اردوغان: در صورت شکست من در انتخابات، در ترکیه هرج و مرج می‌شود

رئیس جمهور ترکیه با انتقاد از احزاب مخالف این کشور گفت که در صورت شکست در انتخابات آتی، در ترکیه هرج و مرج رخ می‌دهد.

به نوشته وبگاه «بیانت»، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه در جلسه روز چهارشنبه حزب حاکم عرالت و توسعه گفت: «حزب اصلی اپوزیسیون جمهوریخواه "خلق" بازی را انجام می‌دهد که برای کشور ما مضر است.»

اردوغان گفت: «کسانی که حزب خلق را هدایت می‌کنند، بازی‌ای را انجام می‌دهند که ظاهراً برای آن‌ها سودمند است اما به همان اندازه برای کشور ما مضر است.»

بر اساس این گزارش، انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی بعدی این کشور قرار است در ژوئن ۲۰۲۳ برگزار شود. حزب حاکم درخواست اپوزیسیون برای برگزاری انتخابات زودهنگام را رد کرده است .این در حالی است که  نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که حزب عدالت و توسعه به طور مداوم آراء خود را از دست داده است.

اردوغان در ادامه گفت: «اگر آنها پیروز شوند، ترکیه به هرج و مرج با پایانی نامشخص کشیده خواهد شد. ما این را نمی‌گوییم، تاریخ می‌گوید.  زنجیره‌ای از کودتاهایی که نخست‌وزیر سابق را به دار آویخت و جوانان این کشور را به چوبه‌دار فرستاد، این را می‌گوید. بحران‌های سیاسی و اقتصادی دهه ۷۰ و ۹۰ که هزینه‌های سنگینی بر کشور تحمیل کرد، این را می‌گوید.مقام‌های بلندپایه "پ‌ک‌ک" و بلندگوهای سازمان تروریستی گولن این را می‌گویند، حتی نمایندگان پارلمان خودشان هم این را می‌گویند.»

وی ادامه داد: «نگران نباشید، آنها موفق نخواهند شد، زیرا ترکیه، ترکیه قدیم نیست. ملت ما از آنچه در حال رخ دادن است آگاه است. زمانی که ملت ما در ژوئن ۲۰۲۳ به مراکز رای گیری بروند، به کارهای ما و این قدرت‌های سیاه نگاه خواهند کرد. در برابر چنین تصویری، همه به حزب عدالت و توسعه و اتحاد خلق روی خواهند آورد.»

این در حالی است که سیاست‌ها و رفتارهای ترکیه  در دوره اردوغان در سال‌‌های گذشته به طور فزاینده‌ای به سمت تنش‌زایی و ایجاد مشکلات خرد و کلان برای همسایگان و کشورهای منطقه پیش رفته است و سیاست «تنش صفر با همسایگان» که بخش مهمی از راهبرد حزب عدالت و توسعه در سال‌های اولیه به قدرت رسیدن این حزب را تشکیل می داد، رنگ باخته و  ترکیه به رهبری اردوغان در سال‌های بعد به تنش حداکثری با بسیاری از کشورهای منطقه رسیده است.

از سوی دیگر حزب عدالت و توسعه با انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۳ مواجه است و طبق آخرین نظرسنجی‌ها میزان محبوبیت اردوغان در پی بحران لیر، رکود شدید و بحران دولت مرکزی با کُردها در سه سال گذشته به شدت پایین آمده است.

مؤسسه نظرسنجی ترکیه‌ای «ماک» نیز در تازه‌ترین گزارش خود که در پنجم آبان‌ ماه منتشر شد، نوشت که خشم و عصبانیت در جامعه ترکیه وجود دارد و در نظرسنجی صورت گرفته در خصوص رأی مردم در انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو ۴۲ درصد گفته‌اند که به اردوغان رأی نخواهند داد و ۳۷ درصد هنوز حامی او هستند. «محمد علی کولات» رئیس این مؤسسه به روزنامه زمان ترکیه گفت که اردوغان همان‌طور که حزب عدالت و توسعه را به جایگاه و قدرت کنونی رساند، همان‌گونه نیز عامل شکست و افول آن خواهد شد.

اوضاع اقتصادی ترکیه در ماههای گذشته به شدت بحرانی بوده به گونه‌ای که ارزش لیر از ۱.۱۷ لیر در برابر دلار در آگوست سال ۲۰۰۸ به بیش از ۱۰ لیر در برابر دلار طی روز های گذشته رسیده است.

منبع: فارس
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 11
 • احمدفسا
  1

  چاه نکن بهرکسی اول خودت بعدن کسی به رجب اردوغان رای ندید به رجب دیویدی رای بدین

  نظرات شما -
  • ناشناس
   0

   جناب اردوغان ،اب بستن بر مردم هنر نیست،یزید زمانه نباش!اگه بهانت،چهار خونه اختیاری،کاملا در اشتباهی،نفت کشورها راکد است و بایستی استخراج شود،ولی اب روان و جاری است،و بستن اب بر مردم خودت و کشورهای منطقه کار یزیدان است،پس یکم بیشتر اندیشه کن و کلاهت را قاضی،که عاقبت یزیدان مرگ ذلت بار است ،تا دیر نشده وگرفتار عذاب الهی نشدی ،ترفندی که در قبال بندگان خدا در پیش گرفتی را عوض کن،وما هشدار میدهیم عاقب ظالمان،مرگ ذلت بار و خشم الهی را در بر دارد.تا دیر نشده سیاست خود را تغییر بده .

 • رجب
  1

  رجب رجب تو چرا متوهم شدی ...

 • ناشناس
  0

  تقصیر خودته راه ایران رو رفتی همین بلایی که سر ایران اومد در مقیاس کوچکتر شاید سر اقتصاد تو بیاد

 • ههههههههههههههه
  1

  خخخخخخخخخخخخخخخ

 • سلیمانی
  1

  برو بمیر بابا ، ادای آدم حسابی ها را در نیاور ، ما یکی داشتیم که هرج و مرج فقدانش را دیدیم

 • سامان بیگ
  1

  اردوغان ترکیه را به ویرانی و بن بست و انزوا کشیده و باید دستگیر و محاکمه شود.

 • م-خ
  1

  اردوغان جنایت بزرگی باساخت سدروی دجله به ایران کرداگرزمان شاه بود اینقدرگستاخ نمیشد

 • ناشناس
  0

  هرج ومرج میشود یا می کنی ؟

 • ناشناس
  1

  این ترفند همه دیکتاتورهاست که می گویند اگر ما نباشیم امنیت شما از بین می رود و هرج و مرج می شود برو و با رفتنت ملتی را شاد کن انشاا پا قدمت برای دیگر ملتها هم خوب باشد و دیکتاتورها یکی پس از دیگر به زباله دان تاریج پرتاپ شوند

 • ناشناس
  0

  فرمانده داعش نوکر آمریکا اسراییل جنابت کار سوریه