ایلان ماسک، چهره موثر سال در فناوری/ همراهی دانش و ثروت و ساخت آیندهِ مبتنی بر رویاهای علم گرایانه

اهمیت اساسی کار ایلان ماسک به عنوان یک کارآفرین خلاق، در شکستن دوگانه دانش و ثروت است. او ثروت را در راه دانش گذاشته، نه این که زاهدانه فقط در راه علم خرج کند، بلکه توانسته ثروتش را نیز در عین کمک به گسترش دانش، بیشتر کند و مصداقی بر مضمون مشهورِ توانا بودن به دلیل دانایی باشد.

به گزارش خبر فوری، ایلان ریو ماسک (Elon Reeve Musk) متولد سال ۱۹۷۱ میلادی، یک کارآفرین و سرمایه دار بزرگ آمریکایی است. او با بنیان‌گذاری، سرمایه گذاری و مدیرعاملی چندین شرکت بزرگ در دو دهه اخیر، یکی از موثرترین و ثروتمندترین افراد حال حاضر جهان است بطوریکه به انتخاب مجله «تایم»، ماسک «شخصیت سال تایم» در سال 2021 شد (اینجا بخوانید) و دارایی خالص او نیز حدود ۲۷۰ میلیارد دلار تا دسامبر ۲۰۲۱، ارزیابی شد که در صدر ثروتمندان دنیا قرار دارد. او به دلیل تلاش ها و سرمایه گذاری هایش در حوزه های مختلف فناوری در مقیاس جهانی بسیار مشهور شده است و خبرفوری نیز در این گزارش به معرفی او به عنوان چهره سال در حوزه فناوری می پردازد.

زندگی نامه

ایلان ماسک از مادری کانادایی و پدری از آفریقای جنوبی زاده و در پرتوریای آفریقای جنوبی بزرگ شد. مادرش مُدل و متخصص تغذیه و پدرش مهندس الکترومکانیک و در کار ساخت و ساز بود. ایلان، پس از جدایی پدر و مادرش در سن 10 سالگی، با پدرش زندگی کرد و اگرچه از رفتارهای پدرش راضی نبود اما در همان سال ها به یادگیری برنامه نویسی کامپیوتری روی آورد و یک بازی ویدئویی را در 12 سالگی طراحی کرد و از آن پول اندکی نیز به دست آورد.

 ایلان مدت کوتاهی در دانشگاه پرتوریا تحصیل کرد و سپس در ۱۷ سالگی برای حضور در دانشگاه کویینز به کانادا، کشوری که مادرش در آنجا بود و راحت تر نیز می توانست به آمریکا برود، رفت. او دو سال بعد به دانشگاه پنسیلوانیا در آمریکا نقل مکان کرد و در آن جا لیسانس اقتصاد و فیزیک خود را دریافت کرد.

در زمان تحصیلش، در دوره های کارآموزی در«دره سیلکن» (منطقه ای اقتصادی که شرکت های مشهور در حوزه فناوری ارتباطات در آنجا فعال هستند) رفت و در استارتاپ هایی در زمینه ذخیره سازهای انرژی، شرکت کرد. با اینکه در دوره دکترای علوم مواد در دانشگاه استنفورد پذیرفته شده بود اما ادامه تحصیل نداد و وارد بازار کار شد.

فعالیت های اقتصادی و کارآفرینی ماسک

Zip2 :ماسک در سال ۱۹۹۵ به همراه چند نفر دیگر، شرکت نرم‌افزاری زیپ۲ را تأسیس کرد که یک «راهنمای شهری» برای صنعت انتشارات روزنامه و توسعه و تجاری سازی آن ارائه می داد.

X.com  و PayPal :در سال 1999 شروع به راه اندازی دو شرکت X.com  و PayPal در زمینه پرداخت های الکترونیکی و اولین بانک های آنلاین کرد.

تسلا : این شرکت که پیشتر توسط اشخاص دیگری تاسیس شده بود با حضور ماسک در سال 2004 به عنوان مدیر اجرایی و سهام دار اصلی، پله های ترقی در زمینه خودروهای برقی و خودران را طی کرد و به سودآوری و فروش بالا دست یافت.

SpaceX : در سال 2001 ماسک به «جامعه مریخی ها» که یک اجتماع غیرانتفاعی برای آموزش، ترغیب و سرمایه گذاری جهت سفر و بعدها زندگی انسان در مریخ است، پیوست. او شرکت اسپیس ایکس را در سال 2002 بنیاد نهاد و فعالیت هایش را متمرکز کرد بر ساخت فضاپیماهای اکتشافی و در سال 2008 اولین راکت با نام فالکن یک را با موفقیت در مدار زمین فرستاد و بدین ترتیب یک شرکت خصوصی وارد عرصه پرتاب راکت شد. همین شرکت در سال 2015 پروژه استارلینگ را که دسترسی ماهواره ای به اینترنت در سراسر زمین است را شروع کرد.

سولارسیتی: سولارسیتی، سیستم‌های انرژی خورشیدی را برای خانه‌ها، کسب و کارها و دولت تأمین می‌کند و ماسک از سهام داران عمده آن است و ایده پرداز اولیه آن نیز بود.

نورولینک: در سال 2016، ماسک شرکت نورولینک را در زمینه فناوری عصب شناسی تاسیس کرد که سعی دارد بین مغز انسان و هوش مصنوعی ارتباط برقرار کند.

ماسک در دیگر فعالیت های مربوط به هوش مصنوعی و حمل و نقل سریع نیز سرمایه گذاری کرده است.

1399111214154349022131254

اهمیت ایلان ماسک

مرور مختصری بر زندگینامه و فعالیت های ماسک نشان از حضور شخصیتی یکتا در عرصه سرمایه گذاری و تجارت است. علاقه و رشته تحصیلی او در زمینه فیزیک و اقتصاد بر شخصیت یگانه او تاثیر گذار بوده اند. فیزیک، در مرزهای دانش است و نجوم و کیهان شناسی رویاهای دیرینه بشر در سفر به فضا و سیارات دیگر را همواره پرطنین می کند و اقتصاد نیز نحوه پول درآوردن و سرمایه گذاری را می آموزاند و ماسک هر دوی اینها یعنی توانایی رویا پردازیِ برآمده از علم و تکنولوژی و نیز نحوه پول در آوردن را بلد است.

در حالیکه بیشتر ثروتمندان در حال افزایش ثروت و یا عطش شهرت خودشان در زمینه مُد و مِلک هستند، ماسک در جستجوی رویاهایی است که انسان را از مرز زمین فراتر خواهد برد. او چندی پیش اعلام کرد که در بدترین حالت ۱۰ سال دیگر به مریخ می‌رسیم (اینجا بخوانید). علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی و ارتباط آن با مغز آدمی، موضوع مهم دیگری است که ماسک در این زمینه سرمایه گذاری کرده است و چندی پیش شرکت نورالینک اعلام کرد که یک قدم به کاشت تراشه در مغز انسان نزدیک شده است (اینجا بخوانید).

61842305

شاید 10 سال پیش کسی فکر نمی کرد زندگی ما اینچنین وابسته به گوشی همراهمان باشد و 20 سال پیش نیز نمی دانستیم اینترنت و کامپیوتر اینچنین زندگی ما را به خود وابسته خواهند کرد. شاید در دهه های آینده تراشه هایی که در مغز انسان ها کاشته می شوند او را چنان از امروزش فراتر ببرند که بزرگسالان امروز، خردسالانی کم دانش به نظر آیند (همچنانکه اکنون برخی پیران فرهیخته در زمینه اینترنت و گوشی همراهِ هوشمند از برخی کودکان 10 ساله نیز عقب‌ترند) و هوش انسان جهشی خارق العاده پیدا کند. البته برخی، سویه های منفی ای نیز برای این جهش ها در نظر می گیرند. اما با توجه به رشد فناوری ارتباطات و علوم رایانه ای و هوش مصنوعی، کسانی همچون ماسک که گام در توسعه این فناوری گذاشته اند، آینده را می سازند و احتمالا بر موج های آن سوار خواهند شد.

اهمیت اساسی کار ماسک در شکستن دوگانه دانش و ثروت است. او ثروت را در راه دانش گذاشته، نه این که زاهدانه فقط در راه علم خرج کند، بلکه توانسته ثروتش را نیز در عین کمک به گسترش دانش، بیشتر کند. راهی که احتمالا دیگر ثروتمندان هم در آینده بروند. کما اینکه جف بزوس دیگر میلیاردر مشهور، بر روی شرکتی در زمینه افزایش طول عمر و سلامتی سرمایه گذاری کرده است (اینجا بخوانید).

Elon_Musk_gives_tour_for_President_Barack_Obama

دنیا، دانش و فناوری راه خود را به مرزها و اقلیم های جدید از زندگی می گشایند و آن افراد و کشورهایی که آماده آینده باشند می توانند زندگی بهتری برای نسل های بعدی فراهم آورند. ثروتمندان و حاکمان کشورمان اگر نگاهی عمیق تر به تحولات دو دهه اخیر داشته باشند، ساعتی را در سرمایه گذاری و حمایت از دانش و کارآفرین های خلاق و حسابگر از دست نمی دهند. شعر «توانا بود هر که دانا بود» فردوسی، در قرن 21 بیش از هر زمانی آشکارتر شده است. چرا که هم اکنون اظهار نظر افرادی چون ماسک بیش از هر سیاست مدار، سخنران مذهبی، روشنفکر و یا سلبریتی ای می تواند تاثیر گذار باشد. برای نمونه توئیتی از او می تواند ارزش ارز دیجیتالی را بالا و پایین کند (اینجا بخوانید) یا در تقابل با روسیه، اینترنت ماهواره ای را در اوکراین فعال می کند (بیشتر بخوانید) و در چین، که رقیب اقتصادی آمریکاست، 270 شرکت مختلف از نام چینی یا انگلیسی او برای نام گذاری کسب و کار خود استفاده کرده اند. ماسک توانایی اش را از دانایی بر عرصه های دانش و بازار کسب کرده است. امثال او در حال تکثیرند.

امین پاکزاد، کارشناس ارشد فیزیک

منبع: خبرفوری
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 8
 • ناشناس
  2

  کرونا ماسک فروشها را کلفت کرد

  نظرات شما -
  • بهرام
   4

   اگر امثال این نخبه ها نبودند الان گوشی تو دست تو نبود و بستری به اسم اینترنت که با جهان در ارتباط باشی و بهشون توهین هم کنی. اگر احیانا نخوای بگی موبایل و کامپیوتر و ماشین و هواپیما تلویزیون یخچال برق و... در احادیث ما بوده و توسط بچه حزب الهیا و حوزه علمیه ساخته شده که و و نخبگان علمی جهان اونها رو دزدیده اند و بردند؟؟؟خخخخخخ

  • به بهرام
   1

   علم بی تقوی ،دزد با چراغ ،فکر کردی اینترنت برای راحتی تو ساختند ،اینها ابزار بردگی نوین هست ،با اینها براحتی می توانن مغز های کوچولو رو مدیریت کرد ،،،،،،

  • علی
   3

   علم بی تقوا؟؟!!!! یعنی اگر اینو نگی چی بگین. خاک بر سرتون که با چه حرف مفتایی میخواین سر خودتونو شیله بمالین و علم طرف مقابل و زیر سوال ببرید. مثلا شما تقوا دارید؟!!! از میزان فقر اختلاس و کشتارتون معلومه؟!!! بله اینترنت برای پیشرفت بشر ساخته شده همانطور که تو نادان هر روز ازش استفاده میکنی. واقعا خودت نمیفهمی که چقدر زندگیت آگاهی و همین بحث کردنت با من مدیون مخترعین این امکانات هست. سایت رهبر رئیس جمهور و تمام نهادها جمهوری اسلامی مورد علاقتون از این بستر که مخترعین جهان اونو در اختیار همه جهان منجمله شما ها گذاشتن دارن استفاده میکنند اونوقت هنوز سرتو کردی زیر برف میگی پیف پیف . واقعا شما چه نوع بشری هستید. همه زندگیتون دارین از تجهیزات و امکانات این‌چنینی استفاده می‌کنید بعدش جفتک میندازید. حیف این امکانات که دست امثال شماست

  • همون
   0

   عفت کلام نداری

 • محمد
  3

  ما فعلا اندرخم یک کوچه ماندیم.

  نظرات شما -
  • ناشناس
   3

   الآن طول عمر رسید به ۶۰سال تا بیست سال دیگه عمر انسان به ۴۰ سال کاهش پیدا می‌کند. گرمی هوا، نابرابری کشور ها در جنگ کشوری که بمب هسته ای داره چه کشوری مقابل او دوام میاره . ......این ها همه عاملش تکنولوژی هست علمی که عمر انسان خیلی پایین اومده هوا گرم تر شده نهاد خانواده را نابود کرده این به درد انسان نمی‌خورد

 • ناشناس
  1

  ایلان ماسک یک دروغگوی شیاد کلاهبردار هست...رفته کلی رمز ارز بی ارزش بنام دوج کوین رو خرید، بعدش اومد توییت کرد که من دوج کوین دوست دارم و فلان...ارزش رمز ارز دوج کوین یکهویی صدها برابر شد...وقتی قیمتش به قله رسید، آقای ایلان ماسک ، دوج کوین های خریداری شده رو با بالاترین قیمت فروخت به مردم ساده دنیا! ثروتش رو دهها برابر کرد...این یک نمونه از مثلا زرنگ بازی های این مردک مثلا تاجر هست...راه و رسم ثروت اندوزی و سرمایه دارشدن نباید از جاده دروغ و نیرنگ بگذره...آره داداش!

پیشنهاد سردبیر