رییس جدید ناسا:

ویروس کرونا احتمالاً در آزمایشگاه تولید شده است!

رئیس جدید ناسا مدعی شد ویروس کووید-19 ممکن است از آزمایشگاه آمده باشد و این احتمال را نمی‌توان نادیده گرفت.

"بیل نلسون" سناتور سابق دموکرات ایالت فلوریدا و مدیر تازه منصوب شده ناسا در یک رویداد مجازی اظهار نظرهای عجیب و غریبی در مورد چین، بحران کووید-19 و امنیت ملی آمریکا کرد و این تصور را مطرح کرد که ممکن است ویروس کرونا از یک آزمایشگاه در چین به بیرون درز کرده باشد.

البته این ادعا را نباید بی چون و چرا پذیرفت، زیرا مطرح کردن اینکه چین مقصر شیوع این همه‌گیری جهانی است، بدون ارائه شواهد متقن و علمی درست نیست.

"نلسون" گفت که ایالات متحده باید حواسش به چینی‌ها باشد و برای ادعای خود به گزارش‌های غیر رسمی مبنی بر اینکه ویروس کرونا می‌تواند از آزمایشگاهی در موسسه ویروس شناسی ووهان آمده باشد، تکیه کرد.

وی گفت: آنها[چینی‌ها] در فضا بسیار پرخاشگرانه و تهدید کننده عمل می‌کنند و ما باید نگران باشیم. این قابل نادیده گرفتن نیست.

اگرچه رشد و نشت ویروس کرونا از یک آزمایشگاه در ووهان غیرممکن نیست و حتی اگر تلاش‌های فضایی این کشور "تهاجمی" توصیف شود، باز هم پیشرفت چین در فضا هیچ ارتباطی به ایجاد تصادفی یک بیماری همه‌گیر جهانی ندارد. البته همانطور که دانشمندان در مورد منشاء شیوع کرونا می‌گویند، عدم وجود شواهد دلیل بر نادرست بودن این فرض نیست.

با فرض اینکه ویروس کرونا از آزمایشگاه ووهان به بیرون درز کرده است، ممکن است هرگز اثبات نشود، چرا که این میکروارگانیسم‌ها به طور طبیعی عمر کوتاهی دارند. ضمن اینکه تصور اینکه دانشمند یا دانشمندانی در چین یا هرجای دیگر دنیا، عمداً به چنین ویروسی اجازه دهند از محدوده سالم و حفاظت شده آزمایشگاه خارج شود، دشوار است.

اما موضوع گیج کننده در مورد سوءظن‌های رئیس جدید ناسا این است که ناسا یک سازمان دولتی است که برای پیشبرد منافع بشر در فضا ایجاد شده است، نه اپیدمیولوژی. بنابراین احساس می‌شود که رئیس جدید این آژانس فرافکنی می‌کند و طرح این موضوع هیچ ارتباطی با کاوش در فضا ندارد و در بهترین حالت گمراه کننده است.

با این حال در موضوع اکتشافات فضایی، چین بسیار پیشرفت کرده است. هفته گذشته این کشور اولین مریخ‌نورد خود را بر روی سیاره مریخ فرود آورد که یک جهش نمادین رو به جلو در هدف خود برای پر کردن شکاف فضایی بین خود و ایالات متحده است.

"نلسون" نیز به عنوان رئیس جدید ناسا از نقش چین به عنوان یک رقیب جدی در صنعت فضایی نام برده است، اما ارتباط مشخصی میان این موضوع و شیوع ویروس کرونا دیده نمی‌شود.

منبع: ایسنا

70

شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 4
 • عباسی
  0

  دلایلی که مصنوعی بودن ویروس کرونا را رد میکند.1- نحوه شیوع در ابتدا : میدانید اولین گزارش کرونا در ووهان چین بوده که البته هرکسی میتواند حدس بزند که تا قبل از اعلام رسمی چین باتوجه به کتمان با تاخیر آن وتاخیر دراعلان به سبب عید چین ویا سخت بودن تاشناسایی اولیه، حتما این ویروس از هفته ها قبل در چین بوده وازطریق پروازها ی بسیاری که به سراسر دنیا صورت گرفته قطع به یقین تا قبل از اعلام محدودیتها مسافران آلوده به سراسر جهان پخش شده اند .ولی چرا اعلام رسمی کشورها با یک نظم موقعیت جغرافیایی بوده یعنی پس از چین کره وژاپن، ایران واروپا بعد آمریکا سپس روسیه وبعد نیمکره جنوبی با تاخیرات چند هفته ای اعلام ورود ویروس کردند یعنی حرکتی از شرق به غرب وسپس به نیمکره جنوبی در حالیکه میتوانست به سبب پروازهای بسیارمسافران ، نا متقارن ونامنظم باشد؟چرا حرکت از شرق به شرق یعنی از چین به روسیه ویا آمریکا وبرزیل اعلام نشد با اینکه مسافران بسیار بیشتری از ایران مبادله میکنند؟ آیا این نشان نمیدهد که علارغم آنکه ویروس از چین به سایر دنیا پخش شده بود ولی چون به بلوغ اقلیمی نرسیده بود خودرا نشان نمیداد؟ 2- کدام ویروس آزمایشگاهی قادر به تغییر ژنتیکی ورفتاری در نژادها واقلیمهای متفاوت است ؟ آیا تغییرات پیوسته در ژنتیک ویروس از خصایص طبیعت نیست؟ ما مشاهده میکنیم که هنوز این ویروس درحال تغییر وتکامل بوده وبه شکل نهایی وپایدار خود نرسیده گاهی به نام هندی ، آفریقایی ،انگلیسی و....3-چرا این ویروس درست پس از آتش سوزیهای بی سابقه در سطح جنگلهای کلیدی کره زمین مثل استرالیا وآمازون و کالیفرنیا وآلمان صورت گرفت که از مهمترین تامین کننده اکسیژن زمین هستند و از طرفی نوع بیماری عمدتا با علائم ریوی یعنی درست جاییکه اکسیژن خون تولید میشود روبروست ؟ آیا فقر اکسیژن کره زمین از بابت ازبین رفتن جنگلها وپلانگتونهای دریایی به لحاظ آلودگی ازیک طرف وسوختن آن توسط بشر با سوختهای فسیلی نهایتا منجر به تولید این ویروس به طور طبیعی نشده ویا اینکه وجود داشته ولی فقر اکسیژن زمین باعث حمله آن به ریه افراد جهت دسترسی به اکسیژن شده ؟

 • کارشناس
  0

  اصلا ویروس کرونا به علت ساختار DNA نمی تواند ساخت بشر باشد

 • علی
  0

  اتفاقا ساختارویروس کووید۱۹ نشان دهنده به زبان ساده دست سازبودنش هست. شک وجودندارداین ویروس درآزمایشگاه ووهان چین ساخته وشیوع داده شده است. تزجنگ بیولوژیک دردستورکارچینی ها بوده وهست !؟ سئوالی که میتوانیدازخودتان بپرسیدچراجایی که متشا ویروس بوده خبری ازابتلاوهمه گیری نیست؟ چرابه سازمان بهداشت حهانی اجازه بررسی وحضورداده نشده؟ چراهمه کشورهادچارآسیب اقتصادی شدن چین رشد۸درصدی داشته وارزش پولش به بالاترین درچندماه اخیررسیده؟ اگرشک داریدمقاله مربوط به تزجنگ سوم جهانی در روزنامه دنیای اقتصاد۲۰-اردیبهشت رابخوانید.. ساده نباشید!!!

 • رهبر
  0

  چین گور خودشو کند