دلار آرام شد قیمت دام زنده کاهشی

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور گفت: در حال حاضر، قیمت بره نر ۵۰ کیلویی آماده کشتار کیلویی ۲۶۰ تا ۲۷۰ هزار تومان است.

دلار آرام شد قیمت دام زنده کاهشی

افشین صدر دادرس از کاهش قیمت دام زنده به دلیل افزایش زایش‌ها و کاهش قیمت دلار خبر داد.

 

وی با بیان اینکه قیمت دام زنده سبک نسبت به انتهای سال ۱۴۰۲ و ابتدای سال ۱۴۰۳ کاهشی شده‌است، گفت: در حال حاضر قیمت بره نر ۵۰ کیلویی آماده کشتار کیلویی ۲۶۰ تا ۲۷۰ هزار تومان است. این در حالی‌است که قیمت‌ها به کیلویی ۲۹۰ تا ۳۰۰ هزار تومان هم رسیده بود.

وی در تشریح چرایی کاهش قیمت دام زنده سبک گفت: وارد فصل تولید شده‌ایم و زایش‌ها افزایش یافته و جمعیت دام زیاد شده است. در حقیقت، چون عرضه زیاد شده قیمت دام نیز کاهش یافته و از طرفی قیمت دلار نیز کاهشی شده است.

مدیرعامل اتحادیه دام سبک کشور در پاسخ به اینکه نوسانات نرخ دلار چه تاثیری می‌تواند بر قیمت تمام شده تولید دام زنده سبک داشته باشد، گفت: دارو، واکسن و مکمل‌ها مشمول دریافت ارز ترجیحی نیستند و با نوسانات قیمت دلار تغییر می‌کنند. از طرفی، چون چوپان‌های افغانستانی که در نقاط مختلف کشور فعالیت می‌کنند حقوق خود را به کشورشان می‌فرستند دلاری حقوق می‌گیرند که اگر قیمت دلار افزایش یابد دستمزد آن‌ها و در نهایت هزینه تمام شده تولید نیز افزایش می‌یابد.

نیمه دوم ماه دام‌ها دستی تغذیه می‌شوند

این فعال بخش خصوصی در ادامه با بیان اینکه در صنعت دام حدود ۷۰ تا ۷۵ درصد هزینه‌ها مربوط به خوراک است، گفت: در نیمه اول سال گله‌های مولد از مراتع و پس چر مزارع به خصوص مزارع غلات برای تغذیه دام استفاده می‌شود. اما در نیمه دوم سال که دام‌ها وارد دامداری‌ها می‌شوند باید دستی دام‌ها را تغذیه کرد.

وی افزود: دامداران برای دریافت نهاده‌های وارداتی یا از طریق سامانه بازارگاه و یا تعاونی‌های خود، جو و ذرت وارداتی را دریافت می‌کنند و هر تغییر قیمتی در نهاده‌های واردتی می‌تواند در قیمت تمام شده تولید اثرگذار باشد.

در ادامه اضافه کرد: در واحد‌های پرواربندی نیز در تمام طول دوره دام‌ها به صورت دستی تغذیه می‌شوند، زیرا دام در فضای مشخص و محدود نگهداری می‌شود، امکان چرا وجود ندارد و باید برنامه غذایی مشخص داشته باشد.

دادرس همچنین عنوان کرد: مابقی هزینه‌های تولید نیز مربوط به هزینه‌های کارگری، بهداشتی، مکمل‌ها و... است.

دادرس یکی از مشکلات تامین نهاده برای دامداران را عدم ثبت برخی تعاونی‌ها در سامانه بازارگاه بدلیل نداشتن کد یکتا ذکر کرد و ابراز امیدواری کرد که با پیگیری‌هایی که توسط تشکل‌ها در حال انجام است این مسئله بزودی حل شود تا در سالی که مزین به نام جهش تولید با مشارکت مردمی شده، موانع جهش تولید مرتفع شود.

منبع: ايسنا
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 5
 • چوپان عاشق رئیسی
  0

  خدایا شکرت با مدیریت جهادی انقلابی سید مرحومین ایران ایت الله العظمی دکتر سید ابراهیم رئیسی قیمت بره ۵۰ کیلویی ۴۰۰ هزار تومان این برج نشد و انشاالله تا اخر سال اجازه نخواهد داد بره کیلویی ۵۰۰ هزار تومان نشود

 • ناشناس
  0

  همه اش دروغ است و الکلی
  گوشت گوسفند ۷۵۰ هزار تومان
  گوشت گاو ماده چند ساله را که قصابی ها به مردم قالب می کنند ۶۰۰ هزار تومان

 • ناشناس
  0

  چرا دروغ می گوئید؟! کدام چوپان یا کارگر افغانی در ایران حقوق دلاری می گیرد؟! اگر هم برخی کارفرمایان ایرانی حقوق دلاری به کارگران افغانی خود پرداخت می کنند معادل ریالی آنست نه بیشتر!

 • ناشناس
  0

  واردات دام زنده را افزایش دهیدقیمتهارو در بازار دام خیلی خیلی گران کردن مردم توان خریدن و پرواری را ندارند

 • ناشناس
  0

  مردم قدرت خرید ندارند و بعلت کاهش تقاضا است که قیمتها افت میکند.

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  اخبار سایر رسانه ها