توریسم درمانی در حال ترک ایران؛ عراقی ها هم دیگر نمی آیند؟

یادمان نرفته چند سال پیش صف‌های ایرانی‌هایی که برای تزریق واکسن در مرز‌های شمال‌غربی و شمالی کشور ایجاد شده بود. این صف‌ها باید معکوس شود؛ و صد البته اگر خودمان را با آمار‌های درمان اتباع افغانستانی در ایران به‌عنوان گردشگر سلامت گول نزنیم!

توریسم درمانی در حال ترک ایران؛ عراقی ها هم دیگر نمی آیند؟

کشور‌های حاشیه خلیج‌فارس به‌ویژه امارات و عمان طی چند سال اخیر در حال ربایش توریست‌های سلامت هستند که می‌توانستند مقصدشان به جای دبی و مسقط، تهران و مشهد و شیراز و... باشد.

شاید فکر کنیم شرایط فرهنگی و اجتماعی ایران مانع از سفر توریست سلامت به ایران می‌شود، ولی واقعیت تلخ این است که حتی افراد مقید و مذهبی عراقی هم در حال کج کردن مسیرشان از مشهد و تهران به سمت مسقط هستند. چرایی این اتفاق درحالی‌که مسئولان وزارت بهداشت دائما بر جذب توریست سلامت تاکید می‌کنند قابل تامل است.

واقعیت این است که متاسفانه بعضی انجمن‌های پزشکی تخصصی با پوشیدن قبای مردم‌دوستی و دلواپسی برای سلامت مردم قصد دارند انحصار خاصی در فعالیت‌های پزشکی به‌خصوص حوزه زیبایی ایجاد کنند. بخواهیم یا نخواهیم هزاران پزشک عمومی و متخصص در ایران وارد حوزه زیبایی شده‌اند که به‌شدت مورد توجه توریست‌های سلامت است. اما متاسفانه شاهد هستیم گروه‌های خاص بعضا با لابی و فشار و نفوذ بر وزارت بهداشت می‌خواهند محدودیت‌های بیش از پیش برای پزشکان شاغل ایجاد کنند. درواقع می‌توان گفت انجام کار‌های زیبایی غیرعلمی و غیرقانونی برای آرایشگران به‌غایت راحت‌تر است تا یک پزشک عمومی یا متخصص!

بدسلیقگی‌های مسئولان

«هرکس این شرایط را قبول ندارد بگوید بلیت هواپیمایش را هم می‌گیرم برود.» این واکنش یکی از استانداران کشور به گلایه‌های پزشکان است. از قضا استاندار مورد نظر پزشک هم هست! کج‌سلیقگی‌های مسئولان و رسانه‌ها در قبال کادر درمان و پزشکان و پرستاران شاید یکی از دلایلی باشد که توریسم سلامت را تحدید و تهدید می‌کند.

طبق بررسی‌های آماری، پرستاران که یکی از ستون‌های مهم امر توریسم سلامت هستند، طی چند سال گذشته در کنار پزشکان به صدرنشین‌های خروج از کشور تبدیل شده‌اند. آیا پزشکان متبحر در حوزه زیبایی و پوست و مو وقتی با موج رسانه‌ای انبوه علیه عمل‌های زیبایی در رسانه‌ها مواجه می‌شوند باید امیدوار به بقای این صنعت در کشور باشند؟ محدودیت برای کلینیک‌های زیبایی در شهر‌های توریستی و حتی زیارتی از سوی افراد خارج از حوزه سلامت باعث جذب توریست سلامت می‌شود یا دفع آن؟

چه دوست داشته باشیم چه نداشته باشیم اقتصاد سلامت و درمان‌محور یکی از راه‌های کسب درآمد و رونق و جهش اقتصادی است. این جهش و رونق بدون شک با جذب سرمایه امکان‌پذیر است. سرمایه‌هایی که حتی محدودیت‌های مالی و تحریمی وضع‌شده بر ایران نمی‌تواند مانع واردات آن شود. عایدی سرمایه وارداتی برای انجام فعالیت‌های درمانی تنها به رونق حوزه سلامت منجر نمی‌شود. یک توریست سلامت می‌تواند همراه داشته باشد و از صنعت‌های هتل‌داری و گردشگری و... ایران هم بهره‌مند شود.

برنامه‌ریزی فوری و عاجل برای امر توریسم و گردشگری سلامت باید در اولویت قرار بگیرد تا ایران از توانایی تبدیل شدن به هاب حوزه سلامت عقب نماند! یادمان نرفته چند سال پیش صف‌های ایرانی‌هایی که برای تزریق واکسن در مرز‌های شمال‌غربی و شمالی کشور ایجاد شده بود. این صف‌ها باید معکوس شود؛ و صد البته اگر خودمان را با آمار‌های درمان اتباع افغانستانی در ایران به‌عنوان گردشگر سلامت گول نزنیم!

منبع: فرهیختگان
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 12
 • نمیدونم
  0

  به درک
  دیگی که برای من نمیجوشه میخوام برا.....

  نظرات شما -
  • ناشناس
   0

   داداش ضرب المثلو عوضش کرد

 • ناشناس
  1

  عمده پزشک های خوب ها رفتند ، الباقی خوب های مانده هم زیر شرایط خفیف سیستم نمیروند .

 • ناشناس
  0

  بعضی از مسولین اعتقادی به ارز اوری صنعت توریسم برای کشور ندارند

 • ناشناس
  2

  مشکل توریسم درمانی خود پزشکان هستند که با طمع فراوان و گرفتن مبالغ بسیار بالاتر از حق خودشان و عدم رسیدگی کامل و نداشتن اخلاق باعث فراری دادن توریسم درمانی از آسیای میانه و کشور های عربی شدند کمی تحقیق کنید

  نظرات شما -
  • عجبز
   2

   کمی تحقیق کردیم.دیدیم مضخرف میخوری.بجاش بیا سیب بخور

 • عاشق وطن
  0

  اين همه من و شما بنويسيم و بگيم آيا گوش شنوايي هم هست ؟
  دل خوش سيري چند !!!؟
  دل خوشي براي پرستار و پزشك و كارگر ماهر و صنعتگر و بازرگان و تاجر و توليد كننده مانده !!!

  نظرات شما -
  • ناشناس
   2

   درست میگی پزشکان دل خوشی ندارند به همین دلیل در یک مجلس مشروب خواری 29نفر دچار مشکلات ناشی از خوردن مشروب تقلبی شدند و یک نفر از پزشکان هم فوت کرده واقعا"که اینها که خدا رو بنده نیستند مالیات هم نمیدهند .زیاده طلبی دلیل تمامی کارهاست.

 • ناشناس
  0

  وقتی که گردشگران تصاویر اوضاع خیابان های ما را در این روزها از تلویزیون ها می بینند توقع دارید به ایران سفر کنند. یا برای سرمایه گذاری تشویق شوند. بیله دیگ بیله چغندر!!!

 • ناشناس
  2

  وقتیکه متخصصان از کشور مهاجرت میکنند طبیعی است که توریست ها نیز با آن می‌روند.

 • ناشناس
  0

  همه کشورهای دنیا پیشرفت کردند به غیر از کشور ایران

 • وو
  0

  همش گوشتو دروغه ...هزینه ها بالاست معلومه ک نمیان

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  اخبار سایر رسانه ها