بار مستاجران سبک می‌شود؟

مجلس و دولت در قالب طرحی برای کنترل بازار مسکن و اجاره بها هفت راهکار برای ساماندهی این بازار ارایه داده‌اند که از جمله آن می‌توان به رفع تعارض منافع مشاوران املاک، افزایش وام ودیعه و افزایش ملک استیجاری اشاره کرد.

بار مستاجران سبک می‌شود؟

همزمان با سه اقدام دولت برای کنترل بازار اجاره، مجلس نیز طرحی را تحت عنوان «طرح ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره بها» در دستور کار دارد که چهار مورد آن برای کمک به اقشار اجاره نشین تنظیم شده است.

رفع تعارض منافع ‌مشاوران املاک، افزایش تسهیلات اجاره‌بها، افزایش عرضه ملک استیجاری از طریق تکمیل سامانه‌های اطلاعاتی و تغییر ساز وکار مالیات بر درآمد اجاره برای حمایت از مستأجران پیش‌بینی شده است.

همچنین بنا به گفته علی خضریان ـ نماینده مجلس، تلاش شده تا با قانون‌گذاری در مواردی چون اخذ عوارض از اراضی معطل مانده، کاهش ریسک و افزایش سهولت معاملات و تکمیل سامانه‌های اطلاعاتی املاک به صورت غیرمستقیم در طرح ساماندهی ‌بازار زمین، مسکن و اجاره‌بها، بر ‌نرخ اجاره اثرگذاری مهمی صورت گیرد.

«طرح ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره بها» حاصل یک کار فشرده ۱۶ ماهه است که با همکاری کمیسیون عمران مجلس، کارشناسان مرکز پژوهشها و وزارت راه و شهرسازی تنظیم شده و هم اکنون برای بررسی و تصویب به صحن علنی مجلس آمده است.

دریافت کد رهگیری رایگان قرارداد اجاره چگونه است؟

از طرف دیگر دولت سیزدهم سه برنامه شامل تعیین سقف مجاز افزایش اجاره بها در تهران به میزان ۲۵ درصد و سایر شهرها ۲۰ درصد، پرداخت وام تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان و ثبت قرارداد توسط مالکان و مستاجران و دریافت کد رهگیری رایگان اجاره را پیگیری می‌کند که هر سه برنامه به مرحله اجرا رسیده است.

سال گذشته تکالیف و استثناهایی برای موجران تعیین شد. بنا به گفته مهدی سادات ـ مشاور وزیر راه و شهرسازی، تلاش شد تا قوانینی وضع شود که به نفع مستاجران نیز باشد. سال گذشته هفتاد درصد قرار دادها به نفع مستاجرین تمام شده است.

از حدود دو هفته قبل بازار مسکن در بخش خرید و فروش به آرامش رسیده است. درخصوص بازار اجاره به دلیل انتظارات تورمی و جاماندگی این بخش از رشد قیمت مسکن نوساناتی دیده می‌شود که نمایندگان مجلس و مسئولان دولتی امیدوارند با تحقق برنامه‌ها بازار اجاره سر و سامان بگیرد.

با توجه به  اثرگذاری برخی مشاوران املاک بر قیمت مسکن  و اجاره‌بها لازم است تا این صنف سر و سامان بیشتری پیدا کند.

به دلایلی همچون وابستگی قیمت مسکن و اجاره به حق‌الزحمه بنگاهها و وکالت یک مشاور املاک بر دو طرف معامله که باعث تعارض منافع می‌شود واسطه‌های ملکی بعضا از دلایل ایجاد آشفتگی در بازار ملک هستند.

در هفته‌های اخیر برخوردهایی با مشاوران املاک متخلف و فاقد مجوز در شهرهای تهران و پردیس صورت گرفته است. طرح ساماندهی بازار مسکن و اجاره بها نیز می‌تواند به قوانین و مقررات مربوط به دفاتر املاک سر و شکل بهتری بدهد.

منبع: ایسنا
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 14
 • ناشناس
  0

  بعید است این طرح غیرکارشناسی و عجولانه مجلس یازدهم هم مانند دیگر طرحهای غیرکارشناسی و عجولانه مجلس باصطلاح انقلابی یازدهم مانند طرح ستاندن مالیات از واحدهای خالی طرفی ببندد!

  نظرات شما -
  • یکی بخر دوتاببر
   0

   بارمسعولان هم کاهش می یابد

 • متفاوت
  0

  بزودی مشاورین املاک مثل تاکسی تلفنی که بوسیله اسنپ جمع شدند آنها هم بوسیله سامانه املاک مشابه اسنپ کسادمیشوند.

 • ناشناس
  0

  اگه راست می گویید اون مناطق تهران که قیمت خانه را نجومی و طمع کاراته و نا جوانمردانه بردید بالا بیارین پایین

  نظرات شما -
  • ناشناس
   0

   خونه مسوولین و پولداران هست .نمیارند پایین.میخواهند بفروشند واسه آقازاده هاشون که توی خارج تشریف دارند. پول نفت میره توی بخش ملک و املاک.مسوولین زمین خوار هم که کم نداریم. پول نفت که در تولید نمیرود.

 • شهید
  0

  چرا فقط تهران. آقایان میدونید شیراز خیلی خیلی
  قیمت رهن واجاره ش از تهران وحشتناکتره؟
  چرا هیچکس به هیچکس نیست

  نظرات شما -
  • متفاوت
   0

   چون هیچ کس به هیچکس نیست. اگریکی به هرکس بود اوضاع فرق می‌کرد.تنهایکی به فکرهمه هست فقط اورا دریاب که اوهم در درون خود توست.

 • ناشناس
  0

  درپردیس اکثر نگاه‌ها مشاورین آن بی نهایت بی. حم هستند وبرای پر کردن جیب خودشان هم مالک را راضی به اجاره بیشتر می‌کنند هم رحمی به مستاجر ندارند دولت یک شماره تلفن بگذارد تا مردم گزارش بنگاه ها ومشاورینی که دربالابردن اجاره ها و خرید و فروش بخصوص در پردیس طی یک ماه مبالغ اجاره را از رهن 250 میلیون تومان به 400 تا 450 میلیون مان رسانده اند وهمچنین مدیران ساختمان را باطلاع دولت برساند از دولت انتظار داریم بازرسین را برای ساماندهی وضعیت بازار مسکن برای پردیس بفرستند تا بدانند واسطه گری این قشر که اکثرشان انصاف ندارند بر دولت مشخص و جلوی تخلف این صنف را بگیرند.

  نظرات شما -
  • 0

   پردیس دیگه گندش را در آورده. کلی باید پول بنزین بدهیم برویم پردیس. این هم از قیمتهاش. دوزار هم نمی ارزه. همش دلال بازی بنگاه داران. قولنامه مجانی با کد رهگیری مجانی در سامانه اسکان انجام می شود.پول قولنامه ندهید.

 • 0

  درتهران درمناطق مختلف هم خیلی اجاره ها و ودیعه ها بالا رفته طرف میگوید200 میلیون بذار روی ودیعه با3 میلیون روی اجاره مگر یک نفر خصوص بازنشسته هایی که حقوق حداقل می‌گیرند چقدر سر سال به حقوقشان اضافه می‌شود که مالک 200میلیون با3 میلیون اجاره را روی آجا ه و ودیعه سال قبل می‌خواهد؟ همه اینها تقصیر بنگاه ها ومشاورینی املاک هست.

  نظرات شما -
  • 1

   تمام این کارها زیر سر بنگاهداران هست. همه هم میدونند که چه قشر منفوری در جامعه هستند.

 • 0

  چرا دولت جلوی گرانی‌های همه چیز را نمی‌گیرد؟ این از وضع مسکن آنهم از مواد غذایی اونوقت چندرغاز به حقوق ها بخصوص حقوق بازنشستگان اضافه می‌کند ولی خودش باعث گرانی‌ها هست تن ماهی تا 15 روز قبل 39هرارت.مان بود روزشنبه خریدم 68هزارتومان گوشت که نمیتونیم بخریم، مرغ که گرانه تن ماهی هم ازسفره هامون داره میره میوه که دیگه هیچی کجای این کارها اسلامی هست و چرا قشر ضعیف باید از همه چیز محروم شود؟ آقای رئیسی از وقتی آمدی همه چیز 100برابرگرانتر شده وضع مردم براتون اهمیت ندارد.

 • ناشناس
  0

  امیوارم بخاطر منفعتتون این قد احمق باشید .

 • 0

  آدرس اشتیاه به هم ندهیم مقصر اصلی حکومته ولاغیر .

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  اخبار سایر رسانه ها