جزئیاتی از شهر‌های جدید ساحلی در جنوب ایران

سرپرست شرکت عمران شهر‌های جدید گفت: هفت نقطه از ۲۷ سکونتگاه هدف‌گذاری شده در دولت سیزدهم شامل شش شهر جدید ساحلی و یک شهرک ساحلی وارد مدار مدیریت اجرا و فرآیند عملیاتی شده و برای تمامی این نقاط طرح‌های مکان‌یابی، ضرورت‌سنجی و جامع تهیه شده است.

جزئیاتی از شهر‌های جدید ساحلی در جنوب ایران

سعید غفوری با اشاره به هدف­گذاری دولت برای اجرای سیاست‌های کلی توسعه دریا محور اظهار کرد: این شش شهر جدید و یک شهرک ساحلی، فاز اول از مدیریت اجرایی سکونتگاه‌های ساحلی محسوب می‌شود که هم به لحاظ موقعیت و هم کارکرد به نوعی جزو پروژه‌های پرچم وپیشران در حوزه توسعه سواحل محسوب می‌شوند.

وی افزود: شهر‌های جدید تیس، مکران مرکزی، یک شهر جدید در شهرستان جاسک، خلیج‌فارس، بریس، کوشک و شهرک آفتاب از مجموعه سکونتگاه‌هایی است که ضمن داشتن نقش و کارکرد‌های متنوع اقتصادی و اجتماعی، تلاشی برای ارایه الگو‌های جدیدی از شهرسازی و معماری متناسب با شرایط اقلیمی و محلی ودر عین حال توان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی است.

سرپرست شرکت عمران شهر‌های جدید تاکید کرد: برای تمامی این نقاط طرح‌های مکان‌یابی، ضرورت‌سنجی و جامع تهیه شده و برخی از آن‌ها طرح تفصیلی و آماده‌سازی و معماری نیز دارند. همچنین برای تمامی این سکونتگاه مطالعاتی در قالب نظام تامین مالی‌و سرمایه گذاری با هدف جذب توان‌های بخش خصوصی تهیه شده و در این مرحله بسته‌های مشخصی برای ارایه به سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی آماده شده است.

غفوری توضیح داد: شهر جدید تیس در زمینی به مساحت ۴۳۸۰ هکتار با جمعیت پذیری ۱۵۰ هزار نفر با کارکرد‌های گردشگری، مالی، بازرگانی، سکونتی، دانشگاهی و درمانی؛ شهر جدید مکران مرکزی در زمینی به مساحت ۱۰ هزار و ۷۰۸ هکتار با جمعیت‌پذیری ۵۰۰ هزار نفر، با کارکرد‌های پشتیبان صنعت و معدن، فعالیت‌های لجستیک، بندری و صنعتی، صنایع دریایی، آب و انرژی و سکونت، شهر جدید مکران در شهرستان جاسک در زمینی به مساحت ۳۵۰۰ هکتار با جمعیت‌پذیری ۲۰۰ هزار نفر با کارکرد‌های پشتیبان فعالیت‌های صنعتی و لحستیک سواحل، گردشگری، بازرگانی و گردشگری دریایی، احداث خواهد شد.

وی بیان کرد: شهر جدید خلیج‌فارس در مجاورت شهر بندرعباس، در زمینی به مساحت ۲۴۰۰ هکتار برای سکونت و بیش از ۱۵ هزار هکتار برای انواع فعالیت‌های اقتصادی، فناوری، نمایشگاهی دانشی، سیاسی و فرهنگی با جمعیت‌پذیری ۲۰۰ هزار نفر؛ شهر جدید بریس در زمین به مساحت حدودی ۵۰۰۰ هکتار با جمعیت پذیری ۱۰۰ هزار نفر به عنوان اولین شهر با کارکرد‌های تحقیقاتی و گردشگری وابسته نجوم و مطالعات فضایی در کنار آبزی‌پروری؛ شهر جدید کوشک در زمینی به مساحت ۱۰۰۰ هکتار با جمعیت‌پذیری ۱۰۰ هزار نفر با کارکرد‌های تامین خدمات و سکونت منطقه ویژه صنایع انرژی‌بر پارسیان، آبزی‌پروری و توسعه جوامع روستایی پیرامون و همچنین شهرک آفتاب در زمینی به مساحت ۸۶ هکتار با کارکرد گردشگری و پشتیبان جزیره کیش برنامه‌ریزی شده است.

غفوری تصریح کرد: فرآیند‌های مدیریت اجرایی و سرمایه گذاری این شهر‌های جدید آغاز شده است و در بخشی از این شهر‌های جدید نیز واحد‌های مسکونی و تجاری و سایر خدمات و زیرساخت‌های لازم در حال احداث است و برخی نیز در مرحله آماده‌سازی زمین قرار دارند.

سرپرست شرکت عمران شهر‌های جدید از مجموعه توسعه‌دهندگان و سرمایه‌گذاران دعوت کرد تا در این کلان پروژه که به توسعه همه‌جانبه در جنوب و در کل ایران می‌انجامد کمک کنند و در منافع اقتصادی آن شریک شوند.

منبع: ايسنا
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 2
 • برای خبر فوری
  0

  سلام به مسئولین و کارکنان سایت خبر فوری
  این متن درخواستی از شما است
  هر روز به سایت سر میزنم . برخی اخبارهایتان بصورت ویدیو است
  در برخی سیستمها ویدیو را باز نمیکنن
  برمیگردیم منزل میخاییم ببینیم یادمون میره که اون فیلم و خبر در مورد چی چی بوده
  لطفا اون بالای صفحه
  لینک ویدیو رو بزارین که وقتی بازش کنیم از آخرین ویدیو رو لیست کنه تا فیلمهای روزای قبل و .... ماههای قبل
  برخی ویدیو ها آموزنده هستن
  مث ......
  چی بگم . بازم یادمون رفته
  این خواسته تعداد زیادی از خواننده هاس که من دارم از طرف همه میزارم
  چون معمولن میشه دانلودشون کرد و بعدها هم د رسیستم خانگی به بقیه اهل خانواده و فامیل آموزشش بدیم
  ممنون میشیم که اون بالای صفحه کنار لینکهای سیاسی اقتصادی اجتماعی و ....
  لینک ویدیو هم بزارین
  با سپاس

 • ذکریا
  1

  مگه ساحل آزادم داشتیم؟؟؟
  همش که وزارتخونه ها و قوه های محترم تصاحب کردن

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  اخبار سایر رسانه ها