آژیر خطر کمبود دلار در اقتصاد کشور به صدا درآمده

طبق گزارش شرکت‌های صادرات‌محور که در تامین ارز کشور نقش کلیدی دارند، این شرکت‌ها به صادرات تمایل نشان نمی‌دهند و بازار داخلی را برای فروش و تمرکز انتخاب کرده‌اند.

آژیر خطر کمبود دلار در اقتصاد کشور به صدا درآمده

به‌عنوان مثال، در بحث صادرات شرکت‌های فولادی این موضوع کاملا مشهود است و عوامل زیادی دارد که می‌توان به از دست رفتن بازارها به دلیل تحریم‌ها، چالش‌های قطعی برق و کاهش تولیدات و مورد دیگر الزام به فروش دلارهای حاصل از صادرات با قیمت دستوری، آن هم در جایی که هزینه‌ها با دلار آزاد است، اشاره کرد.

از طرف دیگر در بازارهای جهانی به دلیل سیاست‌های فدرال‌رزرو در بحث نرخ بهره، قیمت‌های جهانی کامودیتی افت را تجربه کرده است و از طرفی هم کشورهایی همچون چین به دلیل رکود و کاهش رشد اقتصادی تقاضا را در بازارها کاهش داده‌اند که این موضوع هم کاهش درآمد را در پی داشته است. همان‌طور که از آمارها پیداست، بیشترین صادرات ایران به چین است و این احتمال وجود دارد که این روند ادامه‌دار باشد که به‌عنوان نمونه کاهش واردات و خرید نفت چین از ایران، بیشترین کاهش را ثبت کرده است.

شرکت‌ها برای اینکه درآمد حاصل از صادرات خود را به دلار بالاتر از دلار دستوری نیما یا هر سامانه‌ای دیگر به فروش برسانند، از وارد کردن شمش برای این کار استفاده می‌کنند؛ پس عملا دلاری وارد نشده است.
دارایی خارجی بانک‌مرکزی در سال گذشته کاهش یافته که این آمار تا بهمن ۱۴۰۲ موجود است. رشد آبان تا بهمن مشخص نیست و نشان نمی‌دهد که افزایش ذخایر دلار را در پی داشته است یا خیر. یکی از مواردی که در این مدت قابل مشاهده است، این است که دولت برای کنترل قیمت دلار، مداخله‌اش از جنس درهم است تا دلار؛ این یعنی بسته بودن دست دولت و برای اینکه بتواند بازار ارز را کنترل کند، از درهم برای کاهش هزینه تبدیل استفاده می‌کند و به اشخاص تخفیف در کارمزد یا به عبارت بهتر یارانه می‌دهد.
موضوع بعدی طولانی شدن انتظار تخصیص برای سفارش ثبت‌شده و ثبت‌سفارش جدید است که طبق آمار و شنیده‌ها زمان آن بسیار طولانی شده و از طرفی هم ثبت‌سفارش و اعتبارات لازم برای واردات نیز واردکنندگان را با چالش روبه‌رو کرده است. برآیند آن، این است که به هر بهانه و قوانین یک‌شبه جلوی واردات اقلام گرفته می‌شود و نمونه آخر آن واردات کالاها در حوزه IT است؛ این یعنی ارز کافی وجود ندارد و ارز موجود برای کالاهای اساسی کنار گذاشته شده است.

احتمال به قدرت رسیدن ترامپ وجود دارد. همان‌طور که برای همه آشکار است، فروش نفت و صادرات در زمان رئیس‌جمهور فعلی برای ما آسان‌تر از زمان ترامپ بود. در انتخابات پیش‌روی آمریکا در صورت پیروزی ترامپ، صادرات ما و به‌خصوص نفت که عمده درآمد ارزی ما از این محل است، با چالش جدی مواجه خواهد شد.

طبق آماری که از مبادی رسمی اعلام شده، صادرات مثبت بوده؛ اما بدون نفت کسری تجاری ما به ۱۷میلیارد دلار رسیده است. بیشترین صادرات ما به کشورهای دوست و همسایه بوده که برای برگشت ارز با مشکلات فراوانی روبه‌رو است و زمان دریافت طلب‌های ارزی بسیار طولانی است و در تجارت با چین ما بیش از صادرات از این کشور واردات داریم. این را بیان کردم که بدانیم صادرات ما برگشت ارزی برای کشور ندارد و صادرات ما صرف وارد کردن کالا آن هم با کسر هزینه‌های هنگفت می‌شود؛ این یعنی خالی شدن دست دولت برای تخصیص ارز به واردات کالا یا به طور کلی تقاضای موجود داخل برای این ارز.
منبع: دنیای اقتصاد
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 9
 • ناشناس
  1

  شوخی نکنید ! تمام درو دیوار مترو وشهر پر است از خدمات دولت سیزدم و زندگی مردم در ناز و نعمت

 • ناشناس
  1

  دولت سیزدهم اقتصاد را نابود کرد و مردم را ویران

  نظرات شما -
  • ممنون میشم
   1

   هیچ ربطی به دولت 13 یا 12 یا 11 یا .. نداره
   تصمیمات کلی که گرفته شده و یکی از مهمترین آنها دشمنی با غرب است
   پس غرب هم جلوی نفس کشیدن ما رو میگیره . چرا ؟
   چون ما خودمون رو دشمن اونها داریم معرفی میکنیم . فهمیدین یا نه ؟
   وقتی مدام میگیم که جبهه غرب باید نابود بشه و کاخ سفید باید حسینیه بشه و ....
   خب اونها هم مقابله میکنن و با تحریم و بدون جنگ و دادن تلفات و کشته ای بر ما پیروز میشن و ما رو دارن نابود میکنن
   بنظرتون برای برون رفت از این مخمصه چی چیزی باید تغییر کنه ؟
   نظرتون رو بگین . ممنون

 • ناشناس
  0

  موقع بلوف زدن که میشه دولت سیزدهم رشد اقتصادی دو رقمی دارد فروش نفت رویایی و ارز آوری بیش حد تصور.. ولی در واقعیت همه چیز بر باد رفته

 • ناشناس
  0

  با بازگشت ترامپ فشار حداکثری اجرا خواهد شد

 • ناشناس
  0

  سازشو چند دهه هست ک زدن شما صداشو الان شنیدی چون جامعه سالیان سال هست ک با افزایش روزافزون اون داره با مشقت زندگی میکنه

 • ناشناس
  4

  بازم ترامپ هراسی رو شروع کردید آقا اینا همش برای تحت الشعاع قرار دادن انتخابات مرحله دوم و رای دادن به پزشکیانه والا همین روحانی و همین ترامپ رو با هم هشت سال تجربه کردیم چی شد؟ تحریم ها کم که نشدن دو برابر شدن و ضعف دولتمردان ما باعث پیش روی بیشتر تحریم شد .

 • مهندس
  0

  مشکل ما از داخل است.. از بانکها است... فرقی نمیکنه کی بیاد... با برجام و.... چیزی درست نمیشه. با شعار الکی دادن هم درست نمیشه

 • چای دبش باغ ازگل
  0

  مهم نیست بانک مرکزی مالامال از طلا و دلارهای نفتی ماملت هم باشه نمی‌تونیم لمس شون کنیم!!!

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت خبرفوری هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  اخبار سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت خبرفوری هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد