موفقیت اولین پیوند حنجره در فرانسه؛ بیمار پس از 2 دهه صحبت کرد

یک زن فرانسوی ۴۹ ساله که حدود ۲۰ سال به شیوۀ تراکئوتومی نفس می‌کشید، سرانجام با عمل موفقیت‌آمیز جراحان شهر لیون موفق به صحبت شد. او می‌گوید: «احساس عجیبی است که دوباره صحبت می‌کنم.»

موفقیت اولین پیوند حنجره در فرانسه؛ بیمار پس از 2 دهه صحبت کرد

گزارش این عمل موفقیت‌آمیز روز دوشنبه منتشر شد و پرشکان امیدوارند بتوانند آن را تکرار کنند.

این زن که اطلاعات زیادی از هویت او اعلام نشده، به دلیل عوارض مرتبط با لوله‌گذاری پس از ایست قلبی در سال ۱۹۹۶ میلادی، قدرت حرف زدن را از دست داده بود و بیش از بیست سال بدون توانایی صحبت، از طریق تراکئوتومی نفس می‌کشید.

اما پزشکان درنهایت موفق شدند طی دو روز ۲ و ۳ سپتامبر این عمل جراحی را انجام دهند.

پس از آن، جلسات توانبخشی تارهای صوتی، بلع و تنفس به کمک یک گفتار درمانگر آغاز شد و این زن توانست چند کلمه‌ای را به زبان بیاورد. 

این امیدواری وجود دارد که او بتواند برای همیشه قدرت گفتار خود را بازیابد.

این زن هم اکنون به شهر خود در جنوب فرانسه بازگشته و درمان را از همانجا ادامه می‌دهد. او در متنی که برای نشست پزشکی روز دوشنبه نوشته بود، اعلام کرد که حدود ده سال پیش داوطلب شده بود تا برای «بازگشت به یک زندگی عادی» این عمل را انجام دهد.

او می‌نویسد: «دخترانم هرگز صحبت من را نشنیده بودند.»

پیوند حنجره پس از دو دهه تحقیق

این عمل جراحی به کمک تحقیقات گستردۀ پروفسور فیلیپ سروز، رئیس بخش گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن بیمارستان Croix-Rousse شهر لیون انجام شد.

او به این موضوع اشاره دارد که اولین پیوند حنجره در جهان در سال ۱۹۹۸ میلادی در کلیولند آمریکا، روی مردی انجام شده که تارهای صوتی خود را در یک تصادف موتورسیکلت از دست داده بود.

تحقیقات پروفسور سروز درباره این جراحی نادر، او را در سال ۲۰۱۰ میلادی با دکتر لوئیس فرناندو تینتیناگو لوندنو، یک پزشک همکار کلمبیایی آشنا می‌کند که پیوند مشابهی را بدون انتشار گزارشی درباره آن انجام داده بود.

همکاری دو پزشک و تیم‌های همراهشان باعث می‌شود که تجربیات خوبی در زمینه چگونگی تکرار این عمل آنهم با وجود جنبه‌های پیچیده آن (از جمله شبکه اعصاب بسیار کوچک در محل جراحی و شبکه گسترده شریان‌ها و وریدها کوچک) به دست آید.

پس از آن برای مدت یک دهه، پروفسور سروز با تیمی از متخصصان آموزش دیده، تأییدیه‌ها را دریافت و شروع به جستجوی بیماران واجد شرایط می‌کند تا اینکه در سال ۲۰۱۹ میلادی می‌تواند بیمار مناسب را پیدا کند. اما همه‌گیری ویروس کرونا مانع از اجرای این عمل می‌شود.

منبع: یورو نیوز
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 3
 • رابی
  1

  چرا این همه زحمت کشیدند.بیمار را می بردند امام زاده زبانش باز می‌شد.

 • ناشناس
  0

  بهش بگین ایران میاد چون آگه رفتار مسولین ما رو ببین دوباره قدرت تکلم از دست میده

 • ناشناس
  0

  بااین پیشرفت پزشکی وپیوند زدن یه چند سال دیگه جنازه ارزش خیلی زیادی پیدا میکند .احتمالا شرکتهایی هم تاسیس شوند که کارشون خرید وفروش جنازه واعضای ادم باشد .