آمار نهایی مصدومین چهارشنبه‌سوری؛ چند نفر نقص عضو شدند؟/ این ۳ شهر بیشترین فوتی را داشتند

رئیس سازمان اورژانس کشور ضمن تشریح آمار نهایی از مصدومان و فوت‌شدگان مرتبط با چهارشنبه‌سوری ۱۴۰۱، گزارشی تشریحی از ماموریت‌ها و مصدومیت‌های مربوط به این شب و ایام منتهی به آن را تشریح کرد.

دکتر جعفر میعادفر در این‌باره گفت: با آغاز اسفندماه شاهد افزایش ماموریت‌ها و موارد مصدومیت درپی حوادث مرتبط با موادمحترقه بودیم که اصطلاحا به آنها حوادث چهارشنبه‌سوری گفته می‌شود، از این رو آمارهای ارائه شده نیز مربوط به ابتدای اسفند تا پایان ماموریت چهارشنبه‌سوری است. بر این اساس مجموع آمار نهایی مصدومان حوادث مرتبط با چهارشنبه‌سوری که عمدتا ناشی از انفجار یا اصابت مواد محترقه بوده است، ۴۳۶۸ نفر است. از این تعداد ۳۵۵۷ نفر معادل ۸۲ درصد از کل آسیب‌دیدگان در روز چهارشنبه سوری دچار مصدومیت شده‌اند.

رئیس سازمان اورژانس کشور با بیان اینکه این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۴۰۰، افزایشی ۲۲ درصدی داشته است، گفت:‌در سال ۱۴۰۰ و از ابتدای اسفند تا پایان ماموریت چهارشنبه‌سوری ۳۵۸۲ نفر مصدوم شده بودند که ۲۴۵۳ نفر آن مربوط به روز چهارشنبه سوری بود. این آمار در سال ۱۴۰۱ افزایش داشت.

افزایش نقص عضو و آسیب به چشم در چهارشنبه‌سوری ۱۴۰۱/مرگبارترین حادثه کدام بود؟

وی ادامه داد: متاسفانه ۱۹ نفر هم از ابتدای اسفند تا پایان ماموریت چهارشنبه‌سوری جان خود را از دست دادند که از این تعداد هشت تن، معادل ۴۲ درصد از کل فوتی‌ها در روز چهارشنبه‌سوری جان باخته‌اند. بیشترین جانباخته نیز به ترتیب در استان تهران با ۱۲ مورد، استان آذربایجان غربی با دو مورد، استان همدان با دو مورد، استان فارس، قزوین و آذربایجان شرقی نیز هرکدام با یک مورد بوده است.

آمار نهایی مصدومین چهارشنبه‌سوری؛ چند نفر نقص عضو شدند؟/ این سه شهر بیشترین فوتی را داشتند

تهران دارای بیشترین جانباخته در چهارشنبه‌سوری

رئیس اورژانس کشور درباره موارد فوتی به تفکیک شهرستان‌ها نیز گفت: هشت نفر در شهر تهران، دو نفر در همدان، دو نفر در شهریار، دو نفر در ارومیه جان خود را از دست داده‌اند .همچنین در شهرستان‌های تبریز، تاکستان، خرم‌بید، رباط‌کریم و شهرقدس نیز یک نفرجان خود را از دست داده‌اند.

میعادفر گفت: سال گذشته ۲۱ تن در حوادث چهارشنبه‌سوری جان خود را از دست دادند که امسال این آمار به ۱۹ تن رسید. همچنین تعداد جانباختگان در روز چهارشنبه‌سوری هم در سال ۱۴۰۰، برابر با ۹ تن بود، اما امسال هشت نفر بود.

وی درباره آمار هفت مورد فوتی در تبریز و لحاظ نشدن آن در آمار فوتی‌های چهارشنبه‌سوری امسال نیز گفت:‌با احتساب این هفت مورد، آمار فوتی‌های امسال به ۲۶ نفر می‌رسد، اما این موضوع باید از سوی پزشکی قانونی اعلام شود و آمار تبریز با توجه به تداوم انجام اقدامات کارشناسی تاکنون جزو آمار نهایی و رسمی اعلام نشده است.

مرگبارترین حادثه چهارشنبه‌سوری ۱۴۰۱ کدام بود؟

رئیس سازمان اورژانس کشور درباره مرگبارترین حادثه چهارشنبه‌سوری امسال نیز اظهارکرد:‌ مرگبارترین حادثه چهارشنبه‌سوری در تاریخ ۱۴ اسفندماه در تهران رخ داد که درجریان آن انفجار موادمحترقه در یک منزل مسکونی در شهر تهران سبب مرگ چهار تن در دم شد و دو نفر نیز پس از انتقال به مرکز درمانی جان‌باختند. در این حادثه چهار نفر هم مصدوم شدند.

۱۲۹۰ نفر ازمصدومان چهارشنبه‌سوری عابرپیاده بودند

میعادفر با بیان اینکه آسیب‌های مربوط به چهارشنبه‌سوری تنها مربوط به استفاده‌کنندگان از آن نیست، گفت: آمارهای اورژانس نشان می‌دهد که ۶۸ درصد از کل آسیب‌دیدگان، معادل ۲۸۷۶ نفر استفاده کننده مواد محترقه بودند. این افراد یا در حین ساخت یا درحین استفاده از این مواد دچار حادثه شدند، اما متاسفانه بیش از ۳۱ درصد معادل ۱۲۹۰ نفر هیچ نقشی در این خصوص نداشته و عابر پیاده بودند و به عبارتی بهتر ناخواسته دچار این آسیب‌ها شده‌اند.

افزایش نقص عضو و آسیب به چشم و کاهش سوختگی

وی درباره جزئیات خسارات بدنی وارد شده نیز گفت:‌۲۲۹ نفر از مصدومان حوادث چهارشنبه‌سوری سال ۱۴۰۱ دچار نقص عضو شده‌اند که این آمار در مقایسه با چهارشنبه‌سوری سال ۱۴۰۰، افزایشی ۱۲ درصدی داشته است. متاسفانه آسیب به چشم‌ها هم در چهارشنبه‌سوری افزایشی ۱۶ درصدی در مقایسه با سال ۱۴۰۰ داشت. ۱۴۲۸ نفر در چهارشنبه‌سوری ۱۴۰۱ به دلیل آسیب به چشم به مراکز درمانی مراجعه کردند. متاسفانه چشم سه مراجعه‌کننده نیز تخلیه شد.

رئیس سازمان اورژانس کشور در عین حال از کاهش سوختگی در چهارشنبه‌سوری ۱۴۰۱ خبر داد، گفت:‌امسال ۸۹۳ نفر به دلیل سوختگی به مراکز درمانی مراجعه کردند که این آمار در مقایسه با سال قبل کاهشی ۱۶ درصدی داشته است.

سهم ۲۱ درصدی زنان از آسیب‌دیدگان چهارشنبه‌سوری

میعادفر درباره تفکیک جنسیتی آسیب‌دیدگان حوادث چهارشنبه‌سوری ۱۴۰۱ در کل کشور نیز اظهارکرد: ۷۹ درصد از آسیب‌دیدگان مرد و ۲۱ درصد نیز زن بودند.

کودکان و نوجوانان بیشترین آسیب‌دیده چهارشنبه‌سوری

وی درباره گروه سنی آسیب‌دیدگان نیز خاطرنشان کرد:‌ بیشترین گروه سنی آسیب‌دیده در حوادث چهارشنبه سوری امسال گروه سنی شش تا ۱۸ سال بودند. بر این اساس ۱۸۵۰ نفر معادل ۴۴ درصد از کل آسیب‌دیدگان بین شش تا ۱۸ سال سن داشته و به عبارتی جزو کودکان و نوجوانان بودند. گروهی که نظارت خانواده‌ها می‌توانست به راحتی از آسیب‌دیدگی آنان جلوگیری کند.

به گفته رئیس سازمان اورژانس کشور ۱۳۸ نفر از آسیب‌دیدگان کمتر از شش سال سن داشتند. همچنین ۹۰۳ نفر بین ۱۸ تا ۲۹ سال، ۱۲۰۲ نفر بین ۲۹ تا ۶۰ سال و ۱۲۷ نفر نیز بالای ۶۰ سال سن داشتند.

منبع: ایسنا
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 2
 • فسیل بوگندو
  0

  پنجاه سال پیش مردم در چهارشنبه سوری ها در کنار اتشی که برپا میکردند با جشن و پایکوبی ایین هزاران ساله شادی و نیکی را برپا میکردند ،اپهامه چشم دیدن شادی ها و جشن ها و دگراندیشی را نداشتند با هر انچه توانستند برای نابودی این جشن اهورایی جنگیدند و شور بختانه اتش نفرت ستیزه جویان راه و مسیر را به بیراهه برد و اکنون نتیجه کار واکنشی دردناک و بی محتوا شده که هیچگونه با فرهنگ مهر ایرانی سازگاری ندارد و چهارشنبه سوری به چهارشنبه سوزی تبدیل گشته و با گرانی و تورم عید نوروز را هم از محتوا خالی کردند، تفکری که برای خرید خودرو لاکچری و یا زباله های تولید چین ارز پرداخت میکند ولی برای دانشجو ارز ندارد و در یک کلام باید گفت از کوزه آنی بتراود که در اوست ،....

 • در عجبم
  0

  تصورکنید به ما بگن هر سال توی مثلا امریکا چهارهزار نفر میمیرن و مصدوم میشن در یکی از مراسم هاشون
  باور کنید خیلی مسخرشون میکنیم و میگیم عقب مونده هستن که میدونن این مراسم خطرناکه و بازم انجامش میدن
  ببینید ما دیگه کی هستیم که علتا میدونیم چهارشنبه سوری بیرون رفتن یعنی احتمال یک درصد اینکه بمیریم یا کور بشیم هست ولی میریم بازم
  این مراسم قشنگ رو خراب کردن چینی ها،هرچی ترقه هست ریختن تو ایران و اکلیل سرنج رو هم که همه جا میسه خرید و نارنجک ساخت
  نکنید باباجون،من ده ساله روز چهارشنبه سوری اصلا بیرون نمیرم،خیلی میترسم که ناقص بشم مثلا کوربشم
  خدانگذره از کسایی که مردمو ازار میدن