستن.ما ایرانیا اینقدر انسانیم ک ده میلیون افغانی را منزل دادیم شغل دادیم اب و نان دادیم و ارز هم از کشورمون خارج میکنن اما اونا ذره ای انسانیت و محبت ندارن و حالیشونم نیست.خیالتون راحت طالبان با خفت اب را جاری میکنن میاد.بدون ریختن ذره ای خون.

 • ناشناس
  1

  باج خواهی طالبان؟؟؟ ههه آب تو افغانستانه و متعلق به اونا بعد این زورگویی از طرف حکومت آخوندیه یا طالبان؟؟؟ به هر حال زنده باد جنبش اصیل منطقه بنازم به جنبش اصیل منطقه

  نظرات شما -
  • ناشناس
   1

   وقتی قبلا قرارداد شده باید به قرارداد پایبند بمونن

 • زهرا
  3

  سلام خوبین به نظر من هردو کشور مسلمان هستیم باید مزاکره صورت بگیرد چون به نظر میرسد این هم یک توطعه دشمن اس ک مسلمان ها را به جانم میندازد

  نظرات شما -
  • ش
   1

   خوارج نهروان برای شما افغان های باسواد مسلمان که هیچ، سرداران رشید اسلام اند.
   کسی که اهل مطالعه تاریخ باشد، فرق افغان با عرب نهروانی را حداقل از روی سر و صورت تشخیص می دهد.

  • علی
   0

   عرب افغان، خوارج نهروان.
   طالبان غاصب افغانستان.

 • محمدی
  0

  حقابه را باید از راه های قانونی دنبال کرد ولی صحبت این است که ده ها میلیارد متر مکعب آب از بارش های پدید آمده در کشور خودمان، با عنوان سیل بدون استفاده و با ایجاد خسارت فراوان از کشور خارج می شود، در صورتیکه آن را مهار و ذخیره کنیم می توان در زمان و مکان مناسب از آن استفاده کرد.
  برای نمونه اگر سیل بزرگ خوزستان و لرستان که چند سال پیش اتفاق افتاد توانسته بودیم مهار و ذخیره کنیم، خسارت سیل در آن زمان نداشته و اکنون شرایط آبی بهتری داشتیم.

 • احمد
  0

  متاسفانه ایران آنقدربه کشورهای همسایه امتیازداده که الان هیچگونه اهرم فشاری نسبت به آنهاندارد

 • تیمور‌بخشی
  0

  بعضی‌از‌هم‌وطنان‌عزیزمان‌میگند‌خاک‌افغانستان
  راتصرف‌کنید‌‌ولی‌نمیشه‌به‌خدا‌نمیشه‌اگر‌میشد
  امریکا‌ابر‌قدرت‌‌از‌افغانستان‌فرار‌نمیکرد‌امریکا‌روسیه
  وناتو‌فرار‌کردند‌حالاایران‌‌افغانستان‌را‌تصرف‌کنه‌حتی
  توخواب‌ورویا‌هم‌ایران‌نمیتوانه‌‌خاک‌افغانستان‌را
  تصرف‌کنه‌طالبان‌درسته‌‌یک‌دمپایی‌ویک‌اصلحه‌داره
  ولی‌جنگجو‌هستند‌وازجان‌گذشته‌وانتهاری‌واسه‌آنها
  مثل‌اب‌خوردن‌هست

 • بازنشسته
  1

  فقط ایران چندسال روازادکنه تاکشاورزان خودمان خشخاش تریاک بکارن کارطالبان وافغانی هاتمام نیازی به جنگ وخشونت هم نیست

 • 0

  گروهک تروریستی و مردم کش طالبان.
  نه حکومت طالبان

 • اکبر اسدی
  0

  گروه تروریستی طالبان یک خطر بزرگ،واقعی و همیشگی برای ایران خواهد بود ،این گروه چماق عربستان،قطر،امریکا و اسرائیل بر علیه ما خواهد بود،آنها آب را به شوره زار می فرستند تا به همسایه مسلمانشان نرسد پس هیچ سنخیتی با اسلام نیز ندارند
  اشتباهات بیشمار و پرهزینه در سیاست خارجی و منطقه ای از دلایل اصلی شرایط موجود است

 • محمد
  0

  کدوم محاسبات. تا جدولیک یکی تا یک نه تا خونده و فارغ التحصیل شده. وقتی هیچ درکی از کشور همسایه ندارن واقعا اهل محاسبات هستن؟

 • ناشناس
  0

  فک کردین امریکا با اون جای پای محکمش در افغانستان با اون همه تجهیزاتی ک راحت داد دست طالبان احمق بوده؟؟ نه عموجان امریکا این کک انداخت دامن ایران وخودشو کشید کنار الانم ب ظاهر داره با ایران مذاکره میکنه ولی از چند جهت اتش انداخته ب دامن ایران ومیخواد ی جنگ درست بشه اونم با همسایه ک بعدش بیچارمون کنه مثل همون جنگ ایران وعراق ک ظاهرا ۸سال بود ولی آثارش هنوزم هست و یک قرن ایران از سطح بین الملل در همه زمینه ها خصوصا اقتصاد عقب افتادش واقعا مرگ بر امریکا ک هیچ غلطی نمیتونه کنه فقط مونده شلوارمونو در بیاره

 • ناشناس
  0

  دمت گرم گل گفتی چهلو چند ساله که به مردم میگیم صبر کنید ما داریم تو صنعت دفاعی چنین وچنان میکنیم ولی یه گروه که به اندازه یه لشکر ما هم نمیشن میزنن مرزبانان نو میکشن وما قادر نیستیم کاری انجام بدیم به نظرشما مردم عادی که سیاست بلد نیستن دلسرد نمیشن

 • شا غلام
  0

  قربون شکل شما مسئولین زحمت کش که مردم ایران خدا وکیلی شرمنده شما هستند بابت رفاه اجتماعی و ارزانی و دیگر امکاناتی برایشان ایجاد کردید در رابطه با طالبان هم که آنها از جنس خودتان هستند آنها طالب هستند و شما طلبه به فرض اینکه آنها هنوز مانند شما کلاسشان بالا نیست کمی به ایشان فرصت دهید سوار بنز شوند و در خانه های آنچنانی زندگی کنند آنها مثل شما دیگر دست یافتنی نیستند

 • علی
  0

  طالبان با به شهادت رساندن چند سرباز وطن به مقصود خودش رسید حاکمان ماهم راحت باج دادند چند روز دیگر دو سه موشک کره ای هوا خواهند کرد و ساز پیروزی را سر خواهند داد

 • ناشناس
  0

  اسمش باج خواهی نیست اونا برادران ماهستند پس حق همیشه باهاشونه باید دید چی میخواهند تابهشون بدهیم ٠

 • ناشناس
  0

  خود کرده را تدبیر نیست ده میلیون افغانی بی حساب و کتاب داخل ایران راه دادید اینم نتیجه اش