بازتاب قدرت ارتش در مواجهه با دزدان دریایی در رسانه های خارجی؛

علت حمله چندباره دزدان دریایی به نفتکش های ایرانی/ آیا پای اسرائیل در میان است؟

قایق های متعلق به دزدان دریایی پیش از ورود نفتکش ایرانی به تنگه باب المندب به آن حمله کردند اما با واکنش اسکورت ارتش جمهوری اسلامی ایران مواجه شده و متواری شدند.

به گزارش خبر فوری ، دو روز پیش، روابط عمومی ارتش اعلام کرد که ۴ فروند قایق مشکوک حامل ۴ تا ۶ نفر سرنشین مسلح قصد حمله و نزدیکی به نفتکش ایرانی در خلیج عدن را داشتند که با اقدام به موقع تیم‌های اسکورت مستقر در منطقه و تبادل آتش اخطار از موقعیت کشتی مذکور متواری شدند.

طبق اعلام رسانه ها، قایق های مهاجم متعلق به دزدان دریایی بودند که پیش از ورود نفتکش ایران به تنگه باب المندب به آن حمله کردند اما با واکنش اسکورت های ارتش جمهوری اسلامی ایران مواجه شده و متواری شدند.

این اقدام سریع ارتش برای چندمین بار بود که اتفاق افتاد. پیش از این، دزدان دریایی یک بار دیگر هم تلاش کرده بودند به نفتکش های ایرانی حمله کنند اما هر بار با واکنش سریع اسکورت های ارتش مواجه شدند.

بازتاب حادثه خلیج عدن در رسانه های خارجی

اتفاق دوشنبه در خلیج عدن در رسانه های خارجی مختلف بازتاب داشت. پایگاه های خبری و خبرگزاری های خارجی از جمله شینهوا چین، یو اس نیوز، العربیه، رویترز، بی بی سی، آناتولی ترکیه و حتی پایگاه صهیونیستی اورشلیم پست به پوشش این خبر پرداخته و آن را بازتاب دادند.

اورشلیم پست نوشت: تنگه باب المندب یکی از حیاتی ترین آبراه های جهان است. این آبراه که به سمت دریای سرخ جاری می شود، بر یکی از مهم ترین مسیرهای کشتیرانی جهانی تسلط دارد و گذرگاه های باریکش، آن را به نقطه اصلی برای حملات دزدان دریایی تبدیل می کند. همچنین این منطقه آبی به سواحل سومالی نزدیک است؛ جایی که بسیاری از دزدان دریایی را در خود پروش داده و به بهشت آنان تبدیل شده است.

دزدان دریایی چگونه یک کشتی را تصرف می کنند؟

دزدان دریایی معمولا نفتکش ها و کشتی های بزرگ را در این آبراه تنگ گیر می اندازند و سپس با قایق های موتوری تندرو خود، آن نفتکش را محاصره کرده و بعد از نزدیک شدن به آن، از طریق نردبان های مخصوصی که به دیواره کشتی وصل کرده اند، بالا رفته و کنترل کشتی را به دست می گیرند.
با این حال اسکورت مناسب کشتی های ایرانی توسط ارتش مانع از اجرای نقشه دزدان دریایی شد.

آیا اتفاق اخیر خلیج عدن به مساله ارسال سوخت به لبنان مرتبط است؟

نکته عجیب اینکه اورشلیم پست از اتفاقی که در خلیج عدن افتاده اظهار نارضایتی می کند و تاکید دارد که ایران با این اقدام، حضورش را در آب‌های منطقه گسترش داده است.

این پایگاه صهیونیستی همچنین به افزایش حضور نفتکش ها و کشتی های ایران در دریای سرخ اشاره دارد و تاکید می کند که ایران از طریق این دریا، نفت به لبنان می رساند.

این چیزی است که برخی رسانه های دیگر هم به آن اشاره دارند. پایگاه maritime executive درتحلیلی به این موضوع پرداخت. نویسنده، افزایش حملات دزدان دریایی به نفتکش های ایرانی را مرتبط به ارسال سوخت به لبنان دانست. این ارتباط از این نظر معنی می یابد که اسرائیل نیز بر آن تاکید کرده و بارها نسبت به افزایش ارسال نفت به لبنان هشدار داده است. از این جهت بعید نیست فعالیت دزدان دریایی مربوط به اسرائیل و به تحریک آنان باشد.
پایگاه maritime executive همچنین درباره فعالیت دریایی ایران و حملات دزدان دریایی گفت: "دو هفته پیش هم ایران گزارش داد که قایق های کوچکی به دو نفتکش این کشور در خلیج عدن نزدیک شده اند. مجدداً یک ناوشکن ایرانی مستقر در منطقه با پنج قایق دزدان دریایی قبل از رسیدن به دو نفتکش درگیر شد و آنها را دور کرد."

