کاهش قیمت روغن خوراکی

کارخانه‌های تولید روغن خوراکی ملزم به کاهش ١٠ تا ٢۵ درصدی قیمت‌ها شده‌اند. بررسی‌ها از شیب آرام روند نزولی قیمت‌ها در بازار حکایت دارد.

قیمت روغن خوراکی دوباره بین مهمترین خبرهای اقتصادی دیده‌ می‌شود و تا اینجای سال ١۴٠١ حواشی آن در چند مقطع مورد توجه قرار گرفته است. اواخر اردیبهشت همزمان با اصلاح نظام یارانه‌ها، قیمت مصوب روغن سرخ‌کردنی در بطری‌های ۸۱۰ گرمی از ۱۴ به ۶۲ هزار تومان افزایش پیدا کرد و خرداد، طبق داده‌های مرکز آمار، روغن رکورددار افزایش قیمت‌ها بین اقلام خوراکی لقب گرفت. از طرفی دیگر آمار‌ها نشان می‌دهد مصرف روغن در کشور کم شده است. طوری که در همان اردیبهشت مصرف روغن خانوار ایرانی در قیاس با اردیبهشت پارسال نزدیک ۳۸ درصد آب رفت. حالا وزارت صمت گفته با هدف حمایت از مصرف‌کننده، کارخانه‌ها را ملزم به کاهش ١٠ تا ٢۵ درصدی قیمت روغن کرده و با واحد‌های متخلف برخورد می‌‌کند. حدود ۷۲ ساعت از دستور‌العمل جدید وزارت صمت می‌گذرد و بررسی وضعیت بازار از آغاز کاهش قیمت روغن حکایت دارد. روندی که البته با شیب آرامی استارت خورده است.

 

قیمت روغن آفتابگردان

قیمت روغن آفتابگردان توسط برخی از تولیدکنندگان کاهش پیدا کرده است. در اردیبهشت ۱۴۰۱ و بعد واریز دور دوم یارانه‌ها، قیمت روغن آفتابگردان غنچه در بطری ۹۰۰ گرمی به ۷۰ هزار تومان افزایش پیدا کرد حالا می‌شود همین بطری را با قیمت ۶۳ هزار تومان از فروشگاه‌های زنجیره‌ای خرید. یا مثلا روغن آفتابگردان ویسپو با وزن ۸۱۰ گرم که اردیبهشت با قیمت ۶۰ هزار تومان عرضه می‌شد الان توسط برخی فروشنده‌ها ۵۸ هزار تومان به‌فروش می‌رسد. البته هنوز قیمت روغن آفتابگردان توسط برخی برند‌ها تفاوتی با هفته‌های قبل ندارد. به‌عنوان مثال روغن ۱.۵ لیتری آفتابگردان بهار که قبلا ارزش آن به ۱۰۵ هزار تومان رسیده بود، الان هم با همین قیمت فروخته می‌شود.

قیمت روغن سرخ‌کردنی

قیمت روغن سرخ‌کردنی رعنا در بطری‌های ۹۰۰ گرمی اردیبهشت امسال به ۶۲ هزار تومان رسید. حالا برخی از فروشنده‌ها با خط زدن این رقم، آن را با قیمت ۵۸ هزار تومان می‌فروشند. قیمت روغن سرخ‌کردنی غنچه با وزن ۹۰۰ گرم ۷۰ هزار تومان بود و حالا می‌شود آن را ۶۳ هزار و ۲۰۰ تومان خرید. برای خرید روغن زیتون سرخ‌کردنی اویلا در شیشه‌های ۲۵۰ گرمی، هفته قبل باید ۶۳ هزار تومان پرداخت می‌کردید، اما الان قیمت این روغن به ۵۸ هزار تومان کاهش پیدا کرده است.

