شاخص فلاکت افزایش یافت/ کدام استان صدرنشین جدول شاخص فلاکت است؟

محاسبات نشان می‌دهد به طور کلی کانال شاخص فلاکت استان‌ها در نخستین فصل سال جاری نسبت به سال گذشته حدود 1.7 واحد درصد جابه‌جا شده و افزایش یافته است.

استان لرستان بالاترین ن رخ فلاکت را در بهار امسال ثبت کرده است. این شاخص از مجموع بیکاری و تورم سالانه به دست می‌آید و در این استان به مرز 70 درصد رسیده است. این در حالی است که این شاخص در پایتخت کمترین سطح را در مقایسه با سایر استان‌ها داشته است.

 پایین‌ترین نرخ بیکاری در دو استان تهران و بوشهر رقم خورده است. استان‌هایی که در سال 1401 جزو 3 استان با کمترین میزان شاخص فلاکت بوده‌اند.

محاسبات نشان می‌دهد به طور کلی کانال شاخص فلاکت استان‌ها در نخستین فصل سال جاری نسبت به سال گذشته حدود 1.7 واحد درصد جابه‌جا شده و افزایش یافته است.

شاخص فلاکت متغیری است که از جمع نرخ بیکاری فصلی و تورم سالانه به دست می‌آید. برخی از کارشناسان اقتصادی عقیده دارند این شاخص می‌تواند میزان رکود تورمی در یک اقتصاد را بسنجد. برخی نیز در اهیمت ارزیابی این شاخص عنوان کرده‌اند شاخص فلاکت رابطه مستقیمی با میزان جرم و جنایت و آمار خودکشی دارد.

در این گزارش بر اساس آمارهای منتشر شده از مرکز آمار، تورم سالانه در هر فصل به دست آمده و سپس از جمع نرخ بیکاری فصلی و تورم سالانه در هر فصل شاخص فلاکت محاسبه شده است.

بالا بودن شاخص فلاکت به معنای بالا بودن تورم و بیکاری یا حداقل یکی از آن‌هاست. بنابراین برای بررسی رکود تورمی در یک اقتصاد از این شاخص باید با احتیاط و با دقت استفاده شود.

بررسی شاخص فلاکت در بهار 1402 با نرخ 60.4 درصد نشان می‌دهد که این شاخص نسبت به زمستان ۱۴۰۱ دچار 1.2 واحد افزایش شده است.

بااین‌حال مطالعات نشان می‌دهد شاخص فلاکت در 14 استان در بهار 1402 بیش از متوسط کل کشوری به ثبت رسیده است. در این میان استان لرستان با نرخ بیکاری 12.8 درصد و تورم 57.1 درصدی، صدرنشین جدول شاخص فلاکت بوده است.

منبع: اکو ایران
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 4
 • ناشناس
  0

  خدا رو شکر به همت دولت کریمه شیعه ترین استان کشور و دومین استان پشت جبهه در ۸ سال دفاع عنوان خوبی کسب کرده طبیعتا اگر چک کنید نرخ ازدواج و تولد هم در استان پایین و بالعکس طلاق وجرم افزایش پیدا کرده
  توزیع نامناسب ثروت در کشور
  در برخی استانها دریاچه ها و زمین ها خشک شدند در استان لرستان جوانها عمرشان بی ثمر خشکید
  در پیشگاه خداوند چه پاسخی هست

 • محمد
  0

  بله دیگه مردم سلحشور و با غیرت لرستان دومین استان خسارت دیده در جنگ دارد جایزه می گیرد.

 • ناشناس
  0

  با عرض تاسف شاخص فلاکت شاخصی است که با همه معیارها و المان های آسیب اجتماعی ارتباط مستقیم دارد. هر چه شاخص فلاکت بالا باشد جرم و جنایت و نرخ سقوط و فروپاشی خانواده ها و ..... و در نهایت کاهش نرخ امید به زندگی و انحطاط یک جامعه نیز بالا خواهد بود

 • ناشناس
  0

  خوب دیگه،کاریش نمیشه کرد تازه فکر کنم وضع بدتر هم بشود! بقول شاعر: باش تا صبح دولتت بدمد،کاین
  هنوز از نتایج سحر است!

سایر رسانه ها