دزدان دریایی قوی تر شده اند؟

پایگاه maritime executive در ادامه تاکید دارد که بی توجهی مقامات بین المللی به این حملات عجیب است. نویسنده تاکید دارد: "گزارش‌ های حملات اخیر در حالی منتشر می‌ شوند که سازمان بین‌المللی دریانوردی( ICC ) در گزارش 9 ماهه خود اعلام کرد که حملاتی مثل حملات اخیر در کل منطقه رخ نداده و تنها یک مورد در 2021 گزارش شده است... با این حال، آنچه مشخص است این است که دزدان دریایی سومالی همچنان از توانایی و ظرفیت انجام حملات در منطقه برخوردار هستند."

منبع: خبر فوری

38

شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 28
 • ناشناس
  2

  خبر آنلاین: وقت خود را برای گرفتن ضمانت از امریکا تلف نکنید: حتی اگر ترامپ هم رییس‌جمهور نمی‌شد، به احتمال فراوان دموکرات‌ها نیز با ایران در موضوع برجام به بن‌بست می‌رسیدند! حتی اگر هیلاری رئیس جمهور می شد بر سر تنش های منطقه ای و تحریم های غیر برجامی در عمل بدون خروج از توافق برجام دیگر این توافق کارایی نمی داشت. بنابراین اجرای برجام را چگونه می‌توان تضمین کرد؟ به یک معنا هیچ تضمین رسمی و حقوقی برای آن وجود ندارد و در عین حال راه برای تضمین سیاسی آن پابرجاست. تضمین رسمی وجود ندارد، چون برای این کار ایران باید با ایالات متحده مستقیما و در چارچوبی فراتر از 1+5 مذاکره و توافق کند. ظاهرا ایران به عللی این امر را نمی‌پذیرد! مشکل سیاست سازان خارجی فرقه گرا در نظام جمهوری اسلامی هستند که منافع فرقه ای و حکومتی شان را به منافع و امنیت ملی و جمعی کشور ترجیح می دهند و چهار دهه است برای سرپوش گذاشتن بر بن بست های درونی نیازمند تنش و تقابل عبث و بیهوده و پر هزینه با آمریکا هستند. هیچ راهی برای صیانت از منافع و امنیت و توسعه پایدار ایران جز مذاکره با آمریکا بر اساس منافع مشترک و جمعی بر سر تمامی چالش ها از جمله اسرائیل وجود ندارد و این یعنی قدرت و تولید قدرت اما فرقه و جماعت حاکم فرقه گرا هیچ درکی از این موضوع ندارند و تنها بدنبال منافع و نزاع و جنگ بی پایان هستند. حکومت از آن کسانی خطاست که از دست شان دست ها بر خداست. کشور و مردم ایران گیر بدترین فرقه سامی افتاده است و هیچ راهی جز خلاصی از شر این فرقه ندارد.

  نظرات شما -
  • حسین امینی
   2

   بله درسته

 • امیر
  7

  کارخانه دشمن ساز جمهوری اسلامی!!!!

 • اقدسی
  5

  من می خوام سرمو بخارونم کار اسرائیل است دزدان دریایی به تمام کشتی ای کشورها یک بار حمله کردن حتی چندین بار ب اسرائیل حمله ردن راه زنها بقدری زیاد شدن که سازمان ملل برای اسکرت کشتی ها مجوز نظامی صادر کرد پس کار اسرائیل غیره نیست هر جا پول باشد دزدان دریایی هستند جتی لنچ ماهیگری را می گیرند و اسیر می کنند ما نباید ملت را به حاشیه ببریم ما با هیچ کشوری داد و ستد نفتی نداریم فقظ چین با مجوز امریکا 500 الی 700هزار بشکه نفت می برد جای طلب کاری و بخشی برای غذا و دارو پول می دهد البته ما بخشنده مهربان هستیم دانا و خوش زبان که نفت یورو 4 مجانی به حزب الله و اسدخان حوثی های یمن همرا گازوئیل و مازوت می بخشیم حالا دو تا نفتکش سهم دزدان بینوا باشد چه می شود :: بداد ملت برسید ::

  نظرات شما -
  • حسین امینی
   3

   سلام درسته

 • ص _ ن
  7

  درود بر ارتش جمهوری اسلامی ایران که توانستند دزدان دریایی سومالی به نفتکش‌های ایرانی در تنگه باب‌المندب را متواری کنند .

  نظرات شما -
  • جلیلی
   11

   اصلاح میکنم نیروی دریایی سپاهی بود

  • لبو
   6

   سپاه ؟؟؟؟ شما ساندیس ات رو بخور همه می دونن ارتش بوده .

 • سامان بیگ
  1

  درود بر شما. فارغ از اینکه دزدان دریایی به کجا وابستگی دارند با توجه به استعداد نظامی و لجستیکی محدودی که در اختیار دارند همواره چالش امنیتی محسوب میشوند و نظر به استقرار و اشراف ناوچه توپ دار ایرانی ارتش در باب المندب انتظار سرکوب قدرتمند از سوی ارتش و حفظ امنیت آبراه های بین المللی که منافع اقتصادی ایران را تامین میکند و پاکسازی گسترده و تارومار کردن اشرار مورد انتظار ایرانیان است

  نظرات شما -
  • 1

   فقط فراری دادن!بیشتر از ان خارج از قرار و مدار است!

 • اصلاح طلب گره زن سفره و سلامت مردم به fatf
  11

  تا کور شود هر چه لیبرال و کدخدا پرست و غربگرا که نمی تونند ببینند درضمن سایت خبر فوری این خبر به این بزرگی رو تقلیل سازی نکن

 • ss
  3

  یه سوال این نفتکشها یعنی میرفت که نفتش فروش بره و بره تو جیب من نوعی؟ جز اینه که فروش میره و میره تو جیب آقایون و یا میشه حواله و میره به حساب نکبت زاده یا همون آقازاده هاشون اونور آب،آقا اصلا مگه مصدق خدابیامرز نفت رو ملی نکرد؟چی از فروش نفت عاید مردم میشه؟هیچ.این مثال نفت یه مورد کوچیک از ثروت خدادادی ایران ثروتمنده که مردمش ازش محرومن.ای کاش نفتکش و بارش رو دزده بودند،والا..دیگی که برا ما نجوشه میخام سر سگ توش بجوشه

  نظرات شما -
  • حقیقت
   2

   همینطوره .

 • متین
  5

  خدایا پولی برسان تا ازین کشور با ملت توهمی خلاص بشیم امین

  نظرات شما -
  • ممد
   1

   ملت شدید رد دادن

 • سروش
  2

  ایم کجاش پیروزیه؟؟؟ جلو رسیدن نفت به مقصدو گرفتن و فقط تونستید برگردید به بندر خودتون، این پیروزیه؟؟؟ مگه آمریکا می خواسته منفجرش کنه؟ می خواسته جلو صادر شدنشو بگیره و گرفته...چرا جو می سازید؟!

 • سارق
  1

  دزد که به دزد بزنه، شاه دزده

 • شهروند
  5

  ارتش زده ، تو خبرها میگن سپاه زده . زمان جنگ هم همینطوری بود ، نیروهای ارتش و ژاتدارمری و شهربانی و . ‌ . کار می کردند ، بعد صدا و سیما و روزنامه کیهان فقط از سپاه می گفتند .

  نظرات شما -
  • مهدی
   0

   خبرها با هم متفاوت هستن این مال باب المندب هست

 • ملت مقتدر
  6

  احسنت به ارتش و سپاه پاسداران قدرتمند

 • hadad
  0

  اگر قایق دزدان دریایی را بزنند، دیگر نخواهند امد.

 • خخخ
  2

  توی مورد آخری که وقتی نفت کش دزدان سریع آزاد میشود نشان دهنده این است که این موضوع یه نمایش برای عوام یا یک نقشه پوشالی برای به تله انداختن آمریکا بوده خودتون رودفیلم کنید

 • سخن
  3

  با همه مشکلات وقتی پای شرف و نام ایران به میان بیاید ،همه جان ها را فدای ایران می کنند،سلام بر ایران پرستان.درود بر فرزندان شجاع ایران.

 • خزان
  1

  علت حمله دزدان دریایی به کشتیهای ایران بسیار شفاف است.دزد که از دزد بدوزد شاه دزد است.اونها خوب میدونند که جماعتی در ایران باسامی مختلف داروندار مردم را بطرق متنوع خورده اند .

 • مهدی
  1

  توهم و خیالبافی جزو لاینفک سیاست مسئولان بی خرد ما است که ضربه اون رو اول ملت بدبخت میخورن

 • خبر
  3

  ايران دروغ ميگويد

 • قلندر واقعی
  2

  اگر حق و حقوق منم ندین به دزدان دریایی می پیوندم جدی میگم فکر کردی دروغ میگم به حقوق بشر هم شکایت میکنم ساندیس خور هم نیستم فاش می گویم ساندیس خور هم نیستم

 • کامبیز
  1

  درود بر ارتش و سپاه قدرتمند ایران، و دور باد شر ّ اشرار امریکایی و اسرائیلی که با تحریم های خود حتی به کودکان مبتلا به بیماری پروانه ای هم رحم نمی کنند. دوستانی که منفی می نویسند قدری واقع بین باشند . میلیاردها دلار پول مردم مسلمان عربستان را می برند و تازه گاو شیرده می نامندش. اینها برای ما منافع می آورند؟ ضد بشر و ضد کودک و ضد هر چیزی غیر از خودشان هستند. وضعیت امروز مصر و افغانستان و عراق و .... را نگاه کنید که زیر یوغ امریکا بوده اند. عبرت بگیرید.