نامه سرگشاده فعالان فضای مجازی به شورای عالی/ 17 دلیل برای شکست پروژه فیلترینگ تلگرام

جمعی از فعالان فضای مجازی در نامه ای سرگشاده به اعضای شورای عالی فضای مجازی هفده دلیل درباره شکست پروژه فیلترینگ تلگرام را تشریح کردند.

نامه سرگشاده فعالان فضای مجازی به شورای عالی/ 17 دلیل برای شکست پروژه فیلترینگ تلگرام

به گزارش خبر فوری ، جمعی از فعالان فضای مجازی در نامه ای سرگشاده به اعضای شورای عالی فضای مجازی هفده دلیل درباره شکست پروژه فیلترینگ تلگرام را تشریح کرده و از این شورا خواستند بدون درنظر گرفتن این تجربه، گام تازه‌ای برای افزایش محدودیت‌های تلگرام برندارند.

متن نامه به شرح زیر است:

باسمه تعالی

اعضای محترم شورای عالی فضای مجازی

با سلام و احترام

بیش از یک سال قبل در آستانه فیلتر تلگرام در نامه ای برای اعضای شورای عالی فضای مجازی و برخی دیگر از مقامات مسئول کشور، نوشتیم که به دلایل متعدد، فیلتر تلگرام برای مدیریت فضای نابسامان موجود در فضای مجازی سیاست مناسبی نیست. نوشتیم که استراتژی فیلترینگ، تنها به منزوی شدن رسانه های رسمی و قانونی کشور منتهی شده و فرصتی را در اختیار قانون شکنان می دهد تا با خیالی آسوده از رهاشدگی فضای مجازی و شبکه های اجتماعی به سود خود استفاده کرده و با قدرت بیشتری به دروغ پردازی بپردازند.

امروز 13 ماه پس از فیلترینگ تلگرام، می توان درباره پیش بینی های ارائه شده آن روز با قدرت بیشتری قضاوت کرد و درباره ادامه این روند و تشدید آن از طریق از بین بردن پوسته های داخلی، هشدار داد.

ما جمعی از فعالان شبکه‌های اجتماعی در کشور که با افتخار، در چارچوب شرع مقدس اسلام، قوانین جمهوری اسلامی ایران و همچنین قوانین حاکم بر مطبوعات کشور به فعالیت در این حوزه پرداخته و محتوای سالم در چارچوب رسالت اطلاع‌رسانی، سرگرمی و آموزشی تولید می‌کنیم و از این رو ادعا نیز داریم که توانسته ایم بازوی نظام در حوزه رسانه باشیم و با اصل شفافیت اطلاعات، فاصله میان مردم و مسئولان را به حداقل برسانیم، بر آن شده‌ایم تا در دومین نامه خود، دلایل هفده‌گانه پیشین خود را در مخالفت با ادامه فیلتر تلگرام با شما اعضای محترم عالی‌ترین نهاد تصمیم‌گیرنده در حوزه فضای مجازی، در میان بگذاریم و بر موضع خود درباره کمک به قانونمند شدن فضای استفاده از تلگرام و پرهیز از رهاشدن این پیام رسان به حال خود برای سوءاستفاده کلاهبرداران، اغتشاشگران و شایعه پردازان تاکید کنیم.

1- تلگرام در اختیار جبهه انقلاب: در حال حاضر بخش مهمی از کانال‌های پرمخاطب در کشور در اختیار روزنامه‌نگاران و فعالانی در فضای مجازی است که پایبند به قانون و آرمان‌های انقلاب اسلامی هستند و تنها معدودی از کانال‌های موجود با حجم مخاطبانی بسیار کمتر، وابستگی سیاسی به ضدانقلاب داشته و یا از نظر اخلاقی به هرزه‌نویسی روی می‌آورند. بنابراین در صورت تداوم فیلتر تلگرام، اهرم مهمی از فرآیند اطلاع‌رسانی از کار افتاده و اتفاقا فضا برای همان معدود شبکه‌های ضدانقلابی مهیا می‌شود که با سوءاستفاده از خلاء رسانه‌ای، راهبردهای خود علیه منافع ملی کشورمان را پیش می‌برند. شاید به همین خاطر است که در ماه های اخیر خبرگزاری های رسمی که تلگرام را ترک کرده بودند، به این فضا بازگشته و دریافتند که در خلاء وجود آنها، بستر برای انتشار محتوای ناسالم مهیا خواهد شد.

