خرید و فروش ارز صادراتی در صرافی‌ها ممنوع شد

براساس بخشنامه جدیدی که بانک مرکزی به صرافی‌ها ابلاغ کرده است، شرایط خرید و فروش ارز صادراتی تغییر کرده و دیگر صرافی‌ها امکان خرید ارز صادرکنندگان را ندارند.

 براساس بخشنامه‌ای که روز گذشته بانک مرکزی به شبکه صرافی‌ها ابلاغ کرده، سقف وضعیت باز ارزی اسکناس (خرید اسکناس - فروش اسکناس) صرافی‌ها در هر روز معادل ۳۰,۰۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارز‌ها تعیین شده است.

ضمن اینکه خرید و فروش ارز صادراتی توسط صرافی‌ها ممنوع شده است؛ در این بخشنامه آمده است که صرافی‌ها می‌توانند نیاز‌های ارزی خود را از طریق بانک مرکزی تأمین کنند.

در این بخشنامه تأکید شده است:

۱. صرافی‌ها می‌توانند نسبت به خرید ارز به صورت اسکناس از اشخاص حقیقی و حقوقی به (استثنای بانک‌ها و صرافی ها) پس از احراز هویت مشتری حسب مقررات ابلاغی تا سقف ۱۰ هزار یورو با معادل آن به سایر ارز‌ها را با ثبت در سامانه نظارت ارز (سنا) تحت سرفصل تأمین نیاز‌های ضروری کد (۵۶) با نرخ توافقی طرفین اقدام نمایند.

۲. صرافی‌ها می‌توانند صرفا از محل منابع تامین شده از سرفصل تأمین نیاز‌های ضروری کد ۵۶ نسبت به فروش ارز به اشخاص حقیقی ایرانی بالای ۱۸ سال و حقوقی مقیم (به استثنای بانک‌ها و صرافی ها) به صورت یکبار در سال برای هر مشتری و پس از احراز هویت وی از طریق احد کارت ملی با شناسه ملی شماره تلفن همراه به نام شخص حقیقی با نماینده شخص حقوقی دارای امضای مجاز شماره حساب بانکی به نام شخص حقیقی با شخص حقوقی تا سقف ۵ هزار یورو با معادل آن به سایر ارز‌ها با ثبت در سامانه نظارت ارز (سنا) تحت سرفصل تأمین نیاز‌های ضروری (کد ۵۶) اقدام نمایند.

۳. در صورت ضرورت بانک مرکزی از طریق صرافی‌های بانکی امکان تأمین منابع مورد نیاز برای فروش در سرفصل تأمین نیاز‌های ضروری کد ۵۶ را فراهم خواهد نمود.

۴. سقف وضعیت باز ارزی اسکناس (خرید اسکناس - فروش اسکناس) صرافی‌ها در هر روز معادل ۳۰,۰۰۰ یورو با معادل آن به سایر ارز‌ها تعیین می‌شود. در صورت وجود مازاد امکان خرید برای صرافی‌ها وجود نخواهد داشت. صرافی مکلف است مازاد اسکناس را حداکثر تا پایان روز کاری بعد به اشخاص حقیقی و حقوقی به استثنای بانک‌ها و صرافی‌ها با بانک ملی ایران به فروش رساند.

۵. صرافی‌های بانکی مجاز هستند بدون سقف نسبت به خرید و فروش ارز با سایر صرافی‌ها در سرفصل به از بانک و صرافی دیگر کد (۲۶) اقدام نمایند.

۶. حاشیه سود خرید و فروش، صرافی جداکتر نیم (۰.۵) درصد تعیین میشود.

۷. برگشت ارز حاصل از صادرات به صورت اسکناس در مبادی ورودی کشور و با تحویل اسکناس به شعب / باجه‌های بانک ملی ایران بوده و امکان خرید اسکناس از صادرکنندگان برای صرافی‌ها و ثبت در سامانه نظارت ارز (سنا) به منظور رفع تعهد صادرکنندگان مجار نخواهد بود.

۸. صرافی‌ها مکلفند منابع ارزی حاصل از صادرات که تاکنون در ستا ثبت نکرده و رفع تعهد صادراتی شده است را بلافاصله از تاریخ ابلاغ این بخشنامه به بانک ملی تحویل و با نرخ خرید مندرج در تابلوی صرافی ملی ایران به فروش برسانند تا بانک مذکور نسبت به رفع تعهد صادر کننده اقدام نماید.

شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 4
 • ناشناس
  0

  بسلامتی همه جیز کره شمالی

 • ناشناس
  0

  قانون های یهویی!!! با اینکارها هیچ نتیجه ای نمیشه گرفت.مملکت افتاده دست یه مصت بیسواد مفت خور. تنها راه برون رفت از مشکلات و حداقل اینکه به یک ثبات نسبی برسیم، دوستی صمیمانه با تمامی کشورهای دنیا هست.

 • ........
  0

  من حرفی ندارم ولی خسته ام خسته اگر خود کشی گناه نبود همین امروز خودمو خلاص کرده بودم

 • ناشناس
  0

  مماشات نباس کردمنافات داره منافات میشدمناقشات،مناقشاتم مکافات میشه پس میباس مداراکرد