قیمت روغن جامد و نیمه‌جامد

قیمت روغن جامد لادن و کرمانشاهی الان نسبت ماه‌های قبل کاهش جزئی داشته است. اگر اواخر اردیبهشت امسال که با دور جدید واریز یارانه‌ها و آزادسازی قیمت کالا‌های اساسی همزمان بود، سراغ خرید روغن ۲.۷ کیلویی جامد لادن می‌رفتید، ۲۲۰ هزار تومان از شما می‌گرفتند. حالا امروز دوشنبه ۱۰ مرداد همین محصول را نزدیک ۲۰۰ هزار تومان می‌فروشند. یا روغن کرمانشاهی نیک‌منش که در حلب‌های یک کیلویی ۳۲۰ هزار تومان عرضه می‌شد، حالا ۳۱۳ هزار تومان فروخته می‌شود.

قیمت سایر روغن‌ها

روغن ارده‌شیره، روغن هسته انگور، روغن کنجد و ... سایر روغن‌های خوراکی موجود در بازار محسوب می‌شوند. الان در قیاس با ماه‌های قبل برخی از این روغن‌ها با قیمت کمتری در مغازه و غرفه فروشگاه‌های زنجیره‌ای به‌چشم می‌خورند. مثلا روغن ارده‌شیره شیررضا در بطری‌های یک کیلویی به‌جای ۳۰۰ هزار تومان، ۲۶۰ هزار تومان فروخته می‌شود. روغن هسته انگور زرین‌تالیا با همین وزن الان درحالی ۲۲۷ هزار تومان به‌فروش می‌رسد که قیمت آن هفته‌های قبل تا ۲۵۰ هزار تومان بالا رفته بود. البته کاهش قیمت سایر روغن‌ها شامل همه مدل‌های موجود در بازار نمی‌شود و به‌عنوان مثال روغن کنجد برند سی‌سام که در اردیبهشت در بطری‌های یک کیلیویی ۲۰۰ هزار تومان فروخته می‌شد، الان ۲۳۰ هزار تومان ارزش دارد.

تغییر قیمت روغن خوراکی

برند

وزن

قیمت اردیبهشت

قیمت فعلی

روغن آفتابگردان غنچه

۹۰۰ گرم

۷۰ هزار تومان

۶۳ هزار تومان

روغن آفتابگردان ویسپو

۸۱۰ گرم

۶۰ هزار تومان

۵۸ هزار تومان

روغن سرخ‌کردنی رعنا

۹۰۰ گرم

۶۲ هزار تومان

۵۸ هزار تومان

روغن سرخ‌کردنی غنچه

۹۰۰ گرم

۷۰ هزار تومان

۶۳ هزار و ۲۰۰ تومان

روغن زیتون سرخ‌کردنی اویلا

۲۵۰ گرم

۶۳ هزار تومان

۵۸ هزار تومان

روغن جامد لادن

۲.۷ کیلوگرم

۲۲۰ هزار تومان

۲۰۲ هزار تومان

روغن کرمانشاهی نیک‌منش

یک کیلو

۳۲۰ هزار تومان

۳۱۳ هزار تومان

روغن ارده‌شیره شیررضا

یک کیلو

۳۰۰ هزار تومان

۲۶۰ هزار تومان

روغن هسته انگور زرین‌تالیا

یک کیلو

۲۵۰ هزار تومان

۲۲۷ هزار تومان

منبع: فرارو
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 22
 • ایرانی
  0

  من و اینهمه خوشبختی محاله!!!!!!!!

  نظرات شما -
  • ناشناس
   0

   ماکارونی رو چرا گرون کردین؟؟؟ امروز قیمت زدن ۳۴۰۰۰ تومان

 • ناشناس
  0

  کاهش ۱۰ تا ۲۵ درصدی قیمت روغن خوراکی به ویژه روغن مایع آفتابگردان و سرخ کردنی در کارخانجات تولیدی دروغ بزرگ است! کافیست شما به فروشگاه اینترنتی بازرگام که وابسته به شرکت تعاون روستایی وزارت جهاد کشاورزی است سری بزنید. خواهید دید قیمت یک بطری ۸۱۰ گرمی روغن مایع آفتابگردان توکوفرول غنچه را ۶۶۱۰۰ تومان قیمت گذاشته که با تخفیف به قیمت ۶۴۸۰۰ تومان به فروش می رساند!!!

