تلاش دولت رییسی برای مصادره‌ی افتخار ابرپروژه «اومااویا»

رییسی پروژه ای که در دولت روحانی افتتاح شده بود را دوباره افتتاح کرد

در حالی ابرپروژه «اومااویا» در هفته اول اردیبهشت‌ماه با حضور رییس دولت سیزدهم و رییس‌جمهور سریلانکا افتتاح شد که این پروژه یک‌بار دیگر هم در دولت روحانی با حضور سفیر وقت ایران در سریلانکا افتتاح شده بود.

رییسی پروژه ای که در دولت روحانی افتتاح شده بود را دوباره افتتاح کرد

سال ۱۳۹۸، وزیر نیرو دولت روحانی از اجرای پروژه‌ای چند منظوره در کشور سریلانکا خبر داد که چند روز قبل، یعنی هشتم آبان، با حضور مایتریپالا سریسینا، رییس‌جمهور وقت سریلانکا و زائری‌امیرانی، سفیر وقت ایران در سریلانکا افتتاح شده بود.

در جلسه مشترکی که پس از افتتاح پروژه چند منظوره برق-آبی اومااویا و بازدید از نیروگاه برگزار شد، رییس‌جمهور وقت سریلانکا ضمن قدردانی از دولت جمهوری اسلامی ایران و پیگیری‌های سفارت ایران در کلمبو گفته بود: این پروژه نتیجه همکاری و روابط دوستانه و دیپلماتیکی است که بین ایران و سریلانکا از سالیان پیش وجود داشته است و سریلانکا همیشه قدردان حمایت‌های بی دریغ دولت جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

محمد زائری‌امیرانی، سفیر وقت ایران در سریلانکا نیز با اشاره به تلاش مهندسان و متخصصان ایرانی که منجر به اجرای چنین پروژه بزرگی شد، متذکر شده بود: روابط ایران و سریلانکا به هزاره‌های گذشته برمی‌گردد و سریلانکا با موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد خود دارای ظرفیت‌های بزرگ طبیعی و گردشگری و اقتصادی است که نقش بسزایی در توسعه اقتصادی این کشور ایفا می‌کند.

توضیح وزیر نیرو دولت روحانی درباره پروژه اومااویا

در همین رابطه رضا اردکانیان، وزیر نیرو دولت روحانی آبان‌ماه ۱۱ آبان سال ۱۳۹۸ در یک برنامه رادیویی درباره این پروژه عنوان کرده بود: اجرای پروژه بزرگ و چند منظوره اوماویا در کشور سریلانکا که شرکت فراب، پیمانکار اصلی و مجری آن و شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس، مشاور طراحی آن بوده، افتخاری برای مهندسی ایران است.

او، این دو شرکت را وابسته به وزارت نیروی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده و گفته بود: البته این دو شرکت در قالب صدور خدمات فنی و مهندسی، پروژه‌های متعدد دیگری را نیز در سایر نقاط جهان به ویژه در کشورهای آسیایی و آفریقایی، اجرا کرده و یا در دست اجرا دارند و امیدواریم خدمات آنها توسعه پیدا کند.

وزیر نیرو سپس درباره ویژگی‌های پروژه اومااویا نیز گفته بود: این پروژه بزرگ و چندمنظوره، بر روی رودخانه‌ای به نام اومااویا در جنوب شرقی کشور سریلانکا و در فاصله ۲۰۰ کیلومتری پایتخت این کشور واقع شده و شامل دو سد بتنی به نام‌های دایرابا و پوهولپولا، یک تونل ارتباطی بین مخزن دو سد به طول ۳۹۰۰ متر و یک تونل انتقال آب به طول ۱۵۲۹۰ متر است.

در همین حال، هدف از اجرای پروژه اومااویا، تامین آب مورد نیاز برای آبیاری ۵ هزار هکتار زمین کشاورزی، انتقال ۱۴۵ میلیون مترمکعب آب در سال و تولید ۲۹۰ گیگاوات ساعت انرژی در سال عنوان شده بود. حجم سرمایه‌گذاری این پروژه نیز توسط ارکانیان، وزیر وقت دولت روحانی، ۵۳۰ میلیون دلار اعلام شده بود که در آغاز قرار بود به صورت مشارکت جمهوری اسلامی ایران و دولت سریلانکا، باشد که با تغییر مدل سرمایه‌گذاری پروژه، همه منابع آن از طرف دولت سریلانکا تامین شد.