2- کمک تلگرام به شفافیت حرکتها: در شرایط فعلی کشور که بعضا آبستن تحولاتی در بستر اجتماعی است، کنترل فضای عمومی و چاره‌اندیشی درباره حوادث پیش‌رو از طریق تلگرام ساده‌تر بوده و در نبود این شبکه پیام‌رسان، همه فعالیت‌ها زیرزمینی شده و به‌گونه‌ای مخفیانه پیش می‌رود. بنابراین تلگرام جامعه را مانند یک اتاق شیشه‌ای، خالی از هرگونه ابهامی کرده که فرصت برای رصد و مطالعه بر روی هر حرکت اجتماعی و یا ضداجتماعی را ممکن می‌سازد. تجربه کاهش نرخ ارز از طریق جریان سازی رسانه های داخلی علیه جنگ روانی خارجی و یا موج محتوای ضدآمریکایی در تلگرام و نیز تجربه کمک به سیل زدگان به خوبی برای همگان روشن کرد و تلگرام می تواند یک اهرم مفید برای شفاف سازی و بسیج عمومی برای رفع چالش های کشور باشد.

3- پیام رسان تلگرام ابزاری برای مهار شبکه های اجتماعی: تلگرام یک شبکه پیام‌رسان است و نه یک شبکه اجتماعی. فیسبوک و یا توئیتر به دلیل امکان تبادل دیدگاه‌ها و عدم امکان مدیریت پیام‌ها از سوی ادمین‌ها، می‌توانست به ابزاری برای پروپاگاندا علیه نظام اسلامی تبدیل شود. با این وجود تلگرام بستری برای اطلاع‌رسانی مدیریت شده است و به‌دلیل قرابت فرهنگی به فرهنگ عمومی ایرانیان، می‌تواند وسیله‌ای مهم برای انتقال اخبار و در عین حال جلوگیری از موج‌آفرینی‌های ضدامنیتی باشد. بدیهی است که اگر فضا برای رشد این پیام رسان محدود شود، دوباره عرصه به دست شبکه هایی خواهد افتاد که جز ناامن سازی روانی افکارعمومی، هدفی ندارند.

4- محدودیت های پیام رسانهای داخلی: بی‌تردید ما فعالان شبکه‌های اجتماعی بر این باوریم که در صورت وجود بسترهای داخلی برای پیام‌رسانی، باید خود را از هرگونه وابستگی به بیرون از مرزها برهانیم. اما در نبود قابلیت‌های تلگرام در شبکه‌های محدود داخلی، به‌نظر می‌رسد حفظ وضع موجود بهتر می‌تواند تامین‌کننده منافع ملی کشورمان باشد. ضعف‌های پیام‌رسان‌های وطنی در جریان فیلتر تلگرام بر همگان روشن شد و در حال حاضر بعید است فرد یا نهادی حاضر به دفاع از اپلیکیشن‌های داخلی باشد. شاید به همین خاطر وزارت محترم ارتباطات مجبور شد از پوسته های داخلی تلگرام استفاده کند. پیشنهاد می شود پیش از هر تصمیم جدید درباره محدودسازی بیشتر تلگرام، قابلیت های پیام رسان های داخلی بار دیگر بررسی شده و پس از اطمینان از توانمندی آنها، راهبرد تازه ای پی گرفته شود.

5- تلگرام در خدمت اشتغالزایی: براساس آمارهای موجود، قریب به 40میلیون ایرانی از بستر تلگرام برای ارتباطات روزمره خود استفاده می‌کنند. برآوردها نشان می‌دهد این فضای عمومی، عامل ایجاد یک میلیون شغل به‌طور مستقیم و ایجاد پنج میلیون شغل به‌صورت غیرمستقیم شده است. مقامات مسئول دولتی و غیردولتی، بارها بر اهمیت فضای مجازی در اشتغال‌زایی تاکید کرده‌اند. در همین راستا به‌نظر می‌رسد که ادامه فیلتر تلگرام و یا کندسازی و ایجاد اختلال در آن، می‌تواند به‌شدت به زیان اقتصاد ملی باشد. مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌دنبال فیلتر تلگرام اعلام کرد که 9000 کسب و کار تلگرامی در پی فیلتر این پیام‌رسان دچار مشکل شده و به اقتصاد کشور ضربه زده است. با اینکه در حال حاضر روند کسب و کار در شبکه های اجتماعی به وضعیت سابق بازگشته اما هر تصمیم جدیدی بدون در نظر گرفتن پیامدهای اقتصادی آن، در اوج جنگ اقتصادی آمریکا، یک خطای استراتژیک به شمار می رود.

6- تقویت اقتصادمقاومتی با تلگرام: در فضای مجازی برندهای داخلی تبلیغ شده و در شرایطی که تولیدکنندگان داخلی مجبور می‌شوند گاهی مخفیانه به‌دلیل افت مخاطب رسانه ملی، به رسانه‌های ماهواره‌ای پناه ببرند، تلگرام می‌تواند عامل رونق فروش کالاهای وطنی باشد. بنابراین، این شبکه پیام‌رسان به‌لطف فعالیت جوانان متخصص در حوزه تبلیغات به یک رکن مهم در اقتصاد مقاومتی تبدیل شده و فیلتر آن، نمی‌تواند در راستای تحقق شعار سال باشد. بنابراین ادامه فیلتر تلگرام نمی‌تواند همخوان با شعار سال باشد. شاید در حال حاضر که واشنگتن به دنبال ایجاد فشار بر مردم ایران و تحریم همه جانبه ملت ایران است، تشدید فیلتر تلگرام هدیه ای به دونالد ترامپ باشد که پازل تحریم را تکمیل می کند.

7- احتمال سرباز کردن بحران های جدید اجتماعی با فیلتر تلگرام: همان‌طور که واقف هستید، بخش مهمی از کاربران در شبکه پیام‌رسان تلگرام، جوانان و نوجوانان هستند و آنها قریب به 60درصد از نیازهای خود به سرگرمی را از طریق تلگرام پوشش می‌دهند. به عبارت دیگر، تلگرام در نبود برنامه‌های غنی برای پر کردن اوقات فراغت جوانان و نوجوانان به عاملی برای سرگرم‌سازی تبدیل شده و تداوم فیلتر یا اخلال تلگرام می‌تواند انرژی تخلیه نشده دوران جوانی را به ایجاد بحران‌های اخلاقی و یا رشد آسیب‌های اجتماعی در محیط خانواده و جامعه منتهی کند. نویسندگان این نامه بر این باورند که باوجود مشکلات تلگرام در زمینه بحران های موجود سیاسی و اجتماعی، فیلتر این پیام رسان می تواند این بحران ها را از سطح فضای مجازی به فضای واقعی انتقال داده و آسیب های موجود را به خیابانها بکشاند.

8- اعتمادزایی تلگرام: اعضای محترم شورای عالی فضای مجازی به‌خوبی بر این نکته اشراف دارند که حفظ و احیای تلگرام باوجود طرح برخی محتواهای نامناسب و دروغ‌پردازی اندک گروه‌ها و کانال‌های معاند، می‌تواند اعتماد مردم را به نظام افزایش داده و نشان دهد که در ایران محدودیتی برای اظهارنظر و نشر دیدگاه‌های مختلف نیست. این درحالیست که به باور ما نویسندگان این بیانیه، تداوم فیلتر تلگرام می‌تواند به برخی بدگمانی‌ها درباره شبهه فقدان آزادی بیان در کشور دامن زدن به عامل سوءاستفاده رسانه‌های بیگانه شود و این درحالیست که تجربه یک ساله اخیر نشان داده که فیلترینگ این پیام‌رسان در آینده منجر به عدم انتشار محتوا علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی و مقامات عالیرتبه کشور نخواهد شد.

9- آرشیو اسناد خانواده ها در تلگرام: تلگرام به‌دلیل قابلیت‌هایی که دارد، بستری مناسب برای ثبت و آرشیو انبوهی از اسناد و اطلاعات ضروری برای مردم است. از بین بردن تلگرام می‌تواند دسترسی به این اسناد را مشکل کرده و مردم را دچار سردرگمی کند. هرچند ما بر این نکته اذعان داریم که همه این اسناد در بیرون از مرزها توسط سرورهای غیرخودی ذخیره و آرشیو می‌شود و این به‌هیچ عنوان به نفع مردم ایران نیست، ولی در شرایطی که مابه‌ازایی داخلی برای تلگرام تعریف نشده، تداوم اختلال در سامانه اسنادی مردم و خانواده‌ها پیامدهای منفی بسیاری در بر دارد. از یاد نبریم که اگر ذخیره سازی محتوا در تلگرام به سوءاستفاده مدیران این پیام رسان از این محتوا منتهی می شود، فیلتر این پیام رسان و استفاده عمومی از فیلترشکن های خارجی، این محتوا را در اختیار مدیران ده ها شرکت دارنده فیلترشکن بیگانه قرار خواهد داد و مردم را نسبت به فرآیندهای جاسوسی سایبری به شدت آسیب پذیرتر خواهد کرد.

10- کاهش هزینه های ارتباطی خانوار ایرانی: از یاد نبریم که تلگرام، هزینه‌های ارتباطی مردم را به شدت کاهش داده است. هزینه مکالمه تلفن، رفت و آمد و حتی پیامک، به‌دلیل پیام‌رسانی از طریق تلگرام کاهش یافته و با توجه به وضعیت مالی خانوارهای ایرانی که چندان مناسب نیست، ادامه فیلتر تلگرام می‌تواند از نظر اقتصادی نیز مردم را ناراضی کند و یا آنها را به سمت پیام‌رسان‌های بیگانه‌ای که به روش‌هایی نامناسب این هزینه را کاهش می‌دهد سوق دهد. در واقع از بین بردن پوسته های داخلی تلگرام بدون اقناع افکارعمومی، می تواند به ضد خود بدل شود.

11- سوءاستفاده بدافزارها از فیلتر تلگرام: ما بر این نکته اذعان داریم که تلگرام می‌تواند باعث سوءاستفاده اطلاعاتی بیگانگان و حتی طراحی عملیات‌های خرابکارانه در کشور شود، اما در نبود تلگرام نیز نرم‌افزارهای جاسوسی دیگری فعال خواهد شد که شناسایی آن زمان بیشتری برده و می‌تواند کنترل محتوا را از دست نظام اسلامی خارج کند و فعالان فضای مجازی در جبهه انقلاب را به حاشیه براند. این اتفاقی است که در ماه های اخیر رخ داده است و موجی از شایعه پردازی علیه رسانه هایی به راه افتاده که همواره در چارچوب قانون عمل کرده اند.

12- شبکه های ماهواره ای، آلترناتیو کانالهای تلگرامی: هر زمان که خلاء رسانه‌ای در کشور پدیدار می‌شود، رسانه‌های معاند این خلاء را پر می‌کنند. نمونه‌اش رسانه‌های ماهواره‌ای که بلافاصله در افول محبوبیت مطبوعات، پیش‌قراول شایعه‌پراکنی علیه کشورمان شدند. ما از این موضوع بیم داریم که تداوم فیلتر تلگرام نیز بار دیگر به معاندان فرصت دهد تا دست برتر را در حوزه رسانه‌ای در اختیار داشته باشند. از یاد نبریم که با استفاده از تلگرام، بخش عمده‌ای از تولیدات رسانه ملی در کانال‌های تلگرامی منتشر می‌شد و در نبود تلگرام به‌جای این محصولات، شاهد عرض‌اندام شبکه‌های ماهواره‌ای بیگانه هستیم. همچنین دیگر شبکه های اجتماعی که به مراتب بیش از تلگرام دخیل در بحران سازی اجتماعی، سیاسی و اقتصادی هستند، از این فضا برای بحران سازی بیشتر استفاده منفی خواهند کرد.