 • روغن
  0

  به همت دكتر رييسي روغن تقريبا مجاني شده است ،،،رئيس جمهور مادام العمر كنيد ،،موقتي را مادام العمر كنيد

 • ناشناس
  0

  این حرفا دروغ است من رفتم فروشگاه ۸۰۰گرمی ۱۰۴۵۰۰به من گفت

 • شارودی
  0

  چه خدمت بزرگی! ۲۵۰ بکش بالا ، ۱۰ بکش پایین ، حالا بگو چه خدمت بزرگی!

 • ناشناس
  0

  ۳۰۰ درصد گران میکنند و بعد ۲۵ درصد ارزان.مردم هم میگن ارزان شد.عالم هستی در این میلیاردها سال، حقه بازهایی مثل مسئولین ما به خود ندیده و نخواهد دید.

 • ناشناس
  7

  رییسی متشکریم

 • 0

  کاش ازاول همون 385درصد گرون کرده بودید نه 400 درصد

 • ناشناس
  1

  خدا به داد مردم ایران برسد به مسئولین امیدی نیست 400 ذر صد گران میکنند دو نومن ارزان و تو بوق و کرنا میکنند وای از ریا و نزویر و نیرنک

 • رییسی
  0

  خیلی ببخشید.خودتی

 • ایرانی
  0

  اینا خیلی مارمولکن

 • ناشناس
  0

  به این نمیشه گفت ارزان هشت هزار کجا هشتاد هزار کجا اسم چنین چیزی را نباید گذاشت ارزون نننننننننننننتن

 • ناشناس
  0

  ٪۲۵ اعمال تخفیف در روغن های خوراکی یعنی اینکه یک بطری ۸۱۰ گرمی روغن مایع آفتابگردان از ۶۲ هزار تومان فعلی با ۱۵/۵۰۰ تومان کاهش به قیمت ۴۶/۵۰۰ برسد نه اینکه به همان قیمت ۶۲ تا ۶۶ هزار تومان سابق به فروش برسد!!!

 • ناشناس
  0

  تو رو خدا امسال ما رو بی روغن نکنید

 • عباس بازنشسته
  0

  تورو خدا خودتون را نکشید جنس‌ها را 300برابر گران کردید بعد میان 5درصد ارقیمتش کم میکنید داد وهوار میکنید روغن ارزان شد خودت نید بابا

 • اه
  0

  روغن نباتی ۴۰۰درصد افزایش دادند و حقوق کارمند ۱۰ افزایش دادند و قیمت روغن نباتی را ۱۰ درصد کاهش دادند گفتند که حداقل با حقوق ۱۰ درصد هماهنگی داشته باشد

 • ناشناس
  0

  واقعا بهتره مسولین خودشان را مسخره کنند نه مردم را بالای300درصد افزایش یک شبه دولت به روی خودش نیاورد که مردم ندرند حالا 4درصد کاهش را مثل مرغان که یک تخم نگذاشته شروع به قد قد میکنند

 • ناشناس
  0

  مسئولان انتظار اینهمه اطاعت و سکونت عمومی را نداشتند که بالاتر از قیمت جهانی های حقوق دلاری عرضه شود و باز مردم ساکت باشند و بخرند بندگان خدا خودشان شرم کردند

 • ناشناس
  0

  جای هویدا خالی درود بر شرفت مرد بزرگ

 • ناشناس
  0

  دولتها فقط شعر گفتن بلدن شاعری تو ذاتشونه
  بقول مهران مدیری که میگفت این فقط برای شادی ملت هست

 • ناشناس
  0

  مملکت امثال مثل هویدا میخاد خدا رحمتش کنه چقدر بی‌رحمانه بدون محاکمه کشتنش