رییسی پروژه‌ای که در دولت روحانی افتتاح شده بود را دوباره افتتاح کرد

افتتاح پروژه برای یک‌بار دیگر

حال پس از گذشت بیش از ۴ سال و نیم از اعلام این خبر، در سفر اخیر رییس دولت سیزدهم به سریلانکا، پروژه اومااویا افتتاح شد. سید ابراهیم رییسی در بدو ورود به سریلانکا، به محل اجرای ابرپروژه سد و نیروگاه «اومااویا» در ۲۳۰ کیلومتری شرق پایتخت این کشور رفت و به همراه رانیل ویکرمسینگه، رییس‌جمهور سریلانکا، یکی از بزرگترین پروژه‌های صادرات خدمات فنی-مهندسی ایرانی را افتتاح کرد.

علی‌اکبر محرابیان، وزیر نیرو در همین رابطه با اشاره به ظرفیت‌های عظیم کشور ایران در حوزه صادرات خدمات فنی و مهندسی به دیگر کشورها، اعلام کرد: ایران به عنوان یک کشور پیشرو در صنعت آب و برق، جایگاه نخست منطقه را در صدور خدمات فنی و مهندسی در این صنعت در اختیار دارد و این امر بیانگر دانش و توان بالای فنی و مهندسی متخصصان ایرانی است.

وی متذکر شد: اکنون توان فنی و مهندسی کشورمان در حوزه ابزارهای مدیریت منابع آب از جمله شبکه آبیاری زهکشی، تونل‌ها و سدسازی به ۱۰۰ درصد رسیده است و ایران در بین ۴ کشور برتر جهان در این حوزه قرار دارد.

محرابیان عنوان کرد: در مسیر توسعه دیپلماسی اقتصادی در دولت سیزدهم، سریلانکا یکی از کشورهای هدف وزارت نیرو محسوب می‌شود و در این زمینه یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های عمرانی و بزرگ‌ترین پروژه آبی این کشور از سوی شرکت‌های ایرانی ساخته و هم اکنون آماده افتتاح است.

وی با اشاره به این‌که طرح منحصر به فرد و چند منظوره «اومااویا» با تکیه بر توان و دانش مهندسان و متخصصان ایرانی در جنوب شرقی سریلانکا افتتاح می‌شود، گفت: تولید ۲۹۰ گیگاوات ساعت انرژی در سال، تامین آب مورد نیاز ۵۰۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی منطقه خشک جنوب شرقی سریلانکا و انتقال ۱۴۵ میلیون مترمکعب آب از منطقه پرباران به مناطق خشک کشور سریلانکا از جمله مزایای این طرح است.

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه هزینه اجرای پروژه سد اومااویا ۵۳۰ میلیون دلار بود که به صورت نقدی به مجری ایرانی پرداخت شد، تاکید کرد: این طرح از جمله بزرگ‌ترین و فنی‌ترین پروژه‌های صدور خدمات فنی و مهندسی شرکت‌های ایرانی محسوب می‌شود که صفر تا ۱۰۰ مراحل مطالعاتی و اجرایی آن توسط مهندسان ایرانی صورت گرفته است.

واکنش یک کارشناس به افتتاح پروژه اومااویا

اما در واکنش به افتتاح پروژه اومااویا توسط رییس دولت سیزدهم در سریلانکا، رضا پاکدامن، کارشناس اقتصادی در یادداشتی عنوان کرد: در سال ۱۳۹۸ اردکانیان، وزیر نیرو دولت روحانی در مورد اجرای پروژه اومااویا در سریلانکا توسط شرکت فراب و "افتتاح رسمی آن گفت: در چارچوب پروژه چندمنظوره اومااویا، سدهای پوهولپولا و دایرابا و تونل‌های انتقال آب این پروژه، ۸ آبان‌ماه ۱۳۹۸ با حضور رئیس جمهور سریلانکا، سفیر ایران در این کشور و مدیر عامل فراب، به صورت رسمی افتتاح شد.

وی در ادامه متذکر شد: ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ هم خبر از سفر رئیس‌جمهور به سریلانکا برای شرکت در مراسم افتتاح ابرپروژه چندمنظوره اومااویا آمد.

