فرانسه: آمریکا و اروپا موضع واحدی در قبال ایران دارند

و.زیر خارجه فرانسه گفت که آمریکا و کشورهای اروپایی موضع یکسانی در قبال تحقیقات ادعایی آژانس اتمی در ایران دارند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از «کاترین کولونا» نوشته آمریکا و شرکای اروپایی موضع یکسانی در خصوص حل و فصل تحقیقات آژانس در خصوص ادعای یافت شدن ذرات اورانیوم در سه سایت در ایران دارند.

ساعاتی قبل‌تر، «محمد اسلامی»، رئیس سازمان انرژی اتمی گفته بود که این نهاد بین‌المللی قصد بستن پرونده سه مکان ادعایی را دارند. اسلامی گفت: «پیغام‌هایی که از طرف آژانس آمده، نشان می‌دهد قصد بستن پرونده سه مکان ادعایی را دارند. امیدواریم صادق باشند و بیش از این وقت خود را تلف نکرده و فکر نکنند که با چنین موردی بتوانند فشار حداکثری اعمال کنند.»

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سال‌های گذشته برخی از ادعاهای مطرح‌شده از سوی رژیم صهیونیستی درباره برنامه هسته‌ای ایران را مورد توجه قرار داده و تکرار کرده است. تهران این ادعاها را ساختگی دانسته و آنها را رد کرده است.

روز ۲۳ شهریور، در جلسه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ۵۶ کشور که ۲۳ طرف آن عضو شورای حکام آژانس بودند بیانیه‌ای علیه ایران صادر کرده و تهران را به عدم همکاری با نهاد دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل متهم کردند.

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین خردادماه سال جاری قطعنامه‌ای به تصویب رساند که تهران را به عدم همکاری با این نهاد بین‌المللی در خصوص یافت شدن «مواد هسته‌ای اعلام‌نشده» در «چندین مکان اعلام‌نشده در ایران» متهم می‌کند. آژانس ادعا کرده بود که ایران بر خلاف تعهداتش در «توافقنامه پادمان‌های ان‌پی‌تی» مواد هسته‌ای خودش را اعلام نکرده است.

ایران در واکنش به این قطعنامه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد فعالیت تعدادی از دوربین‌های فراپادمانی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران را متوقف کرده است.

در بیانیه‌ای که سازمان انرژی اتمی در آن زمان صادر کرده بود تصریح شد: « «جمهوری اسلامی ایران تاکنون همکاری‌های گسترده‌ای با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داشته است که متأسفانه آژانس بدون اینکه در نظر داشته باشد که این همکاری‌ها ناشی از حسن نیت ایران است، نه تنها قدردان این همکاری‌ها نبوده، بلکه به نوعی آن را وظیفه ایران نیز تلقی کرده است. به همین دلیل تصمیم گرفته شد از امروز فعالیت‌ دوربین‌های فرا‌پادمانی دستگاه اندازه گیری بر خط سطح غنا OLEM‌ و فلومتر آژانس قطع شود که دستور آن به مسئولان مربوطه داده شده است.»

وزیر امور خارجه فرانسه امروز درباره مذاکرات رفع تحریم‌های وین هم اظهار نظر کرده است. او گفته پیشنهاد بهتری به ایران برای احیای توافق هسته‌ای ارائه نخواهد شد.

کاترین کولونا که در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک صحبت می‌کرد گفت: «پیشنهاد بهتری روی میز نخواهد بود و بر عهده ایران است که تصمیم‌های درست را بگیرد.»

دور جدید مذاکرات رفع تحریم‌های ایران پس از وقفه‌ای پنج‌ ماهه از پنجشنبه گذشته، ۱۳ مردادماه در شهر وین آغاز شد. این مذاکرات به مدت چهار روز ادامه داشت و روز دوشنبه ۱۷ مرداد با پرواز هیئت‌های شرکت‌کننده به پایتخت‌ها به پایان رسید.

برگزاری این دور از مذاکرات پس از آن صورت گرفت که «جوزپ بورل»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مقاله‌ای در روزنامه فایننشال‌تایمز مدعی شده بود بسته پیشنهادی جدیدی روی میز گذاشته که حاوی راهکارهای به‌روز‌شده‌ای در خصوص رفع تحریم‌ها و گام‌های هسته‌ای ایران است.

تحلیلگران می‌گویند برخی عوامل مانند فشارهای رژیم صهیونیستی، اختلافات با کنگره و مشکلات داخلی در آمریکا دلیل بی‌میلی دولت بایدن برای بازگشت به برجام در ماه‌های گذشته بوده است.

بایدن در شرایطی سال ۲۰۲۱ بر سر کار آمد که سیاست فشار حداکثری علیه ایران در دستیابی به اهدافش ناکام مانده بود.  این سیاست علاوه بر ناکامی در شکل دادن به یک توافق هسته‌ای جدید، باعث ایجاد تفرقه در روابط میان کشورهای دو سوی آتلانتیک، به خطر افتادن اثربخشی نظام تحریم‌ها به عنوان یکی از ابزارهای اصلی سیاست خارجی آمریکا و مهم‌تر از همه تقویت جریان استکبارستیز در ایران شد.

جمهوری اسلامی ایران راستی‌آزمایی رفع تحریم‌ها، اخذ تضمین در خصوص ماندگاری برجام و رفع ادعاهای پادمانی آژانس اتمی را اصلی‌ترین مطالبه خود در مذاکرات رفع تحریم‌ها قرار داده و تأکید کرده که تنها بازگشت به قرارداد دوجانبه‌ای که در ازای برخی محدودیت‌ها نفع ملموس اقتصادی برای ملت ایران به همراه داشته باشد را منطقی می‌داند و آن را می‌پذیرد.

منبع: فارس
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 27
 • ناشناس
  0


  فرانسه، آمریکا، اروپا، هر سه سگ دست نشانده رژیم صهیونیستی بوده و هنوز هم هستند

 • 0

  دیگر هیچ کس در دنیا نمی تواند بر تجاوزات، جنایات وحشیانه، وحشی گری و غیر انسانی آمریکا و متحدانش سرپوش بگذارد.

 • 0

  مذاکره مستقیم ایران با 3 کشور اروپایی جنایتکار هم هیچ فایده‌ای، نتیجه ای، سودی و ارزشی برای مردم ایران و کشور ایران ندارد و تاکنون هم نداشته است چون به خاطر که هر سه سگ دست نشانده آمریکا جنایتکار و اسرائیل جنایتکارهستند.

 • 0

  اگر انتظار داریم آمریکا یا اروپا مشکلات ما را حل کنند اشتباه می‌کنیم
  انتظار حل مشکلات با آمریکا یا اروپا اشتباه است
  آمریکا یا اروپا مشکلات ما را حل نمی کنند

 • 0

  ادعای مهم فرانسه درباره برجام| توپ در زمین ایران است؟ و این در حالی است که آمریکا جنایتکار سگ دست نشانده رژیم صهیونیستی در سال 97 به صورت غیر قانونی از برجام خارج شده است با خروج از برجام منشور سازمان ملل را نقض کرده است.
  فرانسه جنایتکار شریک جرم اهانت ها و خیانتکار آمریکا در توافق هسته ای، برجام، مذاکرات وین و آژانس بوده است.

 • ناشناس
  0

  ایران از آمریکا به دیوان بین‌المللی دادگستری شکایت می‌کند

 • ناشناس
  0

  آمریکایی‌ها یک بار می‌گویند مذاکرات فعلاً در دستور کارشان نیست. چند روز بعد صحبت از ادامه مذاکرات فعال می‌کنند. آمریکا خودش هم نمی‌داند چه کار باید بکند. با این همه تناقض چه می‌خواهند بکنند؟

 • 0

  حکایت اروپای امروز حکایت جاهل کتک خورده‌ای است که نمی‌داند با آسیب‌هایی که دیده چگونه کنار بیاید و آینده او چه خواهد شد. البته دنباله‌روی از آمریکا نتیجه‌ای بهتر از این برای اروپا نخواهد

 • 0

  آمریکایی‌ها به خاطر فشار اسرائیل غاصب‌، احیای توافق هسته‌ای را به تأخیر ‌انداختند. ولی باید بدانند این توافق هر چقدر به تأخیر ‌انداخته شود این آمریکایی‌ها هستند که ضرر می‌کنند. چرا که ایران از مرحله تأثیر تحریم‌ها عبور کرده است.

  نظرات شما -
  • 0

   بازم کامنت گذارهای سفارشی و حقوق بگیر و فاکتور زن پیدا شون شد. یه چند وقتی نبودن. تا اوضاع بهم مریزه این جماعت مثل لشکر زامبی پیداشون میشه و قلم به دست، اراجیف فکری شون رو میریزن. ظاهرا دیدن توی توئیتر خودشونم ... بدن بازم نمتونن جلوی ترند شدن مهسا امینی رو بگیرن، برای پر کردن ساعت کاری به سایت های داخلی مراجعه میکنن. لامصبا چنان هم عقب مانده و جلبک مغز و بیسواد هستن که یکی شون یه ذره خلاقیت از خودش نشون نمیده و همون حرفای تکراری که در همه پایگاه های بسیج دیکته شده رو مو به مو مینویسن. حیف نون واقعی شمائید.
   اخوندا بازم تا حدودی خلاقیت در دروغگویی دارن. همن دروز کی شون با گفتن جفتک زدن گنجشک موجب شادی میلیون ها نفر شد. شما ها رو که با خر عوض کنن، سر صاحب خر کلاه میره.

 • ناشناس
  0

  آمریکایی‌ها تا زمانی که در برابر خود مقاومت نبینند به پیشبرد اهداف خود فکر می‌کنند ولی وقتی که در مقابل آنان مقاومت صورت بگیرد می‌فهمند که‌ گریزی از نشان دادن انعطاف در برابر مطالبات منطقی ما ندارند و ناچار به عقب‌نشینی هستند.

 • 0

  موضوع مذاکرات هسته‌ای طولانی و کسل‌کننده شده است. به نظر می‌رسد کار باید یکسره بشود. اگر چنان‌که به توافق هم برسیم آمریکا دست از دشمنی با ایران برنمی‌دارد.

 • 0

  شاهدیم که نگرانی از کمبود سوخت اروپایی‌ها را سخت کلافه کرده است. اعتراض‌ها و اعتصاب‌ها نیز در بعضی کشورهای اروپایی شروع شده است. دولت‌های غربی‌ چگونه می‌خواهند یک قاره را با هیزم گرم کنند.

 • ناشناس
  0

  از زمانی که بحرین استان چهاردهم کشورمان به واسطه خیانت رژیم پهلوی از ایران جدا شده مردم مظلوم آن تحت ظلم شدیدی قرار گرفته‌اند. برای نجات این مردم تحت ستم می‌طلبد که مسئولین کشور راه بازگشت این خطه جدا شده از ایران به دامن جمهوری اسلامی را از طریق دیپلماسی مورد بررسی قرار داده و راه نجاتی برای این مردم ستمدیده پیدا کنند.

 • 0

  رژیم جنایتکار صهیونیستی و برادرش بن‌سلمان با هدایت شیطان بزرگ مانع به سامان رسیدن وضعیت سیاسی و تشکیل دولت در عراقند تا از این طریق به چپاول نفت مفت این کشور دست یابند. عقلای عراق کمک کنند مشکلات حل شود.

 • 0

  تاج‌گذاری ملکه انگلیس مصادف با تشکیل رژیم غاصب صهیونیستی بود. ان‌شاءالله مرگ او هم نابودی این رژیم کودک‌کش را درپی داشته باشد.

 • 0

  ه اصلاح‌طلبانی که قبله‌شان انگلیس و فرانسه است حق می‌دهیم در فوت ملکه جنایتکار انگلستان و به قول آقای زیباکلام مادر خود عزادار باشند. از دست دادن مادر غم بزرگی است و کاملاً داغدیدگان این مصیبت را درک می‌کنیم.

 • ناشناس
  0

  یک بار دیده نشد که ملکه انگلستان که رسانه‌های غرب از او خانم مهربان خوش‌قلب ساخته بودند به آمریکا در مورد تحریم‌های ظالمانه علیه مردم ایران تذکر بدهد. جنایات دامنه دار و بی‌حد و اندازه خود انگلیسی‌ها به کنار، این خانم و انگلیس در تمام جنایت‌های آمریکایی‌ها هم شریک جرم هستند.

 • 0

  ادبیات ابهام‌آمیزی که آمریکا در مورد مذاکرات و توافق هسته‌ای به کار برده و می‌برد بیشتر گره به کار می‌زند و توافق را دور از دسترس قرار می‌دهد.

 • ناشناس
  0


  تحریم ۳ فروند هواپیمای ایرانی از سوی آمریکا و ادامه مذاکرات وین هم اشتباه از سوی ایران بوده است.

 • 0

  تظاهرات ضد آمریکایی ساکنین شهر کابل

 • ناشناس
  0

  موشک‌های پیشرفته روسیه برای زدن ماهواره‌های آمریکا/ عکس

 • ناشناس
  0

  ماملت قهرمان وظلم ستیزهم میدانیم که اروپا آمریکاسرشان دریک آخوراست یعنی بعبارت بهترهم آخورهستندولی بدانندکه مافریب آنهارانخواهیم خوردبایدتضمین محکم ومعتبربدهندکه اگرعهدشکنی کردندتاوانش راپس بدهندماسادلوح نیستیم.

 • ناشناس
  0

  نشان داده‌ایم در مذاکرات صادق هستیم/ حاج قاسم سلیمانی و ابو مهدی المهندس نمادهای مبارزه با تروریسم هستند

 • که اعتماد ایران به آمریکا و کشورهای اروپایی حمایت از این جنایتکاران است
  0


  که اعتماد ایران به آمریکا و کشورهای اروپایی حمایت از این جنایتکاران است

 • رمضان سلطانی
  0

  امرکا هر روزتحریم جذی علیه ای ان میکند
  اقایان مجلسی ها غنی سا ی را تا 90 درصد بالا ببرید

 • ناشناس
  0

  نه جنگ نه مذاکره. فقط کشک و وازلین و نرمش قهرمانانه.