عربستان سعودی سال آینده یک زن را به فضا می‌فرستد

عربستان سعودی روز پنجشنبه از راه‌اندازی یک برنامه‌ آموزشی با هدف اعزام فضانوردانی از این کشور از جمله یک فضانورد زن به فضا خبر داد.

بر طبق این برنامه تعدادی فضانورد عربستانی که در میان آنها یک زن نیز حضور دارد برای اعزام به فضا در سال آینده میلادی آموزش خواهند دید. 

ترویج و گسترش علم و فناوری بخشی از برنامه گسترده چشم‌انداز ۲۰۳۰ در عربستان سعودی است که با هدف بازنگری در ساختار اقتصادی و کاهش وابستگی این کشور به صادرات نفت راه اندازی شده است.

این طرح که محمد بن سلمان، ولیعهد پرنفوذ عربستان سعودی از مبتکران و مهم‌ترین حامیان آن است همچنین خواستار ادغام بیشتر زنان در نیروی کار این کشور اسلامی است که پیش‌تر به محافظه‌کاری و انعطاف‌ناپذیری نسبت به مقررات مذهبی و آزادی‌های اجتماعی شهرت داشت.

عربستان سعودی در راستای حرکت در مسیری متفاوت که با طراحی یک چشم انداز بلند مدت کلید خورده است پیش از این در سال ۲۰۱۸ ممنوعیت رانندگی زنان را که از دیرباز در این کشور پادشاهی به اجرا درآمده بود، لغو کرد.

کمیسیون فضایی عربستان سعودی در بیانیه ای اعلام کرد: «برنامه آموزش فضانوردان سعودی که بخشی جدایی ناپذیر از چشم انداز بلندپروازانه نظام پادشاهی برای سال ۲۰۳۰ است، افراد منتخب را برای کمک به خدمت بهتر به بشریت به فضا می فرستد.»

یکی از فضانوردانی که قرار است در این برنامه آموزش ببیند یک زن سعودی است که ماموریت او به فضا برای نخستین بار در تاریخ این کشور خواهد شد.

اولین فرد عرب‌تبار یا مسلمان که به فضا سفر کرد سلطان بن سلمان بن عبدالعزیز، فرزند سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی بود.

وی که برادر ناتنی ولیعهد و خلبان نیروی هوایی عربستان است سال ۲۰۱۸ به عنوان بخشی از خدمه هفت نفره فضاپیمای دیسکاوری به فضا سفر کرد و در قالب این ماموریت به دور کره زمین چرخید.

سلطان بن سلمان پس از شرکت در این ماموریت فضایی در راس کمیسیون فضایی عربستان قرار گرفت و تا سال گذشته میلادی که به عنوان مشاور ملک سلمان منصوب شد این سمت را حفظ کرد.

امارات عربی متحده، همسایه و متحد نزدیک عربستان نیز پیش‌تر با پرتاب یک کاوشگر به مدار مریخ در فوریه ۲۰۲۱ نشان داد که از یک برنامه فضایی پیشرو در جهان عرب برخوردار است.

این کشور امیرنشین قصد دارد اولین ماه نورد خود را در نوامبر آینده به فضا پرتاب کند. اگر این ماموریت با موفقیت انجام شود، امارات عربی متحده به همراه ژاپن که قرار است در تهیه فرودگر فضایی مشارکت داشته باشد به جمع ایالات متحده، روسیه و چین به عنوان کشورهایی که فضاپیما روی سطح ماه قرار داده‌اند، خواهند پیوست.

منبع: یورو نیوز
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 16
 • ناشناس
  0

  ایران هم به زیر خاک

 • ناشناس
  0

  ایران هم تعداد ون های گشت ارشاد را زیاد می کند

 • ناشناس
  0

  ایران هم جدیدا این کار را کرد!

  نظرات شما -
  • ناشناس
   0

   جمهوری اسلامی هم خانم امینی را فرستاد فضا
   کل دنیا فهمیدن

  • 0

   خخخخخ

 • ناشناس
  0

  وقتی حاکم دلسوز و کاردان باشد مملکت آباد می شود.
  از همون روز اول دست شاهزاده ها و آقازاده های فاسد رو از بیت المال کوتاه کرد و به زندان انداخت و...
  از طرفی هم هیچگاه به افراطیون مجال جولان نمی دهد چون می داند افراطیون انگل جامعه هستند و کشور رو به قهقرا می برند و پای کشورهای انگلیس و ... رو به کشور برای فتنه انگیزی باز می کنند! برای همینه که آمریکا و انگلیس و... خوششون از ولیعهد عربستان نمیاد و خاشقچی رو بهانه کردند!
  نفت کشورش رو به قیمت می فروشه و از اونور روی گردشگری سرمایه‌گذاری می کنه برای وقتی که شاید انرژی های تجدید پذیر جایگزین نفت بشن و نفت خواهان چندانی نداشته باشه!
  سهام شرکتهای مهم رو در آمریکا و .... می خرد و....
  مردمش هم در رفاه و آسایش و شاهانه زندگی می کنند!

  ما هم شدیم کاسه های داغ تر از آش و سال به سال بیشتر افکار و رفاه و آسایش مان نزدیک به ماقبل تاریخ می شود !

 • ...
  6

  به ما چه...
  عربستان اول بیاد گردن زدن 88 جوان عرب ختی زیر سن قانوتی رو توضیح بده. ( البته این یه مشت نمونه خرواره ) بعد پز بالا پرت کردن زنانش رو ادعا کنه.
  خخخخخ
  بدبختا...

  نظرات شما -
  • ناشناس
   0

   به ...
   برق ۱۱۰ ولت محله شیخ نمر در عربستان را یادت رفت پیگیری کنی
   ای خوشبخت متوهم

  • 1

   بدبخت وطن فروش شمایید که کل منابع کشور را فدای عربای فلسطینی
   و یمنی و سوری وعراقی ولبنانی می کنید

  • ناشناس
   1

   آن ها برای خودمان هستند حالا زور بزن

 • ناشناس
  0

  ما هم فوج فوج به قبرستان

 • نقی
  0

  بزودی ایران هم زن به فضا می فرستد البته اگر تا آن موقع مشکل حجاب حل شود

 • قلندر
  1

  بالاخره زنم نیازه ،

 • آزادی
  0

  ایران هم برای زنان بلیط یک طرفه برای اون دنیا صادر میکنه مهد اسلام پیشرفت کرده ایران وافغانستان روزبه روز عقب مانده تر میشود البته تندروهای عربستان هم میخوان طبق قوانین عقب افتاده زندگی کنند اما بن سلمان به شدت سرکوب شان می‌کند کاری شاه ایران موفق به انجام دادنش نشد وسرنوشت ایران سیاه وتاریک شد البته در زمینه حقوق بشر عربستان بسیار بد عمل کرده که جای تاسف داره

 • رابی
  1

  این که افتخار و دستاورد نیست.
  ما هم سال آینده به جای دومیلیون چهار میلیون زن می فرستیم اربعین .اونجا خودش فضای خاص خودش را دارد.این فضا به اون فضا به در.

 • ناشناس
  0

  رفتم دو تا دفتر چهل برگ بخرم شد 30000 تومان فروشنده گفت هنوز یک دلار نشده حالا بگو مرگ بر امریکا . بزرگترین ارزوی من رفتن با خانواده به امریکا و زندگی خوب است گور پدر اسلام و شریعت اسلام و بقیه اش. ما نان شبمان با دلار مشخص میشود انگار شما خر هستید نمی فهمید . بدون دین میشود زندگی کرد ولی بدون دلار و پول و ثروت نه .ای خرها