پاسخ وزیر اقتصاد به ادعای «هُوَخشتره»‌ای همتی درباره حجم نقدینگی/ ویدئو

وزیر اقتصاد گفت: در خصوص مثال هوخشتره‌ای هم که مطرح شد باید بگویم با این مدل مقایسه‌ها از ابتدای شکل‌گیری دولت مدرن در ایران تا ابتدای دولت یازدهم حجم نقدینگی معادل ۴۷۰ هزار میلیارد تومان بود، اما در انتهای دولت دوازدهم با افزایش بیش از ۸ برابری به ۴ هزار هزار میلیارد تومان رسید!

پاسخ وزیر اقتصاد به ادعای «هُوَخشتره»‌ای همتی درباره حجم نقدینگی/ ویدئو

سید احسان خاندوزی در پاسخ به اظهار نظر همتی مبنی بر اینکه دولت سیزدهم رکوردار چاپ پول است گفت: این مغالطه از سوی کسانی که تجربه کار اجرایی در دولت‌های گذشته داشتند و با مفاهیم اقتصاد کلان آشنا هستند بسیار مایه تعجب بود و بیشتر شائبه سیاسی بودن را القا می‌کرد.

مقایسه متغیر‌های اسمی در طول بازه زمانی، ساده‌انگارانه است. اگر با منطق این دوستان بخواهیم متغیر‌های پولی را مقایسه کنیم باید بگوییم که در دوره مسئولیت همین دوستان (سال‌های ۹۷ تا ۹۹) رشد نقدینگی معادل:

بیش از ۱۱۰۰ برابر دولت‌های سوم و چهارم؛

۱۴۰ برابر دولت‌های پنجم و ششم؛

۲۰ برابر دولت‌های هفتم و هشتم

و ۳ برابر کل دولت‌های نهم و دهم بوده است!

در خصوص مثال هوخشتره‌ای هم که مطرح شد باید بگویم با این مدل مقایسه‌ها از ابتدای شکل‌گیری دولت مدرن در ایران تا ابتدای دولت یازدهم حجم نقدینگی معادل ۴۷۰ هزار میلیارد تومان بود، اما در انتهای دولت دوازدهم با افزایش بیش از ۸ برابری به ۴ هزار هزار میلیارد تومان رسید!

منبع: خبرگزاری دانشجو
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    اخبار سایر رسانه ها