رئیس اسبق سازمان اطلاعات عربستان سعودی:

عربستان برای دفاع از خود در برابر ایران، باید بمب هسته‌ای داشته باشد

پس از افشاگری سال گذشته منابع خبری در خصوص تلاش‌های پنهانی ریاض برای تهیه کیک زرد، رئیس اسبق سازمان اطلاعات عربستان سعودی گفت که ریاض باید برای دفاع از خود در برابر ایران هر آنچه لازم است، انجام دهد.

 «ترکی الفیصل» رئیس اسبق سازمان اطلاعات عربستان سعودی و سفیر اسبق این کشور در آمریکا، شامگاه پنجشنبه، اظهاراتی درباره تلاش‌ ریاض برای دست‌یابی به بمب هسته‌ای مطرح کرد.

او که با شبکه آمریکایی «ام‌اس ان‌بی‌سی» مصاحبه می‌کرد، با طرح این ادعا که ایران به دنبال بمب هسته‌ای است، در این خصوص گفت: «پیشتر هم علنا گفتم که ما حتما باید هر آنچه لازم است، انجام دهیم از جمله توسعه یک بمب هسته‌ای تا از خودمان در برابر احتمال ایران هسته‌ای دفاع کنیم».

با این حال، این مقام سابق سعودی اضافه کرد: «من در دولت مشغول به کار نیستم تا بگویم دولت در خصوص این پرونده چه خواهد کرد؛ اما این نظر شخصی من است».

اظهارات این مقام سعودی در حالی مطرح می‌شود که در نوامبر سال ۲۰۱۷ دولت سعودی اعلام کرد که طرح ساخت دو رآکتور بزرگ را در دستور کار دارد و کشورهای روسیه، چین، آمریکا، فرانسه و کره جنوبی طرح‌های خود را برای ریاض ارسال کرده‌اند.

پیشتر همچنین گزارش شده بود که کشورهای چین و کره جنوبی در حال ساخت چند رآکتور کوچک در عربستان هستند.

سال گذشته، روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» به نقل از یک مقام غربی فاش کرد که محل تهیه کیک زرد در منطقه دورافتاده «العلا» در شمال غرب عربستان سعودی واقع شده است.

این روزنامه آمریکایی به نقل چند مقام غربی گزارش داده بود که عربستان سعودی با کمک چین تأسیساتی برای تولید کیک زرد اورانیوم تأسیس کرده است؛ تأسیساتی که از آن برای سوخت رآکتورهای هسته‌ای استفاده می‌شود.

در گزارش مذکور همچنین اشاره شده بود که این اقدام عربستان باعث شده است که مقامات آمریکایی درباره فعال بودن گزینه توسعه سلاح‌های هسته‌ای در عربستان سعودی ابراز نگرانی کنند.

چند روز پس از انتشار این گزارش، روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» نوشت: «سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا در حال بررسی موشکافانه تلاش‌های عربستان سعودی برای ایجاد زیرساخت لازم برای تولید سوخت هسته‌ای هستند؛ زیرساختی که می‌تواند پادشاهی (عربستان سعودی) را در مسیر ساختن سلاح‌های هسته‌ای قرار دهد».

نیویورک تایمز همچنین خبر داده بود: «سازمان‌های اطلاعاتی (آمریکا) در هفته‌های اخیر تحلیلی محرمانه را منتشر کردند که موضوع آن تلاش‌های جاری در داخل عربستان سعودی با همکاری چین به منظور ایجاد ظرفیت صنعتی مورد نیاز برای تولید سوخت هسته‌ای است. این تحلیل هشدارهایی را برانگیخته مبنی بر اینکه شاید تلاش‌های محرمانه‌ای بین سعودی-چین به منظور فراوری کردن اورانیوم خام به شکلی که بعدا امکان غنی کردن آن برای سوخت بمب اتمی وجود دارد، در جریان است».

منبع: فارس
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 5
 • سامان بیگ
  2

  عرعرستان بهتره اندازه وزنش وزوز کنه و از برابر دانستن سرزمین مفلوک شان با کشورمان خودداری کنه .اقتدار و بزرگی ما برای جهان ریشه در تمدن ما دارد عرعرستان برای ما عددی نیست که بخوایم حتی سلاح سنگین بر علیه شان بکار ببریم یه پیخ کنیم خودشون و خیس میکنند خخخ

 • اا
  4

  درست می گویند. وقتی ایران دارد چرا کشورهای دیگر نداشته باشند ؟؟ چیزی که مشخص است این است که غنی سازی ۶۵ درصدی در کشور در راستای رفع مشکلات مردم نبوده است و در راستای فعالیت های دیگری بوده

 • اا
  4

  سیاست های مسوولین ایرانی باعث ایجاد رقابت هسته ای و تسلیحاتی در منطقه شده است

 • عبدالمجیدسجادیان
  2

  ایشان خوبه گفته است درخصوص داشتن کشورش به بمب اتمی

  واقعا کشور مادراین ۴۳سال حاکمانش دراید ومدبر به امورجهان سیاست نداشتند وسیاست غلط درپیش گرفتند ودرادامه آن اسرارداشتند
  عربستانیها گرچه اشتبادارند ولی هوشیارند ودرسیاست جهانی داراید دارند ومدیروآگاهند .بلدند چگونه باجهان سیاست الخصوص ابرقدرتها کناربیایند
  یقینا صاحب بمب اتم هم خواهند شد چون لیاقتش دارند
  درست است دریمن اشتبا فحاشی کردند ولی بازهم دست برتردردنیا سیاست دارندنسبت به ایرانیا
  مسولان کشور مادراین ۴۳سال ایران را به تباهی کشاندن و ملت ایران به فلاکت سیاه نشاندن
  امروز جوانان نسل انقلاب نیز از حکومت فعلی ناراضی وازحکومتی صحبت میکنند که آن راندیده اند واز خاندان پهلوی پهلوی یاد میکنند متولدین دهی ۳۰تا۵۰ ازانقلاب ۵۷پشیمان هستند
  بله جانم این است که حکومت فعلی ایران به عنوان یک حکومت بی ثبات وبه هم زنند نظم خاورمیانه یاد می شود بهمین خاطر کشوری چون سعودی به دنبال سلاح غیر متعارف است جهت مقابله با ایران.یقینا غرب به آنها کمک خواهند کرد

 • iraj soltani
  0

  عربستان و کویت در جنگ صدام علیه ملت ایران ضمن حمایت همه جانبه از صدام، میلیاردها دلار به او کمک کردند تا هموطنان عزیز ما را به خاک و خون بکشند، مطمئنا باید از توان هسته ای و موشکی ایران نگران باشند. کسی که خیار کاشته نباید توقع درو کردن توت فرنگی داشته باشد.