پایان خواب بهاره بازار ارز؛ واکنش دلار به تحولات اخیر

روز گذشته (یکشنبه) هر برگ از این اسکناس آمریکایی با رشد ۷۵۰ تومانی نسبت به نرخ روز پیشین در رقم ۶۱ هزار و ۹۵۰ تومان به فروش رسید.

پایان خواب بهاره بازار ارز؛ واکنش دلار به تحولات اخیر

در روز‌های اخیر بازار غیر‌رسمی ارز تهران روند افزایشی جدیدی را آغاز کرده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که اخبار درگیری‌های منطقه‌ای نقش قابل توجهی بر شکل‌گیری این روند افزایشی داشته است. با تشدید تنش‌های نظامی در لبنان و یمن انتظارات تورمی فعلان بازار نیز افزایش یافته و در نتیجه نرخ ارز رشد کرده است.

اخبار منتشر شده از سوی یمن و لبنان گویای آن است که درگیری‌ها در این دو کشور مجددا بالا گرفته است. برخی از تحلیلگران نظامی احتمال شکل‌گیری مناقشات نظامی جدی‌تر میان اسرائیل و لبنان را بیشتر از هر زمان می‌دانند. در این میان بر اساس اعلام مقامات رسمی در صورت شکل‌گیری چنین اتفاقی ایران از جبهه مقاومت حمایت خواهد کرد. در نتیجه به نظر می‌رسد فعالان ارزی برآیند اتفاقات ذکر شده را به ضرر بازار تلقی کرده و با تشدید انتظارات تورمی اقدام به نرخ‌دهی در سطوح قیمتی بالاتر کره‌اند.

از سوی دیگر بررسی‌ها نشان می‌دهد که دو قطبی فضای انتخابات ریاست‌جمهوری نیز ریسک‌هایی را به بازار اضافه کرده است. به عقیده بازیگران بازار ارز در صورت انتخاب یکی از جبهه‌های حاضر در انتخابات احتمال ایجاد تحریم‌های اقتصادی جدید و عدم برطرف شدن موانع پیشین بر سر اقتصاد کشور وجود دارد.

در نتیجه این موارد نیز فرآیند ورود ارز به کشور سخت‌تر خواهد شد. بررسی گفتگو‌های میان فعالان ارزی گویای آن است که برنامه اقتصادی-سیاسی یکی از نامزد‌ها می‌تواند ریسک‌های مهمی را به بازار اضافه کند. در نتیجه احتمال تشدید نوسانات بازار تا روز اعلام نتایج دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری وجود دارد.

چند روز سبز پس از خواب بهاری

دیروز یکشنبه ۱۰ تیر ماه روند نرخ شاخص‌های ارزی در معاملات غیر‌رسمی بازار ارز تهران افزایشی بود. روند کلی بازار ارز تهران پس از نوسانات انتهای فروردین ماه باثبات نسبی همراه بود. در توضیح این روند می‌توان اشاره کرد که نرخ دلار آزاد برای هفته‌ها زیر مرز قیمت ۶۰ هزار تومانی و در بازه ۵۸ هزار و ۵۰۰ تا ۵۹ هزار و ۵۰۰ تومان به فروش رسید.

اما بررسی نرخ‌ها در روز‌های اخیر نشان می‌دهد که خواب بهاره بازار به اتمام رسیده است. نرخ دلار آزاد در روز‌های اخیر از بازه ثبات خود خارج شده و در ابتدا وارد کانال ۶۰ و در مرحله بعد در سطوح قیمتی کانال ۶۱ هزار تومانی معامله می‌شود.

روز گذشته هر برگ از این اسکناس آمریکایی با رشد ۷۵۰ تومانی نسبت به نرخ روز پیشین در رقم ۶۱ هزار و ۹۵۰ تومان به فروش رسید. روند افزایشی نرخ دلار در بازار دیروز در طی معاملات فردایی نیز ادامه داشت به صورتی که نرخ فردایی این ارز در سطح قیمتی ابتدای کانال ۶۲ هزار تومانی ارائه شد.

یورو و پوند نیز به ترتیب با رشد‌های ۷۰۰ و ۸۵۰ تومانی در ارقام ۶۶ هزار و ۷۰۰ تومان و ۷۸ هزار و ۵۵۰ تومان معامله شدند. همچنین گفتنی است که نرخ سکه طلا طرح جدید نیز در بازار دیروز حدود ۵۹۰ هزار تومان رشد کرد و به رقم ۴۲ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان رسید.

دو عامل شارژ دلار///

 

منبع: دنیای اقتصاد
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 1
 • ناشناس
  0

  انشاالله دلار سریعتر به نرخ صدهزارتومن برسه تا لااقل به لحاظ ریاضیاتی واسه همیشه از معاملات بین المللی نه تنها در ایران بلکه در تمام جهان خارج بشه..!

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت خبرفوری هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  اخبار سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت خبرفوری هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد