چرا قانون فرزندآوری منجر به کاهش جمعیت شد؟

رشد جمعیت و فرزندآوری در ایران در حال تبدیل شدن به مسئله‌ای مهم است. ولی ریشه این مشکل در رفتار یا انگیزه‌های نادرست خانواده‌ها و جوانان نیست.

چرا قانون فرزندآوری منجر به کاهش جمعیت شد؟

در واقع مردم از ازدواج و فرزندآوری روی‌گردان نشده‌اند بلکه سیاست‌های نادرست اقتصادی آنان را ناامید از ازدواج و فرزندآوری کرده است. لذا صدها هزار میلیاردی که باید صرف اشتغال و سرمایه‌گذاری می‌شد در چاه ویل این قانون ریخته شد و نتیجه آن کاهش ۱۵ درصدی ازدواج و کاهش بیش از ۵ درصدی فرزندآوری و افزایش مرگ و میر و کاهش میانگین سن افراد فوت‌شده است.

به عبارت دیگر دستاوردهای بزرگ و البته منفی این قانون هستند. نتیجه هر قانونی که در خارج از صحن مجلس و به دور از چشم مردم نوشته شود و بودجه‌های عمومی را در مسیر آن تلف کنند و تورم سنگینی را به مردم بار نماید بهتر از این نخواهد بود.

تا اینجا را می‌توان تحمل کرد اگر تن به ارزیابی می‌دادند و شجاعت تغییر دادن سیاست زیان‌بار و غیرعاقلانه را می‌داشتند. در هر حال زیان را هرجا متوقف کنیم باز هم سود است. ولی این قانونگذاران که معلوم نیست دنبال چه هستند شجاعت و صداقت لازم را برای اعلام شکست و تغییر این ریل ندارند. اگر قرار بود در نتیجه اجرای این قانون، ازدواج و فرزندآوری زیاد و طلاق کمتر شود، روند هر سه مورد معکوس شده است. چرا؟ .

گویی که طرف دیابت دارد و احساس تشنگی می‌کند برای او نوشابه تجویز می‌کنند. نتیجه روشن است. این یک تجربه مهم پیش روی مردم است. قانونی زیان‌بار و حتی مغایر با مصالح خانواده را به‌صورت اصل ۸۵ و به دور از نظارت مردم تصویب کردند درحالی‌که هیچ درکی علمی از مسئله نداشتند. اکنون مشابه همین اقدام را در مسئله حجاب و پوشش تکرار می‌کنند.

هیچ درکی از فلسفه قانونگذاری و نیز علت رفتار زنان و دختران و نیز محدودیت‌های ابزارهای قانونی و جزا ندارند لذا به‌صورت من‌درآوردی و خلاف قانون عمل می‌کنند و تردیدی هم نیست که نه‌تنها پاسخ نخواهند گرفت بلکه گرایش مردم را نسبت به ارزش حجاب کم‌رنگ‌تر می‌کنند و این را خودشان هم می‌دانند ولی ظاهراً چون علاقه‌ای به اتخاذ تصمیم عقلایی و با مشارکت مردم ندارند بر ادامه این مسیر شکست‌خورده پافشاری می‌کنند.

منبع: هم میهن
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 8
 • ناشناس
  0

  چونکه این قانون دخالت مستقیم در حریم خصوصی مردم بود! چونکه زیرساختهای قانون افزایش جمعیت مانند شغل متناسب، مسکن ارزان قیمت، تحصیل رایگان، پرداخت تسهیلات کم بهره بانکی و ازدواج آسان و آبرومندانه و استمرار تورم تک رقمی فراهم نبود! چونکه عصر حاضر عصر کثرت و ازدیاد فرزند آوری نیست بلکه عصر صنعتی و تکنولوژی و شهرنشینی و ارتباط از راه دور و حداکثر دو فرزندیست!

 • ناشناس
  0

  با پژو پارس های کاغذی اهدایی به مادران نسل پدران را در تصادفات جاده ای نابود کردند

 • ناشناس
  0

  این مسایل پادگانی نیست که با دستور حل و فصل شود و چه بسا نتیجه معکوس بدهد. نظام وظیفه اصلی خود را حوزه رفاه و امنیت اقتصادی و اجتماعی مردم انجام دهد این مسایل را خود مردم حل می کنند

 • ihnd
  0

  چون اقتصاد خرابه امید به اینده صفر من به شخصه اگر می دونستم اوضاع مملکت به این گندی می شه بچه نمی اوردم

 • ناشناس
  0

  حتی حیوانات هم این درک و شعور را دارند که وقتی غذا کم است زاد و ولد نمیکنند.
  اما فقط بیشعورها فکر میکنند با اوضاع بد اقتصادی و بیکاری و بی مسکنی انسانهای فهمیده اقدام به زاد و ولد می نمایند آنهم با یک مشت مشوقهای مسخره.

 • ناشناس
  0

  به امید خدا از اسرائیل باید نیرو بیاورید برای زاد و ولد. دیدی شدیم یهود و ایران سرزمین یهود است

 • ناشناس
  0

  هیچی گرانی گرانی گرانی مردمو دیونه کردید

 • علی
  0

  ارازل و اوباش بدون در نظر گرفتن خواست مردم قانون مینویسن

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت خبرفوری هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  اخبار سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت خبرفوری هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد