وزیر امور خارجه در تماس تلفنی همتای روس خود:

ایران در مذاکرات آتی مطالبات خود را با قوت پیگیری خواهد کرد

وزیر امور خارجه در تماس تلفنی با همتای روس خود با بیان اینکه جمهوری اسلامی سابقه و روند مذاکرات پیشین در وین را مدنظر دارد، تصریح کرد ایران در مذاکرات آتی مطالبات خود را با قوت پیگیری خواهد کرد.

حسین امیرعبداللهیان و سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه امروز شنبه در تماس تلفنی در خصوص موضوعات مورد علاقه از جمله مذاکرات آتی وین و نیز  تحولات جاری در منطقه گفتگو و تبادل نظر کردند.

پیش از این وزارت خارجه روسیه از این تماس تلفنی خبر داده بود.

لاوروف در این گفتگو جویای سلامت وزیر امور خارجه کشورمان در پی ابتلا به ویروس کرونا شد.

امیرعبداللهیان نیز ضمن تاکید بر خوب بودن شرایط عمومی خود ، ضمن تمجید از مواضع سازنده و مثبت روسیه در قبال موضوع هسته‌ای ایران، تأکید کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به توافق صورت‌گرفته با هماهنگ‌کننده برجام در خصوص زمان برگزاری گفت‌وگوها با گروه ۱+۴، تأکید کرد که پیشرفت سریع گفت‌وگوها مستلزم آن است که طرف‌های اروپایی و آمریکا با اجتناب از زیاده‌خواهی و طرح خواسته‌های فرابرجامی، رویکردی واقع‌بینانه و سازنده در پیش گیرند.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران سابقه و روند مذاکرات پیشین در وین را مدنظر دارد، تصریح کرد ایران در مذاکرات آتی مطالبات خود را با قوت پیگیری خواهد کرد.

به گزارش فارس، مذاکرات ایران و گروه ۱+۴ قرار است هشتم آذر ماه در وین برگزار شود.

وزیر امور خارجه کشورمان خاطرنشان کرد که به هیچ وجه نباید در جدیت جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگوها و لزوم بازگشت همه طرف‌ها به تعهداتشان تردید داشت.

امیرعبداللهیان با اشاره به تحریم‌های تازه آمریکا علیه ایران، تصریح کرد اگرچه جمهوری اسلامی ایران نسبت به نیات طرف آمریکایی تردید دارد، با این وجود چنانچه طرف آمریکایی به طور کامل به تعهدات خود بازگشته و مطالبات بیشتر نداشته باشد، جمهوری اسلامی ایران نیز به اجرای همه تعهدات خود بازخواهد گشت.

وزیر امور خارجه کشورمان در  این تماس با اشاره به همکاری های سازنده جمهوری اسلامی ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی  بر لزوم پرهیز مدیرکل آژانس از اتخاذ مواضع سیاسی تاکید و خاطرنشان کرد که ایران به همکاری‌های فنی با آژانس ادامه خواهد داد.

وزیر امور خارجه روسیه نیز در این تماس با تأکید بر اهمیت احیای برجام، تصریح کرد که همه طرف‌ها و در وهله نخست ایالات متحده می‌بایست به تعهدات خود بازگردند. لاوروف همچنین یادآور شد که مسکو همواره بر لزوم توقف اقدامات مخرب آمریکا در قبال برجام تأکید داشته است.

در این تماس طرفین در خصوص لزوم ارسال کمک‌های بشردوستانه به افغانستان با توجه به در پیش بودن فصل سرما توافق کردند.

دو طرف همچنین بر اهمیت تشکیل دولتی فراگیر در افغانستان تأکید کردند.

وزیر امور خارجه کشورمان در این تماس به آخرین وضعیت تحولات در حوزه قفقاز نیز اشاره داشته و عنوان کرد که جمهوری اسلامی ایران از مذاکرات منطقه ای در قالب ۳+۳ و سایر فرمت های مورد توافق برای حل و فصل مسائل قفقاز و توسعه همکاری های منطقه ای حمایت می‌کند.

شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 3
 • امیررضا
  1

  چه سودی برامون داره با چین و روسیه

 • امیررضا
  0

  مرگ بر سانسور چی

 • رضا
  0

  مذاکره زمان‌‌روحانی بد بود ولی الان خوبه