بلاک چین چیست؟

به واسطه محبوبیت و گسترش معاملات ارزهای دیجیتال مانند خرید و فروش بیت کوین، امروزه بسیاری از افراد نام بلاک چین را شنیده اند.

اما فناوری بلاک چین چیست و چرا اهمیت دارد؟ بلاک چین به صورت خلاصه یک سیستم ثبت اطلاعات است که این اطلاعات را بین تمام کاربران شبکه به اشتراک می گذارد و ارزهای دیجیتال از این فناوری برای ثبت اطلاعات و پردازش تراکنش ها استفاده می کنند. 

بلاک چین یک دفتر کل مشترک و تغییرناپذیر است و فرآیند ثبت تراکنش ها و ردیابی دارایی ها را در یک شبکه تسهیل می کند. این دارایی ها تنها محدود به رمزارز نیست و موارد بسیاری را شامل می شود، از جمله آنها می توانیم به خانه، ماشین، پول نقد، زمین و یا مالکیت معنوی، حق ثبت اختراع، حق چاپ و نام های تجاری اشاره کنیم. 

تقریبا هر چیز با ارزشی را می توان در یک شبکه بلاک چین ردیابی و داد و ستد کرد، فناوری بلاک چین همچنین مطمئن می شود تمام این معاملات و فعالیت ها با کمترین ریسک و هزینه، به صورت مستقیم و با حذف واسطه ها انجام می شود.

بلاک چین چگونه کار می کند؟

برای درک بهتر فناوری بلاک چین، یک دفتر بزرگ جهانی را تصور کنید که امکان ذخیره و مشاهده داده های مختلفی در آن توسط تمام مردم امکان پذیر است. داده های ذخیره شده در این دفتر تغییرناپذیر هستند و پس از ثبت امکان تغییر در آنها وجود ندارد که باعث می شود جعل اطلاعات غیرممکن شود. همچنین این دفتر تحت کنترل هیچ کشور و سازمانی نیست و به تمام کاربران خدمات می دهد. 

کسب و کارهایی که براساس اطلاعات کار می کنند، نیازمند هستند تا این اطلاعات را به سرعت و به شکلی دقیق دریافت و ارسال کنند. بلاک چین برای این کسب و کارها و خدمات بهترین گزینه است زیرا اطلاعات را به شکلی فوری و شفاف به اشتراک می گذارد و یک دفتر کل غیرقابل تغییر را فراهم می کند که تنها توسط اعضای مجاز شبکه قابل دسترسی است.

یک شبکه بلاک چین می تواند سفارش ها، پرداخت ها، حساب ها و بسیاری موارد دیگر را ردیابی و پردازش کند و تمام افراد می توانند جزئیات تراکنش ها و فعالیت ها را مشاهده کنند، موضوعی که به شفافیت بیشتر کمک می کند و منجر به کاهش فساد و فعالیت های غیرقانونی می شود.

از جمله ویژگی های مهم بلاک چین این است که هیچ کسی نمی‌تواند تراکنش را پس از ثبت در بلاک چین تغییر دهد یا دستکاری کند. اگر یک رکورد تراکنش شامل خطا باشد، باید یک تراکنش جدید برای رفع خطا اضافه شود و هر دو تراکنش قابل مشاهده هستند.

زمانی که شما تراکنش خرید و فروش ارز دیجیتال را در شبکه بلاک چین ثبت می کنید، اطلاعات تراکنش شما پس از تایید توسط فعالان و تاییدکنندگان شبکه در فضایی به نام بلاک ذخیره می شود. با پر شدن فضای ذخیره، این بلاک ها کامل شده، سپس به بلاک قبلی متصل می شوند ودر نهایت باعث ایجاد یک زنجیره بلاکی می شود.

03

پس از ثبت در این بلاک ها، داده ها غیرقابل تغییر می شوند و خاصیت تغییرناپذیری اطلاعات در بلاک چین به همین دلیل بدست آمده است، زیرا در زنجیره های ایجاد شده تغییری نمی توان انجام داد.

همچنین برای سرعت بخشیدن به تراکنش ها، مجموعه ای از قوانین – که قرارداد هوشمند نامیده می شود – بر روی بلاک چین ذخیره می شوند که با محیا شدن پیش نیازهای تعیین شده، به صورت خودکار اجرا می شوند. امروزه از قراردادهای هوشمند به صورت گسترده در حوزه های دیفای و برنامه های غیرمتمرکز استفاده می شود.

آیا برای خرید و فروش ارز دیجیتال نیازمند فراگیری جزئیات بلاک چین هستم؟

فناوری بلاک چین پیچیدگی های خود را دارد و امروزه انواع مختلفی از آنها وجود دارد، در حالی که یادگیری فناوری بلاک چین و جزئیات آن می تواند دید بسیار بهتری نسبت به بازار در اختیار شما قرار دهد، اما سرمایه گذاری و خرید و فروش ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین وابسته به این اطلاعات نیست. 

شما صرفا با آشنایی مختصر با این فناوری نیز می توانید معاملات ارزهای دیجیتال خود را در صرافی های متمرکز کشور انجام دهید. اگر به این بازار تازه وارد هستید، مهم است در یک صرافی حرفه ای و پیشرفته ثبت نام کنید تا دیگر نیازی به نگرانی پیرامون این پیچیدگی ها نداشته باشید.

یکی از این صرافی ها سرمایکس نام دارد که با پشتیبانی 24 ساعته و در هفت روز هفته، بهترین مقصد شما برای شروع سرمایه گذاری ارز دیجیتال خواهد بود و با ثبت نام در آن می توانید در هر زمان پاسخ سوالات و مشکلات خود را پیدا کنید. 

شما با ثبت نام در این صرافی علاوه بر دسترسی به یک تیم پشتیبانی حرفه ای، می توانید معاملات ارزهای دیجیتال خود را در یکی از بزرگترین و معتبرترین بازارهای ارز دیجیتال کشور انجام دهید؛ زیرا صرافی سرمایکس بیش از 600 ارز دیجیتال را پشتیبانی می کند و با کیف پول امن و غیرقابل تحریم سرمایکس، از سال 1396 از دارایی کاربران در برابر مشکلات امنیتی و تحریم ها محافظت کرده است. 

شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید