مشاهده یک خانواده پرجمعیت یوزپلنگ آسیایی در سمنان

مدیرکل محیط زیست استان سمنان از مشاهده یک ماده یوز به همراه سه توله اش در مهمترین زیستگاه یوزپلنگ آسیایی خبر داد.

مشاهده یک خانواده پرجمعیت یوزپلنگ آسیایی در سمنان

بهرامعلی ظاهری اظهار کرد: خوشبختانه توله یوزهای این ماده یوز بزرگ هستند و تصویر نشان دهنده این است که این ماده یوز توله هایش را به استقلال غذایی رسانده است.

وی با بیان اینکه این خانواده یوز در حوالی عباس آباد رویت شدند ادامه داد: این یوزها قصد ورود به منطقه حفاظت شده توران را داشتند و انتظار می رود که تصاویر دیگری از این خانواده در منطقه حفاظت شده توران توسط دوربین های تله ای ثبت شود.

وی توران را مهمترین و غنی ترین زیستگاه یوزپلنگ آسیایی در ایران و جهان برشمرد و گفت: بیشترین جمعیت یوزپلنگ آسیایی در این زیستگاه مهم قرار دارد.

ظاهری با بیان اینکه در این زیستگاه طعمه های مناسبی برای یوز وجود دارد افزود: مشاهده این خانواده یوز در این فصل یک خبر خوش برای دوستداران حیات وحش و خصوصا این گونه در خطر انقراض است.

مدیرکل محیط زیست استان با اشاره به کیفیت تصاویر این یوزها ادامه داد: با توجه به کیفیت پایین تصاویر و تصویربرداری از فاصله دور فعلا مشخص نیست این یوزها از یوزهای شناسنامه دار و رویت شده قبلی است یا برای اولین بار تصویربرداری شدند.

وی با اشاره به مشاهده این خانواده پرجمعیت یوز در محور پرتردد عباس آباد گفت: متاسفانه تاکنون تصادفات زیادی در این محور منجر به تلف شدن یوزها شده است.

وی با اشاره به تلاش محیط زیست برای حفاظت بیشتر و ایمن سازی این محور اظهار کرد: نصب تابلوهای متعدد هشداردهنده و تاباندن نور به محور و افزایش روشنایی و...از جمله اقداماتی است که برای کاهش سوانح در این محور انجام شده است.

منبع: ایسنا
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    اخبار سایر رسانه ها