قیمت مرغ زنده چرا بال درمی‌آورد؟

قیمت مرغ زنده تقریبا کیلویی ۵۶ هزار تومان است اما موقع خروج از کشتارگاه هر کیلو مرغ به‌طور متوسط ۸۰ هزار تومان قیمت پیدا می‌کند.

قیمت مرغ زنده چرا بال درمی‌آورد؟

قیمت مرغ در حد فاصل مرغداری تا کشتارگاه‌های سطح کشور، حدود ۲۴ هزار تومانی بیشتر می‌شود. مرغداری‌ها قیمت مرغ را به طور متوسط کیلویی ۵۶ هزار تومان و کشتارگاه‌ها آن را ۷۹ هزار و ۷۰۲ تومان عرضه می‌کنند.

برای رسیدن از مرغداری تا کشتارگاه هرچقدر هم مسافت کوتاه باشد، فرقی ندارد؛ قیمت مرغ در نهایت با فاصله عرضه می‌شود. قیمت مرغ در مرغداری‌های تهران کیلویی ۵۵ هزار تومان گزارش شده، اما همین مرغ وقتی پر می‌کشد و به کشتارگاه می‌رسد، حدود ۲۸ هزار تومانی به قیمت آن اضافه می‌شود؛ این یعنی افزایش ۵۰ درصدی.

قیمت مرغ زنده در مرغداری‌ها

قیمت مرغ زنده در مرغداری‌های سطح استان‌های کشور کیلویی ۵۶ هزار و ۵۳ تومان در روز چهارشنبه ۱۶ خرداد ماه ۱۴۰۳ گزارش شده است. این عدد برآیندی از متوسط قیمت مرغ در استان‌های مختلف کشور است و طبیعی است که قیمت مرغ زنده در شهر‌های مختلف متفاوت باشد.

قیمت مرغ در تهران به طور متوسط ۵۵ هزار تومان است. حداکثر قیمت مرغ در استان تهران ۵۰۰ تومان گران‌تر یعنی ۵۵ هزار و ۵۰۰ تومان و حداقل قیمت ۵۰۰ تومان ارزان‌تر یعنی ۵۴ هزار و ۵۰۰ تومان است. قیمت مرغ در تهران نسبت به روز سه‌شنبه کاهش داشته است.

بیشترین قیمت مرغ زنده در استان آذربایجان غربی مشاهده می‌شود که کیلویی ۵۸ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت خورده است. بعد از آذربایجان، استان‌های اردبیل، کردستان، خراسان رضوی، فارس و بوشهر قرار دارند که همه آن‌ها مرغ زنده را به بهای ۵۸ هزار تومان در سطح مرغداری‌ها عرضه کرده‌اند.

قیمت مرغ زنده در استان لرستان کمتر از دیگر استان‌هاست و کیلویی ۵۳ هزار و ۵۰۰ تومان در مرغداری‌ها به فروش می‌رسد. قیمت مرغ زنده در این استان حداقل ۵۳ هزار تومان و حداکثر ۵۴ هزار تومان است. بعد از لرستان، استان‌های همدان و خراسان جنوبی قرار دارند که مردم این دو استان اگر مرغ زنده را از درب مرغداری‌ها خریداری کنند، باید بهای ۵۴ هزار تومان بپردازند.

قیمت مرغ زنده در کشتارگاه‌ها

قیمت مرغ زنده در کشتارگاه‌ها در سطح استان‌های کشور به طور متوسط کیلویی ۷۹ هزار و ۷۰۲ تومان قیمت خورده است؛ این یعنی ۴۲ درصد گران‌تر از قیمت در سطح مرغداری‌ها. قیمت مرغ کشتار در تهران به طور متوسط ۸۲ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت خورده است. بالاترین قیمت مرغ در پایتخت ۸۶ هزار و ۵۰۰ تومان و پایین‌ترین قیمت ۷۸ هزار و ۵۰۰ تومان گزارش شده است.

قیمت مرغ در کشتارگاه در استان تهران بعد از استان‌های فارس و مرکزی به ترتیب با بهای ۸۴ هزار و ۸۵۰ تومان و ۸۳ هزار و ۵۰۰ تومان قرار می‌گیرد. قیمت مرغ در استان فارس حداقل ۸۲ هزار و ۷۰۰ تومان و حداکثر ۸۷ هزار تومان مشاهده می‌شود. در استان مرکزی هم، قیمت مرغ در سطح کشتارگاه حداقل به قیمت ۸۲ هزار تومان و حداکثر به قیمت ۸۵ هزار تومان گزارش شده است.

