کشف فسیل لاک‌پشتی به اندازه یک خودرو

دیرینه‌شناسان اسپانیایی، بقایای فسیلی یکی از بزرگترین لاک‌پشت‌هایی را کشف کرده‌اند که تاکنون روی زمین زندگی کرده است.

به گزارش نیو اطلس، فسیل لاک‌پشتی که به اندازه یک خودروی "فولکس واگن بیتل" (Volkswagen Beetle) بوده و در زمان دایناسورها در دریاهای اروپا پرسه می‌زده، توسط دیرینه‌شناسان اسپانیایی کشف شده است.

این گونه جدید که حدود ۷۰ میلیون سال پیش می‌زیسته، "Leviathanochelys aenigmatica" نامیده شده که به معنای "معمای لاک‌پشت غول‌پیکر" است. این نام مناسبی برای این لاک‌پشت است، زیرا تخمین زده می‌شود که این موجود، ۳.۷۴ متر طول داشته است. این اندازه، آن را به یکی از بزرگترین لاک‌پشت‌های شناخته‌شده تبدیل می‌کند که تا به حال وجود داشته است.

لاک‌پشت‌های آمریکای شمالی و اروپای باستان اگرچه به طرز جالبی شبیه به نظر می‌رسیدند، اما چندان به هم وابسته نبودند؛ آنها مستقل از یکدیگر رشد کردند و به این اندازه‌های غول‌پیکر رسیدند. پژوهشگران می‌گویند که Leviathanochelys احتمالا به لطف اقیانوس‌های داخلی بزرگی که بیشتر اروپا را در آن زمان پوشش می‌داده‌اند، تا این اندازه رشد کرده است.

این کشف در ابتدا به طور تصادفی انجام شد، زیرا یک کوهنورد به طور تصادفی به تعدادی استخوان در کوه‌های "پیرنه" (Pyrenees) در شمال اسپانیا برخورد کرد. دیرینه‌شناسان، استخوان‌ها را مود بررسی قرار دادند و لگن لاک‌پشت غول پیکر را به همراه بخش پشتی پوسته آن کشف کردند. برخی از ویژگی‌های غیرمعمول استخوان‌ها به پژوهشگران امکان داد تا به این نتیجه برسند که آنها متعلق به گونه‌ای کاملا جدید هستند.

پژوهشگران خاطر نشان کردند که پیش از ارائه اطلاعات بیشتر در مورد این گونه، باید استخوان‌های بیشتری پیدا شود تا بتوانند اندازه لاک‌پشت را به صورت قطعی‌تری تخمین بزنند.

این پژوهش، در مجله "Scientific Reports" به چاپ رسید.

منبع: ايسنا
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 1
  • رابی
    0

    چنین لاک پشت های غول‌پیکری هنوز منقرض نشده اند.یک روز غروب در جزیره کیش کنار ساحل نزدیک کشتی یونانی نشسته بودم که و به دریا خیره شده بودم ناگهان یک شی سیاه به اندازه یک نیسان از زیر آب بیرون آمد اول فکر کردم که زیر دریایی است بعد از چند لحظه که بیشتر روی آب آمد و سرش را دیدم فهمیدم که یک لاک پشت غول‌پیکر است.قطر سرش حدود یک متری می‌شد. متاسفانه اون زمان هنوز گوشی های دوربین دار در بازار رایج نبود و من نتوانستم از این صحنه عکس بگیرم. حدود یک دقیقه روی آب بود دوباره زیر آب رفت.