بهترین زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک چه وقتی است؟

تعویض روغن گیربکس در زمان مناسب باعث می شود تا قطعات گیربکس عمر طولانی‌تری داشته باشند.

بهترین زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک چه وقتی است؟

روغن گیربکس یکی از روغن‌هایی است که باید هر چند وقت یکبار نسبت به تعویض آن اقدام کنید و در صورت عدم اطلاع از زمان مناسب برای تعویض روغن گیربکس اتوماتیک، ممکن است آسیب‌های جدی و جبران ناپذیری به گیربکس خودرو شما وارد شود، لذا در این مقاله قصد داریم تا مناسب‌ترین زمان برای تعویض روغن گیربکس اتوماتیک را برای شما عزیزان ذکر کنیم، پس اگر خودرو شما دارای گیربکس اتوماتیک می‌باشد توصیه می‌شود به هیچ عنوان این مطلب را از دست ندهید.

بهترین زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک چه وقتی است؟

به طور کلی زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک به موارد مختلفی از جمله: نوع خودرو، شرایط رانندگی، نوع روغن استفاده شده، حرارت تولید شده از گیربکس، شرایط آب و هوایی و ... بستگی دارد، اما به طور کلی توصیه می‌شود که پس از ۱۰۰ الی ۱۲۰ هزار کیلومتر حتما نسبت به تعویض روغن گیربکس خودرو اقدام کنید، زیرا حرارت بالای گیربکس‌های اتوماتیک باعث فرسوده شدن و از بین رفتن کیفیت اولیه روغن گیربکس می‌شود، اما اگر می‌خواهید که گیربکس خودرو شما دیرتر خراب شود و گیربکس اتوماتیک خودرو به نرمی روز اول کار کند، توصیه می‌شود هر ۵۰ هزار کیلومتر برای تعویض روغن گیربکس اتوماتیک اقدام فرمایید. در ادامه به طور کامل در مورد روغن گیربکس و اهمیت تعویض به موقع آن توضیح داده ایم که توصیه می‌شود حتما این موارد را مطالعه فرمایید.

روغن گیربکس چیست؟

گیربکس ماشین از چرخ دنده‌ها و قسمت‌های مختلفی تشکیل شده است و برای اینکه چرخ دنده‌ها بتوانند به راحتی در کنار یکدیگر به درستی به فعالیت خود ادامه دهد، روغن گیربکس و یا همان روغن واسکازین یکی از فعالیت‌های اصلی را بر عهده دارد؛ بنابراین در صورتی که روغن گیربکس ماشین در زمان مناسب تعویض نشود، این قطعات برای به حرکت در آمدن دچار مشکلات جدی خواهد شد و در نتیجه عملکرد گیربکس اتوماتیک خودرو با مشکل مواجه می‌شود. همانطور که می‌دانید هزینه سرویس و یا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک به مراتب بالا می‌باشد بنابراین باید حتما نسبت به تعویض به موقع روغن گیربکس اقدام فرمایید.

جالب است که بدانید روغن گیربکس به روان کنندگی قسمت‌هایی همانند جعبه فرمان و دیفرانسیل نیز کمک می‌کنند، بنابراین روغن گیربکس باعث می‌شود تا انرژی موتور به طور کامل توسط گیربکس به چرخ‌های ماشین منتقل شود و هیچ هدر رفت انرژی وجود نداشته باشد.

چرا باید روغن گیربکس اتوماتیک را تعویض کرد؟

نه تنها روغن گیربکس‌های اتوماتیک بلکه روغن گیربکس‌های دستی هم باید بعد از مدتی تعویض شوند، به طور کلی تمامی روغن‌های خودرو اعم از روغن موتور، روغن گیربکس، روغن ترمز، روغن هیدرولیک فرمان و سایر روغن‌ها باید بعد از مدتی تعویض شوند، زیرا با گذشت زمان آلودگی‌ها و رسوبات مختلفی وارد این روغن‌ها شده و در نتیجه عملکرد خودرو دچار مشکل می‌گردد، بنابراین باید حتما برای تعویض به موقع تمامی روغن ماشین اقدام کنید.

