علت ترکیدگی سریالی لاستیک هواپیما در فرودگاه مشهد/ نقش باند یا نقص هواپیما؟

درحالی‌که هنوز خبر ترکیدگی چندباره لاستیک هواپیما در فرودگاه مشهد کهنه نشده است، دیروز باز هم حادثه ترکیدگی لاستیک هواپیما در این فرودگاه تکرار شد.

در یکی از این حوادث بامداد 8 تیر امسال،  لاستیک هواپیما   پرواز   مشهد  –مسقط هنگام برخاستن از زمین ترکید و خلبان مجبور شد پس از چند بار دور زدن در گستره آسمان مشهد و تخلیه بخشی از سوخت هواپیما، بدون لاستیک و فقط با رینگ، روی باند فرودگاه فرود بیاید.

حادثه دیگر درست یک ماه بعد رخ داد و در پرواز هشتم مرداد مشهد – نجف باز هم لاستیک هواپیما دچار ترکیدگی شد تا شائبه وجود نقص یا فرسودگی در باند فرودگاه مشهد بیش از گذشته قوت بگیرد، شائبه ای که با صدور اطلاعیه سازمان هواپیمایی کشوری و بیان این نکته که فرودگاه مشهد هنوز موفق به دریافت گواهی‌نامه فرودگاهی نشده است، پررنگ تر شد و حادثه دیروز نیز باعث افزایش گمانه زنی ها در این باره شد.

6 حادثه در هفته‌های گذشته

در حادثه دیروز دو لاستیک هواپیمای شرکت سپهران به‌علت نقص فنی در چرخ هنگام ورود به پارکینگ فرودگاه بین المللی شهید‌هاشمی نژاد مشهد ترکید و حادثه‌ای دیگر رقم خورد. البته به هیچ مسافری آسیب نرسید.

حادثه ترکیدگی لاستیک هواپیماها در فرودگاه شهیدهاشمی‌نژاد مشهد در هفته‌های گذشته شش‌بار رخ داده و شش هواپیما در باند فرودگاه مشهد دچار نقص در حین پرواز شده و این امر به فرود اضطراری در فرودگاه منجر شده است.

علت سوانح از زبان مقام کشوری

علت سوانح فرودگاه مشهد از زبان مدیرکل دفتر بررسی حوادث سازمان هواپیمایی کشوری نیز درخورتأمل است. حسن رضایی‌فر در این‌باره به خبرنگار گفت که علت سانحه دیروز در فرودگاه بین‌المللی شهیدهاشمی‌نژاد مشهد نقص فنی هواپیما بوده است.

(البته در گزارش قطعی دفتر بررسی سوانح و حوادث سازمان هواپیمایی کشوری، علت حوادث ترکیدگی لاستیک تا قبل از حادثه دیروز، از کیفیت نامطلوب رنگ به‌کار رفته در سطوح پروازی فرودگاه مشهد و سنگینی وزن هواپیما‌ها به‌علت سوخت‌گیری بیش از میزان نیاز پرواز به‌خصوص در پرواز‌های خارجی به‌عنوان مهم ترین علل تکرار این حوادث یاد شده است.

در گفت‌وگوی رضایی‌فر با یکی دیگر از رسانه ها درباره حادثه سه روز پیش، به‌طور واضح تری به خطای خلبان و باند فرودگاه اشاره شده است.

رضایی فر البته این را هم به خبرنگار ما گفت که علت حادثه دیروز نقص فنی بوده و ارتباطی با فرودگاه نداشته است.

وی با اشاره به ضرورت دریافت گواهی‌نامه فرودگاهی از سوی فرودگاه مشهد بر این مسئله نیز تأکید کرد که سازمان هواپیمایی کشوری در سال ۱۴۰۰ مقررات جدید فرودگاهی را وضع کرده و ممیزی‌هایی را تعیین کرده است تا فرودگاه‌ها را با ویژگی‌های جهانی مطابقت دهند. فرودگاه‌های شهرهایی مانند زاهدان و بندرعباس گواهی‌نامه فرودگاهی دریافت کرده‌اند و دیگر فرودگاه‌های کشور هم برای دریافت این گواهی‌نامه اقداماتی انجام داده‌اند.

در این راستا پیش‌ممیزی از فرودگاه مشهد هم انجام و گزارشی از سازمان هواپیمایی کشوری به این فرودگاه ارسال شده است و امیدواریم با رسیدن به استانداردهای لازم، موفق به دریافت گواهی‌نامه شوند.

گواهی‌نامه فرودگاهی، پس از تکمیل پارکینگ

درحالی‌که پیکان اتهامات به سمت وجود نقص فنی در فرودگاه مشهد نشانه رفته است، مدیرکل فرودگاه‌های خراسان رضوی درباره ترکیدگی لاستیک هواپیمای پرواز دیروز تهران-مشهد در فرودگاه بین‌المللی شهیدهاشمی‌نژاد گفت که علت سانحه مربوط به فرودگاه مشهد نبوده است.

محمود امانی‌بنی با دفاع از وضعیت ایمنی باند  فرودگاه  مشهد، به این نکته هم اشاره کرد که این فرودگاه از لحاظ ترافیکی جزو فرودگاه‌های نخست کشور است و از نظر سطوح پروازی باند‌های خوبی دارد.

نداشتن گواهی‌نامه فرودگاهی که در اطلاعیه سازمان هواپیمایی کشوری به آن اشاره شده است، نیز موضوع پرسش بعدی بود و مدیرکل فرودگاه مشهد درباره این مسئله بیان کرد که داشتن گواهی‌نامه فقط به‌علت وجود باند و سفتی آن نیست، بلکه عوامل مصنوعی در اطراف باند و پارکینگ هواپیما مواردی است که سازمان هواپیمایی از ما ایراد گرفته است.

البته در سال۱۴۰۰ این نکات به‌کلی انجام شد و در این‌باره هیچ مشکلی نداریم.ما به‌دنبال دریافت گواهی‌نامه فرودگاهی هم هستیم، اما پس از تکمیل پارکینگ هواپیما این کار به فرجام می رسد.

منبع: رکنا
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 3
 • ناشناس
  0

  اسراییل تو فرودگاهها پونز ریخته .

 • ناشناس
  0

  ازنظر علم الهدی، فرودگاه مشهد استانداردترین و بهترین و لوکس ترین فرودگاه جهان میباشد و در رتبه اول هست.
  حتی فرودگاه مشهد اخیرا توانسته بیشترین جابجایی مسافر در دنیا را به خود اختصاص دهد.همینطور، قدیمی ترین مدل هواپیماهای ورودی و خروجی این فرودگاه، مدل ۲۰۱۹ میباشد که آنهم چند عدد هستند و همه هواپیماها مدل ۲۰۲۲ هستند.

 • ناشناس
  0

  لاستیک نیست ،ایران تحریمه ، هواپیما مستعمل و رده خارج می باشد.