وزیر راه و شهرسازی بانک هایی که وام نمی دهند را تهدید کرد

وزیر شهرسازی با بیان اینکه اگر بانک‌ها تعهدات خودشان را در زمینه تسهیلات مسکن انجام ندهند، طبق قانون اقدام می‌کنیم، گفت: قانون برای بانک‌هایی که به تکلیف خودشان عمل نکنند جریمه‌ای برابر۲۰ درصد تعهد انجام نشده، پیش بینی کرده است.

رستم قاسمی در رابطه با احتمال تشکیل پرونده قضایی برای بانک‌های مستنکف از اجرای ماده (۴) قانون جهش تولید مسکن در خصوص پرداخت حداقل ۲۰ درصد از تسهیلات پرداختی به بخش مسکن، گفت: حتما اگر بانک‌ها تعهدات خودشان را انجام ندهند طبق قانون اقدام می‌کنیم.

وزیر راه و شهرسازی در رابطه با عدم همکاری تعدادی از بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات اضافه کرد: تعدادی از بانک‌ها همکاری می‌کنند مانند بانک مسکن که به تمام تعهدات خود در این حوزه عمل کرده است، اما قانون برای بانک‌هایی که همکاری نکرده و به تکلیف خودشان عمل نکنند جریمه‌ای برابر۲۰ درصد تعهد انجام نشده، پیش بینی کرده است.

براساس این گزارش، طبق ماده ( ۴) قانون جهش تولید مسکن؛ بانکها و مؤسسات اعتباری مکلفند حداقل بیست درصد(۲۰%) از تسهیلات پرداختی نظام بانکی در هر سال را با نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار به بخش مسکن اختصاص دهند، به صورتی که در سال اول اجرای قانون از حداقل سه میلیون و ششصد هزار میلیارد ریال تسهیلات برای واحدهای موضوع این قانون کمتر نباشد و برای سالهای آینده نیز حداقل منابع تسهیلاتی مذکور با افزایش درصد صدرالذکر مطابق با نرخ تورم سالانه افزایش یابد.

مجلس شورای اسلامی در قانون جهش تولید و تامین مسکن ضمانت اجرایی این ماده قانونی را نیز در تبصره (۵) این ماده پیش بینی کرده که مطابق با آن؛ سازمان امور مالیاتی کشور موظف بوده در صورت عدم رعایت موضوع این ماده، در قالب بودجه سنواتی، مالیاتی برابر بیست درصد(۲۰%) تعهد انجام نشده را از بانکها و مؤسسات اعتباری مستنکف، أخذ و به خزانه داری کل کشور واریز نماید. این مبلغ صددرصد (۱۰۰%) تخصیص یافته تلقی و به حساب صندوق ملی مسکن واریز می‌شود.

منبع: خانه ملت
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 10
 • ناشناس
  0

  رستم باد کنکی

 • علی
  0

  آقای وزیر شما در انتصابات زیر مجموعه خود رعایت شایستگی ها را ننمودید و الان از زیر مجموعه های غیر خود انتظار همکاری و انصاف دارید؟!

 • ناشناس
  0

  به شکار میگن بدو.
  به تازی میگن بگیر.
  دولت میگه بانکها باید وام بدن.
  اگه ندن باهاشون برخورد میشه.
  میری بانک . یه کارمند ساده بهت میگه نه!!
  میگه ما همچین قانونی نداریم

 • ناشناس
  0

  خوب دولت باید پول به بانک ها بدهد،تا بانک ها هم پرداخت کنند،وقتی که پول نیست دولت چرا الکی دستور میده؟؟قانون هم میگه باید پول باشد،الان بخاطر تورم و نرخ پایین سود سپرده بانکی،مردم پول هایشان را از بانک ها خارج و کالاهای دیگر و یا ارز وطلا خریده اند تا در برابر تورم پولشان آب نشه،الان تورمی که دولت اعلام می کند ۶۰ درصد است(تورم واقعی بالای ۱۰۰ درصد است)،یعنی حتی اگر بانک ۶۰درصد هم سود به سپرده های مردم بدهد تازه سربه سر میشه و پول مردم هیچ سودی بهش تعلق نمی گیرد،به نظر شما آدم عاقل با نرخ ۱۵ درصد پولش را پیش بانک میذاره تا بانک هم انرا به مردم وام مسکن بدهد؟؟؟دولت چرا هی دستور میدهد،از کیسه خلیفه می بخشد،خوب دلارهای نفتی را تبدیل به ریال کند و در اختیار بانک ها بگذارد،مگه نمی گوید که در آمد های نفتی ما ۶۰۰ درصد افزایش یافته است،یا این آمار هم مثل بقیه آمارها دروع و کذب است.

 • ناشناس
  0

  فعلا که همه بانک‌های دولتی ورشکسته هستند بانکهایی خصوصی هم وظیفه ای ندارند که در این خصوص وام بدند

 • ناشناس
  0

  ن تنها وام مسکن بلکه هیچ گونه وامی نمیدن

 • ناشناس
  0

  آقای وزیر راه و مسکن و شهرسازی سلام...
  شما؟ را به خدا قسم می دهم پیگری کنید .تا بانکها به کارمندان بازنشسته خودشان هم مثل کارمندان شاغل وام ضروری پرداخت کنند. کسی نیست که برای‌مان کاری بکند لااقل شما؟ هم این کار را برای قشر زحمت کش بازنشستگان بانکی انجامش بدهی ممنون میشم

 • سیما ادمی از شهر بروجرد
  1

  سلام از بروجرد هستم گلایه ای از مسئولین دارم بانک پارسیان بروجرد وام ودیعه مسکن را فقط به افراد کارمند میدهد مگر نه اینکه این وام برای مستاجر آن میباشد بعد کلی دوندگی و هزینه وام را فقط به افراد کارمند میدهد لطفا رسیدگی کنید
  با

 • ناشناس
  0

  وزارت راه باید خسارات جانی و مالی ازاد راه های غیر استاندارد ، داغون ، پر ازدست انداز و غیر قابل استفاده را به مردم پرداخت کند

 • ناشناس
  0

  یعنی واقعا اقای وزیر اطلاع نداره بانکها بودجه ندارند و نمی توانند وام پرداخت کنند یا مردم را سرکار گذاشتند ؟