13- رشد فیلترشکن‌ها در سایه فیلترینگ تلگرام: فیلتر تلگرام، بخش عمده‌ای از مردم را به‌سمت قانون شکنی و نصب فیلترشکن‌ها سوق داده که خود، بحران‌های امنیتی بسیاری در پی خواهد داشت. از یاد نبریم که به گفته معاون وزیر اطلاعات دولت دهم، در زمان فیلتر «وی‌چت»، 80درصد از هشت میلیون نفر مخاطب ایرانی این نرم‌افزار به نصب فیلترشکل روی آوردند. این اتفاق برای تلگرام تکرار شد و تخمین ما نشان می‌دهد محدودسازی این پیام‌رسان منتهی به نصب بالغ بر 30میلیون فیلترشکن شده که نگران کننده است و به این معنی است که جمعیتی 30میلیونی از قانون‌شکنان جدید در کشور داریم. جمعیتی که به‌راحتی به هر محتوای غیراخلاقی، ناسالم و جاسوسی دسترسی خواهند داشت.

14- کمک تلگرام به انسجام درونی جامعه: تلگرام به‌دلیل اشتراک‌گذاری تجربه‌های مشترک افراد، عامل افزایش انسجام داخلی کشور بود. در نبود تلگرام، هر شهروند براساس تجربه شخصی خود به‌گونه‌ای فردگرایانه رفتار کرده که می‌تواند به فروپاشی اجتماعی منتهی شود. ما بر این باوریم که استفاده از تلگرام و اشتراک‌گذاری محتواهای سالم در آن، می‌تواند خاطره جمعی مشترک ایرانیان را حفظ کرده و به استحکام درونی کشور منتهی شود. از یاد نبریم که هیچ آلترناتیوی برای محتواهای کنونی تولید شده وجود نداشته و از بین بردن بستر تلگرام، به پراکندگی و سردرگمی فکری و اطلاعاتی بیش از 40میلیون ایرانی می‌انجامد.

15- تشدید جرایم رایانه ای با فیلتر تلگرام: فیلتر تلگرام، به موجی تازه از رونمایی از نرم‌افزارهای ناشناخته منتهی شده که می‌تواند به‌شدت حجم جرایم اینترنتی را افزایش دهد. ضعف سواد رسانه در کشورمان، این آسیب را گریزناپذیر می‌کند. این درحالیست که با وجود ابررسانه‌ای به‌نام تلگرام، در حال حاضر این دست بدافزارها امکان سوءاستفاده ندارند.

16- سوءاستفاده باندهای قدرت و ثروت از فیلتر تلگرام: با توجه به تاکید مقام معظم رهبری بر نظارت مردمی بر عملکرد مسئولان و حرکت‌های فرهنگی آتش‌به‌اختیار جوانان ارزشی، به‌نظر می‌رسد که تلگرام فضایی مناسب برای مبارزه با فساد ایجاد کرده بود و در نبود آن، ممکن است برخی باندهای قدرت و ثروت، با آزادی بیشتری به سوءاستفاده بپردازند. در ماه های اخیر، برگزاری دادگاه های مبارزه با مفاسد اقتصادی بدون کمک شبکه های اجتماعی، بازتاب کافی را نداشت. بنابراین از بین بردن این بستر که حتی رئیس محترم قوه قضائیه نیز بر اهمیت آن تاکید دارند، می تواند به روند شفاف سازی پرونده های مافیایی ضربه بزند.

17- بهترین سنگر برای جنگ نرم: در نهایت باید این نکته را خاطرنشان کرد که به‌نظر ما فعالان فضای مجازی در جبهه انقلاب، تلگرام به‌دلیل سابقه مطلوب در مقاطع مختلف، هنوز بهترین ابزار در دست افسران جبهه جنگ نرم است و فیلتر آن می‌تواند دست فرزندان انقلاب را در دفاع از ارزش‌های انقلابی، از یک ابزار مهم رسانه‌ای کوتاه کند.