بهترین زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک چه وقتی است؟

مزایای تعویض به موقع روغن گیربکس ماشین چیست؟

در صورتی که روغن گیربکس اتوماتیک در زمان مناسب تعویض نشود، آسیب‌های جدی به گیربکس و موتور ماشین وارد خواهد شد؛ همچنین تعویض به موقع روغن گیربکس خودرو مزایای زیادی برای گیربکس به دنبال دارد که در ادامه برخی از اصلی‌ترین مزایای تعویض به موقع روغن گیربکس ذکر شده است:

کاهش درجه حرارت گیربکس: یکی از وظایف اصلی روغن گیربکس اتوماتیک، کاهش و تنظیم حرارت گیربکس می‌باشد، بنابراین اگر روغن گیربکس در زمان مناسب تعویض گردد، گیربکس خودرو در دمای مناسب و استاندارد به فعالیت خود ادامه داده و در نتیجه عمر قطعات گیربکس افزایش پیدا می‌کند.

افزایش عمر مفید قطعات درون گیربکس: کاهش دمای گیربکس یکی از علت‌های اصلی افزایش طول عمر قطعات گیربکس می‌باشد,، اما تعویض به موقع روغن گیربکس باعث می‌شود تا اصطکاک بین قطعات گیربکس به حداقل رسیده و در نهایت عمر تمامی قطعات افزایش پیدا کند.

کاهش صدا‌های گیربکس: در صورتی که روغن گیربکس به موقع تعویض گردد، صدا‌های عجیبی از گیربکس به گوش نخواهد رسید. لازم به توضیح است که در صورت عدم تعویض به موقع روغن گیربکس، ممکن است صدا‌هایی مانند کوبش و یا صدای خشکی در زمان تعویض دنده به گوش برسد.

تعویض دنده روان: از دیگر مزایای تعویض به موقع روغن گیربکس، تعویض دنده روان می‌باشد، روشن است که اگر روغن گیربکس بدون هیچ آلودگی و ناخالصی باشد تعویض دنده‌ها به نرمی و بدون صدای اضافه انجام خواهد شد.

روش تعویض روغن گیربکس اتوماتیک

شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که روش تعویض روغن گیربکس اتوماتیک به چه صورت است و باید در کدام تعمیرگاه‌ها برای تعویض روغن اقدام کنیم، لازم به توضیح است که تعویض روغن گیربکس اتوماتیک توسط دستگاه ساکشن روغن گیربکس اتوماتیک به سادگی امکان پذیر است و این دستگاه در برخی از مکانیکی‌ها وجود دارد.

این دستگاه دارای یک پمپ بسیار قوی بوده که با استفاده از قدرت مکش می‌تواند تمامی روغن گیربکس را خارج کرده و پس از خروج کامل روغن گیربکس، تعمیرکار می‌تواند روغن جدید را درون گیربکس خودرو بریزد.

دستگاه ساکشن روغن گیربکس لانچ یکی از حرفه ای‌ترین و بهترین دستگاه‌ها برای تعویض روغن گیربکس‌های اتوماتیک می‌باشد و استفاده از آن مزایای زیادی برای تعمیرکار به دنبال دارد.

بهترین زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک چه وقتی است؟

کلام پایانی

در این مقاله به طور کامل در مورد بهترین زمان برای تعویض روغن گیربکس اتوماتیک صحبت شد و گفتیم که بهترین زمان برای تعویض روغن گیربکس اتوماتیک هر ۵۰ هزار کیلومتر می‌باشد. امیداریم که این مطلب برای شما کاربردی واقع شده باشد و با مطالعه آن پاسخ سوالات خود را دریافت کرده باشید.

منبع: آفتاب نیوز
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 2
 • ناشناس
  0

  گیربکس چیه؟ ماشین جدیده؟

 • ناشناس
  0

  همش قاطی بودبا تیزرهای تبلیغاتی ..نفهمیدم چ شد

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت خبرفوری هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  اخبار سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت خبرفوری هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد