پرداخت وام به مردان مشروط شد

بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به بانک‌ها اعلام کرد که براساس قانون خدمت وظیفه عمومی، ارائه تسهیلات بانکی از جمله وام فرزندآوری به متقاضیان ذکور مشروط به استعلام وضعیت نظام وظیفه عمومی آن‌هاست.

در بخشنامه بانک مرکزی آمده است: «در خصوص ابلاغ جز (۲) بند الف تبصره (۱۶) قانون بودجه سال ۱۴۰۱ موضوع پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه فرزند به آگاهی می‌رساند، حسب بند ب مفاد ماده ۱۰ قانون خدمت وظیفه عمومی مقرر شده است «دریافت هرگونه وام و کمک‌های کشاورزی، صنعتی، دامداری و مسکن از طریق بانک‌ها و وزارتخانه‌ها و موسسات دولتی وابسته به دولت و نهاد قانونی مستلزم ارائه مدرک دال بر رسیدگی به وضع مشمولیت آنان در سازمان وظیفه عمومی است. 

همچنین، بانک‌های عامل موظفند پیش از ارائه هرگونه تسهیلات بانکی از طریق وب‌سرویس تعاملی آن بانک با شبکه پیام الکترونیک دولت (سباد) نسبت به استعلام وضعیت نظام وظیفه عمومی متقاضیان ذکور اخذ تسهیلات، اقدام کنند.

بر این اساس، صرفا اشخاص ذکوری که پاسخ استعلام وضعیت نظام وظیفه عمومی آنها در وب سرویس فوق «مجاز» باشد، امکان استفاده از تسهیلات بانکی از جمله تسهیلات قرض الحسنه فرزند را دارا خواهند بود و اشخاصی که پاسخ استعلام وضعیت نظام وظیفه عمومی آنها در وب سرویس مذکور «غیر مجاز» اعلام شده امکان استفاده از تسهیلات مذکور را نخواهند داشت».

پرداخت وام به آقایان مشروط شد

طبق این گزارش، پدران فرزندان متولد تاریخ ۱۴۰۰/۰۱/۰۱ به بعد و حداکثر تا ۲ سال پس از تاریخ تولد فرزند می‌توانند نسبت به ثبت نام در سامانه تسهیلات قرض‌الحسنه فرزند اقدام کنند که پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه فرزندآوری به پدر، یک بار برای هر فرزند متولد شده امکان‌پذیر است.

مبلغ این تسهیلات به ازای فرزند اول ۲۰ میلیون تومان و به ازای فرزند دوم ۴۰ میلیون تومان و به ازای فرزند سوم ۶۰ میلیون تومان و به ازای فرزند چهارم ۸۰ میلیون تومان و به ازای فرزند پنج به بعد ۱۰۰ میلیون تومان است.

دوره بازپرداخت هر یک از این تسهیلات نیز به ترتیب ۳۶، ۴۸، ۶۰، ۷۲ و ۸۴ ماهه است و با توجه به تنفس ۶ ماهه تسهیلات قرض‌الحسنه فرزندآوری، سررسید اولین قسط ۶ ماه بعد از تاریخ عقد قرارداد است.

در این زمینه، متقاضیان وام فرزندآوری پس از ثبت‌نام در سامانه مربوطه باید با همراه داشتن مدارکی چون اصل و کپی تمامی صفحات شناسنامه پدر و فرزند، اصل و کپی کارت ملی پدر، کدپستی ۱۰ رقمی و آدرس کامل محل سکونت و کد رهگیری ۱۰ رقمی دریافتی از سامانه پس از انجام ثبت‌نام با گذشت ۱۲ روز کاری، به شعبه مربوطه مراجعه و نسبت به تشکیل پرونده اقدام کنند.

البته، با ابلاغ این بخشنامه بانک مرکزی، پدران برای دریافت وام فرزند علاوه بر مدارک اعلام شده باید وضعیت مشمولیت آن‌ها در نظام وظیفه استعلام و در صورت مجاز بودن می‌توانند این تسهیلات را دریافت کنند.

منبع: جام جم
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 10
 • ناشناس
  0

  برای مردان همیشه .همه چیز مشروط است.
  اما نامردان همیشه بدون هیچ چون و چرایی وام میگیرن. اختلاس میکنن. و......

 • محمد
  0

  من وضع مالی خوبی ندارم ولی اگربه جای وام صدملیون تومانی یک ملیاردتومان وام بلاعوض هم بدهید حاضرنیستم بچه دارشوم این مملکت ثبات ندارد مسئولین بخاطراینکه سرباز کم نیاورند به هرگونه حقه ونیرنگی متوسل میشوند احمق آن کسیست که بخاطر۱۰۰ملیون تومان وام طفلی رااسیراین مملکت بی ثبات وبی قانون وهرج مرج کند

 • محمد
  0

  قابل توجه مسئولین نامحترم : مردم گوششان درازنیست شماگوشتان درازاست کسی دیگه گول این حرفارونمیخوره این حقه هادیگه جواب نمیده فکردرست وحسابی کنید

 • علی رضا کردی
  0


  پرداخت بیش از ۳۱ هزار وام بدون ضامن در ۵ ماه اخیر
  ۱۸:۲۶ ۱۰ مرداد ۱۴۰۱
  ۱۴۰۱/۰۳/۱۴ - ۱۱:۱۷
  وام تسهیلات فرزندآوری بنده را در بانک رفاه کارگران شهر گلستان جادن تهران ساوه و کد شعبه 974 به علت نداشتن پایان خدمت سربازی ندادند چرا؟
  ازعلی صالح آبادی، رئیس کل بانک مرکزی در خواست رسیدگی دارم
  علی رضا کردی

 • 0

  دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۸
  آمار سازی است، یک بانک معرفی کنید که مردم بتوانند وام 50میلیونی بدون ضامن بگیرند حتی کارمند!!!
  دروغگویی که شاخ و دم نداره

  دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۸
  آمار سازی است، یک بانک معرفی کنید که مردم بتوانند وام 100میلیونی بدون ضامن بگیرند حتی کارمند!!!
  دروغگویی که شاخ و دم نداره

 • 0

  دروغ است این بانکها شاید به کارکنان خودشون دادن نه مردم !!!! ماکه به بونک رفاه مراجعه کردیم گفت برو پیش ان کسی که گفته وام بدون ضامن میدن!!!

 • ناشناس
  0

  چندی پیش از یکی از بانک های قرض الحسنه که سپرده داشتم، تصمیم گرفتم وام دریافت کنم. فرایند دریافت وام اینترنتی شده و با این که کارمند هستم برای دریافت 49 میلیون تومان در این سامانه ثبت نام کردم و دو هفته فرایند ثبت نام طول کشید. و البته به مقدار 1.2 برابر سفته خریدم، ولی باز هم یک ضامن کارمند تقاضا کردند.

  جالب این که از روزی که برای استعلام اینترنتی خودم و ضامنم بیشتر از یک ماه هست که گذشته هنوز موفق به دریافت تاییدیه استعلام نشده ایم.

  و بسیار جالب تر این که، در گذشته که فرایند دریافت وام به صورت حضوری بود، فرایند اخذ وام با داشتن ضامن نهایتا ۲ روز بود.

  متاسفانه فقط شاهد شعار هستیم.

 • ناشناس
  0

  من برای 40م فرزند آوری، یک ضامن باید می بردم که دریافتی‌ باید بالای 6م می بود و کسر از حقوق داشته باشه با دوبرگ سفته 50م.تازه در شرایط ضامن هم اگر بازنشسته می‌بردم نباید بالای 60سال می بود حالا من شانس آوردم پیدا کردم.
  نمیخوام بگم دروغ میگن ولی این وام بدون ضامن برای مردم عادی نیست برای همون کارمندای رسمی هست که قبل از این هم مشکل ضامن نداشتن یا کارمندای بانک‌ها که اصلا ضامن نمی‌خواست
  البته یک حرفی هم زد درست و غلطش با خودش میگفت اگه شما قسط وام ندادی دولت میاد بده دیگه شما خودتون دیدگاه بانکی ها را در مورد ضامن ببینید

 • ناشناس
  0

  دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۷
  الان که به بانکها بخشنامه بدند که حتما وام گیرنده باید حسابش اعتبار داشته باشد یعنی میانگین حساب درصورتی که قشر کارمند و کارگر کلا میانگین حساب ندارند حقوقشون ده روز اول تمام میشه .
  میانگین حساب مال پولداراست فقرا که میانگین حساب ندارند الان دربدر پنجاه میلیون وامند بانک میگه میانگین حسادبت رو ببر بالا از کجا بیاره آخه !!

 • 0

  دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۴

  چرا از بهمن ماه سال 1400 تاکنون تکلیف پرداخت وام 50 تا 100 میلیون تومانی بدون ضامن برای بازنشستگان تامین اجتماعی مشخص نشده است؟
  بازنشسته تامین اجتماعی