براساس این 17 دلیل، ما نویسندگان این بیانیه، ضمن مخالفت با ادامه فیلتر تلگرام خواهشمندیم، شورای محترم عالی فضای مجازی، ضمن بررسی بیشتر در خصوص مدیریت نرم‌افزارهای پیام‌رسان موبایلی، همچنان از تولید محتوا در بستر تلگرام دفاع کرده و مانع از آن شود که برخی سوءاستفاده‌ها و کاستی‌ها در این بستر، باعث از بین بردن یک فضای مفید جهت دروازه‌بانی تولید و کنترل پیام در کشورمان شود.

در پایان لازم است یادآور شویم، برای فرهنگ‌سازی در هر زمینه‌ای باید مکانیزم‌های مرتبط با آن را در نظر گرفت. در یک ساله اخیر، نبود مدیریت موثر و ثبت قانونی فعالیت های تلگرامی، رسانه های شایعه ساز و مجموعه های کلاهبرداری رشد کرده اند که با ناامن سازی فضای تلگرام، از بلاتکلیفی سیاستی در این عرصه استفاده ابزاری کرده و به سودهای کلان رسیده اند. بنابراین بیم آن می رود که با قطع فعالیت پوسته های داخلی تلگرام و تشدید سیاست های محدودسازی، در نهایت فضا برای شایعه پراکن ها و دشمنان مردم فراهم شده و رسانه های غیرحرفه ای بتوانند در انزوای رسانه های مسئول، فضای مجازی را بیشتر از قبل دچار حاشیه کنند.

پیشاپیش از عنایت شما سپاسگزاریم

18

شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 17
 • امين
  0

  به نظر من بايد تمام اين رسانه ها و فعالان فضاي مجازي به سمت پيام رسان هاي داخلي بيان . به اين صورت هم مردم راغب به استفاده از اين پيام رسان ها مي شوند و هم پيام رسان هاي وطني انگيزه و سرمايه پيشرفت رو پيدا مي كنند. اينكه همين حضرات خودشون از اين پيام رسان ها حمايت نمي كنند باعث عدم پيشرفت پيام رسان هاي وطني ميشه. چطور در همه شئونات، حضرات به جريان نخبگاني و هدايت عوام معتقد هستند ولي در اين زمينه فعاليتي نمي كنند؟؟! اگر همين فعالان و سلبريتي ها و رسانه ها شروع به حمايت كنند در كمتر از يكسال تلگرام رو پشت سر خواهيم گذاشت. در طول يكسال گذشته پيام رسان هاي داخلي بيشترين ضربه رو از همين به اصطلاح فعالان فضاي مجازي خورده اند. من به عنوان يك شهروند عادي هرگز ادعاي حضرات را مبني بر دلسوزي باور نميكنم. پيشنهاد حضرات فقط براي اين است كه تلگرام راه را براي شبكه سازي بدون نظارت مراجع قانوني كشور براي انتخابات ها و يا كنش هاي سياسي برنامه ريزي شده باز ميكند.

 • رضا
  0

  چه فعالانی که حتی از حقوق قانونی کشورها خبر ندارند و نادیده می خواهند بگیرند این در حالی است که هر شرکت و یا برنامه ای باید تابع قوانین ان کشور عمل کند ولی تلگرام برعکس ان عمل می کند

 • محفوظ
  0

  با سلام و احترام کاش با توجه به ادعاهای مسولین مبنی بر توجه به خواست مردم،به این حداقل خواسته مردم احترام میگذاشتند .از صاحب نظران درخواست کنید هر راهی برای برداشتن این فیلترینگ میشناسن پیشنهاد بدن .اگر نمیتونن دردی از درد مردم دوا کنند حد اقل اینقدر رو اعصاب مردم نباشند.اگه مشکل آقایون اینه که تلگرام باعث میشه اطلاعات مردم به دست بیگانه بیفته پس کلا اینترنت رو باید جمع کنن .تقاضای کمی تفکر