قیمت مرغ در کشتارگاه همدان با کمترین قیمت عرضه شده است؛ کیلویی ۷۵ هزار و ۵۰۰ تومان. عرضه‌کنندگان در این استان مرغ را با حداقل قیمت ۷۲ هزار و ۵۰۰ تومان و با حداکثر قیمت ۷۸ هزار و ۵۰۰ تومان به دست مشتری می‌رسانند. بعد از استان همدان، این استان لرستان است که قیمت مرغ در سطح کشتارگاه را با کمترین قیمت یعنی ۷۶ هزار و ۶۰۰ تومان عرضه می‌کند. ۷۵ هزار تومان حداقل قیمت و ۷۸ هزار تومان حداکثر قیمت مرغ زنده در کشتارگاه است.

قیمت مرغ در قطعات مختلف

قیمت مرغ وقتی به صورت قطعه‌بندی عرضه می‌شود، هر قطعه با توجه به میزان تقاضا بهای متفاوتی پیدا می‌کند. در بین قطعات مرغ، فیله مرغ ظاهرا محبوب‌ترین است که قیمت آن در حال حاضر در سطح خرده‌فروشی‌ها ۱۹۵ هزار تومان قیمت خورده است. بعد از آن سینه مرغ با قیمت ۱۷۱ هزار و ۷۲۰ تومان و بدون استخوان آن با قیمت ۱۵۶ هزار و ۶۰۰ تومان جزو گران‌ترین قطعات مرغع هستند.  

مغز ران مرغ که لذیذ و پرطرفدار است، حدود ۱۳۵ هزار تومان در بازار فروخته می‌شود. قیمت ساق مرغ هم به آن نزدیک است؛ حدود ۱۳۴ هزار و ۳۰۰ تومان. ران مرغ هم تا حدود ۱۲۰ هزار تومان توسط فروشندگان فروخته می‌شود. ران مرغ با پوست، اما ۸۰ هزار تومان قیمت خورده است. بال و گردن مرغ هم که طرفداران زیادی دارند؛ ۱۰۸ هزار تومان و ۴۲ هزار تومان به دست مشتری می‌رسند. اگر قصد خرید اسکلت مرغ را دارید باید کیلویی ۱۵ هزار تومان بپردازید. ناگفته نماند که مرغ کامل هم در بازار کیلویی ۸۲ هزار تومان قیمت خورده است.

قطعات مرغ   قیمت (تومان)
فیله  ۱۹۵ هزار 
سینه مرغ  ۱۷۱ هزار و ۷۲۰
سینه مرغ بدون استخوان ۱۵۶ هزار و ۶۰۰
مغز ران  ۱۳۴ هزار و ۳۰۰
ساق ۱۳۴ هزار و ۳۰۰
ران  ۱۱۹ هزار
بال  ۱۰۷ هزا ر و ۸۰۰
ران با پوست  ۷۹ هزار
گردن  ۴۲ هزار
منبع: فرارو
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 8
 • چای دبش باغ ازگل
  2

  مگر مرغ زنده بدون بال هم داریم؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  نظرات شما -
  • ناشناس
   0

   چونکه مسولان شدن دلال

 • ناشناس
  4

  مرغ بعد از كشتار خون وامعا واحشا ان بيرون ريخته ميشه در نتيجه سبك ميشه وقيمت اش بالا ميره چيز عجيبي نيست

 • رابی
  0

  چرا ندارد.مملکت بی صاحب و بی قانون که به شکل مافیایی اداره می گردد دیگه بهتر از این نمیشه.
  ناراحتی از کشور برو بیرون.مملکت مال حزب اللهی است.

  نظرات شما -
  • ناشناس
   0

   البته حزب اللهی بابهره 50 درصدی وسهیمه وگرنه حزب اللهی که ضدبارگاه اینا باشه داعشی حساب میشه مثل ملاصدرا ومیرداماد که شاه عباس لجن شهیدشون کرد

 • ناشناس
  0

  بال نداره جت داره

 • ناشناس
  0

  واقعا این چه مملکت داریه هر تولید کننده ای به شرط تولید میتونه هرجور دلش خواست قیمت رو به مردم تحمیل کنه ومردم هم مجبور به حمایت از تولید داخل میشن البته نه مسولین چون دیدیم آقای جلیلی لب تاپ امریکایی داشت که برای مردم حیفه

 • ناشناس
  0

  شما یک قلم بفرما که قیمت آن بال در نیاورده باشد

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  اخبار سایر رسانه ها