معمای «مثلث خودکشی» در مغرب؛ اینجا هر هفته یک نفر خود را دار می زند

ایندیپندنت نوشت: به سختی هفته ای بدون شنیده شدن خبر خودکشی یک مرد، زن یا حتی یک کودک در تعدادی از مناطق مغرب می گذرد؛ موضوعی که انجمن ها، متخصصان و احزاب سیاسی را واداشته است تا زنگ خطر را درباره گسترش خوکشی در جامعه به صدا درآورند.

اما موضوع جالب توجه در مورد چنین پدیده ای این است که مناطق جغرافیایی مشخصی در مغرب وجود دارد که شاهد افزایش چشمگیر موارد خودکشی است به ویژه مثلث (شفشاون، سطات و برشید)، مناطقی هستند که به ثبت موارد خودکشی به شیوه ای بی سابقه معروف هستند.

متخصصان، افزایش موارد خودکشی در این مثلث بویژه شفشاون را که در رسانه های مغرب به «پایتخت خودکشی» ملقب شده، به اوضاع اقتصادی و اجتماعی وخیم آن مناطق نسبت می دهند که از حاشیه نشینی و محرومیت رنج می برند.

شنبه 11 ژوئن بود که سرویس های امنیتی در منطقه شفشاون، خودکشی یک جوان سی ساله را ثبت کردند که با طنابی که به دور گردنش پیدا شد، به زندگی خود پایان داده بود.

در همان روز جسد بی جان دختر بیست ساله ای در شهر سطات پیدا شد که خود را دار زده بود و گفته شده بود که به دلیل مشکلات اجتماعی و بیکاری و زندگی در یک خانواده فقیر، به زندگی خود پایان داده بود.

چند روز پیش از آن نیز در همین ماه، جسد یک جوان سی و چند ساله از درختی آویزان در محله های شفشاون پیدا شد که از مشکلات روانی و عصبی رنج می برد.

در همان هفته، روستائیان شفشاون جوانی را پیدا کردند که کمی آنطرف تر از منزلشان، خود را از درختی حلقه آویز کرده بود.

در سایه نبود آمارهای رسمی درخصوص تعداد موارد خودکشی در شفشاون، جمعیت «السیده الحره» اعلام کرده است که این منطقه در هفت سال اخیر بیش از 240 مورد یعنی میانگین هر هفته یک خودکشی را به ثبت رسانده است.

شهر برشید هم همین حکایت را دارد و گاه و بیگاه موارد خودکشی بین جوانان پسر و دختر به دلیل مشکلات روانی، اجتماعی و اقتصادی شنیده می شود.

در خصوص دلایل خودکشی در این مناطق و اینکه چرا آن مناطق به «پایتخت خودکشی» معروف شده، ابتکار ملی توسعه بشری(یک بنیاد رسمی مرتبط با توسعه روستاها در مغرب) آورده است که آن مناطق از زیرساخت های کافی برخودار نیستند.

براساس آمارهای رسمی این ابتکار، نرخ بی سوادی در این مناطق به 40.2 درصد می رسد.

علاوه بر اینها، این منطقه از نظر زیرساخت های بهداشتی نیز ضعیف است و حتی یک بیمارستان هم ندارد.

اما جمعیت «السیده الحره» دلیل افزایش نرخ خودکشی بین پسران را به حاشیه نشینی و بیکاری و و خودکشی دختران را به مسائل روانی و عاطفی نسبت می دهد.

با این حال و براساس اعلام حزب اصالت و مدرنیته که بخشی از دولت کنونی است، پیامدهای ناشی از کرونا و جنگ روسیه علیه اوکراین که باعث افزایش قیمت ها و از بین رفتن قدرت خرید مردم شده، بر شدت خودکشی ها در این مناطق افزوده است.

منبع: شفقنا
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 1
  • ناشناس
    0

    دراستان ایلام هم بالاترین امارخودکشی در ایران رادارد