 • مرتضی 419
  0

  من کاملا با جمع فعالان موافقم محدود شدن یک کشور مساویست با فعال شدن دشمنان ان کشور در اون حوزه در واقع انها چندین قدم جلوترن حداقل در هر خانواده ایرانی 1 نفر تلگرام داره فاصله گرفتن فعالان خبری داخلی از تلگرام باعث میشه تا کاربر به خبرهای غیر رسمی رو بیاره و یه سری خبرها و دستورات ضد نظام و کشور و ببینه و یا گسترشش بده

 • مرتضی 419
  0

  من کاملا با جمع فعالان موافقم محدود شدن یک کشور مساویست با فعال شدن دشمنان ان کشور در اون حوزه در واقع انها چندین قدم جلوترن حداقل در هر خانواده ایرانی 1 نفر تلگرام داره فاصله گرفتن فعالان خبری داخلی از تلگرام باعث میشه تا کاربر به خبرهای غیر رسمی رو بیاره و یه سری خبرها و دستورات ضد نظام و کشور و ببینه و یا گسترشش بده

 • مصطفی
  0

  این فعالان فضای مجازی کیا هستن که هیچ اسم و رسم و شناسنامه ای ندارن؟! نامه‌ی قبلی تون هم همینطور بود. اگه راست میگید، با شناسنامه حرف بزنید...

 • امیر مهدی ژوله
  0

  شما چه جور خبرگزاری هستید دیگه که نمی دونید برای انتشار چنین نامه ای باید اسامی امضا کنندگان رو منتشر کنید

 • شاکی
  0

  این همههه مدت تل هامونـفیلتر بود حجم نتامون با فیلتر شکن از بین رفت ،اگه سروش وـاینا خوب بود حداقل حذف اکانت داشت ،این برنامه فقطlog outداره یعنی چی اخه:/

 • طبقه سوم
  0

  نون ب نرخ روز خور یعنی خبر فوری

 • حمید کشاورز
  0

  بنده قبل از فیلتر تلگرام سروش داشتم ولی وقتی متوجه شدم تلگرام فیلتر شد تا مردم (مجبوووور) بشن برن سروش و غیره سریع اکانت خودمو از سروش حذف کردم و با فیلتر شکن وارد تلگرام شدم....قرار بود ما ازاد باشیم قرار بود ازادی ای باشه...متاسفم فقط..متاسف

 • فاطمه
  0

  بهتر بود بنویسید جمعی از فعالان در خبر فوری ... خدایی اون کسانیکه از پاول دوروف مستقیما پول می گیرن و براش کار می کنن اینقدر کشته مرده ی تلگرام نیستند که شما جماعت لیبرال هلاکش شدید و تبلیغشو می کنید و هوادارش هستید ...کاش یه جو غیرت در وجودتون بود و نامه به شورای عالی مجازی می زدید که یه تلگرام ملی باید تولید کنید ...ننگ بر این وابستگی و تفکرات انگلی

  نظرات شما -
  • علی قنبری
   0

   تلگرام تا این لحظه بهترین و قوی ترین کد گزاری امنیت رو برای دنیا به ارمغان آکرده طوری که تو شکست فیسبوک و واتس اپ تونست ۳ میلیون عضو بین المللی جذب کنه در حالی که تا زمانی که یه پیام رسان بومی از سمت یه دولت و نظام حاکمش حمایت میشه من به شخصه ازش استفاده نمیکنم. خصوصی سازی هم تو ایران معنا و مفهوم درستی نداره فعلا. بزرگ ترین اشتباه افرادی که تلگرام فیلتر کردن این بود وقتی هنوز زیر ساختی نداری و مردم رو محروم کنی مردم راه رسیدنش پیش میگیرن پدر و مادر من تا قبل از فیلترینگ تلگرام اصلا با مفهوم vpn یا فیلترشکن اشنا نبودن. نحو نظارت روی برادرم هم سخت تر شده الان با روشن شدن فیلتر شکن میتون به هر توع محتوای دست پیدا کنه،نمیگم تو این مورد تربیت خانواده مهم نیست نه،ولی ادم خطا کاره حالا شما هم بدون منطق و به قول خودتون غیرت ایرانیتون به فیلترینگ ادامه بدین اما انتظار نداشت باشین که همراه زیادی داشت باشین. یا علی

  • ..
   0

   من بمیرم پیام‌رسان بومی و تحمیلی استفاده نمیکنم

 • حسینی
  0

  فیلتر شکن ها بیچاره کرد مردم رو..کسب و کار هم آسیب خورد .فقط با یه فیلتر

 • محمد
  0

  هیچ کس حاضر نمیشه اطلاعات شخصی و خانوادگیش که توی نامه به اصطلاح جمعی از فعالان اومده رو در اختیار دشمن قرار بگیره تلگرام یا همین جمع فعالان اگه دلشون ب حال ملت میسوزه و وامصیبتا سر میدن که فیلتر شکنا اطلاعات جمع میکنن کاش از تلگرام میخاست که ی قدم ب نفع جامعه ما برداره و سرورشو بیاره داخل کشور. خیلیا بوسیله مزاحمت تلگرامی و روابطی ک ایجاد میشه اسیب میبینن و ضرر مالی و کسب و کارشون از بین رفته. توی همین سیل چقد شایعه سازی شد که اگه تلگرام توی کشور سرور داشت اینقد مردم ذهنشون پریشان و مکدر نمیشد و حد اقل میدونستن خبری ک میخونن منبعش مشخصه ومیتونن اعتپاد کنن بهش درحالی که اخبار تلگرامو هیچ عاقلی باور نمیکنه و همین جمع فعالان هم معلوم نیس چند نفرن کجایین از کجا اومدن فعال ن امضایی ن تاریخی ن اسمی هیچی ازشون معلوم نیس اصلن ممکنه ی نفر نوشته باشه و از هر جای عتلم میتونه نوشته باشه. من که باور نمیکنم اینا جمع فعالان فضای مجازی ایرانی باشن ک اینقد سنگ تلگرامو ب سینه میزنن. اگه مشکل اطلاعات و عکس و کسب کار هموطنای ایرانی ماست که همه هموطنای باغیرت من میدونن که جای اطلاعات حساس و خانوادگی توی تلگرام و فضای مجازی نیس. بعدشم مگه پیامرسانای داخلی چه کم دارن از پیام رسان خارجی من ک توی دو سه سال استفاده چیزی کمبود احساس نکردم. شایدم برای این جمع به اصطلاح فعال همیشه مرغ همسایه غاز تشریف داره

 • اسماعیل
  0

  بعضی از موارد متن بالا بسیار سطحی و آبکی نوشته شده. عجیبه واقعا. مورد 1 که دروغه. مورد 2 رو خیلی ابزارهای دیگه می تونن ایجاد کنن. مورد 3 شوخیه! نوشته تلگرام نمی تونه به ضد نظام تبدیل بشه اما توئیتر و فیس بوک می تونه!!!!!!!!!!!! مورد 4 دقیقاً برعکس. همه پیام رسان های داخلی تمام قابلیت های تلگرام بلکه بعضاً بیشتر از اون رو هم دارن. بخوام یکی یکی بگم اندازه خود متن بالا می شه. بعضی وقتا ما فقط می خوایم یه چیز رو به زور بگیم! همین می شه که آب بندی می کنیم. واقعاً خیلی از موارد بالا غیرواقعی و سطحی نوشته شده.

 • میلاد
  0

  تا وقتی که مجبورم بخوان کنن سروش نصب کنم هیچوقت اینکارو نمیکنم...ذات ایرانی اینطوریه و افتخار میکنم که زیر بار زور نمیرم...از تلگرام استفاده میکنم چون بالاترین امنیتو داره...هر کی میخواد اطلاعات و حرفای خصوصی خانوادگیشو صد نفر دیگه بخونن برن سروش نصب کنن...منم وقتی تلگرام فیلتر شد سروشو حذف کردم و دوباره از تلگرام استفاده کردم...زور تو کت من و هیچ ایرانی نمیره

اخبار سایر رسانه ها

  اخبار سایر رسانه ها