راستی‌آزمایی ادعای وزیر راه درباره بازار اجاره

آیا آرامش به بازار اجاره بازگشت؟

در حالی وزیر راه و شهرسازی به تازگی در اظهارنظری عجیب عنوان کرده آرامش تقریبی به بازار مسکن بازگشته که شواهد و قرائن بازار، موضوع دیگری را نشان می‌دهد.

آرامش به بازار مسکن بازگشته است؛ این سخن اخیر وزیر راه و شهرسازی است که سوم مردادماه در یک برنامه تلویزیونی عنوان کرد: با طراحی بسته اجاره‌بها، آرامش بازار مسکن در این ماه نسبت به ماه گذشته بازگشته است.

این اظهارات در حالی است که شواهد و قراین بازار، اتفاقات دیگری را در بازار اجاره به‌هم می‌ریزد، تا جایی که گزارش‌های میدانی نشان می‌دهد التهاب قیمتی در بازار اجاره مسکن همچنان ادامه دارد.

بررسی‌ها و تحقیقات میدانی حاکی از آن است که بازار اجاره مسکن به لحاظ بهای پیشنهادی برای اجاره واحدهای عرضه‌شده همچنان ملتهب است و این موضوع نشان‌دهنده تورم شدید در این بازار است.

واسطه‌های ملکی در مناطق مختلف شهر تهران نیز درباره تازه‌ترین شرایط بازار اجاره معتقدند: هم‌اکنون بازار اجاره مسکن شهر تهران در مناطق مختلف با دو ویژگی مهم همراه است که مهم‌ترین آن التهاب و تورم شدید بهای اجاره است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد در تعداد قابل توجهی از فایل‌های اجاره مسکن در شهر تهران اجاره‌بهای پیشنهادی تا دو برابر و در برخی بیشتر از اجاره‌بهای سال قبل رشد داشته است.

دومین ویژگی فعلی بازار اجاره شهر تهران در تابستان سال جاری، مربوط به کاهش عرضه فایل مسکن اجاره‌ای است. شواهد نشان می‌دهد عرضه فایل به بازار اجاره در برخی از مناطق و محلات شهر تهران از جمله برخی از مناطق و محله‌های مصرفی در تابستان امسال نسبت به تابستان‌ سال‌های گذشته کمتر شده که یکی از مهم‌ترین دلایل آن در افزایش عمق رکود ساختمانی نهفته است.

روایت رسمی دولت از گرانی اجاره

در این میان، گزارش اخیر بانک مرکزی نیز گرانی اجاره‌بها را تایید می‌کند براساس گزارش اخیر بانک مرکزی، شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و کل مناطق شهری در تیرماه سال ۱۴۰۱ به ترتیب رشدی معادل ۴۷.۴ و ۵۲.۳ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل را داشته است.

این در شرایطی است که رشد ماهانه شاخص مزبور در تیرماه در شهر تهران و کل مناطق شهری یکسان و معادل ۴.۵ درصد است.

راستی‌آزمایی ادعای وزیر راه درباره بازار اجاره/ آیا آرامش به بازار اجاره بازگشت؟

واکنش کاربران به اظهارات وزیر

در این‌میان، انتشار خبر وزیر راه درباره بازگشت آرامش به بازار مسکن، با واکنش شدید کاربران روبه‌رو شد. محسن، یکی از کاربران نوشت: دقیقا ما الان تو آرامش کامل ماهی ۵ میلیون به اجاره‌خونه‌مون اضافه شد. از شما و تمامی همکاران متحرمتان سپاسگزاریم که ۱۰۰میلیون روی اجاره‌مون نذاشتن و به ۵ تومن راضی شده‌اند.

کاربر دیگری عنوان کرد: من که مستاجرم رو بیرون کردم. واحدم رو تحویل گرفتم و دیگه هرگز تا این دولت سر کار باشه، اجاره نخواهم داد. چون سال دیگه سران سه قوه مصوبه میدن که هر مستاجر توی هر واحدی هست، سند مالک رو باطل می کنیم و سند به نام مستاجر می زنیم. مگه از جونم سیر شدم که به خاطر دوزار پول اجاره، خونه‌ام‌رو از دست بدم؟

کاربری متذکر شد: یه کاری کردید که دیگه هیچ‌کس خونه‌اش رو اجاره نمی‌ده. الان ۳ ماهه دنبال خونه‌ام. یا قیمت‌ها رو عجیب و قریب بالا می‌گن یا خونه.های کاملا فرسوده نشانم می‌دن. به خدا نمی‌دونم کار کنم، دنباله خونه بگردم، شکم خانواده رو سیر کنم، رو پول پیشم بزارم!

یکی از کاربران نوشت: هنوز مردم از رونق ملک نا امیدند!

کاربر دیگری عنوان کرد: البته با نجومی کردن قیمت‌ها و تا سال بعد.

منبع: خبر آنلاین
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 2
  • ناشناس
    0

    این دولت (سیزدهم) در حال باصطلاح مردمی سازی همه چی هست! ارز ترجیحی را مردمی سازی کرد! یارانه ها را مردمی سازی کرد! قیمت تمامی کالاها و خدمات به ویژه قیمت ۴ قلم کالای اساسی (روغن خوراکی، لبنیات، مرغ و آرد گندم) را مردمی سازی کرد! نرخ اجاره بها واحدهای مسکونی را مردمی سازی کرد! ستاندن مالیات از اصناف و کارت خوان های بانکی را مردمی سازی کرد! تسهیل در صدور مجوز های کسب و کار را مردمی سازی کرد! و ...

  • ناشناس
    0

    دولت و کابینه ای که از مدیریت فقط دستور و ضرب و اجبار و بگیر و بزن و ببند را میداند نه سواد مدیریت دارند نه از تجربیات و مدلهای موفق حاضرند پیروی کنند فقط زور را میشناسند که در گذشته براشون موثر بوده و دستور بگیر و ببند دادن و قلع و قم کردن ولی در اقتصاد و سیاست و بازار و مسکن این چیزها موثر نستند احتمالا وقتی متوجه این موضوع خواهند شد که کشور راه برگشتی نداشته باشد در سیاست هم دارند تمام پلها و وقتهای ممکن را از دست میدهند با کله شقی کلا تو کار سقوط ازاد هستند خدا عاقبتمون رو بخیر کنه .