پاکدامن تصریح کرد: لازم است وزیر نیرو و سایر مقامات دولت رییسی در مورد میزان مشارکت ایرانی در کل این طرح و این‌که آیا «طرح اومااویای در دولت رییسی» که با تبلیغات گسترده آنقدر بزرگ جلوه داده شده که رییسی در اوج مشکلات داخلی دولت، (و غیبت از جلسه مهم چهارشنبه دولت و مجلس درمورد بازار ارز) شخصا برای افتتاح آن به سریلانکا سفر کرده، توضیح دهند چه تفاوتی با «طرح اومااویای در دولت روحانی» که صرفا با حضور سفیر ایران افتتاح شد، دارد؟

وی متذکر شد: موضوع، فراتر از جنبه فنی، از جنبه تعهد و صلاحیت مسوولان اهمیت دارد.

منبع: خبر آنلاین
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 19
 • ناشناس
  2

  فیلمبرداری برای سینما و تصویربرداری برای تلویزیون ...چرا اشتباه مینویسید؟؟؟

 • مسلم
  0

  خدا رحمتش کنه خدابه خانواده صبرخیربده

 • ناشناس
  0

  کار از محکم کاری عیب نمیکنه

 • ناشناس
  0

  مگه چیه یکدفعه دیگه هم از آنطرف رد شده دوباره افتتاح میکنه.

 • ناشناس
  1

  چه جالب این مسئله را دولت سریلانکا هم نمیدونسته به همین دلیل استقبال رسمی از رئیسی کرد و چه دروغ هایی هم در رساناهای دولتی و خصوصی دنیا نگفت هیچ فردی از هیچ کجای دنیا هم متوجه نشد بجز نگارنده .بابا دست بردارید از تخریب دوره تون تموم شده بفکر ایران و ایرانی باشید نه سهم خواهی

 • ناشناس
  0

  کی گفته دوباره افتتاح شده غلط کرده با هفت .....فقط بازدید کردند بعد یه سری رسانه های مخالف دولت هم به عمد نشرش
  دادند خجالت بکشید اینهمه دروغ ازکجا!!!!؟؟؟

 • ناشناس
  0

  سید از بوورس چه خبر

 • ناشناس
  0

  تعجب ندارد تمام کارهای رییسی همینه

  نظرات شما -
  • ناشناس
   0

   فرودگاه امام را به بهانه های واهی که باند فرودگاه امنیت ندارن نگذاشتند خاتمی افتتاح کنه بعد دولت احمدی نژاد سریع افتتاح کرد مشکل باند فرودگاه رئیس جمهوری بود

 • ناشناس
  5

  آن زمان افتتاح نمایشی بود الان بعد کامل شدن

 • ای روزگار !
  1

  یرای دیگران ، مادر دلسوز !
  برای ملت خودمون ، زن بابای جانسوز !

  البته با عرض معذرت از زن پدرهای مهربان

 • ناشناس
  8

  هنوز دوران گل و بلبل روحانی یادمون نرفته بخصوص خبر دار شدن های شنبه ای ایشون

 • شیرتوشیر
  0

  مگه اشکالی داره بزاره بعدی هم افتتاحش کنه

 • ناشناس
  0

  حالا حالا ها جا داره به پروژه های زمان خاتمی هم میرسه افتتاح کنه!

 • محمد
  0

  هیچ پروژه ای به اندازه راه جدید کازرون شیراز کلنگ زنی و افتتاح نشده
  از قبل از انقلاب تا دوره احمدی نژاد که افتتاح شد

 • زمین ازگل بورس
  1

  رییسی کاری کرد که مردم میگن صد رحمت به روحانی

 • ناشناس
  0

  این چه وضع مملکتداریه ؟؟؟!
  جنس کارخونه هرروز گرون میشه ولی سهامش هرروز خدا قرمزه !!!

  شماها برای ماندن و حفظ پست همه منافع مردمو فدا می کنید!

  دولت به پتروشیمی دستور میده سهام تیم بخره !!!!

  حالا اگر دوماه سهامش بریزه !!!
  عین خیالش نیست !
  این چه بی تفاوتیه نسبت به منافع مردم؟؟؟!

 • ناشناس
  0

  خوب کاری بلد نیستن،و برای توجیه رفتنشون به سفر و ریخت و پاش،نیاز به یک بهانه ای داشتن،تازه فردا میگن این افتتاح تکمیلی و توسعه ای بود و روحانی انرا ناقص افتتاح کرده و ما انرا تکمیل و رفع نقص کرده ایم اهاااااای،سنگ پای قزوین روحت شاد،کجایی که ابرو برات نمانده .

 • ناشناس
  0

  رییسی بهتراین نمیشه

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  اخبار سایر رسانه ها