یک مقام نزدیک به دولت سابق افغانستان در تهران بازداشت شد

یک مقام دولتی ایران از بازداشت «نظام‌الدین قیصاری» یکی از فرماندهان محلی در شمال افغانستان به جرم جعل اسناد و فریب مهاجرین بازداشت شد.

«مهدی محمودی» مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور، از دستگیری «نظام‌الدین قیصاری» از سیاسیون نزدیک به حکومت سابق افغانستان در تهران خبر داد.

محمودی در رابطه با این خبر اظهار داشت: این مقام نزدیک به حکومت سابق افغانستان خود به صورت غیرقانونی وارد ایران شده و اقدام به برخی امور خلاف قانون در رابطه با مدارک هویتی مهاجرین افغانستانی کرده بود.

بنابر اعلام مدیرکل امور اتباع و‌مهاجرین وزارت کشور ایران، قیصاری با افتتاح 3 دفتر غیرقانونی در تهران، کرج و حومه پایتخت اقدام به جعل اسناد هویتی برای مهاجرین افغانستانی به ویژه مهاجرین فاقد هرگونه مدرک اقامتی می‌کرد و در ازای این امور مبالغی را از این افراد دریافت می‌نمود.

محمودی اظهار داشت: تنها مرجع قانونی و رسمی برای رسیدگی به امور مهاجرین، ادارات اتباع، استانداری‌ها و فرمانداری‌ها بوده و هیچ فرد ایرانی یا افغانستانی دفتر یا مرکزی برای سازماندهی به امور هویتی و اقامتی ندارد و در صورت مشاهده چنین ادعا یا دفاتری باید حتما موضوع را به مراجع ذی‌صلاح برای برخورد قانونی اطلاع دهند.

پس از سقوط حکومت اشرف‌غنی در افغانستان تعدادی از مقامات و سیاسیون این کشور، افغانستان را ترک کرده و به کشورهای دیگر از جمله جمهوری اسلامی ایران پناه آوردند.

برخی از این افراد با استفاده از فرصت به وجود آمده و موج حضور مهاجرین غیرقانونی در ایران اقدام به اخاذی از این افراد نموده و در ازای جعل اسناد هویتی مبالغ هنگفتی را از اتباع افغانستانی دریافت می‌کردند.

نظام‌الدین قیصاری نیز یکی از همین افراد بود که بلافاصله با حضور در ایران، با افتتاح دفاتر غیرقانونی و جعل اسناد هویتی اقدام به اخاذی از هموطنان خود می‌کرد که با تدبیر وزارت کشور ایران در مدتی کوتاه جلوی ادامه فعالیت غیرقانونی او‌ گرفته و به مراجع قانونی سپرده شد.

منبع: فارس
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 1
  • یکی از مردم
    0

    هرچه نباشد نظام ایران طرفدار طالبان هست باید هم یکی از مقامات دولت سابق افغانستان را بازداشت کنه..چرا که به غیر از انتظاری دیگه ار این جماعت نمیره..بلاخره یک روزی نه چندان دور نظام ایران تاوان حماقتش را خواهد داد.