قطار چین به ایران راه اندازی می‌شود

مدیرکل تجاری سازی و امور تشکل‌های وزارت راه و شهرسازی گفت: تلاش داریم تا قطار مستقیم چین به ایران را راه‌اندازی کنیم که نشانه مثبتی در چارچوب حمایتی و تقویت‌کننده عضویت در سازمان شانگهای برای بخش ترانزیت و حمل و نقل است.

«امین ترفع» امروز (دوشنبه) در گفت‌وگویی درباره منافع عضویت ایران در سازمان شانگهای اظهار کرد: امیدواریم چارچوب شانگهای بتواند باعث افزایش حجم تجارت و افزایش چسبندگی اقتصادی بین اعضای این سازمان کمک کند.

وی توضیح داد: ایران با اعضای سازمان همکاری شانگهای در چارچوب حمل و نقلی مشابهی عضو هستند، مثلاً با تعدادی زیادی از اعضای این سازمان در کریدور شمال- جنوب عضو و با تعدادی دیگر در چارچوب سازمان اکو و همین‌طور تراسیکا (کریدوری به سوی اروپا) عضویت و توافقنامه داریم.

ترفع بیان کرد: عضویت در شانگهای می‌تواند علاوه بر همکاری‌ها در چارچوب‌های حمل و نقلی، زمینه‌های ایجاد چسبندگی اقتصادی و افزایش ظرفیت تجاری بین کشورها را فراهم کند؛ وقتی ظرفیت تجارت بین کشورها افزایش پیدا می‌کند که حمل و نقل و ترانزیت هم رشد کند.

مدیرکل تجاری سازی و امور تشکل‌های وزارت راه و شهرسازی گفت: به‌جز چین با دیگر کشورها ارتباطات دو جانبه زمینی و ریلی وجود دارد. تلاش داریم در رابطه با افزایش همکاری‌ها با چین قطار مستقیم چین به ایران را احیا کنیم که مبدا آن از شانگهای خواهد بود که نشانه‌ مثبتی است که چارچوب سازمان همکاری شانگهای می‌تواند تقویت‌کننده باشد.

ترفع در این باره توضیح داد: نکته مهم این است که برای تسهیل ترانزیت و حمل و نقل بین‌المللی در جریان صادرات و واردات، باید زنجیره‌های تامین بین اعضای شانگهای را شناسایی و تقویت کنیم؛ بدون اینکه زنجیره تامین به هم گره خورد و بدون رفت و آمد جریان تکنولوژی، مواد و توزیع کالای ساخته شده و ایجاد یک شبکه تجاری نمی‌توانیم بر موضوع ترانزیت تاثیرگذار باشد. 

وی تصریح کرد: این اتفاق در صورتی که در سازمان همکاری‌های شانگهای رخ دهد، تمام زمینه‌های حمل و نقل اعم از ترانزیت چندجانبه و دوجانبه تقویت خواهد شد.

به گفته این مقام مسوول، هر چقدر حجم تجارت و ظرفیت‌های تجاری افزایش یابد، متناسب با آن ظرفیت کریدورهای ترانزیتی افزایش خواهد یافت و امیدواریم بتوانیم در ابتکاراتی که در حال برنامه‌ریزی آن هستیم تا طی روزهای آینده در تهران موقعیتی را ایجاد کنیم و بتوانیم ساختارهای چند جانبه بین ایران و اعضای شانگهای تقویت شود و بتوانیم شاهد ارتقای ترانزیت در این چارچوب باشیم.

مدیرکل تجاری سازی و امور تشکل‌های وزارت راه و شهرسازی گفت: همه نگاه‌ها باید به این سمت باشد که موانع جریان تجارت بین کشورها را برداریم تا زنجیره‌های تامین و روابط اقتصادها به هم گره بخورد و تاثیر قابل توجهی روی ترانزیت داشته باشد.

منبع: ایرنا
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 9
 • حاج سعید طوسی
  1

  آخوندها و مورخین درباریشان،می گفتند که رضا شاه راه آهن جنوب به شمال را برای مقاصد انگلیس درست کرد.حالا چی میگن؟ حتما این ریل گذاری و قطار برای منافع چین ساختید.پوتین ناراحت نشه؟ اجازه ازش گرفتید یا نه؟

  نظرات شما -
  • علی
   1

   خوبه همین چین صنعت خودروتونو ده سال جلوتر برد وگرنه الان ۴۰۵ سقف شیشه ای تولید میکردین قبل حرف زدن فکر کن به چی خودتون مینازید؟ یه کشور عقب افتاده هستید که نفتتون خریدار نداره حقیقت تلخه

  • طوسی به علی
   0

   علی آقا، با احترام به دیدگاه شما،ایران در زمان شاه کارخانه تولید کادیلاک، شورلت دنده اتوماتیک ، ماک و پیکان و ژیان و رنو و ...را داشت که به چین و شوروی و اروپا صادر می‌کرد. الان بعد از ۴۳ سال یک موتور ملی برای سواری هم نداریم.

 • نامشخص
  2

  تو را خدا بیاید مترو تهران کرج را نوسازی کنید که مبروط به تکنولو
  ژی 50 سال پیش برادران چینی استقطار ایران به چین پیشکش

  نظرات شما -
  • 12
   0

   شماها که فقط غر غر کنید هر کار کنن غرغر ما ایرانیهای رفاه طلب بجاس هر کاری کنن بعضی ها چی دون شون به پا باشه چی به پا نباشه قدقدشون به راس ....

  • علی
   0

   نوسازی کنن که افغانی ها استفاده کنن ازش؟!

 • چگوارا
  0

  مترو تهران ورامین پیشوا رو تکمیل کنید / الباقی پیش کش

 • ناشناس
  0

  چقدر عالی/ راه اهن مشهد ، کربلا . مدینه . مکه_ از اون عالی تره

 • ناشناس
  0

  شما اگر تونستید مسیر قطار چین به ایران را روی نقشه کاغذی با مداد رسم کنید باریکلا دارید به خدا.مطمعن هستم این رو هم نمیتونید.چون عرضه ندارید