ششمین جلسه دادگاه تجدید نظر حمید نوری برگزار شد

ششمین جلسه دادگاه تجدید نظر حمید نوری، شهروند ایرانی بازداشت شده در سوئد، دیروز دوشنبه، سوم بهمن ماه برگزار شد و در این جلسه وکلای حمید نوری به دفاع از وی پرداختند.

«توماس بودستروم»، به همراه «هانا لارسون»، به عنوان وکلای حمید نوری، بیانیه‌‎های خود را در دفاع از وی قرائت کردند؛ در این جلسه دفاع، «بودستروم»، ادله و استدلال‌های مختلفی را مطرح کرد.

در این جلسه وکلای حمید نوری در بخشی از اظهارات خود به ادعای مطرح شده از سوی وکلای شاکیان و همچنین دادستان سوئد و تناقضات موجود در ارجاع‎‌ها به اسناد ذکر شده، پرداختند.

«بودستروم» در بخشی از سخنان خود گفت: ما می‌دانیم بسیاری از اطلاعات در این پرونده وجود دارد که ما روی آنها تمرکز خواهیم کرد؛ در رابطه با این سوالات اولیه باید ادله اثبات را هم با همان دقت روی آن اظهار نظر کرد؛ این ادله اثبات به طور کلی از کتاب و مقالاتی است که توسط افرادی که ذینفع هستند نوشته شده و نه آن چیزی که از نظر قضایی مورد نیاز است.

وکلای حمید نوری تاکید کردند: یک سری پژوهشگر هم هستند که اظهار نظر کردند و در دنیای دانشگاهی و علمی به تعداد پژوهشگران می‌تواند تئوری وجود داشته باشد؛ بنابراین اگر صحبت از این پژوهشگران است و وقتی صحبت از دادگاه می‌شود، پس نمی‌توان اینها را ادله قرار داد.

وکلای حمید نوری در بخشی دیگر گفتند: ما متوجه مساله هستیم و پژوهشگرانی هستند که صحبت‎هایی به نفع دادستان مطرح کرده‎اند اما بسیاری از نویسندگان و پژوهشگران هم صحبت‎هایی عکس آن را مطرح می‌کنند و اینجاست که دادگاه تجدیدنظر نباید به سادگی انتخاب کند که کدام قسمت‌ها را بپذیرد و کدام قسمت‌ها را نپذیرد.

«حسین جعفری»، وکیل پرونده حمید نوری، پیشتر در گفت‎وگو با میزان جزئیات جلسات ارائه دفاعیات این شهروند ایرانی بازداشت شده در سوئد را تشریح کرد.

وکیل پرونده حمید نوری، اظهار کرد: دفاعیات در پاسخ به دو موضوع برای امروز برنامه‌ریزی شده، نخست روایتی که شاکیان این پرونده مطرح کرده‌اند و دوم پاسخ به استدلال‌های نادرست و شیوه‌ جمع‌آوری اطلاعات و اتهاماتی است که به حمید نوری از سوی دادستان سوئد وارد شده است.

به گفته وی، برنامه‌ریزی برای جلسه دوم، پاسخ به ادعایی است که علیه حمید نوری از سوی دادستان سوئد مطرح شده است.

دادگاه تجدیدنظر سوئد از روز ۱۱ ژانویه (۲۱ دی) موضوع بررسی لوایح مربوط به پرونده حمید نوری را آغاز کرده است.

حمید نوری در جریان نخستین جلسه این دادگاه به روند فرمایشی و ناعادلانه دادگاه به شدت اعتراض کرد.

حمید نوری، ۱۸ آبان ماه سال ۹۸ در زمان ورود به فرودگاه استکهلم سوئد به صورتی خشن و غیرقانونی توسط پلیس این کشور بازداشت و ۸ ماه نخست بدون هیچ گونه امکان تماس با خانواده یا دسترسی کنسولی در شرایطی شبیه به ربوده شدن نگه‌داری شد.

منبع: میزان
شبکه‌های اجتماعی